Kultura for free, ale i nasza praca for free. Prekariusze - wszystko za darmo, ale nie na darmo - przynajmniej taką mamy nadzieję!
Kategorie: Wszystkie | Kultura | Warszawa
RSS
wtorek, 16 grudnia 2014W sobotę o 18:00 w Krytyce Politycznej (Foksal 16 II p. , W-wa) pojawi się we własnej osobie Slavoj Żiżek!

Czego chce Europa?

Prowadzenie: Sławomir Sierakowski

Gość: Slavoj Žižek 

Spotkanie w języku angielskim

'Was will Europa?' zapytałby Freud, gdyby żył. Odpowiadającym będzie Slavoj Žižek. A wyzwaniem kontynent, którego status geopolityczny, kondycja społeczna i sytuacja ekonomiczna pozostają nieokreślone i pozostawiają wiele miejsca do interesujących dyskusji. Nie obejdzie się bez filozoficznych dygresji, wycieczek w stronę kultury masowej, a także czasem grzesznych, ale zawsze śmiesznych żartów. Porozmawiamy też o konflikcie na Ukrainie i sytuacji politycznej w Rosji. Wstęp wolny. 

Slavoj Žižek (1949) – słoweński socjolog, filozof, marksista, psychoanalityk i krytyk kultury. Jedna z najważniejszych postaci współczesnej sceny teoretycznej i jeden z najbardziej znanych intelektualistów na świecie. Nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej ukazały się m.in. jego książki "W obronie przegranych sprawy", "Kruchy absolut", "Od tragedii do farsy", "Sześć esejów o kobietach i przyczynowości".

18:10, juliancio.wodnik
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 15 grudnia 2014

Faktyczny Dom Kultury: Tu mieszkamy: jestem z Iranu 15.12.2014 g.19

Prowadzenie: Wojciech Tochman

Współpraca: Europejski Fundusz na Rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżet Państwa.

Instytut Reportażu zaprasza do Faktycznego Domu Kultury na Gałczyńskiego 12:

Jak się czują u nas cudzoziemcy? Rozmowa z Aminem Nooralivandem, mieszkającym w Polsce Irańczykiem, absolwentem SGH, pracownikiem Royal Bank of Scotland oraz Faridem Torabpourshirazem, studentem biznesu i ekonomii.

Podczas spotkania obejrzymy pokaz tańca inańskiego w wykonaniu Aleksandry „Apsary” Kilczewskiej-Torabpourshiraz, tancerki ze szkoły tańca Saggat.

W roli eksperta wystąpi Agnieszka Erdt, iranistka z UW.

 18:12, juliancio.wodnik
Link Dodaj komentarz »Poniedziałek 15.12.2014

godzina 19:00

Spotkanie z Tomaszem Zalewskim w Pardon To Tu

Pl. Grzybowski 12/16

W-wa

wstęp wolny/ 


18:10, juliancio.wodnik
Link Dodaj komentarz »15. 12. 2014

poniedziałek

20:30 

"Zemsta zombie". - zdaniem organizatora to chyba najgorszy film o żywych trupach, jaki widział. I najzabawniejszy.

Towarzyska

Al. Zwycięzców 49

wstęp wolny

  • Pierwsza scena filmu przedstawia nam farmera, który wyrywa ogromne drzewo razem z korzeniami. Zdziwiony farmer odnajduje pod ziemią tajemniczą kryptę z satanistycznymi symbolami oraz magiczną formułą. Mężczyzna odnajduje w krypcie grób i zwłoki innego mężczyzny, które po chwili zmartwychwstają i zabijają farmera. W tej samej chwili do lasu przyjeżdża grupka młodych ludzi, by w ten sposób uczcić noc Halloween. Jednak jedna z par odziela się od grupy i udaje się do stodoły, aby we własny sposób świętować. Po chwili zostają zaatakowani przez żywego trupa. Pozostali uciekają do starej chaty i barykadują się w niej.

     
  • Opis: not_tonight_Josephine (Filmweb)
17:01, juliancio.wodnik
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 11 grudnia 2014

W tegorocznym konkursie Watch Docs filmów dokumentalnych jest 13.

Publikujemy zapowiedź 13-tego filmu, co oznacza, drogi Watsonie, że jest to ostatni film konkursowy, w każdym razie ostatni, o którym piszemy.

Rich Hill 

film konkursowy

Rich Hill / Rich Hill / Rich Hill

89 ' , 2014 USA reżyser: Andrew Droz Palermo & Tracy Droz Tragos / zdjęcia: Andrew Droz Palermo / montaż: Jim Hession / produkcja: Tracy Droz Tragos, Andrew Droz Palermo / www.richhillfilm.com

Najlepszy amerykański dokument tegorocznego festiwalu Sundance to nostalgiczny, gorzki obraz  prowincji USA. Rich Hill – miasteczko w Missisipi, to Ameryka B lub nawet C: za sukces uważa się samo utrzymanie się na powierzchni: bezrobocie i bieda to stały element krajobrazu. Bohaterami filmu jest trzech nastolatków, którzy zmagają się z zupełnie dorosłymi problemami. Mama Harleya siedzi w więzieniu za próbę zabójstwa. Trzynastoletni Appachey z nieodłącznym papierosem w ustach nieustannie wpada w niekontrolowane napady złości. Andrew ma inny problem – jego rodzina, utrzymująca się z dorywczych prac ojca, nieustannie przenosi się z miejsca na miejsce. Charakterystyczne dla amerykańskiego dokumentu niezależnego miękkie zdjęcia, łączące dosłowność domowych nagrań wideo z pogłębioną obserwacją rodem z direct cinema, uwypuklają ulotną poezję chwil szczęścia. Dzięki nim Rich Hill pozostaje filmem smutnym, lecz mimo wszystko nie odbierającym nadziei.

