Kultura for free, ale i nasza praca for free. Prekariusze - wszystko za darmo, ale nie na darmo - przynajmniej taką mamy nadzieję! Zapowiadamy darmowe wydarzenia w Warszawie.
Kategorie: Wszystkie | Kultura | Warszawa
RSS
czwartek, 16 sierpnia 2012

Dzisiaj zgodnie z czwartkową tradycją pojedynek na talenty: Skwer o 20:00  proponuje CzessBand; Hokei i Jacek Sienkiewicz z kolei zagrają po 21:00 na Barce.

CzessBand w Skwerze

CzessBand. Grali w Must Be The Music. Musimy mieć muzykę. Hm... Nic nie musimy, ale wszystko możemy.

Hokei i Jacek Sienkiewicz na Barce

Hokei

HOKEI Założony w 2011 przez Bukowskiego kwartet skupia muzyków związanych z grupami Stwory i Ed Wood, a także Xenony, Alameda Trio, The Szreders, Innercity Ensemble. Action painting przepuszczony przez gitarowe piece. Geometryczny ekspresjonizm sprzężeń. Faktury, bejce, kujawiaki. P.Bukowski - gitara, synt K.Ziołek - bas, wokal, synt T.Pop - perkusja I.Nikiforow - perkusja, synt

 

JACEK SIENKIEWICZ

 

Jacek Sienkiewicz, jeden z najbardziej rozpoznawalnych w świecie polskich artystów tworzących muzykę elektroniczną, znany jest przede wszystkim ze swej wytwórni Recognition, której nakładem od ponad dekady ukazało się już 30 wydawnictw. Nie jest jednak powszechnie znanym faktem, że przez całe życie inspirował się i interesował muzyką eksperymentalną, awangardową, psychodeliczną. Ostatnio Jacek zdecydował się na oddzielenie swojej eksperymentalnej twórczości od wciąż eksplorowanej muzyki klubowej; od 2012 taneczne, silnie zrytmizowane projekty prezentowane będą jako Recognition, podczas, gdy przyrodzone nazwisko wiązać się będzie wyłącznie ze specjalnymi wydarzeniami, prezentującymi wyciszone, osobiste, wyjątkowe kompozycje właściwe bardziej muzyce współczesnej. Tym razem, odrzucając wszelkie możliwe inspiracje, Jacek podejmuje próbę stworzenia czegoś całkowicie własnego, odszukując w podświadomości to, co było przez lata zagrzebane w hałasie klubów całego świata.

środa, 15 sierpnia 2012

Dzisiaj mimo święta, Na Lato i Ukryte Miasto niezmordowanie planują nam wieczór za nas:

1. Czechy

19:19, Ukryte Miasto

Zdjęcie: Gdyby ktoś zapomniał. Już jutro, o 19.19 zaczyna się trzecia Czeska Środa. Będzie komedia z 1976 roku, w której (coś nam się zdaje) łatwo będzie znaleźć porównania w polskiej rzeczywistości tamtych lat. Krótko mówiąc

Film już zapowiadaliśmy: http://4free.blox.pl/2012/08/Czeski-film-w-Bazar-Klubie-obok-Nowego-Kina-Praha.html, ale w innym miejscu.

  KINO PLENEROWE W NA LATO
z dumą prezentuje:

World Shorts: ISLANDIA

Cykl World Shorts to autorski projekt Fundacji Edukacji Kulturalnej Ad Arte, mający na celu przybliżenie polskiemu widzowi krótkometrażowej twórczości wybranych narodowych kinematografii. Dotychczas odbyły się pokazy filmów z takich krajów jak Portugalia, Grecja, Islandia, Szwecja i Dania. Każdorazowo, trwający około 90 minut program dobierany jest tak, aby jak najpełniej pokazać specyfikę wybranej kultury, towarzyszącego jej społecznego krajobrazu oraz temperamentu mieszkańców danego kraju.
World Shorts silnie współpracuje z zagranicznymi instytutami, ambasadami, festiwalami a także i z lokalnymi animatorami kultury. Pokazy odbywają się w niezależnych miejscach na terenie całego kraju - w kinach, galeriach czy klubokawiarniach.


