Kultura for free, ale i nasza praca for free. Prekariusze - wszystko za darmo, ale nie na darmo - przynajmniej taką mamy nadzieję!
Kategorie: Wszystkie | Kultura | Warszawa
RSS
czwartek, 30 października 2014Znana dokumentalistka Maria Zmarz-Koczanowicz nakręciła film "Nowy Wspaniały Świat".

Jego projekcja odbędzie się dziś o 20:00 w MSN (Emilii Plater 51) 

link

reż. Maria Zmarz-Koczanowicz/Polska 2013/56’

Próba podsumowania pierwszych lat działalności Krytyki Politycznej i prowadzonego przez nią centrum kultury „Nowy Wspaniały Świat”.

Lewicowe wydawnictwo powstało, by ożywić polską inteligencję zaangażowaną. Przy okazji jednak dorobiło się przeciwników. Na jego rzeczywistość składają się artystyczne przedsięwzięcia, zaangażowane koncerty oraz spotkania z wybitnymi intelektualistami, ale też przepychanki z urzędnikami miejskimi i konieczność radzenia sobie z atakami środowisk prawicowych. Maria Zmarz-Koczanowicz, reżyserka filmów dokumentalnych m.in. o polskim marcu 1968 czy o Leszku Kołakowskim, powraca do tematu, który najbardziej ją fascynuje: niełatwych relacji między ludźmi kultury a światem polityki.

fot: Facebook

17:19, juliancio.wodnik
Link Dodaj komentarz »

Richard Gere

 

Christian BaleHeath LedgerMarcus Carl FranklinBen WhishawCate Blanchett

W filmie Todda Haynesa "I'm not there" w Boba Dylana wciela się sześcioro aktorów.

Film jest przez to formą zbioru przeplecionych ze sobą krótkich metraży. W każdym z nich Dylan jest kimś innym. Zmienia kolor skóry, płęć, wiek biologiczny i historyczny. Faktycznie, Dylan ze zmienności poglądów i religii uczynił nową filozofię rolling stone - toczącego się kamienia nieporastającego mchem. Za każdym razem ukazany jako inny człowiek, Dylan jest bardziej zmienną ikoną (jak zmienia się ikony na pulpicie) i symbolem pod który podłożyć można wiele znaczeń, niż stałą, mającą tylko jedną interpretację alegorią.

Taki też jest w życiu prywatnym i artystycznym.

Bob Dylan jako Billy Kid (Richard Gere) to nie tylko wcielenie romantycznego mitu amerykańskiego podróżnika, rozrabiaki i wolnego strzelca. To również gra Dylana z własnym wizerunkiem - do filmu "Patt Garrett i Billy The Kid" Sama Packinpaha Dylan skomponował ścieżkę dźwiekową (ze znaną piosenką "Konckin' on a heaven's door" przerobioną potem przez Guns & Roses na rockowy hit), a także zagrał w nim rolę niejednoznacznego, zmiennego subiekta, który zainspirowany dzikim, nieprzewidywalnym zachowania Billy'ego Kida rzucił pracę i stał się rzucającym nożami włóczęgą krążącym dookoła bandy rewolwerowca. 

Przejście Boba Dylana z folku w stronę nowoczesnej gitary elektronicznej uznane było przez część jego fanów za zdradę - ale wyrażało jego stały w swojej niestałości charakter Musilowskiego człowieka bez właściwości - takiego, który właściwości nie ma, ale i nie pozwoli ich sobie nadać.   

Teksty piosenek Dylana to sprawa oddzielna - ich buntowniczą, ale i poetycką siłą jest to, że doceniane są przez lata od powstania. Bob Dylan typowany jest przez niektórych do literackiej nagrody Nobla, co jeszcze nie zdarzyło się w historii tego sztokholmskiego trofeum.

Film grany jest dziś za darmo o 20:00 w Towarzyskiej, w tamtejszym Towarzyskim Klubie Filmowym "Zwycięzców" (Al. Zwycięzców 49)

16:38, juliancio.wodnik
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 28 października 2014W dniach 12-20 listopada odbywa się w Warszawie 8. Festiwal 5 smaków. 

Jak co roku przeglądowi filmów wschodnio-azjatyckich towarzyszyć będzie garść darmowych wydarzeń. I o tych piszemy.

