Kultura for free, ale i nasza praca for free. Prekariusze - wszystko za darmo, ale nie na darmo - przynajmniej taką mamy nadzieję! Zapowiadamy darmowe wydarzenia w Warszawie.
Kategorie: Wszystkie | Kultura | Warszawa
RSS
środa, 06 maja 2015

Dziś Klubokawiarnia Fenomenalna proponuje taką oto formę rozrywki:

Godzina 18:00

Budynek BUW / Fenomenalna/ Dobra 56/66

Wiosna, Lato, Jesień, Zima... i Wiosna, reż. Ki-duk Kim, 2003

To dramat symboliczny z typowymi dla południowokoreańskiego reżysera przepięknymi zdjęciami, krótkimi, rzadkimi dialogami, powtarzanymi sekwencjami i uniwersalnym przesłaniem. Mnich - pustelnik żyjący na drewnianej platformie-barce na środku jeziora wychowuje ucznia. Każda kolejna pora roku to nowe stadium życia od wieku dzieciństwo sielskie-anielskie, młodość górna i durna, wiek męski i wiek klęski. 

Harmonie Werckmeistera, reż. Bela Tarr, 2000

O węgierskim reżyserze krążą legendy - podobno istnieje, ktoś ponoć jego filmy widział, a jak jesteście łatwoeierni, to przyjmiecie jako fakt to, że ma nawet swoją grupę fanów. Gdyby ktoś powątpiewał - dziś ma okazję sprawdzić jego film z przełomu wieków. 

Oto co prawi o filmie Sarna23 z Filmwebu:

Akcja filmu umiejscowiona jest w małym miasteczku na Równinie Węgierskiej. Do tego spustoszonego miejsca przyjeżdża z zewnątrz ktoś, kto dotyka z niesłychanym wyczuciem frustracji tutejszych ludzi. Ten listonosz i wizjoner szerzy utopijne wizje. Pewnego dnia wieś odwiedza zagraniczny wędrowny cyrk, którego główną atrakcją jest "Książę". Mieszkańcy masowo idą zobaczyć tę tajemniczą postać, ale po zapłaceniu za bilety muszą zadowolić się oglądaniem wypchanego wieloryba. Kiedy staje się jasne, że "Książę" się nie pojawi, emocje wybuchają z destrukcyjną siłą. Kino Béli Tarrajest mistyczne, alegoryczne, metaforyczne, wywołuje skojarzenia. Posiada skumulowaną siłę, która pochodzi z zamierzonego rytmu, długich ujęć kamery, pięknej ścieżki dźwiękowej, perfekcyjnie dobranej muzyki i fascynującej narracji. Tarr wycofuje się do węgierskiej wioski, by znaleźć ślady kultury, którą zna - tam odnajduje mistyczną chęć oporu. 

P.S> cykl nazwaliśmy tak sami, dla draki. W istocie nazywa się on Cykl FIlmowy Historia Kina w Fenomenalnej. 

Czytajcież też:

Lata 20.

Lata 60.

Lata 70.

14:51, juliancio.wodnik , Kultura
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 03 maja 2015

O Madagaskarze opowie Juliusz zwany też Królem Julem.

7 maja (czwartek) o godzinie 19:00

Południk Zero (Wilcza 25) 

Zapraszamy na pokaz z Madagaskaru:

Marzenia powinno się spełniać bo życie mamy tylko jedno... ale czy warto bez promocji płacić 4500 zł żeby zobaczyć Czerwoną Wyspę, która 70 lat temu mogła stać się naszą kolonią... Czy warto tam w ogóle jechać... Czy biały człowiek ma tam ciężko czy bardzo ciężko... Czy backpacking istnieje... Czy lemurki to przyjazne zwierzątka czy wiecznie wygłodniałe pół małpki/pół kotki... Jaka będzie przyszłość Madagaskaru jak i całej Afryki... Jak przeżyć 3 miesiące w Madagaskarskiej dżungli... Na te, oraz na inne nawet najbardziej 'oryginalne' pytania postaramy się znaleźć odpowiedź już 7 maja oczywiście w Południku Zero! :)
Zapowiedź tego co będzie:

Jedyne źródło: Facebook

14:48, juliancio.wodnik , Kultura
Link Dodaj komentarz »

Od dwóch lat patronujemy medialnie (samozwańczo) darmowym przeglądom ekip prezentujących World Music na festiwalu Nowa Tradycja. O samym przeglądzie dowiemy się więcej na spotkaniu 7 maja na Mokotowie, a później poszerzymy zasięg informacji.

Festiwal Nowa Tradycja odbędzie się w dniach 15-17 maja tego roku 

Program 2 Polskiego Radia serdecznie zaprasza na konferencję prasową poświęconą 18. Festiwalowi Folkowemu Polskiego Radia "Nowa Tradycja".