W PROGRAMIE:

1. The Stray Cat 
Reż. Grímur Örn Thórdarson / 2010 / 15'
Młody mężczyzna nie może przypomnieć sobie, co stało się poprzedniej nocy. W ciągu kolejnych kilku dni odzyskuje powoli pamięć. Spotkanie pięknej dziewczyny komplikuje jego życie jeszcze bardziej, niż mógłby się spodziewać…

2. The Place 
Reż. Jakob Halldorsson / 2009 / 22'
Axel jest inteligentnym, choć nieco zatraconym w miłości i imprezowaniu młodzieńcem, którego życie zmienia się, gdy jego sąsiad zostaje pobity przez bliską mu osobę. Niesłusznie oskarżony Axel trafia do tytułowego "miejsca", ośrodka poprawczego...

3. Dog 
Reż. Herman Karlsson / 2007 / 1'
Film odpowiada na pytanie - jak być najlepszym przyjacielem psa?

4. Hjaltalin 
Reż. Herman Karlsson / 2009 / 5'
Intrygujący teledysk islandzkiej grupy folkowej Hjaltalin wykonany techniką tradycyjnej animacji.

5. Two Birds 
Reż. Runar Runarsson / 2008 / 15'
Wielokrotnie nagradzany na światowych festiwalach (m.in. Sapporo, Karlove Vary, Sao Paolo) film islandzkiego mistrza krótkiej formy Runara Runarssona. Klimatyczna opowieść o grupie nastolatków wchodzących w dorosłość i borykających się ze związanymi z tym problemami.

6. The Last Farm 
Reż. Runar Runarsson / 2004 / 15'
Historia farmera (w tej roli gwiazda islandzkiego aktorstwa Jón Sigurbjörnsson) z islandzkiego rolniczego regionu Vestfirðir. Na kilka dni przed opuszczeniem domu mężczyźnie umiera ukochana żona. Bohater próbuje ukryć ten fakt przed swoją jedyną córką, która chce zabrać go do siebie… Jeden z najważniejszych i najczęściej nagradzanych skandynawskich filmów krótkometrażowych.

"The last farm" 
7. Story of Nothing 
Reż. Una Lorenzen / 2007 / 3'
Kiedy Coś chce znaleźć Nic filozoficzne poszukiwanie staje się dramatyczne i niebezpieczne. Komediowa i sarkastyczna animowana historia o współczesnym społeczeństwie.

8. Please Don't Hate Me 
Reż. Una Lorenzen / 2008 / 3'
Animowany klip do muzyki islandziej grupy Lay Low.

9. Farmer John's World 
Reż. Una Lorenzen / 2004 / 5'
Animowana i zmysłowa adaptacja pięknych sag Jóna Bjarnasona opowiadających o XVII-wiecznej Islandii.

10. Epic Fail 
Reż. Ragnar Agnarsson / 2009 / 13'
Komedia oparta na prawdziwych wydarzeniach, które rozegrały się w Reykjaviku. Zwariowana historia mężczyzny, który przypadkowo znalazł się w niewiarygodnych sytuacjach… Przyparty do muru zmuszony jest do zaufania ludziom, których w normalnych okolicznościach nie chciałby poznać… Tylko oni mogą jednak pomóc mu rozwiązać problemy. Dzięki temu odkrywa że nie należy… oceniać książki po okładce.

Łączny czas: 97'

Na Lato, Rozbrat 44

14:37, juliancio.wodnik
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 14 sierpnia 2012

Spotkanie z Dorotą Nowak-Baranowską i Bartoszem Baranowskim, pasjonatami krajów byłego ZSRR. Spotkanie w ramach cyklu Współczesna Azja Centralna.

 Spotkanie organizowane przez Karolinę Krzywicką.

14 sierpnia 2012 (wtorek) g. 18:00 - 20:00

Muzeum Azji i Pacyfiku, ul. Freta 5 

www.muzeumazji.pl

 źródło: kulturalna.warszawa.pl

źródło zdjęcia: radiownet.pl

 poniedziałek, 13 sierpnia 2012Kinga Rataj, koncert pieśni portugalskich "Tudo isto é fado" - dziś w Parku Rydza-Śmigłego o 19:00

występują: Kinga Rataj (wokal), Marek Bazela (fortepian), Gertruda Szymańska (instrumenty perkusyjne), Paweł Kuźmicz (kontrabas elektroakustyczny), Marcin Hilarowicz (gitary) 

