Kultura for free, ale i nasza praca for free. Prekariusze - wszystko za darmo, ale nie na darmo - przynajmniej taką mamy nadzieję!
Kategorie: Wszystkie | Kultura | Warszawa
RSS
wtorek, 22 lipca 2014

Zastanowiwszy się po ostatnim pokazie Warlikwoskiego, "Bzika Tropikalnego" nad fenomenem nowoteatralnego reżysera - dochodzę do wniosku, że to reżyser wsteczny, jakkolwiek formalnie wciąż bardzo ciekawy. Koncentrowanie się przez reżysera na rozważaniu wewnętrznych rozterek kolonizatorów (w "Bziku" w zeszłym tygodniu były to dylematy pod tytułem: uskuteczniać kazirodztwo z siostra, czy nie?), przy jednoczesnym podkreślaniu ich europejskiego i oderwanego statusu, nie budzi siłą rzeczy sympatii do samej klasy, ale reżyser nie tworzy w żaden sposób dla niej opozycji.  

W "Burzy" i "Krumie", sztukach w dużej mierze burżuazyjnych, Warlikowski nie wbija się ponad publicystyczny styl komentowania rzeczywistości, nie pogłębiony w dodatku ani o myśl specjalnie aktualną, ani społecznie ważką, ot zestawia Prospera i walkę o władzę na wyspie i  motyw dworskiej rewolucji ze współczesną polityczną lub mafijną grą o tron, która to gra jest de facto przestrzenią do biznesowego i oligarchicznego podziału tortu. 

Recenzję samej "Burzy" zaprezentowałem tutaj pisząc o "Zakazanym imperium".

Warlikowski nie wnosi do Szekspira poza androgyniczną Ariel (Magdalena Cielecka) i  naturalistycznym, zapluwającym się w niezłej, końcowej scenie Chyrą nic, co byłoby godne wzmianki. Tym samym udowodniona zostaje teza, że literatura (w tym przypadku dramat) świata  nie zmienia. 

Pokaz "Burzy" w środę dnia Bożego 23.07.14r. na Placu Defilad.

16:52, juliancio.wodnik
Link Dodaj komentarz »
piątek, 18 lipca 2014ORKESTERMASKINEN 

Skład Butelek zapraszana letni koncert orkiestry dętej rozrywkowej!
Orkestermaskinen's to żywiołowe rytmy i fantastyczna atmosfera!

Start: 21:00

ulica 11 listopada 22

Wstęp wolny!

17:03, juliancio.wodnik
Link Dodaj komentarz »
środa, 16 lipca 2014

21:45, Ogród Saski: "Idy marcowe"

Ryan Gosling jako strateg demokraty startującego w prawyborach (George Clooney). Zbieranie haków niczym w "Koszmarze minionego lata". Czy tylko przyczynek do czyjejś śmierci może pogrążyć polityka? Powiastka z morałem - na jakiś czas jeszcze przed "House of cards".

21:45, Muzeum Historii Żydów Polskich: "Ida"

wstęp wolny. 

Artykuł wybijającego się dziennikarza o "Idzie".

 

Pozostałe filmy w środę ZA FREE:

1) "Projekt Nim" (KINO PERŁA, Kredytowa + Park Skaryszewski) start po zmroku +/- 20:30

Dokument reżysera oscarowego "Człowieka na linie" o kobiecie próbującej wychowywać szympansa jak ludzkie dziecko, a także o amarykańskich naukowcach (nie)kontrolujących tgo eksperymentu. Ogląda się jak film fabularny,  w czym zasługa Marscha. 

2) "Tajemnica Filomeny" - Stacja Mercedes - Al. 3 maja 20:30

Judi Dench jako nieszlachetnie potraktowana przez kler matka poszukująca swojego oddanego do sióstr, w latach dawnych, dziecka i Steve Coogan jako towarzyszący jej dziennikarz - sponsor podróży. Nie, nie okaże się jej synem. 

3) "Żoliborz, Prochownia Żoliborz, W środku Parku Żeromskiego 21.30  "Ukryte pragnienia".

