Kultura for free, ale i nasza praca for free. Prekariusze - wszystko za darmo, ale nie na darmo - przynajmniej taką mamy nadzieję! Zapowiadamy darmowe wydarzenia w Warszawie.
Kategorie: Wszystkie | Kultura | Warszawa
RSS
sobota, 20 maja 2017

13. Międzynarodowy festiwal Żydowskie Motywy ogłosił tegoroczny program.

Festiwal zacznie się w Kinie Muranów w środę 24.05 o 20:00 "Korczakiem" (1990) zmarłego w zeszłym roku Andrzeja Wajdy, zakończy w niedzielę prokekcją zwycięskiego filmu festiwalu - okaże się jeszcze jakim - w niedzielę 28.05 o 20:30

Szczegóły na stronie: link.

Wstęp - oczywiście - wolny

23:28, juliancio.wodnik , Kultura
Link Dodaj komentarz »
piątek, 19 maja 2017Reżyseria: Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski

Dokument z 2014 nominowany był do Paszportów "Polityki". 

Kameralna opowieść o trudnym związku Gruzina i Rosjanki na tle bardzo ładnie sfotografowanego Morza Czarnego. Pomimo niełatwego przebiegu relacji, jej historia jest budująca - polscy twórcy pokazują porozumienie rosyjsko-gruzińskie jako możliwe, bo nie jako odgórne, zasądzone między politykami, ale jako oddolne, między dwojgiem ludzi różniących się głównie płcią. Polityka w zasadzie w "Efekcie domina" nie odgrywa kluczowej roli, ale jest tłem - choćby w tytule - sugerującym rozpad ZSRR w 1991 r.  

"Efekt domina" dziś o 18:30 w kinie Elektronik

12:10, juliancio.wodnik , Kultura
Link Dodaj komentarz »
piątek, 05 maja 2017

Zdjęcie użytkownika Nowa Tradycja - Festiwal Folkowy Polskiego Radia.

Stałym punktem programu Nowej Tradycji są przesłuchania Konkursu Muzyki Folkowej w Studiu Koncertowym PR im. Witolda Lutosławskiego (ul. Modzelewskiego 59 w Warszawie). W tym roku odbędą się one w piątek 12.05 o 16:00 i w sobotę 13.05.2017 o 17:00. Pozostałe punkty programu są odpłatne, więc skoncentrujemy się na przesłuchaniach (koncert laureatów odbędzie się ostatniego festiwalowego dnia – 14 maja).

Oto lista zespołów / wykonawców:

W piątek o 16:00 zagra pięć pierwszych:

S.H.A. (Kraków)

1. S.H.A (Kraków) Susanna Jara – śpiew, skrzypce; Hanka Wójciak – śpiew; Agata Siemaszko – śpiew; Miroslav Rajt – cymbały węgierskie, S.H.A. przedstawia program złożony z tradycyjnych i autorskich utworów w czterech językach: polskim (z elementami gwary góralskiej), łemkowskim, ukraińskim i romskim. Artystki są liderkami własnych formacji: grają koncerty, wydają płyty, zwyciężały na najważniej- szych krajowych festiwalach. W S.H.A. stoją obok siebie, wzajemnie się słucha- ją i wspierają. Wielogłosowe i wielojęzyczne pieśni znakomicie dopełnia brzmienie cymbałów węgierskich. Z połączenia tych światów wyłania się galicyjski i karpacki genius loci. Zespół powstał w marcu 2017 roku. (fot. zespołu: Michał Zięba).

Ztrój (Gdańsk)

2. Ztrój (Gdańsk) Justyna Mazurkiewicz – śpiew, baraban; Marek Przewłocki – skrzypce, looper. Zespół wyłonił się z działającej od 2011 roku i wielokrotnie nagradzanej Kapeli Przewłockiego. W kręgu jego zainteresowań nadal pozostaje polska trójmiarowa muzyka ludowa, która otrzymuje tu bardziej współczesne, rockowe brzmienie. To naturalna konsekwencja: z jednej strony fascynacja własną rdzenną muzyką, z drugiej zaś – sentyment do utworów z czasów młodości. Artyści wykorzystują melodie mazurkowe z repertuaru skrzypków Stanisława Klejnasa i Kazimierza Mety, jak również podejmują próby wprowadzenia autorskich kompozycji i tekstów.

