Kultura for free, ale i nasza praca for free. Prekariusze - wszystko za darmo, ale nie na darmo - przynajmniej taką mamy nadzieję! Zapowiadamy darmowe wydarzenia w Warszawie.
Kategorie: Wszystkie | Kultura | Warszawa
RSS
czwartek, 28 kwietnia 2016

"Nocny portier" (1974) Liliany Cavani dziś o 20:00 w Towarzyskiej (Al. Zwycięzców 49)

"Nocny portier" to przesiąknięta erotyzmem opowieść o nazistowskich katach wojennych ukrywających się w powojennej Europie. Jeden z nich, pracujący jako tytułowy portier (Dirk Bogarde) rozpoznaje (z wzajemnością) jedną ze swoich niedoszłych ofiar z obozu koncentracyjnego, Żydówkę (Charlotte Rampling), która, jak się okazuje, również przeżyła wojnę. Wspólnicy w zbrodni nalegają, by się jej pozbyć, jednak - jak się okazuje - między katem i ofiara doszło w obozie do romansu - który teraz odżywa po latach. Czy Żydówka zdąży zdemaskować swojego kata, czy zdąży i czy będzie tego  chciała?

Taki film musiał kiedyś powstać. I powstał. "Nocny portier", jako jeden z pierwszych, łączy erotyzm z Holokaustem - kata z ofiarą - przedstawia opisywany później w literaturze syndrom sztokholmski, ale i - przełamującą konwencje miłość.

Motyw erotyczny z Żydówką i Niemcem eksploatowany później do granic wytrzymałości ("Czarna księga", "Noc walpurgi") w przypadku "Nocnego portiera" wzmocniony został o akcent polityczny. Oto naziści żyją, trzymają się mocno, a choć są zakonspirowani, wciąż stanowią mroczną, podziemną siłę. Jako że w czasie powstania filmu odkrywano nazizm na nowo - świeży był jeszcze proces Eichmana - najsłynniejsza scena tańca Salome musiała jeszcze siać zgorszenie, a i dziś niepokoi jej bezkompromisowość. 

Film mógłby być kultowym lub legendarnym, gdyby reżyserka, Liliana Cavani, udźwignęła ciężar jego tematu - i sławy. Niestety - dominujący całą końcówkę wątek zbiorowy, powojennych nazistów, pozostał niedomknięty, nie tylko artystycznie, ze względu na jego sugestywne, otwarte zakończenie, ale i ze względu na ówczesną polityczną aktualność, która zdaje się, nie wytrzymała próby czasu. Stąd sugestia - że zasadniczym sukcesem Cavani jest stworzenie duetu Bogarde-Rampling i słynnej sceny - niż samego filmu.  Co bynajmniej nie znaczy, że "...Portiera" oglądać (choćby i krytycznie) nie należy.

wstęp wolny

14:17, juliancio.wodnik , Kultura
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 25 kwietnia 2016

Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy, PKiN

Scena im. H. Mikołajskiej
Spektakl Teatru Telewizji

25.04.2016 pon. 19.30


H.

Przedstawienie Jana Klaty – zrealizowane w Stoczni Gdańskiej, m.in. w pomieszczeniu, gdzie przez wiele lat pracowała Anna Walentynowicz – konfrontuje miejsce symboliczne z jego dzisiejszym obrazem; opuszczonymi halami pełnymi zardzewiałych maszyn. W pofabrycznych wnętrzach kolebki „Solidarności”, po których widzowie wędrują wraz z aktorami, rozgrywa się dramat osadzony w stricte współczesnych pop-kulturowych realiach. (…) Hamlet Jana Klaty to tragiczna postać zawieszona pomiędzy skostniałą przeszłością, do której nie ma powrotu, a między nowoczesnością, której nie akceptuje.
Reżyseria: Jan Klata, W obsadzie m.in.: Marcin Czarnik, Joanna Bogacka, Marta Kalmus, Grzegorz Gzyl, Cezary Rybiński, Sławomir Sulej, Maciej Brzoska, Wojciech Kalarus, Rafał Kronenberger, Alina Lipnicka, Arkadiusz Brykalski, Produkcja Narodowy Instytut Audiowizualny, Teatr Wybrzeże w Gdańsku, czas 116 min

WSTĘP BEZPŁATNY

15:27, juliancio.wodnik , Kultura
Link Dodaj komentarz »
sobota, 23 kwietnia 2016

InFidelis (Warszawa)

Infidelis: Marta Sołek i Helena Matuszewska.  