WSTĘP WOLNY 8. Festiwalu 5 SMAKÓW

(edycja roku 2014):

DZIEŃ 1). 12.11.2014 (środa)

19:00

Kino Antropos: (kredytowa)

Hongkong Fresh Wave 2013.

prowadzenie: Stowarzyszenie 1-2

Kino Antropos: Zabójcy, Pani PongWinna - projekcja organizowana przez Stowarzyszenie Film 1,2, w trakcie spotkania z twórcami prezentacja reportażowej relacji z aktualnych protestów w Hongkongu, realizowanej dla Occupy Central.

ZABÓJCY / The Killers

Hongkong 2013, 28'
dir: Alan Lo Wai-lun  writ: Chan Ho-man, Pang Chi-hoi  cin: Sam Chan Chi-lap

Praca zabójcy na zlecenie nie należy do najlżejszych, prędzej czy później musiała więc powstać grupa wsparcia, na której ci szczególni zawodowcy mogą ulżyć swoim stresom. Co jednak może się zdarzyć, gdy terapia mówiona nie wystarcza?

PANI PONG / Mrs. Pong

Hongkong 2013, 11'

dir: Ho Cheuk-tin  writ: Ho Fung-lun  cin: Mike Mak Chi-kwan

Pani Pong wygląda na poczciwą gospodynię domową. Pozory jednak mylą, o czym szybko przekonuje się szajka, która napada na jej dom. W tym bowiem momencie kończy się opowieść o doświadczonej przez życie kobiecie i zaczyna rasowe kino akcji.

WINNA / Guilty

Hongkong 2013, 17’
dir: Wan King-fai  writ: Wan King-fai  cin: Lam Sheung-ting, Cheung Wai-yip

Chan Siu-yau nie jest rewolucjonistką na pierwszej linii frontu: to zwykła studentka, trochę bardziej niż inni zainteresowana tym, co dzieje się w społeczeństwie. Po udziale w ulicznej manifestacji zostaje jednak oskarżona o agresję wobec policjanta. Reżyser zadaje pytania o odpowiedzialność, konformizm, realne możliwości wolnego wyboru, ukazując przy tym na gorąco polityczną rzeczywistość Hongkongu.


Dzień 2. 13.11.2014 (czwartek)

wykład

Wykłady w Muzeum Azji i Pacyfiku, ul. Solec 24

Nieheteronormatywność w muzułmańskiej Azji - dr Katarzyna Górak-Sosnowska

Dyskurs na temat ról płciowych w świecie islamu, choć wszechobecny i rozbudowany, dotyczy niemalże wyłącznie heteronormatywnego wzorca. Tymczasem w kulturze muzułmańskiej od czasów najdawniejszych istniało miejsce również dla wzorców nieheteronormatywnych. W trakcie wykładu zostaną one przedstawione w trzech muzułmańskich kręgach kulturowych Azji - na Bliskim Wschodzie, na subkontynencie indyjskim oraz w Azji Południowo-Wschodniej.

Dr Katarzyna Górak-Sosnowska - adiunkt w Instytucie Filozofii, Socjologii i Socjologii Ekonomicznej oraz prodziekan Studium Magisterskiego w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Zajmuje się problemami społeczno-ekonomicznymi świata arabskiego oraz społecznościami muzułmańskimi w Europie. Opublikowała m.in. "Deconstructing Islamophobia in Poland" (2014), "Muzułmańska kultura konsumpcyjna" (2011) i "Świat arabski wobec globalizacji" (2007), jest także redaktorką książki "Queer a islam" (2012).

BAR PRASOWY (Marszałkowska)

20:00

"Mały palec"

 

Dzień 3. 14.11.2014 (piątek)

15:00

SEKSUALNOŚĆ I NAGOŚĆ W SZTUCE CHIŃSKIEJ

WYKŁAD W MUZEUM AZJI I PACYFIKU

Magdalena Furmanik-Kowalska

Jaki stosunek do nagości posiadali Chińczycy w poprzednich epokach, a jaki dziś? Co wzbudzało w nich żądze? W jaki sposób utrwalali swoje fantazje seksualne? Odpowiedzi na te pytania oraz inne związane z seksualnością mieszkańców Chin, zostaną zaprezentowane podczas wykładu w oparciu o zachowane zabytki sztuki oraz współczesne realizacje artystyczne.