Mitomani (Katowice)

3. Mitomani (Katowice), Aleksandra Rybak-Żymła – wiolonczela; Tomasz Żymła – klarnet, klarnet basowy; Paweł Miczka – skrzypce; Marianna Soroka – instrumenty perkusyjne; Maciej Wierzchołowski – fisharmonia, akordeon, Multistylowa kapela folkowa została założona w 2012 roku przez grupę polskich artystów, którzy poznali się na studiach w Królewskim Konserwatorium w Hadze. Jednym z impulsów do powstania zespołu była chęć promocji tradycji muzycznych Europy Wschodniej. Wykształceni klasycznie muzycy w Holandii specjalizowali się w wykonawstwie muzyki dawnej i współczesnej. Debiutancki al- bum „Ambigram” ukazał się w 2015 roku i był podsumowaniem dotychczasowych muzycznych poszukiwań. W swoim obecnym repertuarze grupa sięga do folkloru Warmii i Mazur, nie dając prostej jego rekonstrukcji ani też powierzchownej stylizacji. Przywołane pieśni otrzymały rozbudowaną fakturę instrumentalną, która podkreśla znaczenie tekstu oraz wielorakie wpływy zewnętrzne determinujące specyfikę tej tradycji muzycznej. (fot. zespołu: Dominika Szczęch)

Robert Jędrzejewski (Warszawa)

4. Robert Jędrzejewski (Warszawa) R.J. - wiolonczela, Artysta intuitywny, improwizator. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, obecnie doktorant Uniwersytetu
Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Współtwórca duetu improwizujących kompozytorów Salulu. Inicjator konferencji „Nowy sens muzyki”. Ma na koncie liczne prezentacje i kooperacje artystyczne w kraju i poza granicami Polski.

Jazgodki (Gdańsk) 

5. Jazgodki (Gdańsk) Katarzyno Enemuo – śpiew, akordeon; Iwona Sojka – skrzypce; Adam Cudak – flety, mandolina, bouzouki; Marcin Sojka – perkusja; Kuba Sojka – śpiew, perkusjonalia , Zespół powstał w 2005 roku we wsi Godki na Warmii. Artyści zbierają i wykonują muzykę tradycyjną z różnych stron Europy: polską, węgierską, szwedzką, duńską, cygańską. Sięgają również po folklor miejski. W ostatnich latach repertuar grupy poszerzył się o autorskie interpretacje muzyki ludowej, co znalazło swoje odbicie w albumie z 2015 roku zatytułowanym „W międzyczasie”. Zespół koncertuje, gra do tańca, prowadzi warsztaty tradycyjnych tańców oraz za- baw tanecznych i muzycznych dla dzieci i dorosłych. (fot. Joanna Barchetto)

 

...a  w sobotę o 17:00 pozostała szóstka:

 

Stałe Zmienne (Warszawa)

6. Stałe Zmienne (Warszawa) Jolanta Kossakowska – głos, skrzypce, fortepian; Paweł Zalewski – viola da gamba; Michał Michota – trąbka; Wojtek Lubertowicz – instrumenty perkusyjne, Stałe Zmienne to projekt Jolanty Kossakowskiej, który długo czekał na wyjęcie z szuflady. Składają się na niego piosenki o miłości i jej braku inspirowane polską muzyką tradycyjną, w warstwie słownej cytujące także tradycyjne teksty albo czerpiące z nich inspiracje. Jolanta Kossakowska – wokalistka grająca na instrumentach smyczkowych (fidel, skrzypce, gęśle). Frontmenka zespołu Mosaik, grała także w takich zespołach jak Pochwalone i R.U.T.A. Pojawia się gościnnie w przedsięwzięciach łączących różne gatunki muzyczne („Warszawa. Tribute to Joy Division”, „Etnofonie kurpiowskie” czy „Cały na biało – symfonicznie”). Wykonywała muzykę dawną i współczesną, ostatnio w filmie muzycznym „No Man’s Land”. (fot. zespołu: K. Holm) .