Konferencja odbędzie się 7 maja, godz. 13.00, Studio im. W. Szpilmana w głównej siedzibie Polskiego Radia przy al. Niepodległości 77/85 w Warszawie.

Podczas spotkania m.in.:

- Opowiemy o przedstawieniu "Mistrz Manole" w Teatrze Powszechnym

- Przedstawimy laureatów Fonogramu Źródeł i nagrody Muzyka Źródeł

- Zaprezentujemy finałową jedenastkę Folkowego Fonogramu Roku 2014

- Przybliżymy sylwetki gwiazd tegorocznego Festiwalu oraz uczestników Konkursu

- Zapowiemy festiwal EtnoKraków organizowany przez Polskie Radio, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Stowarzyszenie Rozstaje

Serdecznie zapraszamy!

Źródło: PR, bch

 

14:25, juliancio.wodnik , Kultura
Link Dodaj komentarz »

KINO KĘPA: "Tajemnice początków Polski - Ukryte gniazdo dynastii"

Kino Kępa, Brukselska 23

Dziś o 17:00

/wstęp wolny/

reż. Zdzisław Cozac, Polska 2014, 44 min
Premierowy pokaz publiczny

"Tajemnice początków Polski" to jedyny, zrealizowany w nowoczesny sposób, edukacyjny cykl fabularyzowanych filmów dokumentalnych o początkach polskiej państwowości. Przygotowany został z myślą o jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski, który przypada w 2016 r. Adresowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych. Dotąd w ramach cyklu powstały tytuły: "Ukryte gniazdo dynastii", "Miasto zatopionych bogów", "Wyspa władców" oraz "Trzcinica - karpacka Troja". Trwa produkcja kolejnego filmu, który będzie nosił tytuł "Krzyż i korona" i będzie zwieńczeniem cyklu. Każdy film ma długość 44 min.

Filmy serii prezentują najnowsze ustalenia naukowców na tematy związane z początkami Polski. Dla nauczycieli historii jest to wyjątkowa okazja ożywienia szkolnego podręcznika i skorzystania z nowoczesnego narzędzia dydaktycznego. Dla uczniów - to szansa na rozbudzającą wyobraźnię, filmową "wyprawę" do czasów, kiedy nasi przodkowie budowali podstawy polskiego państwa. Pomagają w tym wirtualne rekonstrukcje dawnych grodów i budowli, animowane mapy oraz emocjonujące inscenizacje ważnych wydarzeń i życia codziennego we wczesnopiastowskim państwie.

Autorski cykl Zdzisława Cozaca o początkach Polski,z udziałem wybitnych naukowców - przede wszystkim historyków i archeologów - powstał w koprodukcji z TVP Historia, przy wsparciu finansowym Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

14:14, juliancio.wodnik , Kultura
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 27 kwietnia 2015

Dziś po 20:30 w Towarzyskiej (Al. Zwycięzców 49):

"Belzitosny"/"Expect No Mercy" (1995) Reż. Zale Dalen

Już w poniedziałek, 27 kwietnia, pokażemy Wam film, w którym ludzie biją się w wirtualnej rzeczywistości, a główny zły ma najgorszą fryzurę ever.
Bierzcie znajomych i wpadajcie!

Joe_Armstrong z Filmwebu tak o filmie prawi:

"Bezlitosny" to znakomity (sic! przyp. 4free) film akcji, z nowatorskim rozwiązaniem toczenia walk na śmierć i życie w rzeczywistości wirtualnej. 
Justin Vanier (Billy Blanks) musi wniknąć do struktury akademii sztuk walki i odnaleźć tam 
swojego kolegę Erica (Jalal Merhi). 
Po dłuższej obserwacji okazuje się, że akademia prowadzona przez Werbecka jest przykrywką do produkcji bezlitosnych zabójców. Justin i Eric na własną rękę muszą pokonać zmechanizowanych wojowników stworzonych przez szaleńca. Rozpoczynają walkę w wirtualnym świecie komputerów. 

16:27, juliancio.wodnik , Kultura
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 26 kwietnia 2015

Za chwilę świętujemy 1000 dni 4free. A tymczasem polecamy poniedziałkowy wypad o 17:30 do eMeSeNu i film  "Tales" Jill Godmilow. Jako suchy żart obrazkowy wrzucamy Talesa z Miletu.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c6/Illustrerad_Verldshistoria_band_I_Ill_107.jpg

Na prośbę Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie Amerykańska Akademia Filmowa dokonała digitalizacji pierwszego filmu w reżyserii Jill Godmilow - dokumentu „Tales” z 1969 roku.