Magdalena Furmanik-Kowalska - absolwentka studiów doktoranckich z zakresu Nauk o sztuce na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim. Organizatorka wielu konferencji poświęconych kulturze i sztuce Azji. Autorka publikacji dotyczących współczesnej sztuki oraz tradycyjnej kultury Dalekiego Wschodu. Współredaktorka tomu "Strój - zwierciadło kultury".

godz. 17:00

Kino Muranów:

Mirari, Odszkodowanie, Pani Pong, Winna, Zabójcy (opisy trzech ostatnich wyżej)

MIRARI
Hongkong 2013, 21'
dir: Wong Chi-wai  writ: Wong Chi-wai, Lai Kin-sang  cin: Fung Cheuk-ting  awards: Fresh Wave – Best Script

Agent nieruchomości nerwowo wydzwania do matki, która wyszła sama z domu i zabłądziła wśród nowych wieżowców. Młoda matka poszukuje synka, który sam wyszedł ze szkoły. Dwie historie splatające się w miejscu, które łączy przeszłość z przyszłością, w mieście, które zmienia się szybciej niż mieszkający w nim ludzie.

ODSZKODOWANIE / Reparation
Hongkong 2013, 30'
dir: Ma Man-nang  writ: Ma Man-nang  cin: Ma Man-nang  awards: Fresh Wave – Best Film Award, Special Mention; Cannes Court Métrage – Official Selection

Młody mężczyzna zostaje potrącony przez samochód. Towarzysząca mu żona wpada w histerię i widząc, że mąż zdradza coraz słabsze oznaki życia, błaga, by kierowca pomógł jej zabrać poszkodowanego do szpitala. Czy jednak był to na pewno nieszczęśliwy wypadek?

19:00

14 XI 2014 r. WIETNAMSKIE KINO SAMOCHODOWE 

Centrum Handlowe Marywilska 44

2030: Woda / Nuoc 2030

reż. Nghiem-Minh Nguyen-Vo, Wietnam 2014, 98 min.

wjazd na parking od 17:00

Połączenie fantastyki naukowej z kinem apokaliptycznym, thrillerem i melodramatem. Nghiem-Minh Nguyen-Vo w swoim głośnym debiucie sprzed dekady, "Poganiacz bawołów", opowiadał o wieśniakach znad Mekongu, przez większą część roku żyjących dosłownie "na rzece", uzależnionych od jej kaprysów. Również w najnowszym filmie reżysera woda stała się pełnoprawnym bohaterem, kształtującym wizję przyszłości cywilizacji. Akcja rozgrywa się w 2030 roku w świecie walczącym ze skutkami globalnego ocieplenia. W wyniku katastrofalnej zmiany klimatu południowy Wietnam znalazł się pod wodą, a większość mieszkańców została ewakuowana. Sao i jej mąż Thi nie chcą opuścić swojej zatopionej ziemi, mieszkają w domu na palach i próbują przeżyć, korzystając z kurczących się morskich zasobów. Kiedy Thi zostaje zamordowany, Sao jest zdeterminowana, by rozwikłać zagadkę jego śmierci. Trop prowadzi do jednej z pływających farm, należących do korporacji, która prowadzi tajemnicze badania nad przystosowaniem roślin do życia w morskiej wodzie. Wśród zajmujących się nimi naukowców jest dawna miłość Sao, mężczyzna, którego miała nadzieję poślubić. Bolesne wspomnienia z przeszłości mieszają się w jej głowie z podejrzeniami, że coś złego dzieje się na farmie.

Ograniczenia wynikające z niskiego budżetu filmu wymogły na twórcach oszczędność środków filmowych i kameralny charakter dramatu, rozgrywającego się pomiędzy trzema postaciami. Kameralności tej nie zakłócają rozległe, pełne mocy morskie panoramy.

