Kultura for free, ale i nasza praca for free. Prekariusze - wszystko za darmo, ale nie na darmo - przynajmniej taką mamy nadzieję! Zapowiadamy darmowe wydarzenia w Warszawie.
Kategorie: Wszystkie | Kultura | Warszawa
RSS
poniedziałek, 31 sierpnia 2015

Instytut Teatralny zaprasza dziś pod Zamek Ujazdowski na 21:00 na spektakl pod tytułem "Cykl" w wykonaniu Teatru Usta Usta Republika Teatr Usta Usta Republika (Poznań)
"Cykl"

reżyseria: Wojciech Wiński
scenariusz: Ewa Kaczmarek, Wojciech Wiński
aktorzy: Ewa Kaczmarek, Agnieszka Nowacka, Roman Andrzejewski, Marcin Głowiński, Mikołaj Podworny, Artur Śledzianowski

Spektakl multimedialny, łączący instalacje przestrzenne, grę aktorską oraz animacje komputerowe. Rozgrywa się w plenerze wokół obracającego się ogromnego sześcioboku. Odnosi się do regularności, powtarzalności elementów codzienności oraz natręctw marzeń sennych. Przedstawienie składa się z cyklu obrazów, które są od zawsze wspólnie śnione. Wydobyte z podświadomości symbolizują lęki, słabości i pragnienia.

Teatr Usta Usta Republika działa od 2000 roku realizując projekty eksperymentujące z sytuacją i przestrzenią. Grupa stworzyła m.in. przedstawienie Driver – pierwszy polski car-play, teatralną podróż przemierzającym miasto samochodem, czy Alicję 0-700 – spektakl interaktywny zrealizowany w sieci telefonicznej.
____________________________________________

WSTĘP WOLNY

Spektakl prezentowany w plenerze, przed Zamkiem Ujazdowskim (ul. Jazdów 2).
____________________________________________


MÓW ZA SIEBIE to cykl prezentacji twórców, dla których podstawową formą i środowiskiem pracy jest grupa teatralna. W ramach projektu pokazywane są przedstawienia grup pochodzących z różnych stron Polski, od 2014 roku były to m.in. Teatr Brama (Goleniów), Teatr Chorea (Łódź), Teatr Porywacze Ciał (Poznań), Teatr Realistyczny (Skierniewice), Teraz Poliż (Warszawa). Ich twórczość – podejmowane tematy, estetyka przedstawień, metody pracy, a także sposób funkcjonowania – forma instytucjonalna, miejsce pracy, czas trwania – są bardzo zróżnicowane. Łączy je to, że zazwyczaj stanowią jawnie osobistą wypowiedź twórców, wyrażają indywidualny punkt widzenia, własną interpretację rzeczywistości.

Celem projektu mów za siebie jest rozpoznanie różnorodności środków wyrazu i praktyk polskich grup teatralnych, a tym samym ujawnienie często niedostrzeganych zróżnicowań na mapie teatralnej Polski i nasycenie jej nowymi szczegółami.

kuratorka: Zofia Dworakowska


18:58, juliancio.wodnik , Kultura
Link Dodaj komentarz »
sobota, 29 sierpnia 2015

Tradycyjnie polecam film z najlepszego, darmowego warszawskiego festiwalu filmowego (na który trzeba czekać nieprzesadnie długo, bo do grudnia) - WATCH DOCS.

WATCH DOCS NA SPACERZE: Obietnica Pandory / Pandora's Promise
USA, 2013
Reż. Robert Stone
87', wstęp wolny

KINO.LAB (Jazdów 2, ZAMEK UJAZDOWSKI, CSW)