Skład Niearchaiczny (Żywiec) 

7. Skład Niearchaiczny (Żywiec) Marta Matuszna-Wejchenig – skrzypce, śpiew; Stanisław Bafia – altówka; Rafał Bałaś – kontrabas, śpiew; Przemysław Ficek – dudy żywieckie, piszczałka wielkopostna. W obecnym składzie zespół zagrał po raz pierwszy w maju 2016 roku podczas „Potańcówki przy dudach”. Repertuar grupy tworzą utwory wykonywane niegdyś przez tradycyjny skład (skrzypce, dudy), a nazywany „składem archaicznym”. Niearchaiczność tego czterooosobowego zespołu to nie tylko poszerzone instrumentarium. To przede wszystkim dowód na to, że muzyka beskidzkich mistrzów (kapeli Byrtków z Pewli Wielkiej i sióstr Sordyl z Korbielowa) jest ciągle żywa, można ją rozwijać i wzbogacać.

Niewte (Warszawa)  
8. Niewte (Warszawa) Baksak (Antoni Beksiak) – komputer, elektronika, głos Marcin Lorenc – skrzypce Maniucha Bikont – śpiew, piszczałki, obiekty dźwiękowe. Zespół zajmuje się rozwijaniem autentycznych tanecznych rytmów mazurkowych polskiej wsi, a także potencjałów improwizacyjnych i ekspresywnych polskiej muzyki tradycyjnej. Używa w tym celu instrumentów akustycznych, śpiewu i komputera/elektroniki traktowanych jako narzędzia gry na żywo.

Grochocki_Odorowicz (Zgierz)

9. Grochocki_Odorowicz (Zgierz); Paweł Grochocki – śpiew, instrumenty perkusyjne Paweł Odorowicz – altówka, komputer. Muzycy, rodowici lubelacy, poznali się w Szczecinie podczas II Turnieju Muzyków Prawdziwych. Obaj w swoich kategoriach: śpiewak solista i instrumentalista solista zdobyli drugie miejsca, co uznali za wystarczający przyczynek do podjęcia współpracy i zawojowania świata polskimi pieśniami pogrzebowy- mi. Obaj mają swoje za uszami, ale opowiedzą o tym muzyką, a nie słowami.

Burónka (Warszawa)

10. Burónka (Warszawa) Olga Stopińska – śpiew Mateusz Wachowiak – harmonia dwurzędowa, akordeon Mateusz Sieradzan – tapan, cajon, daff. W swoim repertuarze zespół odwołuje się do wokalnych tradycji Kurpiów – Puszczy Zielonej. Autorskich interpretacji doczekały się przede wszystkim pieśni Bronisławy Świder z Bandyś, a także te pochodzące z nagrań archiwalnych. Burónka to lniana lub wełniana tkanina używana niegdyś na Kurpiach do noszenia dzieci, a także służąca jako nakrycie na łóżko. "Burónka" jest próbą opowiedzenia o zetknięciu się z pięknem absolutnym. O drodze, jaką przebywa miejska śpiewaczka i jej głos, starając się zbliżyć do zrozumienia puszczańskiej pieśni. O drodze, jaką przemierza miejski muzyk, poszukując własnego, współczesnego języka wyrazu poprzez zanurzenie w pieśni tradycyjnej. W końcu jest to również opowieść o podróży archaicznej, surowej pieśni do miasta, oraz o relacji mistrz-uczeń. Opowieść o miłości i przyjaźni.