W tym roku na Nowej Tradycji 9 zespołów startuje w XIX Konkursie Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja":

 

  1. Chwila Nieuwagi (Rybnik)
  2. Gęsty Kożuch Kurzu (Łódź)
  3. InFidelis (Warszawa)
  4. Kapela Popieronie (Żywiec)
  5. Królestwo Beskidu (Laliki)
  6. Maniucha i Ksawery (Warszawa)
  7. T/Aboret (Warszawa)
  8. Tryptyk (Tylmanowa)
  9. Woźniak/Wachowiak/Kinaszewska (Warszawa)
  10. Zawartko/Piasecki (Wrocław)

Przesłuchania odbędą się 13 i 14 maja, wstęp na nie będzie wolny. na pozostałe wydarzenia - wstęp odpłatny, ale relacja w 2 PR. 

Dla porządku podajemy cały program:

11 maja, środa

Niespodzianka...

 

12 maja, czwartek

19.30 Koncert inaugurujący Festiwal Polskiego Radia "Nowa Tradycja"

Muzyka Źródeł: "Lasowiacy” (Zofia Wydro i Zespół Śpiewaczy Lasowiaczki z Baranowa Sandomierskiego, Kapela Ludowa Niwa z Niwisk, Kapela Kocirba i Kapela Jana Cebuli z Kolbuszowej)

Wręczenie nagród: Fonogram Źródeł 2015 oraz Folkowy Fonogram Roku 2015

Koncert Laureata Folkowego Fonogramu Roku 2015

Studio Koncertowe PR im. Witolda Lutosławskiego

 

13 maja, piątek

17.00-19.00 Konkurs Muzyki Folkowej – przesłuchania konkursowe

20.00 Wręczenie nagród "Muzyka Źródeł"

Warszawska Orkiestra Sentymentalna

Banda Nella Nebbia (Grand Prix 2015)

Studio Koncertowe PR im. Witolda Lutosławskiego14 maja, sobota

17.00-19.00 Konkurs Muzyki Folkowej – przesłuchania konkursowe

20.00 Dervishi (Macedonia)

Studio Koncertowe PR im. Witolda Lutosławskiego

 

15 maja, niedziela

19.00 Koncert laureatów Konkursu Muzyki Folkowej
Debashish Bhattacharya & Gurdain Rayatt (Indie)

Studio Koncertowe PR im. Witolda Lutosławskiego


Transmisje koncertów na antenie Programu 2 Polskiego Radia

Transmisje wideo na stronach: dwojka.polskieradio.plnowatradycja.polskieradio.pl

Zdjęcie: Nowa Tradycja

link

04:17, juliancio.wodnik , Kultura
Link Dodaj komentarz »
piątek, 22 kwietnia 2016

Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy, PKiN

Scena im. H. Mikołajskiej
Spektakl Teatru Telewizji
23.04.2016 sob. godz. 16.00


OTELLO

Inscenizacja tragedii Williama Szekspira uznana w plebiscycie telewidzów za Najlepszy spektakl Teatru TV 1984 roku. Sztuka zabrzmiała jak sztuka współczesna – o samotności człowieka, którego dobre intencje i szlachetność serca muszą przegrać w konfrontacji z zawiścią, żądzą zdobywania i panowania, o bolesnym zderzeniu czystości i brudu moralnego, które tkwią w ludzkiej naturze i w każdym społeczeństwie, niezależnie od kostiumu i epoki.
Reżyseria: Andrzej Chrzanowski, W obsadzie m.in.: Halina Kowalska, Joanna Pacuła, Piotr Fronczewski, Gustaw Holoubek, Joanna Pacuła, Henryk Machalica, Piotr
Machalica, Daniel Olbrychski
Produkcja TVP 1981, czas 135 min