Jeremy Irons jako umierający (prawdopodobnie na AIDS) satyr i Liv Tyler jako dziewczę 

4) "Licencja na zabijanie" 21:45

Timothy Dalton jako Bond mszczący się za śmierć żony swojego przyjaciela, Felixa Leitera i okaleczenie tegoż. Spektakularna pogoń za trzema bodaj cysternami wiozącymi rozpuszczoną bodaj kokainę, zmielony na proszek młodziutki Benicio Del Toro i wredny Robert Davi. Bond na czwórkę z plusem. 

5) "Sugar Man" Temat Rzeka Plaża przy Moście Poniatowskiego 22:00

Kto słyszał o koncertach Sugar Mana zna ciąg dalszy jego losu, dla tych, co nie znają film jest jak znalazł. 

6) "Seksmisja" Osiedle Palladium, ul. Elżbiety Barszczewskiej 21:45

Polskie sci-fi z prawdziwego zdarzenia, nawet z aluzją do Obcego (Riplej, Ripley) a w dodatku nieśmiertelna, niepoprawna politycznie komedia, którą zna niewiele mniej osób niż naszego bloga. Taki żart. Mniej udany. 

7) " Mocna kawa wcale nie jest taka zła" Plac Defilad 22:30

Trzeba wierzyć, że nie będzie potrzebna w czasie seansu.

 
BONUS:
"Bzik tropikalny" - zarejestrowany spektakl TR, 21:30 Plac Defilad 
Pozostaje wierzyć, że deszczowy klimat nietropikalnego lipca nie wprawi w bzika rzutnika. 
00:13, juliancio.wodnik
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 15 lipca 2014

WSPANIAŁA I KOCHANA PRZEZ WSZYSTKICH

Komedia obyczajowa.Reż. Hannes Holm, Dania/Szwecja 2007, 106 min

19.00

Klub Kultury Saska Kępa, ul. Brukselska 23

Bella jest niezależną aktorką, która raczej nie może pochwalić się wielkimi sukcesami. Dobiega 40-tki, jest samotna, do tego wiecznie spłukana, a najlepsza przyjaciółka naciska na nią, by coś zrobiła ze swoim życiem. Nic nie idzie po jej myśli, więc pewnego dnia postanawia „upiększyć” swoje CV o zdolności akrobatyczne i rozesłać je do wszystkich agencji aktorskich. Na jej szczęście właśnie Ingmar Bergman postanawia wyreżyserować „Wieczór Trzech Króli” Szekspira i potrzebuje aktorki ze zdolnościami akrobatycznymi. Bella otrzymuje rolę życia, ale w przeciągu miesiąca musi stać się mistrzynią salta… A do tego poznaje mężczyznę swego życia(Nicolaj Coster-Waldau)!

14:15, juliancio.wodnik
Link Dodaj komentarz »
piątek, 11 lipca 2014Balkan Sevdah - wykonują muzykę inspirowaną tradycjami muzycznymi wywodzącymi się z różnych regionów Półwyspu Bałkańskiego (Albania, Grecja, Turcja, Macedonia, Bułgaria, Bośnia, Serbia i Kosowo). Ostatnio najczęściej sięgają po motywy muzyczne pochodzące z Epiru w Albanii i Pirinu w Bułgarii. Do tradycji podchodzą nieortodoksyjnie, nie starają się nikogo naśladować. Wręcz przeciwnie, próbują mieszać elementy różnych kultur bałkańskich.

ich koncert rozpocznie się dziś o 19:30 w Klubie Kultury Saska Kępa (Brukselska 23)

 

 

13:28, juliancio.wodnik
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 10 lipca 2014
Lato w mieście i koncerty z wstępem wolnym! 
W Amfiteatrze Bemowo swoje interpretacje utworów Agnieszki Osieckiej przedstawią:


Janusz Szrom z zespołem, prowadzenie: Magda Mołek - 10 lipca o godzinie 19.00 


Magdalena Smalara z zespołem, prowadzenie: Filip Łobodziński - 17 lipca o godzinie 19.00

Adres: ul. Raginisa, 01-459 Warszawa

Koncerty gwiazd poprzedzać będą występy chóru Bemolki i chóru Bemcanto.