Niedziela, 30.08.2015 godz. 17:00Głośny film w reżyserii nominowanego do Oscara (za "Radio Bikini" z 1987 r. - przyp. 4free) dokumentalisty Roberta Stone’a. Skojarzenia z bronią masowego rażenia oraz tragedia w Fukushimie sprawiły, że dla wielu pojęcie energetyki jądrowej stało się synonimem lęku i globalnego zagrożenia. Co jeśli takie opinie są bezpodstawne – czy potrafimy pozbyć się uprzedzeń? Czy źródło energii, które budzi tyle obaw w rzeczywistości może być jedynym ratunkiem przed katastrofą klimatyczną? Przyjęty entuzjastycznie na festiwalu Sundance i na innych najważniejszych przeglądach kina niezależnego, film Roberta Stone’a stał się impulsem do dyskusji na temat wpływu elektrowni jądrowych na środowisko naturalne. Reżyser przygląda się osobistym historiom znanych ekologów, którzy radykalnie zmienili swoje stanowisko wobec energetyki jądrowej, walcząc obecnie o jej rozwój. Stone zabiera widza w podróż, śledząc proces przemiany głównych bohaterów i analizując fakty i mity związane z tym sposobem wytwarzania energii elektrycznej. „Obietnica Pandory” to wykraczająca poza schemat opowieść o procesie kształtowania się przekonań, która wprowadza widzów w trwającą debatę społeczną na temat znaczenia energii jądrowej. Film dystrybuowany jest w ramach programu informacyjno-edukacyjnego „Świadomie o Atomie”.

18:00, juliancio.wodnik , Kultura
Link Dodaj komentarz »
piątek, 28 sierpnia 2015

 wernisaż w piątek, 28 sierpnia 2015, o godz. 19.00. „Kahina”, otwarcie wystawy prac tunezyjskiej artystki Sondess Ellouze Haddad, 

 

Oprócz możliwości spotkania z artystką i obejrzenia 40 prac inspirowanych Tunezją i jej kobietami, Ambasada Tunezji w Warszawie przewidziała degustację tunezyjskich przysmaków.

 

PROM KULTURY

Brukselska 23 

dziś o 19:00

19:15, juliancio.wodnik , Kultura
Link Dodaj komentarz »
środa, 26 sierpnia 2015

Rozpoczęty w sobotę zapowiadanym na naszym Facebooku wystepem Marka Dyjaka XII Festiwal Warszawa Singera serwuje w tym tygodniu trzy kolejne, darmowe koncerty. 

Piątek 28.08, godz. 22.00 SINGER JAZZ FESTIVAL: Pezda/Gawęda Duo (Polska) & Albert Beger (Izrael) – koncert, Klub Mamele, Plac Defilad 1, Bar Studio

sobota 29.08, godz. 19.30 NOC KLEZMERÓW: KONSONAS RETRO (Ukraina, Wielka Brytania, Niemcy) i VIENNA KLEZMORE ORCHESTRA (Austria), Koncert plenerowy na Placu Grzybowskim 

 

niedziela 30.08, godz. 20.00 KONCERT FINAŁOWY: MATISYAHU (USA), Koncert plenerowy na Placu Grzybowskim

12:51, juliancio.wodnik , Kultura
Link Komentarze (1) »
piątek, 31 lipca 2015

Kończymy trzy lata działalności i rozpoczynamy czwarty rok 4free. [for fri] to cztery trzy - przemnożone przez siebie dają nam 12. Z tej racji serwujemy Wam mały przegląd tego co dzieje się stale przez cały, dwunastomiesięczny rok - po trzech latach obserwacji można się o takie wstępne zestawienie pokusić. 

0. Polecamy nasz Facebook. Tam odbywa się nasza codzienna interakcja z social mediami. Tam spamujemy wasze walle, grzmimy o (nie)ważnych wydarzeniach, obrażamy tych, co nie idą na polecane przez nas filmy, wywołujemy do tablicy i wzywamy na głosowanie na nas w konkursie na blogi roku i teksty roku

1. SIERPIEŃ Ukryte Miasto - przegląd filmów czeskich z roku 2012 - pierwsze wydarzenie, które polecaliśmy, przy okazji trawestując symbol Powstania warszawskiego, za co teraz mielibyśmy kryminał. Niestety Miasta już nie ma, albo zostało jeszcze lepiej ukryte. 1 sierpnia za to, co roku bywają darmowe koncerty z okazji rocznicy wiadomej.