WSTĘP BEZPŁATNY

15:57, juliancio.wodnik , Kultura
Link Dodaj komentarz »
środa, 20 kwietnia 2016dziś o 19:00 w Nowym Teatrze (Madalińskiego 10/16) opera "Lulu".

„Lulu” Albana Berga, La Monnaie w Brukseli, 2012

Pokaz rejestracji wideo spektakli operowych w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego

Reżyserie operowe Krzysztofa Warlikowskiego docierają do Polski jedynie za pośrednictwem Internetu i telewizyjnych transmisji Mezzo. Nie mamy więc zbyt wielu okazji, aby w pełni ocenić rozmiar tego dzieła i jego wagę dla zmiany języka opery. To uniwersum, które powstało w ciągu lat pracy na najważniejszych scenach operowych Europy, stało się dzisiaj punktem odniesienia nie tylko dla teatru lirycznego, jako takiego, ale również teatru dramatycznego Krzysztofa Warlikowskiego. Wielkie inscenizacje olśniewające urodą rozwiązań reżyserskich i scenograficznych, z najlepszymi dyrygentami i śpiewakami, to nie tylko widowiska, ale przede wszystkim głębokie lektury oper, docieranie do ich możliwych, a często ukrytych znaczeń i sensów.
Projekcje w Nowym Teatrze to próba przybliżenia operowego dzieła Krzysztofa Warlikowskiego w doskonałych warunkach naszej wyremontowanej hali.

Miejsce: Nowy Teatr,ul. Madalińskiego 10/16 

17:21, juliancio.wodnik , Kultura
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 19 kwietnia 2016Klubokawiarnia Towarzyska (al. Zwycięzców 49)
Czwartek, 21.04.2016 godz. 20.00


"Buntownicy neonowego boga"!

Hsiao Kang to wyalienowany chłopak przygotowujący się do egzaminu na studia, któremu nie okładają się stosunki z rodzicami. Ah-Tze i Ah-Ping z kolei, to drobni chuligani, którzy niszczą budki telefoniczne, aby zdobyć drobne na na zabawę w salonach gier wideo. Pewnego dnia Hsiao Kang zauważa jak Ah-Tze niszczy lusterko w taksówce należącej do jego ojca. To wydarzenie sprawia, że chłopak zaczyna szpiegować młodego wandala. W Hsiao Kang zafascynowanym Ah-Tze budzi się młodzieńczy bunt.

Wstęp bezpłatny!


20:42, juliancio.wodnik , Kultura
Link Dodaj komentarz »

Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy, PKiN
Scena im. H. Mikołajskiej
Spektakl Teatru Telewizji
20.04.2016, śr. godz. 19.30

2007: MACBETH

Scenarzysta i reżyser przeniósł akcję tragedii Szekspira w realia wojny na Bliskim Wschodzie. Zaadaptował literacki pierwowzór dopisując nowe sceny, wprost nawiązujące do walk toczonych z arabskimi terrorystami. Wojsko Duncana nosi amerykańskie mundury, a wśród miejsc akcji pojawia się meczet, czy bunkier dowodzenia. Ta radykalna stylizacja, cała „realność” świata przedstawionego ujęta zostaje przez reżysera w rzeczywistość planu filmowego.
Scenariusz i reżyseria: Grzegorz Jarzyna, W obsadzie m.in.: Aleksandra Konieczna, Agnieszka Podsiadlik, Danuta Stenka, Piotr Głowacki, Cezary Kosiński, Eryk Lubos, Jacek Poniedziałek, Tomasz Tyndyk, Michał Żurawski

WSTĘP BEZPŁATNY

źródło: link

źródło zdjęcia: link

15:01, juliancio.wodnik , Kultura
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 18 kwietnia 2016

Ustalmy jedno. Jesteśmy najlepszym blogiem o darmowych wydarzeniach w Warszawie.