źródło: IRKA

12:38, juliancio.wodnik
Link Dodaj komentarz »

"Mundial. Gra o wszystko", film dokumentalny, scen. i reż. Michał Bielawski

Klub Kultury Saska Kępa, ul. Brukselska 23

Dziś o 19:00

wstęp wolny

Polska 2013, 95 min

Mundial. Gra o wszystko to bogato ilustrowany materiałami archiwalnymi, porywający przykład historycznego filmu dokumentalnego, przedstawiającego – z lekką nutą ironii – historię polskiej reprezentacji w piłce nożnej na tle wydarzeń stanu wojennego. Film opowiada o przenikaniu się świata sportu i polityki i jest ciekawym połączeniem unikalnych archiwaliów Telewizji Polskiej, fragmentów Polskiej Kroniki Filmowej, materiałów FIFA i innych.

Film został wyróżniony m.in. na PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL w 2013.

PS - historyczny spojler
Przytaczany tutaj mecz Polska-ZSRR był bezbramkowy, ale jako że dotyczył drugiej fazy grupowej, dał Polsce awans do półfinału. 

Przebieg mundialu '82 tutaj

 

Facebook wydarzenia

11:47, juliancio.wodnik
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 08 lipca 2014

21:00

Plac Zabaw

"O krok od sławy"Nagrodzony OSCAREM, chwytający za serce dokument rzucający światło na prawdziwe historie chórzystek i chórzystów skrytych za sukcesami największych gwiazd muzyki 21. wieku.

Miliony osób znają ich głosy, ale nikt nie zna ich imion. W swoim nowym, wciągającym filmie Morgan Neville – zdobywca wielu nagród za reżyserię – rzuca światło na prawdziwe historie chórzystek i chórzystow skrytych za sukcesami największych gwiazd muzyki 21. wieku. Triumfalny i jednocześnie chwytający za serce obraz jest zarówno hołdem złożonym głosom, które ukształtowały i wystylizowały muzykę popularną, jak i odzwierciedleniem konfliktów, poświęceń i sukcesów tych, których kariera polegała na współbrzmieniu z innymi.

„O krok od sławy” przeszedł triumfalnie przez kilkadziesiąt festiwali filmowych na całym świecie, zaś w marcu 2014 został uhonorowany nagrodą Amerykańskiej Akademii Filmowej – Oscarem dla najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego.

12:16, juliancio.wodnik
Link Dodaj komentarz »
sobota, 05 lipca 2014

5 lipca - Joey Calderazzo Trio

 

5 lipca 2014, godzina 19:00, Rynek Starego Miasta

Jazzowy Top. Na jedynym koncercie w Polsce wystąpi czołowy przedstawiciel światowej pianistyki jazzowej, Laureat GRAMMY, który zajmuje wysoką pozycję w rankingu współczesnych pianistów. Oprócz swoich projektów współtworzył m.in. Michael Brecker Quartet, ostatnio Brandford Marsalis Quartet.

Joey Calderazzo Trio

"Co najbardziej lubię w swoim Trio to jego silny związek ze swingiem, z tradycją jazzu. Korzystam z całego bogactwa jazzowej historii by komponować, kreować współczesne brzmienie. Próbuję łączyć elementy z twórczości moich bohaterów Herbiego, Monka, Chicka, Keitha, Ahmeda, Buda, Kelly i Garlanda - mieszam niczym w mikserze i wychodzi z tego mój własny koktajl!" - J. Calderazzo

Joey Calderazzo. Jeden z najwybitniejszych pianistów ma opinię nieustraszonego improwizatora i indywidualisty. Kompozytor, pianista, akompaniator i najlepszy przyjaciel dwóch najważniejszych saksofonistów ostatnich lat, Michael Breckera i Branforda Marsalisa. Joey Calderazzo jest od 1999 roku członkiem wielkiego kwartetu tego artysty.  Na koncie ma dziewięć płyt solowych oraz z trio, zdobył Grammy i inne ważne nagrody.