 

źródło: http://www.kulturalna.warszawa.pl/wydarzenia,1,72883,Kinga_Rataj_quot%3BTudo_isto_eacute%3B_fadoquot%3B_-_.html?locale=pl_PL

niedziela, 12 sierpnia 2012
niedziela, 12 sierpień
21:15
 Incepcja, reż.Christopher Nolan, 2010
Kiedyniedz., 12 sierpień, 21:15 – 23:45
GdzieKrólikarnia 
OpisLetnie Kino na Mokotowie filmy futurystyczne
21:15
 Sin City, reż.Robert Rodriguez, Frank Miller, 2005
Kiedyniedz., 12 sierpień, 21:15 – 23:45
GdzieArt Park, Park Rydza Śmigłego 
Opisfilmy komiksowe
wtorek, 14 sierpień
21:15
 Harry Potter i Książę Półkrwi, reż.David Yates, 2009
Kiedywt., 14 sierpień, 21:15 – 23:45
GdzieAmfiteatr Bemowo, ul.Raginisa 
21:15
 Lektor, reż.Stephen Daldry, 2008
Kiedywt., 14 sierpień, 21:15 – 23:45
GdziePole Mokotowskie 
OpisGwiazdorskie Noce CANAL+
środa, 15 sierpień
21:15
 Każdemu wolno kochać, reż.Mieczysław Krawicz, Janusz Warnecki, 1933
Kiedyśr., 15 sierpień, 21:15 – 22:45
GdziePark Skaryszewski 
Opispolskie przedwojenne komedie
sobota, 11 sierpnia 2012

Opcja na któryś z chłodniejszych wieczorów - film, który z jednej strony jest porażającym w swej prostocie (ale i sile) dokumentem o jedynym chyba państwie na świecie, które praktycznie w całości jest jednym wielkim obozem koncentracyjnym. W którym czas jakby się zatrzymał, obrazki z najgorszych momentów czystek Stalina czy rewolucji kulturalnej Mao widzimy na co dzień, a zupa z... trawy jest od dziesięcioleci stałym elementem jadłospisu.

Z drugiej, Historie z Yodok (wyreżyserowane przez chyba najlepszego współczesnego polskiego dokumentalistę, Andrzeja Fidyka) są niemal poetyckim zapisem spektaklu teatralnego, właściwie - baletu/teatru tańca, poprzez który próbuje się opisać makabryczną historię losu więźniów obozu koncentracyjnego w Yodok. Dzięki splątaniu w narracji tych dwóch, a może nawet trzech światów: rzeczywistości Korei Północnej, świata emigrantów, byłych więźniów i funkcjonariuszy reżimu, którzy zbiegli do południowego sąsiada oraz świata teatru - prób, metafor, radości z tworzenia sztuki - cała rzecz, mimo iż mocna, momentami przerażająca, ma zdumiewającą "lekkość", jak na tę tematykę - i zwyczajnie wciąga.

 

piątek, 10 sierpnia 2012

"Trzy spojrzenia" - wernisaż wystawy fotografii Natalii Gajewskiej o 18:30 w Parku Rydza-Śmigłego (róg Książęcej i Rozbrat).


Natalia Gajewska – urodziła się 23 stycznia 1990 r. w Radomiu. Tam też ukończyła Zespół Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta. Obecnie studiuje na Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych – specjalizacja arteterapia (dyplom licencjacki z rzeźby). W 2012 r. została współlaureatką I nagrody w konkursie na projekt Medalu Marii Grzegorzewskiej. Od dłuższego czasu zajmuje się fotografią cyfrową i analogową, organizuje sesje zdjęciowe i reportażowe.

Natalia Gajewska „Trzy spojrzenia”, wernisaż wystawy fotografii w przestrzeni parku dzisiaj o 18:30. Po wernisażu koncert :

Stowarzyszenie Integracji z Artystami Niepełnosprawnymi 
„Dom Muzyki” - Kapela Drewutnia, koncert folkowy

źródło: http://dks.art.pl/index.php?p=artpark&page=10&action=&f=4&s=artpark_program

czwartek, 09 sierpnia 2012

Dzisiaj tak jak tydzień temu dwa konkurujące ze sobą koncerty. O 20:00 na Krakowskim Przedmieściu 60a w Skwerze (Hoovera) Atom String Quartet, a o 21:00 w Powiększeniu dwa koncerty w ramach Lada w Mieście: Josef van Wissem, zaraz po nim Father Murphy.  Lado w Mieście przeniesione zostaje ze stałej lokalizacji na  Barce ze względu na domniemaną złą pogodę dzisiejszego wieczora.