Nie mamy konkurencji.

Dosłownie i w przenośni. Jesteśmy bowiem JEDYNYM blogiem o darmowych wydarzeniach  - na całą Warszawę, a jeśli chodzi o pisanie o darmowych wydarzeniach w Warszawie - jesteśmy też jedyni w Polsce, w Europie, na świecie -  a nawet - w całym Internecie. W tej kategorii nie zaorze nas nawet Donald Trump.

Oznacza to zarazem, że jesteśmy najgorszym blogiem o darmowych wydarzeniach w Warszawie. Zdajemy sobie z tego sprawę. Robimy co w naszej mocy.

Dziś świętujemy przekroczenie magicznego progu 22 miejsca w blogach kulturalnych i 170 miejsca w blogach BLOXa. Znaczy to, że istnieje kilkaset tysięcy blogów mniej popularnych, w każdej dziedzinie... I 169 popularniejszych. Jest 21 ciekawszych blogów o kulturze i 5600 nudniejszych.

Jesteśmy też "najśredniejszym", najmodniejszym i "najmedianiejszym" (od mediany) najmedialniejszym i najprzeciętniejszym.

Dziękujemy, że jesteście z nami.

Cieszymy się i zapraszamy na FACEBOOKA, gdzie czeka Was codzienna garść świeżych sucharów. 

20:17, juliancio.wodnik , Kultura
Link Dodaj komentarz »

MSN w zespole budynków przy rogu Emilii Plater i Pańskiej zaprasza dziś na zespół wydarzeń, w tym na koncert zespołu. 

Wiele czynników na niebie i ziemi wskazuje na to, że to już końcóweczka. MSN w zespole budynków przy Emilii Plater i Pańskiej już długo nie pobędzie.Ostatnie wystawy już miały być, pisaliśmy o nich na Fejsiku. Natomiast teraz odbędzie się tamże ostatni wernisaż i zarazem ostatni koncert: 

 

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na wernisaż wystawy “Rainforest V” oraz towarzyszące mu wydarzenia - rozmowę z Johnem Driscollem i Philem Edelsteinem z Composers Inside Electronics oraz koncert z kompozycjami Davida Tudora oraz Phila Edelsteina.

W trakcie rozmowy z Johnem Driscollem i Philem Edelsteinem, kontynuatorami i opiekunami spuścizny Davida Tudora, poznamy historię “Rainforest” – posłuchamy o jego źródłach, kolejnych wcieleniach, o wysiłku przekraczania podziałów między dyscyplinami, o pasji eksperymentowania.

Poznamy historię dialogów i współpracy między artystami, a także dowiemy się o planach wykonań kolejnych utworów i instalacji Tudora. O 20:30 zapraszamy do audytorium na specjalnie przygotowany przez członków Composers Inside Electronics koncert.

 

 

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na wernisaż wystawy “Rainforest V” oraz towarzyszące mu wydarzenia - koncert z kompozycjami Davida Tudora i Phila Edelsteina oraz rozmowę z Johnem Driscollem i Philem Edelsteinem z Composers Inside Electronics

“Microphone” – David Tudor (1970)

Utwór “Microphone” Davida Tudora został napisany dla Pawilonu Eksperymenty w Sztuce i Technologii (Experiments in Art and Technology) na wystawie Expo’70 w japońskiej Osace. Materią tego dzieła stały się odkrycia, jakich dokonywano dzięki współpracy z projektantami systemu nagłośnienia Pawilonu, opartego na 37 głośnikach i rozmieszczonych na planie romboidalnej siatki na ¾ powierzchni lustrzanej.