Kapela z Innej Struny (Kraków)  
11. Kapela z Innej Struny (Kraków) Daria Butskaya – śpiew, skrzypce; Kamila Owsianików – śpiew, flet; Anna Walkowiak – śpiew, basy; Paweł Iwan – śpiew, cymbały; Michał Biel – baraban; Krystian Pisowicz – skrzypce, basy, Oprócz autorskich kompozycji bazujących na ludowych źródłach zespół wykonuje tradycyjną muzykę taneczną i obrzędową z różnych regionów szeroko pojętej Małopolski. Artyści uczą się pod okiem takich mistrzów jak Jan Kmita, Maria Siwiec, Edward Orłowski, Witek Broda. Założona w 2015 roku Kapela zdobyła do tej pory jedną znaczącą nagrodę: I miejsce w konkursie Scena Otwarta podczas XXVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe” 2016. Do programu konkursowego zostały wybrane autorskie utwory oraz jeden tradycyjny z Krakowskiego (O. Kolberga).

***

Organizatorzy tak piszą o konkursie: Celem Konkursu Muzyki Folkowej, organizowanego przez Polskie Radio S.A., jest promocja polskiej muzyki opartej na tradycyjnych źródłach wykorzystującej nowe opracowania.

LINK

16:16, juliancio.wodnik , Kultura
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 10 kwietnia 2017

Zdjęcie użytkownika Nowy Teatr.

10.04 / 19:00

Nowy Teatr (Madalińskiego 10/16)

Zmęczona śmierć (1921)
Reżysera Fritz Lang, długość 1'54''

Para młodych zakochanych zostaje nagle rozdzielona. Młoda kobieta (Lil Dagover) pragnąc odzyskać ukochanego (Walter Janssen) rozpoczyna grę z samą Śmiercią (świetny Bernhard Goetzke). Rozgrywka prowadzi bohaterkę kolejno przez trzy egzotyczne scenerie: Bagdad w IX w., renesansowa Wenecja oraz dawne Chiny. Czy młodej bohaterce uda się odzyskać ukochanego? Czy wrócą cało zza Ściany Losu – tajemniczej przestrzeni na pograniczu świata żywych i umarłych, miejsca, w którym płoną świece życia? Pierwsze filmowe arcydzieło Fritza Langa i zarazem popis umiejętności jego przyszłej żony – scenarzystki Thei von Harbou.

***

 

PROJEKCJE I WYKŁADY TOMASZA KOLANKIEWICZA

Przegląd niemieckiego kina przedwojennego, prezentujący filmy powstałe w Republice Weimarskiej – państwie w którym po I wojnie światowej dochodziło do ogromnych tarć i konfliktów, gdzie szalała hiperinflacja, rosła społeczna frustracja i rozgoryczenie po przegranej wojnie; kraju, w którym rodził się nazizm i który wyniósł do władzy Adolfa Hitlera, a równocześnie królowała w nim sztuka na najwyższym światowym poziomie. 

Prezentujemy szeroki przekrój prądów artystycznych w niemieckiej kinematografii w latach 1919-1933: od filmowego ekspresjonizmu, przez arcydzieła wyrosłego z niego i rozwijającego się równolegle Kammerspielu, filmy górskie z Leni Riefenstahl, do wielkiego hitu kina dźwiękowego z Emilem Janingsem i będącą u progu wielkiej kariery Marleną Dietrich oraz ostatniego zrealizowanego w Republice filmu Fritza Langa, wstrzymanego przez nowe hitlerowskie władze. 

Oglądając dziś filmy powstałe w Weimarze, widzimy jak filmowcy próbowali za pomocą artystycznej metafory lub zupełnie realistycznie zobrazować procesy, zachodzące w szybko zmieniającym się społeczeństwie. Część z prezentowanych filmów przeszła do historii kina jako najważniejsze dzieła, część z nich zyskała status arcydzieł, można jednak patrzeć na nie za Siegfriedem Kracauerem, autorem przełomowej książki „Od Caligariego do Hitlera", jako na emanację zbiorowej świadomości Niemców. Jako wizjer, przez który wejrzeć możemy w duszę społeczeństwa w okresie dramatycznych przemian, społeczeństwa, z którego już za kilka lat miała wykluć się bestia.