Pokazy:

12.12.14 (piątek) Kino Antropos 20:30

13.12.14. (sobota) Kino Muranów, sala Gerard 19:1513:21, juliancio.wodnik
Link Dodaj komentarz »
środa, 10 grudnia 2014

Solidarność według kobiet 

film konkursowySolidarność według kobiet / Solidarity according to women / Solidarność według kobiet 

113 ' , 2014 Polska reżyser: Marta Dzido & Piotr Śliwowski / zdjęcia:Magdalena Mosiewicz, Michał Wiśniowski, Piotr Śliwowski / montaż: Marta Dzido, Piotr Śliwowski / produkcja: Emotikonfilm Piotr Śliwowski

To one zamknęły bramy, rozpoczynając solidarnościowy strajk, kiedy w sierpniową sobotę 1980 roku zadowoleni z podwyżki robotnicy zakończyli protest i chcieli wyjść ze Stoczni Gdańskiej. Gdyby nie inicjatywa kilku zdeterminowanych kobiet, być może nie byłoby  w naszej historii Sierpnia 80. W stanie wojennym, kiedy mężczyzn pozamykano w więzieniach, to kobiety przejęły ich role. Nie zależało im na byciu we władzach Związku, nie dbały o to, by pełnić określone funkcje. Najważniejsza była praca i jej efekt. Kiedy 4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm, przytłaczająca większość kobiet Solidarności zniknęła z politycznego horyzontu. Dały o sobie zapomnieć, kiedy ich koledzy obejmowali najważniejsze stanowiska we władzach wolnej Polski. Przejmujący dokument  Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego, w którym nie brakuje suspensu, tajemnicy ani tempa, upomina się o zapomniane bohaterki, umożliwiając nam spojrzenie na ostatnie trzydzieści parę lat historii Polski z nowej perspektywy.

Pokazy:

środa 10.12.2014 Kino Antropos 20:30

sobota 13.12.2014 Muranów, sala Gerard 17:0015:59, juliancio.wodnik
Link Dodaj komentarz »

Srebrzysta woda. Syria – autoportret 

film konkursowySrebrzysta woda. Syria – autoportret / Silvered Water, Syria Self-Portrait / Ma'a al Fidda

92 ' , 2014 Francja, Syria reżyser: Ossama Mohammed & Wiam Simav Bedirxan / zdjęcia: Ossama Mohammed, Wiam Simav Bedirxan / montaż: Maïsoun Asaad / produkcja: Les Films d'Ici, Proaction Film / film tylko dla widzów pełnoletnich

Kiedy wybitny syryjski reżyser Ossama Mohammed podczas festiwalu w Cannes w 2011 roku zaapelował do władz swego kraju o uwolnienie więźniów politycznych, zaczęto grozić mu śmiercią. W rezultacie zdecydował się pozostać we Francji. Tymczasem pokojowa rewolucja w Syrii zamieniła się w krwawą wojnę domową. Internet zalała fala szokujących obrazów. Młodzi Syryjczycy masowo sięgnęli po kamery, samodzielnie, po omacku odkrywając filmowy język w tym niezwykłym „momencie prawdy, momencie bliskości śmierci”, jak ujął to sam reżyser. „Dla nich filmowanie po raz pierwszy to także domaganie się po raz pierwszy wolności”. „Srebrzysta woda” jest w istocie zbiorowym autoportretem Syryjczyków czasu tragedii. Jeden głos wybrzmi tu jednak szczególnie wyraźnie i szczególnie zapamiętamy obrazy nakręcone z jednej ręki. Z oblężonego Homs do Ossamy Mohammeda napisała młoda Kurdyjka, Simav, pytając, co zrobiłby na jej miejscu, od czego zacząłby film. Ich dialog, a zwłaszcza przesyłane przez nią materiały zdecydowały o wstrząsającej sile wyrazu „Srebrnej wody”. Nie brak tu scen wyjątkowo drastycznych, ale najdłużej w pamięci zostanie chyba mały Omar, wymyślający rozmowy ze swoim nieżyjącym ojcem.