2. WRZESIEŃ - w Towarzyskiej po wakacjach startuje Towarzyski Klub Filmowy - o którym staramy się pisywać co czwartek (kiedyś co wtorek).

3. PAŹDZIERNIK - festiwal 5. Smaków - z racji na dotacje serwuje też darmowe wydarzenia, o czym śpieszymy zawsze napisać.

4. LISTOPAD - nie polecamy z zasady odpłatnych wydarzeń, ale co mamy robić, skoro w Kinotece leci Sputnik? Udawać, że go nie ma? Najczęściej są jednak ze wskazanej okazji darmowe koncerty, a na spotkania z artystami (od reżyserów, przez aktorów po gościnnych aktorów pokroju boksera Wałuwiewa) można śmigać bez biletów. 

5. GRUDZIEŃ Watch Docs, czyli - subiektywnym zdaniem - najlepszy darmowy festiwal na świecie. 

"Nagi Lunch" w Oku Proroka. (29.01.2014)

6. STYCZEŃ - to dobry miesiąc, żeby trafić do ogrzewanego lokalu, w którym co środy serwowane są psychodeliczne filmy z cyklu OKO Proroka. Ile razy spamowaliśmy ich walle to oni sami wiedzą najlepiej.

7. LUTY - zimą bywają wysypy wernisaży (Zachęta, CSW, MSN).

8. MARZEC - Warszawskie Spotkania Teatralne - kolejny dotowany festiwal, który nie ma wyjścia i musi zapodawac równiez nieodpłatne wydarzenia.  

9. KWIECIEŃ - a jak kwiecień, to Żydowskie Motywy

10. MAJ - nowość, czyli Festiwal Kuronia.

11. CZERWIEC - można przegapić Piknik CJG w Krolikarni. Ale po co?

12. LIPIEC - letnie kino pod gwiazdami i inne cykle związane z kinem pod chmurką. 

 

***

Blog od początku prowadzony był w sposób anarchosyndykalistyczny, do tego stopnia, że mało kto nasz anarchosyndykalizm odczytał. Tymczasem do przeczytania. 

20:39, juliancio.wodnik , Kultura
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 27 lipca 2015

Kino Lab w Centrum Sztuki Współczesnej (Zamek Ujazdowski, Jazdów 2) dziś o 20:00 zaprasza na darmowy, comiesięczny przegląd kina niezależnego nadsyłanego oddolnie przez widzów i twórców. Dziś dwa filmy: "Tableciarze" Bartosza Staszewskiego i "Pójdziecie wszyscy o północy" Tomasza Jana Brzyszki. 

"Pójdziecie wszyscy o północy" , 10', reżyseria: Tomasz Jan Brzyszko

Dwie kobiety szukają sposobu na uleczenie męża jednej z nich. Decydują się pójść po radę do Szeptuchy, lokalnej znachorki. Wyjście, które proponuje Szeptucha może okazać się bardzo ryzykowne.

"Tableciarze" , 76 ', reżyseria: Bartosz Staszewski

Bohaterowie filmu to imigranci, którzy w okresie stanu wojennego w Polsce wyjechali do Szwecji. Tadeusza oraz Krystynę poza trudną przeszłością łączy uzależnienie od silnych leków przeciwbólowych oraz nasennych. Prezentowane w filmie materiały zebrany zostały na przełomie wielu lat. Bohaterzy zmagają się z uzależnieniem zarówno od leków, jak i od siebie nawzajem.

14:29, juliancio.wodnik , Kultura
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 23 lipca 201525 lipca - WIELKI FINAŁ urodzinowego tygodnia - otwarty koncert z udziałem gwiazd.

Pod Pałacem Kultury królować będzie muzyka, a na urodzinowej scenie zagra Zbigniew Wodecki with Mitch & Mitch Orchestra and Choir.

Album nagrany przez Wodeckiego w 1976 roku nabiera nowej energii dzięki warszawskim muzykom z Mitch & Mitch. Wzruszenie odbiera nam głos na myśl, że premierowy warszawski koncert płyty wydanej wiosną tego roku, będziemy mogli przeżyć razem, pod Pałacem Kultury i Nauki.