Atom String Quartet:

 

 

holenderski lutnista Josef van Wissem:

Facebook o FATHER MURPHY (IT) (psychedelic experimental indie rock) Włoskie trio Father Murphy ujęło swoją muzyką Micheala Girę, publicystów The Wire, a przede wszystkim publiczność podczas swoich licznych tras koncertowych po dwóch stronach Atlantyku (m.in. z Deerhoof czy Xiu Xiu). Korzystając z prostego instrumentarium Father Murphy tworzy szczególny nastrój, łącząc ostre dźwięki rozstrojonej gitary z dronowymi pejzażami, krzykliwy wokal z melorecytacją, klawiszowe tła z oszczędnymi akcentami perkusji. Pomimo psychodelicznej atmosfery budowanej przez zespół, minimalistycznego podejścia do muzyki i melancholijnego sznytu, nadal mamy do czynienia z melodyjnymi piosenkami, którym trudno się nie poddać. Twórczość Father Murphy można zaszufladkować jako avant-folk, a sami muzycy nie obraziliby się za nazwanie ich eksperymentatorami, jednak przedewszystkim to niecodzienna, nieco oniryczna, a momentami wręcz baśniowa muzyka. Rev.

Freddie Murphy – electric guitar, voice

Chiara Lee – keyboard, Chinese percussions, voice

Vittorio Demarin – drumms, effects/voice

Nie pisalibyśmy o koncertach na tym blogu, gdyby wstęp na nie nie był wolny. Do Powiększenia lepiej przyjść wcześniej ze względu na mniejszą liczbę miejsc niż zazwyczaj na Barce.

środa, 08 sierpnia 2012

Najlepszy wybór krótkich metraży:

1) ze Szwecji w NA LATO dzisiaj o 22:00

2) z Danii jutro na Mieście Cypel o 20:30

 

Rodacy Bergmana, Ikei i tanich hot dogów:

("The girl")

 

Łączny czas 104'

KINO PLENEROWE W NA LATO
z dumą prezentuje:

World Shorts: SZWECJA

Cykl World Shorts to autorski projekt Fundacji Edukacji Kulturalnej Ad Arte, mający na celu przybliżenie polskiemu widzowi krótkometrażowej twórczości wybranych narodowych kinematografii. Dotychczas odbyły się pokazy filmów z takich krajów jak Portugalia, Grecja, Islandia, Szwecja i Dania. Każdorazowo, trwający około 90 minut program dobierany jest tak, aby jak najpełniej pokazać specyfikę wybranej kultury, towarzyszącego jej społecznego krajobrazu oraz temperamentu mieszkańców danego kraju.
World Shorts silnie współpracuje z zagranicznymi instytutami, ambasadami, festiwalami a także i z lokalnymi animatorami kultury. Pokazy odbywają się w niezależnych miejscach na terenie całego kraju - w kinach, galeriach czy klubokawiarniach.


W PROGRAMIE:

1. The Girl
Reż. Fjona Jonuzi / 2011 / 15’
Wracając do domu, 32-letnia Hanna zatrzymuje się przy małym sklepie, gdzie
przypadkiem spotyka swojego 20-letniego znajomego Andreasa, który zaprasza ją na
małe przyjęcie w pobliżu. Na miejscu okazuje się, że na imprezie znajduje się tylko pięciu
rówieśników spotkanego chłopaka. Początkowo Hanna jest zmieszana, jednak zaczyna
się powoli oswajać,
by po chwili poczuć się jak jedna z nich...

2. Killing the Chickens to Scare the Monkeys
Reż. Jens Assur / 2011 / 24’
Rozgrywająca się w Chinach wyjątkowa historia, opowiedziana z nietypowego punktu
widzenia za pomocą śmiałego języka filmowego. 9 scen rozegranych w szarej strefie
między czernią a bielą ukazuje nieprzewidziane konsekwencje wpływu polityki na życie
młodego nauczyciela. Precyzyjnie przemyślana forma i prowokacyjna technika narracji
prowokują widza do refleksji - już od pierwszej, piętnastominutowej sceny, pozbawionej
cięć montażowych. Szczery i bezkompromisowy film, pełen emocji i politycznego zacięcia.