11:21, juliancio.wodnik , Kultura
Link Dodaj komentarz »
piątek, 31 marca 2017

Minęło kilka lat od czasu, kiedy ostatnio ukazała się jakaś książka Sontag w Polsce. Cały czas świat czeka na 3. tom jej dzienników (poprzednie skończyły się na 1980 r.), a na jej debiut "Benefactor" w języku Adama Mickiewicza wciąż trzeba czekać. To czas na refleksję. Proza, eseje i dzienniki amerykańskiej pisarki nie miały szczęścia do nadwiślańskiego kraju - do czasu ogarnięcia się wydawnictwa Karakter ukazały się w Polsce tylko śladowe ilości jej twórczości. I tak n.p. opowiadanie "Manekin" w jednym z numerów "Literatury Na Świecie" (nr 207) mogło minąć czyjejkolwiek uwadze. "Zestaw do śmierci" w tłumaczeniu wybitnej skądinąd znawczyni języka, Anny Kołyszko (kongenialne "Dziecię Boże" Cormaca McCarthy'ego) odrzuciłem z niesmakiem po zetknięciu się z nazwiskiem bohatera Duduś przetłumaczonym z Diddy'ego. Dziś tę nazwę własną każdy translator pozostawiłby w oryginale. "O Fotografii" - najbardziej znana książka Sontag, paradoksalnie nie powieść, a esej - miała w Polsce swoje tłumaczenie już w latach 90., podobnie jak "Miłośnik wulkanów". Dekadę późniejsze "W Ameryce" zdobyło National Book Award, co pomogło w szybszej translacji na język Bieruta, Gomułki i Gierka, ale dopiero Karakter postawił poprzeczkę wysoko - wydając dzieła Sontag w jednej, spójnej stylistycznie serii.

"Odrodzona" - pierwszy tom dzienników Sontag zaczyna się od jej wspomnień z 1948 r., gdy pisarka ma 14 lat, a kończy na roku zamachu na Kennedy'ego, gdy pisarka kończy trzydziestkę. "Jak świadomość związana jest z ciałem" zaczyna się od razu po poprzednim tomie, w 1964 r. i kończy się na roku Nobla dla Miłosza i porozumień sierpniowych "Solidarności". 

Sontag zadaje pytania na temat tego, kim powinien być pisarz w XX wieku. Nie zadowalają ją pół-odpowiedzi; jej mowa to: tak, tak, nie, nie - co nadto jest, od złego pochodzi. Powieści?Jako takie, uważa, że już ich nie ma. Tołstoj? Nie ma sensu pisać jak on - po Dostojewskim. Pisarz powinien być stylistą, ale też czytelnikiem, twórcą lub prze-twórcą idei - gdy z czasów, w których żyje nie ma  z czego chłonąć, to z próżnego i Salomon nie naleje. gdy pisze tylko o historii, popada w historycyzm - jest oderwany od swych realiów. Pomimo przemysłowych ilości książek, które czyta, Sontag potrafi czasem mimochodem skreślić dorobek całej ludzkości lub przystanąć na dłużej nad pojedynczym, pozornie mało ważnym cytatem.  

Sontag bywa, chcąc nie-chcąc retoryczna. Zdarza jej się też mimowolnie, jak XIX-wiecznemu pisarzowi, Pitigrillemu układać eseje lub konstrukty narracyjne popierające jedną tezę, po to, by zaraz potem skonstruować kolejny tekst o czymś, co jest w zasadzie antytezą. Sontag balansuje, jak obywatel Kane, między komunizmem i faszyzmem; czasami zrównuje te dwa totalitaryzmy pod względem ofiar, czasami opowiada się przeciw obu naraz, czasami chyli czoła przed Wagnerem, czasem przed Eisensteinem. Balans między panteizmem - kocham wszystko, co czytam zderza się ze sceptycyzmem: "każda myśl zmierza z czasem do nihilizmu". Sontag, jak pisze, "zajmuje libertariańskie / konserwatywne / radykalne stanowisko".

Sontag to człowiek balansujący miedzy niebem i piekłem, miedzy Bogiem i szatanem; to ego (nie) odnajdujące się miedzy id i superego. Zdrowa dusza w ciele trawionym rakiem, wzorowy obywatel w świecie żartym rakiem.  