Pokazy:

środa 10.12.2014 Kino Muranów, Sala Gerard 20:30

sobota 13.12.2014 Kino Antroos 21:0015:57, juliancio.wodnik
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 09 grudnia 2014

Ukraina to nie burdel

film konkursowyUkraina to nie burdel / Ukraine Is Not a Brothel / Ukraine Is Not a Brothel

78 ' , 2013 Australia, Ukraina reżyser: Kitty Green / zdjęcia:Michael Latham / montaż: Kitty Green / produkcja: Noise & Light /www.ukraineisnotabrothel.com/

Najgłośniejsza chyba obecnie na świecie praktyka performerska w ruchu feministycznym narodziła się w kraju, który z pewnością ojczyzną feminizmu nie jest. Wręcz przeciwnie – z jednej strony patriarchat na Ukrainie trzyma się mocno, z drugiej – na Zachodzie pokutuje jej wizerunek jako raju dla sex turystów i poszukiwaczy młodych żon. Prowokacyjne akcje Femenu wyrastają  właśnie ze sprzeciwu wobec tej rzeczywistości. Ale jak w tak niesprzyjających warunkach w ogóle doszło do powstania grupy i jak udało się jej osiągnąć mistrzostwo w kontrolowaniu medialnego przekazu? W swoim błyskotliwym pełnometrażowym debiucie Kitty Green ukazuje zaskakującą, paradoksalną historię Femenu bez upiększeń. Jednak tę godną najlepszej dokumentalistyki szczerość osiąga dzięki  prawdziwej, opartej na zaufaniu więzi z dziewczynami z Femenu, przekonaniu o ich  wielkich możliwościach i znaczeniu ich misji. Kitty towarzyszy swoim bohaterkom nawet w tak ryzykownych i trudnych momentach, jak ich protest w Mińsku.

Pokazy

Kino Muranów Sala Zbyszek środa, 10.12.2014 17:45
Kino Antropos piątek 12.12.2014 17:00

15:01, juliancio.wodnik
Link Dodaj komentarz »

Egzamin dojrzałości 

film konkursowyEgzamin dojrzałości / National Diploma / Examen d'état 

92 ' , 2014 Francja, Kongo reżyser: Dieudo Hamadi / zdjęcia:Dieudo Hamadi / montaż: Rodolphe Molla / produkcja: AGAT Films & Cie

Choć filmów o Demokratycznej Republice Konga przybywa w ostatnich latach niemal w postępie geometrycznym, zazwyczaj realizują je twórcy z zagranicy. Egzamin dojrzałości należy do chlubnych wyjątków. Zrealizował go Dieudo Hamadi, najbardziej obiecujący kongijski dokumentalista młodego pokolenia (publiczność naszego festiwalu może go pamiętać z nowelowego Kongo w czterech aktach z 2010 roku), który tym razem spogląda na swój ojczysty kraj przez pryzmat systemu edukacji. Z bliska obserwując przygotowania grupy maturzystów do tytułowego egzaminu, który traktowany jest jak przepustka do kariery, Hamadi bezlitośnie choć z humorem obnaża wszechobecną korupcję, zadziwiającą koegzystencję nauki i ludowej magii, bezwład państwowych instytucji. Tytułowy egzamin okaże się być rytuałem o absurdalnie kolonialnej proweniencji, a mimo lekkiego tonu wnioski z filmu nie nastrajają optymistycznie.

Pokazy:

Kino Muranów Sala Gerard wtorek 9.12.2014 godz. 16:30

Kino Antropos sobota 13.12.2014 godz. 19:15

14:31, juliancio.wodnik
Link Dodaj komentarz »
piątek, 05 grudnia 2014

Wyrok na Węgrzech 

film konkursowy

Wyrok na Węgrzech / Judgement in Hungary / Ítélet Magyarországon

112 ' , 2013 Węgry, Niemcy reżyser: Eszter Hajdú / zdjęcia: István Szonyi, Eszter Hajdú, Gábor Medvigy / montaż: Bence Bartos, Menno Boerema / produkcja: Miradouro Media

Najgłośniejszy węgierski dokument ostatnich lat to kronika procesu grupy neonazistów, oskarżonych o zamordowanie sześciu Romów,w tym kobiet i dziecka. Film wiernie oddaje specyfikę ponad dwuletniego procesu Klaustrofobiczna przestrzeń niewielkiej sali sądowej, w której sprawców od rodzin ofiar dzielą zaledwie  metry, pozwala na bardzo bliską obserwację tak jednych, jak i drugich. Jednym z głównych bohaterów – procesu i filmu – jest sarkastyczny sędzia, bezceremonialnie traktujący zarówno oskarżonych, jak i świadków. Ale jego skrupulatne przesłuchania ujawniają nie tylko przebieg wydarzeń, które doprowadziły do śmierci kolejnych ofiar, lecz także szokujące pokłady instytucjonalnej ksenofobii. W najbardziej szokującej scenie filmu pracownik pogotowia próbuje wyjaśnić, dlaczego dziesięciolatka z widoczną raną postrzałową na głowie uznał za zmarłego z powodu... zaczadzenia. 

Pokazy:

Poniedziałek 8.12.2014, Muranów sala Gerard 20:00 + spotkanie z reżyserką i prod. filmu

Wtorek 9.12.2014, Antropos 20:00 + spotkanie z reżyserką i prod. filmu

16:10, juliancio.wodnik
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 102
http://www.facebook.com/4freebloxpl