Agnieszka Szeffel

 

Dzień 4. 15.11.2014, sobota

 

16:30

Południk Zero"Tygrysie serce" 30 minut

Reż. Marcin Fabjański

Napisy PL i ANG

Człowiek przetrzebił dżungle nie tylko w Amazonii, ale także w takich krajach jak Tajlandia czy Laos, gdzie służyła ona mnichom z Tajskiej Tradycji Leśnej jako miejsce duchowego schronienia i badań nad umysłem. Mnisi tej tradycji od lat zajmowali to środowisko. Mieszkali i medytowali w lasach, opiekowali się otoczeniem, jednocześnie uwalniając swój umysł od skaz i złudzeń. Ich świat ginie razem z drzewami wokół nich, oraz słabnącym wsparciem społeczeństwa, zainteresowanego bogaceniem się. Marcin Fabjański wraz z Fundacją Filmową Wonderwoods i przy współpracy z Fundacją "Theravada" poszukuje ostatnich legendarnych mistrzów, schowanych w niedostępnej dżungli, chce porozmawiać z nimi, medytować według ich instrukcji.

Po seansie spotkanie z twórcami filmu poświęcone buddyjskiej tajskiej tradycji leśnej.18:00

A.D.A. PUŁAWSKA: Winna, Zabójcy + spotkanie z twórcami filmów i prezentacja reportażowej relacji z aktualnych protestów w Hongkongu, realizowanej dla Occupy Central. (opisy filmów na górze postu)

Pełna lista wykładów: link

ciąg dalszy nastąpi 

13:26, juliancio.wodnik
Link Dodaj komentarz »

08.11, SOBOTA, MUZEUM POLIN,

17.30-19.30Strażnicy nieba / Watchers of the Sky,


reż. Edet Belzberg, USA 2014, 114’, dok.

Inspiracją dla twórców filmu była nagrodzona Pulitzerem książka Samanthy Power„Problem z piekła rodem”. Dokument Edet Belzberg to splot czterech współczesnych historii, który staje się kluczem do prawdy o Raphaelu Lemkinie, polskim Żydzie, który wprowadził do języka termin „ludobójstwo”.Sundance 2014 – Nagroda za Montaż, Nagroda Jury za Animację, Jerusalem FF Award for Best Doc.

20.00-22.00

Pokaz przedpremierowy, spotkanie z twórcami i aktorami filmu.

Gang Rosenthala / Closer to the Moon, reż. Nae Caranfil,Polska/ Rumunia/ USA/ Frnacja/ Włochy, 2014, 110’, fab.

Prawdziwa historia grupy żydowskich „prawych gangsterów”, którzy w 1959 rokuzorganizowali w Bukareszcie największy napad na bank w historii Rumunii.By upokorzyć członków gangu, komunistyczna władza postanawia sportretowaćich w propagandowym filmie... Sięgając po historię sprzed prawie 60 lat, reżyserNae Caranfil obnaża mechanizmy opresyjnego ustroju, proponując przy tym porywającą opowieść z gwiazdorską obsadą. Off Plus Camera, JFF Boston, Montreal WFF.09.11,

 

NIEDZIELA, JCC ul. Chmielna 9 A,

15.30

Pokaz specjalny połączony z warsztatami kulinarnymi 

Make Hummus Not War / Make Hummus Not War, reż. Trevor Graham, Australia 2012, 80’, dok. 

"Make Hummus Not War" to pełna humoru podróż przez bary i kuchnie zwykłych ludzi w Bejrucie, Tel-Awiwie, Jerozolimie i Nowym Jorku. Na swojej drodze reżyser spotyka nestorkę bliskowschodniej kuchni Claudię Roden, ortodoksyjnych Żydów, postaci biblijne, aktywistów, właścicieli pól ciecierzycy, powieściopisarzy i szejków – dla nich wszystkich humus jest wręcz religią.San Sebastian FF, Berlinale, Melbourne Int. FF 2012, Transatlantic FF 2013. 

12:41, juliancio.wodnik
Link Dodaj komentarz »

W piątek, 7.10.14 dwa miejsca prezentować będą za darmo filmy o tematyce żydowskiej.

Pierwszym z nich będzie Jewisch Culture Centre - w nienazwanej uliczce równoległej do Chmielnej -  oto zdjęcie07.11, PIĄTEK, JCC ul. Chmielna 9 A,

14.00 

Tajniki koszerności / The Kosher Dilemma,

reż. Jigal Krant, Holandia 2012, 90’, dok.

Dziennikarz Jigal Krant przygląda się kuchni koszernej i stara się zgłębić jej sekrety oraz zrozumieć towarzyszące jej nieścisłości. Czym się różni wino koszerne od niekoszernego? Dlaczego ortodoksyjni Żydzi jedzą tylko białe jajka? To tylko dwa z wielu pytań, które stawia reżyser.

a drugie miejsce - MHŻP, POLIN07.11, PIĄTEK, Muzeum POLIN,

17.30-19.30

Samuel / Samuel, Spotkanie z autorami filmu.

reż. Jan Kidawa-Błoński, Polska 2013, 78’, dok.