Dzienniki dotykają problemu Spinozy, czyli kwestii porzucenia religii, ale i zachowania respektu do kultury.  

15:20, juliancio.wodnik , Kultura
Link Dodaj komentarz »
środa, 29 marca 2017

Piękne, bezlitosne panie

 

Otwarte w sobotę Muzeum Nad Wisłą prezentuje wystawę "Syrena herbem twym zwodnicza".

W ramach wydarzeń towarzyszących posłuchać będzie można kulturoznawczego wykładu o wizerunku syren w sztuce. Autorką wykładu będzie prof. Maria Poprzęcka, laureatka literackiej nagrody Gdynia za "Inne obrazy".

Oto informacja organizatorów:

środa, 29.03.2017 o 18:00

Syrena – zwodniczy herb Warszawy – jako ludzko-zwierzęca hybryda przybierała w dziejach kultury wiele kształtów i znaczeń.

W sztuce XIX wieku syreny, obok harpii, chimer, sfinksów, a także potężnych władczyń i kurtyzan, dołączyły do złowrogiego korowodu kobiet fatalnych. Kobiety-ryby, kuszące mężczyzn ludożerczynie, perwersyjne istoty zmysłowe i okrutne, idealnie ucieleśniały mizoginistyczne lęki i seksualne obsesje tamtej epoki. Głębiny Internetu objawiają, że owo erotyczno-akwatyczne imaginarium nadal trwa w dzisiejszej sztuce pop-fantasy. 

Zdjęcie: Jacek Malczewski, „Syrena i Trytony”, 1903, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu (fot. Marcin Kucewicz).

MUZEUM NAD WISŁĄ, WYBRZEŻE KOŚCIUSZKOWSKIE 22 (SKWER KPT. S. SKIBNIEWSKIEGO "CUBRYNY"), WARSZAWA

Źródło zdjęcia i tekstu: link

01:02, juliancio.wodnik , Kultura
Link Dodaj komentarz »
środa, 22 marca 2017

25 marca (sobota):

11.00 - 12.00 „Otwórz wystawę” – warsztaty rodzinne

12.00 - Oficjalne otwarcie budynku i wystawy
- Występ chóru kameralnego Sirenes (scena plenerowa)
- Start Tarasu nad Wisłą – specjalnej odsłony Targu Śniadaniowego 

13.00 „Po co dzieciom artyści?” – działania rodzinne z artystą Karolem Radziszewskim

14.00 - 17.00 - Syreny na mury – grupowe malowanie muralu na ogrodzeniu dawnej elektrowni Powiśle z kolektywem Xolor
- Warszawskie orkiestry uliczne

15.00 - 16.00 „Poznaj syreny #1” – historie i legendy syren z wystawy

16.00 Odwrócona hybryda, czyli performatywne oprowadzanie Roberta Jarosza

18.00-21.00 "Łuska" - performans Justyny Górowskiej

18.00 - start sceny DJ w kawiarni, set Trailer Park Girls
- performans Justyny Górowskiej
- kontemplacja syren metodą Moniki Krawieckiej
- „Poznaj syreny #2” - historie i legendy syren z wystawy

19.00 - 20.00 Morgaine Fay, koncert (scena plenerowa) (TBC)

20.00 - 21.00 - Ballady i Romanse, „Córki dancingu”, koncert (scena plenerowa)
- Performans artystki Silvii Palacios (na wystawie)

21.00 - 22.00 Rosa Vertov, koncert (scena plenerowa)

26 marca (niedziela):

11.00 - 15.00 „Co to jest hybryda?” – działania otwarte (nowy format działań dla dzieci MSN)

12.00 - 16.00 Taras nad Wisłą, drugi dzień pikniku z Targiem Śniadaniowym

12.00 - 13.00 Kontemplacja syren z Moniką Krawiecką

14.00 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie: Joanna Mytkowska (dyrektor MSN), Marta Dziewańska (kurator MSN)

16.00 Oprowadzanie varsavianistyczne: Tomasz Fudala (kurator MSN)

18.00 Zakończenie 

http://artmuseum.pl/public/upload/photo/0824/589c806624d83.jpg

MUZEUM NAD WISŁĄ, Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (Skwer Kpt. Stanisława Skibniewskiego "Cubryny"), metro CENTRUM NAUKI KOPERNIK

[zdjęcie dolne: źródło MSN, planowana wystawa Syrena herbem twym zwodnicza]

15:21, juliancio.wodnik , Kultura
Link Dodaj komentarz »
środa, 15 marca 2017

Pamiętacie, który blog o darmowych wydarzeniach kulturalnych jarał się w zeszłym roku Kracauerem?