Elokwentny amerykański pianista i kompozytor (ur. 27 lutego 1965 w New Rochelle, Nowy Jork) pochodzi z muzycznej rodziny. W wieku siedmiu lat rozpoczął naukę gry na fortepianie.

Jazzowe ostrogi zdobywał w słynnej nowojorskiej Juilliard Arts School, po czym praktykował w Nowym Jorku w zespołach najwybitniejszych twórców współczesnego jazzu. W połowie lat 80. zadebiutował w zespole Michaela Breckera.

Z liderem tym nagrał kilka znaczących albumów oraz odbył entuzjastycznie przyjęte przez publiczność koncerty w USA i Europie. Pracując z Michaelem Breckerem stawał się błyskawicznie popularnym i poszukiwanym muzykiem. Do zespołu zapraszał go Brandford Marsalis (m.in. "album Buckshot LeFonque"), który został także producentem jego autorskich płyt. W 1998 r Joey Calderazzo zastąpił Kenny Kirklanda w Brandford Marsalis Quartet i ta ścisła współpraca trwa do tej pory.

Do swojego debiutanckiego albumu zaprosił Johna Pattitucci i Jeff "Tain" Wattsa. Do swoich zespołów zapraszali pianistę wybitni artyści jak Elvin Jones, Dave Liebman, Arturo Sandoval, Bob Berg. Jego trzy albumy dla wytwórni Blue Note: "In the door", "To know One" i "The Traveler" były nagrane podczas najbardziej intensywnego okresu w jego życiu i odzwierciedlają jego różnorodność a także rozwój muzyczny.

Mnóstwo tras koncertowych nie przeszkodziły artyście w nagrywaniu dla Blue Note serii solowych a także zespołowych płyt. Po "In the door", "To know the one" i "The Traveler" nastąpiły "Secrets", "Our standards", "Simply music", "Joey Calderazzo", " Haiku", i "Aamanecer" i "Joey Calderazzo Trio" nagranych dla różnych wytwórni.

Jako główny muzyk Marsalisa, Calderazzo nagrał albumy: "Music Evolution" i "Methamorphosen", "Braggtown", "A love supreme", "Songs of Mirth and Melancholy".

Jest adiunktem na North Carolina Central University i zawsze muzykę stawia na pierwszym miejscu.

Występuje na całym świecie jako pianista solowy, na czele swego tria i jako członek Branford Marsalis Quartet.

www.marsalismusic.com/joey-calderazzo

14:51, juliancio.wodnik
Link Dodaj komentarz »
piątek, 04 lipca 2014

4.VII Park Agrykola - godz. 22:00, Teatr Biuro Podróży "Carmen Funebre" 

Carmen Funebre | foto: Piotr Redliński | tbp.org.pl

Ten najbardziej znany spektakl Teatru Biuro Podróży – powstał w 1994 roku. Inspiracją były nasilające się konflikty etniczne, wybuchy nacjonalizmu i wojna w Bośni. Podczas pracy nad przedstawieniem w 1994 roku członkowie zespołu spotkali się z uchodźcami z byłej Jugosławii. Ich relacje przyczyniły się do powstania uniwersalnych metafor opisujących los wygnańców. W spektaklu nielinearna historia rozgrywa się w planie realistycznym oraz metafizycznym. W 1995 roku przedstawienie zostało uhonorowane Fringe First na festiwalu w Edynburgu. W spektaklu Carmen Funebre Teatr Biuro Podróży używa spektakularnych środków przyciągających uwagę zarówno doświadczonego widza jak i przypadkowego przechodnia. Szczudła, ogień, efekty świetlne, przejmująca muzyka wywołują lęk i współczucie. W spektaklu pada niewiele słów, ale sekwencja sugestywnych obrazów bardzo silnie oddziałuje na widza.
Wielokrotnie wznawiane, pokazywane na wielu festiwalach przedstawienie ciągle nie traci na aktualności. W roku 2004 zespół teatru zadedykował spektakl pamięci Waldemara Milewicza, w roku 2014 Carmen Funebre może być doskonałym komentarzem do wydarzeń na Ukrainie. 

12:35, juliancio.wodnik
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 88
http://www.facebook.com/4freebloxpl