Film o niezwykłych losach Samuela Willenberga, więźnia i uczestnika buntu w Treblince, uczestnika powstania warszawskiego, kawalera Orderu Virtuti Militari, a także rzeźbiarza i malarza. Jest on autorem serii 15 rzeźb przedstawiających ludzi i sceny z obozu natychmiastowej zagłady. Willenberg wspomina spędzone w Częstochowie dzieciństwo, burzliwe lata wojenne i współczesny Tel Awiw. 

19.45-21.45

Raquel: kobieta naznaczona / Raquel: a marked woman, reż. Gabriela Bohm, USA 2014, 33’, dok. Spotkanie z reżyserką.Akcja filmu rozgrywa się na początku XX wieku w Argentynie. Poruszająca prawdziwa historia matki emigrantki z Polski odzielonej od dzieci i zmuszonej do prostytucji w Bueons Aires. Toronto Jewish FF, LA Jewish FF, Palm Spring Int ShortFest.

Niespodziewana miłość / Unexpected Love, reż. Paz Schwartz, Izrael 2014, 50’, dok. Spotkanie z twórcami filmu.

Dwunastoletnia Anastasia oskarża Dorona o molestowanie seksualne.Gdy po 3 latach wiezięnia Doron wychodzi na wolność młodzi ludzie zaczynają się spotykać. Czy ta niewiarygodna historia może okazać się prawdziwą historią miłosną?Docaviv 2014 Israeli Competition.

22.00-23.00

POKAZ SPECJALNY LAUREATA HONOROWEJ KAMERY DAWIDA 2014. 

Materiały, których nie użyto w legendarnym dokumencie Shoah. Wstrząsające rozmowy z ocalałymi prowadzi Claude Lanzmann.

Shoah: nieznane rozmowy / Shoah: The Unseen Interviews,

reż. Claude Lanzmann, USA, 2011, 55’, dok. 

12:11, juliancio.wodnik
Link Dodaj komentarz »

06.11, CZWARTEK, Muzeum POLIN,

15.00-17.00 TSKŻ ZAPRASZA, po filmie panel dyskusyjny.


(Jozef Króner i Ida Kamińska, kadr z filmu "Sklep przy głównej ulicy")

Jej teatr / Ida Kamińska’s Theater, reż. Władysław Forbert, Polska 1967, 19’, dok. 

Film poświęcony wybitnej aktorce żydowskiego pochodzenia: Idzie Kamińskiej, która debiutowała na scenie założonego przez jej rodziców Teatru Żydowskiego w Warszawie. Była pierwszą nominowaną do Oscara aktorką z krajów socjalistycznych.

Jakub Rotbaum / Jakub Rotbaum, reż. Artur Hofman, Polska 1993, 53’, dok. 

Obraz, w którym reżyser Jakub Rotbaum (1901-1994) wspomina swoje życie i twórczość. W latach 1940-1949 był reżyserem teatrów żydowskich, m.in. w Ameryce Ameryce Płn. i Płd., Anglii, a od 1949 do 1952 był kier. artystycznym wrocławskiego Teatru Żydowskiego. 

17.30-19.00 Premiera światowa, spotkanie z reżyserem i bohaterami filmu.

Brzostek: historia pewnego powrotu / A Town Called Brzostek, reż. Simon Target, Australia/Polska 2014, 45’, dok.

Mimo że 85% mieszkających na świecie Żydów pochodzi z Polski, Żydów Aszkenazyjskich pochodzi z Polski. Większość z nich nie postrzega jej pozytywnie. Prof. J.Webber wraca do miejscowości Brzostek i zaprasza Żydów związanych z miasteczkiem aby zweryfikowali poglądy dotyczące kraju, który był domem ich przodków. W filmie głos zabierają m.in.: Anne Applebaum, Prof. Norman Davis, Ted Taube i rabin Michael Schudrich.

19.30-21.30 Spotkanie z reżyserem.

Lechaim: za życie! / L’Chaim! - To life!, reż. Elkan Spiller,Niemcy/ Holandia/ Izrael/ Francja/ Belgia 2014, 93’, dok.