Dziś o 19:00 w Nowym Teatrze wykład Tomasza Kolankiewicza o "Gabinecie doktora Caligari" inspirowany słynną książką Niemca, "Od Caligariego do Hitlera". Po wykładzie, rzecz jasna, pokaz filmu. 

Pisać o filmie można by dużo, podobnie, jak o międzywojennym kinie niemieckim. Nawet laicy tacy, jak my, wiedza, że "Gabinet..." jest obok "Metropolis" i "Nosferatu - symfonii grozy" sztandarowym klasykiem międzywojennego kina, a także reprezentantem niemieckiego ekspresjonizmu.

"Gabinet..." to nie tylko pierwszy ważny horror, ale także jakże aktualny film pacyfistyczny, w którym prawdziwym zagrożeniem jest nie potwór, ale wojna, która potwory rodzi.

Zapraszamy, my i Nowy Teatr.  

15:47, juliancio.wodnik , Kultura
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 13 marca 2017

We wtorek 21.03 o 18:00 KINO.LAB w ramach Festiwalu Frankofonii zaprezentuje szwajcarską animację nominowaną do Oscara w kategorii najlepszej animacji, a także zwycięzcę plebiscytu publiczności Warszawskiego Festiwalu Filmowego 2016.

Zdjęcie użytkownika KINO LAB.
21.03.2017 o 18:00 w KINO.LAB (Jazdów 2)

- Nazywam się Cukinia/ Ma vie de Courgette -
reż. Claude Barras
Szwajcaria 2016
66''
Cukinia nie jest nieśmiały. Jest małym, dzielnym chłopcem. Od kiedy stracił mamę, jest pewien, że jest sam na świecie. Ale tak było, zanim zaprzyjaźnił się w domu dziecka z Simonem, Ahmedem, Jujube, Alice i Béatrice. Każdy z nich przeżył jakąś bolesną historię. Wśród nich jest także Camille… Kiedy masz 10 lat, tak wiele jest jeszcze do odkrycia. Możesz dowiedzieć się, jak to jest mieć paczkę przyjaciół, zakochać się, a może nawet być szczęśliwym.


wstęp wolny

18:47, juliancio.wodnik , Kultura
Link Dodaj komentarz »
środa, 01 marca 2017

Dziś w NINie przegląd filmów Kuby Czekaja + spotkanie z reżyserem.

"Baby bump" to dość rzadkie w Polsce kino opowiadane nie dialogiem, lecz dźwiękiem. Dojrzewanie chłopca wychowywanego przez samotna matkę to niełatwa sprawa dla obojga. Chłopiec z wybujałą wyobraźnią stara się poprawić swoją atrakcyjność dzięki operacji uszu - na którą zbiera pieniądze sprzedając kolegom badanym testem na wykrywalność narkotyków i innych używek... własny mocz.

Film dziś w NINIe (Wałbrzyska 3/5 o 20:30.). Wstęp wolny

Źródło: link

19:47, juliancio.wodnik , Kultura
Link Dodaj komentarz »
| < Maj 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Zakładki:
Facebook
Filmy o prekariacie
Idea 4free
Knigi
Leniwiec
Precenzje 4free
Recenzje 4free z 2012 roku
Recenzje 4free z 2013 roku
Recenzje 4free z 2014 roku
Recenzje 4free z 2015 roku
Recenzje 4free z 2016 roku
Recenzje 4free z 2017 roku
Recenzje 4free z 2018 roku
Seriale
Teksty gościnne
Wystawy
Za darmo raz w tygodniu
Zawsze za darmo