3. Iván and Capitán
Reż. Frans Huhta Karlsson / 2011 / 15’
Cabo Polonio w Urugwaju to położona nad Atlantykiem, z pozoru opustoszała wioska.
Prowadzi tu tylko jedna ścieżka i tylko latarnia morska posiada elektryczność. Wokół same
wydmy i fale obmywające linię brzegową. Okolica należy do Ivána i Capitána, którzy za
jedyne towarzystwo mają zbłąkane krowy i lwy morskie. Ale wszystko zmieni się wraz z
nadejściem lata.

4. Syndromes
Reż. Kristoffer Borgli & The Golden Filter / 2011 / 11’
11-minutowy film norweskiej reżyserki Kristoffer Borgli, laureatki nagrody Grammy. Historia
obdarzonej tajemniczymi zdolnościami młodej dziewczyny (w tej roli szwedzka modelka -
Emma Aars), która odnajduje się tylko we własnym magicznym świecie, co napawa lękiem
jej bogatych rodziców. Ta nierzeczywista, pełna surrealistycznych i przerażających
wątków historia rozgrywa się do rytmu elektronicznej muzyki autorstwa grupy The Golden
Filter.

5. Anyone for Tennis?
Reż. Monne Lindstrom / 2011 / 8’
Matka trójki dzieci stara się ze wszystkich sił wiązać koniec z końcem. Pewnego dnia na
jej drodze pojawia się tenisista Rafael Nadal. Jedzą wspólnie lody, spędzają razem czas wolny, grają w tenisa i - przede wszystkim - świetnie się dogadują. Ta absurdalna i
dramatyczna zarazem animacja opowiada o ich wspólnym lecie - tak wspaniałym, że aż
nieprawdopodobnym.

6. Birthday
Reż. Jenifer Malqvist / 2010 / 18’
Sara przygotowuje niespodziankę na urodziny swojej żony Katariny. Pomaga jej ich
wspólna córka Johanna oraz przyjaciel Frederik. Ale Katarina ma jej coś do powiedzenia.
Sara, obarczona organizacją imprezy urodzinowej, musi jeszcze poradzić sobie z
nieoczekiwaną wiadomością. Jej radość zaczyna powoli ustępować uczuciom frustracji i
odrzucenia...

7. Britta Persson - Toast to M
Reż. Bold Faces / 2011 / 3’
Nakręcony w głębokim szwedzkim lesie teledysk Britty Persson autorstwa duetu Bold
Faces
(John Nordqvist i Johan Toorell).

8. Outside In
Reż. Tove Skeidsvoll, Petrus Sjövik / 2011 / 10’
Cecilia tańczy w lesie. Porusza się pod czujnym okiem ekipy filmowej, która reżyseruje jej
ruchy. Gdy kamera wchodzi na trajektorię kolizyjną, Cecilia ma już dość. Nie będzie ulegać
nachalnym i wydumanym instrukcjom. Zatańczy po swojemu.
...

 

i Rodacy H. Ch. Andersena, von Triera i Carlsberga:
Łączny czas: 83'

CZWARTKOWY HAPPY HOUR: Filmy w ramach World Shorts: Dania + Impreza ~~ Mr Vinylstealer & Mr Keyboard ~~ 

Tym razem czwartkowa rozgrzewka przed-weekendowa będzie nie lada gratką dla miłośników kina! Wieczór urozmaicony zostanie przeglądem filmów krótkometrażowych z Danii w ramach cyklu World Shorts, organizowanego przez poznańską Fundację Ad Arte. Ten objazdowy festiwal kina zagląda po kolei do wszystkich większych miast Polski, nie przegapcie swojej okazji by zobaczyć go w Warszawie!

Program składa się z 

filmów animowanych, dokumentalnych i fabularnych nagrodzonych na międzynarodowych festiwalach. Polscy widzowie będą mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć w większości premierowe pozycje, jeszcze nie pokazywane w naszym kraju. W programie m.in. nagrodzona Oscarem dla najlepszego filmu krótkometrażowego amerykańska realizacja duńskiego reżysera Joachima Backa ("New Tennats"), opowieść o seksualnej igraszce, która rozwija się niezgodnie z oczekiwaniami („Picnic”, reż. Kasper Torsting) oraz teledyski Turboweekend i WhoMadeWho. Zapraszamy!