Żydowski naukowiec Chaim Lubelski w wieku 63 lat przeprowadza się do Antwerpii, żeby zamieszkać ze swoją ocaloną z Holokaustu matką. W dokumencie Elkana Spillera poznajemy ekscentrycznego i charyzmatycznego bohatera należącego do „drugiego pokolenia”, który zmaga się z traumą Zagłady. Munich Int FF, Berlin JFF

11:57, juliancio.wodnik
Link Dodaj komentarz »

05.11, Środa, Muzeum POLIN,

Anielewicza 6, W-wa

wstęp wolny

17.00-18.15Pociąg do Auschwitz / The Tram to Auschwitz, reż. Elsa Kvamme, Norwegia 2013, 66’, dok.

Samuel Steinmann jest ostatnim Norwegiem ocalałym z Holokaustu. Film opowiada o jego powtórnej podróży do Auschwitz. To poruszająca historia o woli przetrwania, odwadze, szczęściu i pewnym wyjątkowym człowieku. Berlin JFF, Norwegian Doc. FF.

18.30-20.30

W przestworzach / Above and Beyond, reż. Roberta Grossman, USA 2014, 90’, dok.

Spotkanie z reżyserką filmu. Rok 1948, grupa pilotów, która walczyła podczas II WŚ - w przeważającej większości obywatele USA - decyduje się wolontariacko walczyć o Izrael w czasie wojny o niepodległość. Pierwsi piloci Izraela mają tylko kilka Messerschmittów.San Francisco JFF, Sao Paulo JFF, UK JFF.

 20.45-22.30

Tęsknię za Tobą Żydzie / We are here, reż. Francine Zuckerman, Kanada/ Polska, 83’, dok. 

Jak wygląda życie żydowskie w kraju, w którym ponad 90 procent polskich Żydów zostało zamordowanych w czasach Zagłady? Autorka i bohaterowie tego wnikliwego dokumentu starają się odpowiedzieć na to pytanie. Jewish FF Berlin.

11:45, juliancio.wodnik
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 27 października 2014

Festiwal Filmów o tematyce żydowskiej - program na 2. dzień, wtorek 4.11

MHŻP, Muzeum Polin, Anielewicza 6

wstęp wolny

16.00-16.50

„DZIEŃ KINA NIEMIECKIEGO” pod patronatem: 

Mordercy są wśród nas / Murderers Among Us: Fritz Bauer’s Lonely Strugglefor Justice, reż. Peter Hartl, Andrzej Klamt, Niemcy 2014, 44’, dok.

Pięćdziesiąt lat temu podczas spektakularnego procesu Fritz Bauer unaocznił społeczeństwu niemieckiemu wymiar dramatu, który dokonał się w Auschwitz.

17.00-18.45

Wysłannik z Polski / Messenger from Poland, reż. Raye Farr i Martin Smith, UK 1987, 40’, dok.

Spotkanie z autorem filmu M. Smithem.

Zarejestrowany w latach 80-tych ubiegłego wieku wywiad z Janem Karskim,poświęcony podejmowanym w latach 1943-1944 próbom przekazania Aliantom informacji o Zagładzie Żydów.

Posłaniec z piekła. Historia Jana Karskiego / Messenger from Hell,reż. Rafael Medoff, Neil Adams, Stan Lee, USA 2010, 12’, anim.

Pasjonująca historia J. karskiego zinterpretowana przez twórcę kultowych komiksów „X-Men” i „Batman”. Głosu bohaterowi użyczył Maciej Stuhr.

19.00-20.00

POKAZ SPECJALNY LAUREATA HONOROWEJ KAMERY DAWIDA 2014. Materiały, których nie użyto w legendarnym dokumencie Shoah.Wstrząsające rozmowy z ocalałymi prowadzi Claude Lanzmann.

Raport Karskiego / The Karski Report, reż. Claude Lanzmann, Francja, 2010, 48’, dok. 20.10-21.30

Wiszniew, Białoruś, ZSRR, Polska / Vishneva, Belarus Soviet Union Poland,reż. Dr. Jacob J. Podber, USA 2013, 3’, dok. Spotkanie z reżyserem.Film stanowi zapis świadectwa ocalonego z Holocaustu. Relacja ta zostajepoddana dekonstrukcji podczas wywiadu przeprowadzonego przez jego syna. Film dzięki uprzejmości The National Center for Jewish Filmwww.jewishfilm.org.