W filmie, zrealizowanym przez ekpię złożoną z samych kobiet, co w tamtym czasie było ewenementem, grupa młodych ludzi opowiada wprost do kamery o swoich doświadczeniach erotycznych. Jonas Mekas określił go „najbardziej intrygującym filmem sezonu w programie ”New American Filmmakers Series" Whitney Museum w Nowym Jorku. Film nie był pokazywany publiczności od wielu lat.

MSN, Emilii Plater 51, godzina 17:30

18:55, juliancio.wodnik , Kultura
Link Dodaj komentarz »
środa, 22 kwietnia 2015Billy Bob Thornton jako Lorne Malvo w "Fargo" (2014-), jeden z czcicieli Motorhead

Prochownia Żoliborz zaprasza na pokaz filmu "Lemmy".

7 min. od METRA, PLACU WILSONA

W środku Parku Żeromskiego, wjazd od Ul. Stefana Czarnieckiego

22 kwietnia o 20:00

"LEMMY"
Mijają cztery dekady od kiedy Lemmy Kilmister i jego Motörhead zmienili na zawsze oblicze rockowej sceny. Dziś, pomimo prawie 70 lat na karku, Lemmy wciąż pije na umór, pali jak smok i koncertuje na całym globie z najgłośniejszym zespołem świata. Życie zgodne z własnymi zasadami, na przekór wszystkiemu co głupie, płytkie i dla poklasku zapewniło mu szacunek środowiska i uwielbienie fanów, czyniąc za życia ikoną Rock &Rolla.
Metallica, Guns & Roses, Foo Fighters, Alice Cooper, Ozzy Osbourne, The Clash, The Ramones, Joy Division i Billy Bob Thornton to tylko niektórzy z czcicieli kultu Lemmy‘iego i Motorhead. Ten dokument to biblia dla każdego fana, ale jak napisało The Hollywood Reporter „Nie musisz byc fanem metalu, żeby pokochac Lemmy’iego“.


14:17, juliancio.wodnik , Kultura
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 21 kwietnia 2015

Uwaga, kadr pochodzi z innego filmu, "Ślady na śniegu".

ADA, Puławska 37

Dziś o 19:30

POKAZ - "Zawsze i świetnie"
"Wieczna wiosna w jednoosobowej celi" zaczęła się dla Lietowa i Grażdanskiej Oborony 30 lat temu: wykolejona młodzież w Omsku, KGB, "Komunizm", psychiatryk, skandaliczne wystąpienia na festiwalach rockowych, śmierć Janki i ogólnokrajowa sława. "Zawsze i świetnie" to dokument poświęcony jednemu z najciekawszych zjawisk radzieckiego rocka. Film powstał wspólnym wysiłkiem gitarzystki basowej i wdowie po Lietowie, Natalii Czumakowej i scenarzystki Anny Cirlinej, które zebrały wiele wywiadów i unikalnych archiwalnych nagrań zespołu.


Blog przychodnia.bzzz.net pisze o filmie krócej: film o historii jednego z kultowych, a zarazem kontrowersyjnego radzieckiego zespołu punkowego z dalekiej Syberii (pisownia oryginalna). 

O podobnym filmie czytajcie też na stronie WFF w kontekście filmu "Ślady na śniegu"

11:52, juliancio.wodnik , Kultura
Link Dodaj komentarz »
piątek, 17 kwietnia 2015

Dwa wernisaże lub też winisaże (albo i varnisaże, od wina Varna) odbywają się dziś równolegle w Zachęcie i CSW. W CSW - Piotr Bosacki, SPRAWA JEST W ZAŁATWIANIU, a w Zachęcie TAMY BEN-TOR & MIKI CARMI. MŁODZI OBIECUJĄCY ARTYŚCI JEDZĄ I UPRAWIAJĄ SEKS.

Szczegóły wkrótce.

 ***

aktualizacja 20.04.15

Piotr Bosacki reprezentuje się zacnie - polecamy zwłaszcza pomieszczenie z instalacją zwaną CHAMBER MUSIC. 

Obie galerie w każdy czwartek za darmo, co przecie wiecie.

02:00, juliancio.wodnik , Kultura
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 16 kwietnia 2015

"Napoleon wybuchowiec" (2004) - tytuł przetłumaczony mądrze z anglosaskiego "Napoleon dynamite", dziś po 20:00 w Towarzyskiej. (Al. Zwycięzców 49)Organizatorzy tak zapowiadają FIŁM:

Dziś coś dla oddechu po wielkim europejskim kinie, silnie reprezentowanym na ostatnich seansach: niezależna komedia amerykańska "Napoleon Wybuchowiec" ("Napoleon Dynamite"). Błyskotliwy, pełen trafnych obserwacji i absurdu debiut Jareda Hessa z pewnością Was zabawi! Zapraszamy na 20:00, wstęp wolny.

Źródło: facebook Towarzyskiego klubu Filmowego "Zwycięzców"

wstęp wolny 

14:23, juliancio.wodnik , Kultura
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 111