W PROGRAMIE:

1. TO ALL MY FRIENDS
Reż. Behrouz Bigdeli / 2010 / 29'
Mark musi wybrać pomiędzy lojalnością wobec swojego autodestruktywnego przyjaciela Sonny’ego a przeprowadzką do miasta, gdzie czeka na niego dziewczyna i perspektywy na lepsze życie.

2. HEAVY HEADS
Reż. Helena Frank / 2010 / 8'
Minimalistyczna, animowana czarna komedia o samotności. 

3. NEW TENANTS
Reż. Joachim Back / 2009 / 21'
Ciekawski sąsiad, handlarz narkotyków o szklanych oczach, mąż wymachujący bronią: oto członkowie orszaku powitalnego nowych lokatorów. Dwaj mężczyźni wprowadzają się do mieszkania, które kryje okropną tajemnicę… W filmie zobaczymy gwiazdy nowojorskiej kinematografii i teatru (Vincent D'Onofrio, Jamie Harrold, Kevin Corrigan).

4. TROUBLE IS (TURBOWEEKEND) 
Reż. Jakob Printzlau / 2009 / 3'
Nocne koszmary budzą się do życia w teledysku grupy Turboweekend. Reżyser Jakob Printzlau to nagradzany duński reżyser i grafik. Pracował m.in. jako autor teledysków i twórca oprawy graficznej dla takich wytwórni, jak Epitaph Records, 4AD, Sony Music i Universal Music. 

5. PICNIC
Reż. Kasper Torsting / 2008 / 19’
Związek Michaela i Sary nie należy do typowych. Sara ma fantazję uprawiania seksu w naturalnym środowisku, Michael włóczy się z nią po parkach. Gdy zostają nakryci przez dwóch przypadkowych mężczyzn, niewinna seksualna fantazja przeradza się w wybuch psychicznej przemocy... Film traktuje o odwiecznej walce płci: wielkich oczekiwaniach, zazdrości i pożądaniu.

6. INSIDE WORLD (WHOMADEWHO) 
Reż. Lasse Martinussen / 2012 / 3'
Tańczące nastolatki kontra lubieżni starcy. Kontrowersyjny teledysk grupy WhoMadeWho. 

Tydzień po naszym pierwszym historycznym wpisie, który dotyczył "Żartu" w Ukrytym Mieście, znowu powracamy do lokalu na Noakowskiego 16. 

Dzisiaj "Na skraju lasu"/"Na samotě u lesa"(1976) w reżyserii Jiří Menzla (etatowego interpretatora Hrabala). Historia współtworzona przez Zdenka Sveraka (od "Koli") opowiada o rodzinie Laviczków, która pragnie nabyć ogródek działkowy od starszego pana Komarka. Zadanie okazuje się trudniejsze, w momencie, gdy ten zaczyna chorować.

W kontekście zamieszania z działkowcami, jest to drugi zapowiadany przez nas film bardzo na czasie. 

W głównych rolach m.in.: Zdenek Sverak ("Kola") i Jan Liska ("Skandalista Larry Flynt", "Żelary")

Filmu nie widzieliśmy, ale może się to szybko zmieni.

"Ukryte miasto" o filmie:

Nadchodzi środa.


Czeska Środa.

 


Druga, komediowa, wyjątkowo swobodna Czeska Środa.

 

 

 

W klimat filmuwprowadzi Was Agata Gańko-Sobiecka.

 

 

 

 

 

Po filmie zapraszamy na rozmowę o... czeskim humorze! 

| < Styczeń 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Zakładki:
Facebook
Filmy o prekariacie
Idea 4free
Knigi
Leniwiec
Precenzje 4free
Recenzje 4free z 2012 roku
Recenzje 4free z 2013 roku
Recenzje 4free z 2014 roku
Recenzje 4free z 2015 roku
Recenzje 4free z 2016 roku
Recenzje 4free z 2017 roku
Recenzje 4free z 2018 roku
Seriale
Teksty gościnne
Wystawy
Za darmo raz w tygodniu
Zawsze za darmo