Theodore Bikel: śladami Szolema Alejchema/Theodore Bikel: In the Shoes of Sholom Aleichem,reż. John Lollos, USA 2014, 75’, dok.Portret dwóch ikon świata żydowskiego – Szolema Alejchema i Theodore’a Bikla. Postaci te mają wiele wspólnego. Łączy je poczucie humoru, mądrość i wybitny talent. Urodzony w 1924 r. Bikel w trakcie swojej wieloletniej kariery zagrał stworzoną przez Aleichema postać Tewjego Mleczarza ponad 2 tysiące razy. San Francisco JFF, Australia JFF.

21.45-22.50

Odgłosy Tortur / Sound Of Torture, reż. Keren Shayo, Izrael 2013, 60’, dok. Film opowiada o Meron Estefanos, szwedzkiej dziennikarce pochodzącej z Erytrei, która prowadzi cotygodniowy program radiowy poświęcony Erytrejczykom więzionym i katowanym dla okupu na pustyni Synaj w Egipcie. Podczas audycji dziennikarka łączy się z zakładnikami i ich krewnymi.2014 Ofir- The Israeli Academy Award za Najlepszy Krótki Dok., Docaviv 2014 Najlepszy Debiut

16:50, juliancio.wodnik
Link Dodaj komentarz »

3.11, PONIEDZIAŁEK, Muzeum POLIN - wstęp wolny

19.30-22.00Uroczyste otwarcie 12 edycji WJFF przedpremierowym pokazem filmu:

Choleryk z Brooklynu/ The Angriest Man in Brooklyn,

reż. Phil Alden Robinson, USA 2014, 83’, fab.

Ostatnia rola Robina Williamsa. Bohaterem filmu jest Henry Altmann,zrzędliwy i negatywnie nastawiony do otaczającego go świata mężczyzna,który nagle dowiaduje się, że zostało mu jedynie 90 minut życia.. 

Gdzie: Muzeum Polin, MHŻP, Anielewicz 6

16:43, juliancio.wodnik
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 26 października 2014

Wtorek, 28.10.2014

Plenerowe widowisko otwarcia

ul. Anielewicza 6

 

Oficjalnie otwiera się stała wystawa w Muzeum Historii Żydów Polskich, o którym pisaliśmy wielokrotnie, chociażby przy okazji pokazów darmowych filmów, które odbywały się w wakacje co środy, takż eprzy okazji Skrzyżowania Kultur, czy Warszawskiego Festiwalu Filmów o tematyce żydowskiej (w tym roku będzie 3.11-9.11 w Lunie i w MHŻP właśnie.

Oto tekst otwarcia ze strony polin.pl:

WIELKIE OTWARCIE WYSTAWY STAŁEJ – TRANSMISJA NA ŻYWO

28 PAŹDZIERNIKA, WTOREK O GODZ. 14

Na tę chwilę czekaliśmy przez wiele lat: 28 października otwieramy wystawę stałą prezentująca 1000 lat historii Żydów polskich. Z tej okazji zapraszamy na oficjalne uroczystości, wyjątkowe widowisko oraz na premierowe zwiedzanie. Natomiast 29 i 30 października w Muzeum POLIN odbędą się dni otwarte:wystawy będą czynne od rana do nocy, a w całym muzeum odbędzie się szereg wydarzeń towarzyszących.

Z okazji otwarcia wystawy wiele imprez przygotowały także nasze instytucje partnerskie. Oficjalną część uroczystości z udziałem prezydentów Polski i Izraela będzie można OGLĄDAĆ NA ŻYWO na tej stronie 28 października, we wtorek o godz. 14.

19.00 – POLIN - widowisko otwarcia
Usłyszymy legendarnego klarnecistę Davida Krakauera, pieśni i wiersze w spektaklu wyreżyserowanym przez Andrzeja Strzeleckiego, oraz dedykowany muzeum utwór znakomitego trębacza Tomasza Stańki. (WSTĘP WOLNY)

 

29 PAŹDZIERNIKA, ŚRODA

30 PAŹDZIERNIKA, CZWARTEK
 

14:34, juliancio.wodnik
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 96
http://www.facebook.com/4freebloxpl