Wieczór realizujemy dzięki wsparciu Stołecznej Estrady, specjalistów od wielkich wydarzeń rozrywkowych w Warszawie. W 2015 roku również oni obchodzą 60 urodziny, więc w sobotę, 25 lipca, świętujemy wspólnie.

Po koncercie – tańce. Razem z Marcinem Maseckim i jego JAZZBANDBIGBAND zamieniamy Płytę Główną w największy parkiet Warszawy. Nie może Was zabraknąć.

Godz. 21:00 – koncert Zbigniew Wodecki with Mitch & Mitch Orchestra and Choir
Godz. 23:00 – miejski dancing pod wodzą Marcina Maseckiego i JAZZBANDBIGBAND

źródło: materiały organizatorów LINK

14:01, juliancio.wodnik , Kultura
Link Dodaj komentarz »
sobota, 18 lipca 2015

Niedziela, 19 lipca, godz. 18:00

Kino.Lab (Jazdów 2)

FC Rwanda
reż.: Joris Postema, 
Holandia, 57 min, 2013

Oficjalnie, dwadzieścia lat po ludobójstwie, które zdziesiątkowało populację Rwandy, etniczne podziały należą tu do przeszłości. Winni odsiadują wieloletnie wyroki, a proces rekoncyliacji zakończył się sukcesem. W praktyce, jak dobitnie ukazuje to dokument Jorisa Postemy, sytuacja wygląda inaczej. Punktem wyjścia do analizy rwandyjskiej współczesności staje się tu rywalizacja dwóch klubów piłkarskich: APR i Rayon Sports. Choć pod względem etnicznym oba mają podobny skład, ten pierwszy jest klubem wojskowym, kojarzonym z rządem kierowanym przez Tutsich, drugi zaś w powszechnej świadomości reprezentuje sfrustrowaną większość Hutu. Każde spotkanie dwóch klubów to największe piłkarskie wydarzenie w kraju, a jednocześnie – barometr społecznych nastrojów. I choć zapewne repertuar zachowań piłkarskich fanów na całym świecie ma podobnie konfrontacyjny charakter, uchwycony w finale filmu gest kibica Rayon każe myśleć z niepokojem o przyszłości Rwandy. 

Źródło: CSW, KINO>LAB

16:50, juliancio.wodnik , Kultura
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 14 lipca 2015

Dziś, siostry, bracia:

dwaj bracia, 

Quay bracia.

"Nocturna Artificialia" (1979) 21' - debiut braci Quay. 

Start o 19:30 w ADA PUŁAWSKA (Puławska 37). 

 

16:16, juliancio.wodnik , Kultura
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 13 lipca 2015

Czy Muzeum Woli jest "Zapomnianą Przestrzenią"? Na szczęście nie - placówka instytucji wystawienniczej na warszawkiej dzielnicy przypomina o sobie darmowym pokazem filmu z 2011 roku.

Start dzisiaj o 19:30 na Srebrnej 12 (w kwadracie między Placem Starynkiewicza, Placem Zawiszy, Żelazną a Rondem Daszyńskiego; niedaleko PKP Ochota)

Oto opis organizatorów:

Warszawska Kooperatywa Spożywcza, we współpracy z Muzeum Woli ma zaszczyt zaprosić dnia 13 lipca o godzinie 19:30 na projekcję filmu The Forgotten Space (Zapomniana przestrzeń) Allana Sekuly (1951-2013) i Noëla Burcha (1932-). Film dokumentalny oparty na pracy Sekuly ‘Fish Story’ próbuje odpowiedzieć na pytanie czy globalny łańcuch zaopatrzeniowy, którego symbolem jest kontener, stał się największą i nieustającą katastrofą popychającą światową ekonomię ku przepaści. Projekcja odbędzie się w sali Muzeum Woli w jezyku angielskim z polskimi napisami. 

15:04, juliancio.wodnik , Kultura
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 113