Tudor wykorzystał zaledwie dwa mikrofony, modulatory audio i wspomniane 37 głośniki. Mikrofony kierunkowe zostały dowolnie skierowane w przestrzeń, a pochwycone w ten sposób dźwięki wzmacniane i sprzężone. Zaprojektowane przez Gordona Mummę modulatory audio umieszczono tak, by różnicowały muzyczną zawartość uzyskanego sygnału.

Ze względu na wysoki poziom hałasu wewnątrz kopuły nigdy nie zarejestrowano tego utworu. Druga realizacja powstała w Mills College w 1973 roku. Tym razem sporządzono nagrania na potrzeby wykonań na żywo – to one wykorzystywane są w obecnym performansie. CIE pracuje teraz nad odtworzeniem wszystkich ośmiu modulatorów, tak by utwór mógł zostać jeszcze raz zrealizowany – tym razem już bez nagrań.

Wykonawcy: John Driscoll i Phil Edelstein

•••

„Impulsions” – Phil Edelstein (2015)

“Impulsions” mogą być potraktowane jak instalacja lub jak performans. Jest to dzieło nieskończone – pomyślane jako pole współpracy wielu wykonawców.
Wykorzystuje impulsowe nagrania rezonansu przedmiotów – wykonawcy emitują impulsy w przestrzeń performansu, posługując się albo nieprzetworzonym zapisem impulsu, albo przekształcając go generatorem pogłosu za pośrednictwem szeregu głośników i obiektów odgrywających rolę transduktorów.

Każdy z wykonawców używa oprogramowania Max/MSP do sterowania parą metronomów, które uruchamiają odtwarzanie szeregu nagrań impulsów. Każde wahnięcie metronomu przesuwa parę fraktali – uzyskiwana pozycja XY pozwala ustalić, które pliki z impulsami są aktualnie odtwarzane. 

Wykonawcy kontrolują szereg zmiennych, takich jak tempo metronomu, głośność nieprzetworzonych impulsów bądź wykorzystanie generatorów pogłosu. Ponadto sieć routingowa wykorzystuje podobne fraktale do różnicowania głośności finalnej i lokalizacja kanałów, pozwalająca na przykład na obracanie i skalowanie fraktali, dzięki czemu wykonawca ma większą kontrolę nad wychodzącym sygnałem.

Źródło zdjęcia: MSN

14:36, juliancio.wodnik , Kultura
Link Dodaj komentarz »

Poniedziałek, 18.04.2016 , 19:30


Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy, PKiN
Scena im. H. Mikołajskiej
Spektakl Teatru Telewizji:

MIARKA ZA MIARKĘ

Tadeusz Bradecki umieścił akcję sztuki w umownym, dziewiętnastowiecznym Wiedniu, stolicy operetki. W operetkowej konwencji (liczne partie śpiewane) ukazał też perypetie szekspirowskich bohaterów. Spektakl ze Starego Teatru zręcznie łączy elementy tragiczne z komediowymi. Reżyser pokazuje różnicę pomiędzy dogmatyzmem, a zdrowym rozsądkiem; między porywami serca, a literą prawa, które egzekwowane bez wyobraźni obraca się przeciw człowiekowi.
Reżyseria: Tadeusz Bradecki, W obsadzie m.in.: Beata Fudalej, Ewa Kaim, Anna Radwan, Krzysztof Globisz, Artur Dziurman, Tadeusz Huk, Edward Linde Lubaszenko,
Zbigniew W. Kaleta, Jerzy Nowak
Produkcja TVP 1, 1999, czas 95 min

WSTĘP BEZPŁATNY

13:47, juliancio.wodnik , Kultura
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 123
| < Kwiecień 2016 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Zakładki:
Facebook
Filmy o prekariacie
Idea 4free
Knigi
Precenzje 4free
Recenzje 4free z 2012 roku
Recenzje 4free z 2013 roku
Recenzje 4free z 2014 roku
Recenzje 4free z 2015 roku
Recenzje 4free z 2016 roku
Wystawy
Za darmo raz w tygodniu
Zawsze za darmo