Kultura for free, ale i nasza praca for free. Prekariusze - wszystko za darmo, ale nie na darmo - przynajmniej taką mamy nadzieję!
Kategorie: Wszystkie | Kultura | Warszawa
RSS
piątek, 24 października 2014

Kino Muranów

IV Warszawski Festiwal Kina Białoruskiego - Bulbamovie

25 października 2014 (sobota)- 13.00 - Powitanie II (konferansjer i moderator festiwalu Maksim Żbankou)

- 13.10 - Film na śmierć i życie reż. Chris Nong 48 min. (2012)

- 14.10 - I Blok filmów konkursowych
900 sekund reż. Robert Seneka
Mój dystans reż. Iwan Kurakiewicz
Dwujęzyczność reż. Andrei Pałupanau
Ba reż. Tatiana Siacko
Piwo reż. Alaksei Rakowicz
Oksytocyna reż. Wadzim Ahejeu
Koncert dla mamy reż. Jahor Bakau
Ballady i romanse reż. Oleg Kleimionau
Co tam na łące? reż. M. Tulżankowa A. Padkapajewa
Lida reż. Maryja Matusewicz
165/60 reż. Anton Brucki

- 16.30 - Nenufar reż. Andrei Myczko 77 min. (2014)

- 18.30 - Wania i Totoszka reż. Iwan Maśliukou 99 min. (2014) 

22:55, juliancio.wodnik
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 23 października 2014


O filozoficznych podstawach idei praw zwierząt - spotkanie z dr hab. Dorotą Probucką

Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej (SWPS)

ul. Chodakowska 19/31, 03-815 Warsaw, Poland

25.10.14

„Jaki jest koń, każdy widzi” – ta słynna, chociaż bardzo nieprecyzyjna definicja Benedykta Chmielowskiego, dla jednych jest wiecznie żywym źródłem śmiechu, dla innych czystym dowodem na oświeceniowy kabotynizm. Tam, gdzie XVIII-wieczny pisarz dostrzegał logiczne wyjaśnienie prostego zdawałoby się zjawiska przyrody, jakim jest koń, współczesny człowiek widzi bardziej złożoną materię.

Warszawska siedziba SWPS, Psyche Books&Cafe oraz Stowarzyszenie Empatia zapraszają na spotkanie z dr hab. Dorotą Probucką „O filozoficznych podstawach idei praw zwierząt", które odbędzie się 25 października o godzinie 17.00. Wstęp wolny.

Podczas wydarzenia zadamy sobie kilka zasadniczych pytań: – czy istnieje jedna teoria praw zwierząt? Jakie są postulaty teoretyków praw zwierząt? O których zwierzętach mówią teorie praw zwierząt? Czy prawodawstwo dotyczące zwierząt i prawa zwierząt to to samo? W jaki sposób krytykowano i krytykuje się ideę praw zwierząt?


Szczegóły: http://www.swps.pl/warszawa/warszawa-aktualnosci/warszawa-wydarzenia/warszawa-wydarzenia-archiwum/11945-o-filozoficznych-podstawach-idei-praw-zwierzat14:53, juliancio.wodnik
Link Dodaj komentarz »

"Diva"Towarzyski Klub Filmowy "Zwycięzców", ul. Zwycięzców 49

20:00, czwartek 23.10.14

Młody posłaniec pocztowy Jules (Frédéric Andréi) nagrywa potajemnie głos znakomitej śpiewaczki operowej Cynthii Hawkins (Wilhelmenia Fernandez). Przypadkiem staje się też posiadaczem kasety z relacją obciążającą wysokiego funkcjonariusza policji. Ścigają go teraz ludzie biznesmena, który chce zrobić interes na głosie śpiewaczki oraz gangsterzy nasłani przez skorumpowanego stróża prawa. 

link do wygrzebanej recenzji (w języku angielskim)

11:07, juliancio.wodnik
Link Dodaj komentarz »
środa, 22 października 2014

Spotkanie z Etgarem Keretem, 22.10.2014, od godz. 18.00, Empik Junior, ul. Marszałkowska 104/122. 

Spotkanie poprowadzi Piotr Szygalski.

Spotkanie z Etgarem Keretem w środę w Empiku

Właśnie ukazała się jego najnowsza książka Kereta pod tytułem „Siedem dobrych lat”. To m.in. z okazji jej wydania Empik zaprasza w środę na spotkanie z pisarzem. 
„Siedem dobrych lat” to zbiór krótkich opowiadań o życiu. Książka zawiera 34 krótkie scenki, które są punktem wyjścia do rozważań politycznych i społecznych. Wśród ostrych spostrzeżeń, w książce znalazło się także miejsce na dygresje na temat nowonarodzonego syna poety oraz ojca literata, który nad kołyską wnuka już rozpoczął wykłady na temat funduszy inwestycyjnych. „Siedem dobrych lat” to malowany zabawnym słowem obraz współczesnego Izraela widziany oczyma swojego autora. 

Etgar Keret został uznany za mistrza krótkich form. - Publikację swoich tekstów rozpoczął już w 1991 roku, a jego pierwsza książka ukazała się rok później. Znany jest także jako twórca musicalu oraz współautor komiksów. Jego teksty literackie zostały już przełożone na kilkanaście języków, w tym nawet na język arabski - podkreśla organizator spotkania. 

13:21, juliancio.wodnik
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 21 października 201421 października, wtorek, godz. 19.00, siedziba Krytyki Politycznej, ul. Foksal 16/2 p.
Premiera książki "Graff. Jestem stąd"
Prowadzenie: Adam Leszczyński
Goście:
Agnieszka Graff
Anna Kaplińska
Wanda Nowicka
Michał Sutowski

Można przyjść z dziećmi - zapewnimy im opiekę:)

Feministka na placu zabaw, niania w Nowym Jorku, intelektualistka wszędzie– a do tego działaczka Kongresu Kobiet i autorka Świata bez kobiet, książki przełomowej dla debaty o Polsce czasów transformacji. Agnieszka Graff, jedna z najbardziej wyrazistych publicystek ostatnich lat, opowiada historię polskiego ruchu kobiecego, pokazuje zderzenie amerykańskiego campusu z wschodnioeuropejskim „patriarchatem po Seksmisji”, rysuje mapę dylematów współczesnego feminizmu. Jestem stąd to historia dojrzewania od młodzieńczego katolicyzmu i antykomunizmu, przez liberalny indywidualizm aż po lewicowy projekt opiekuńczej Matczyzny wszystkich Polaków, Polek i nie tylko.

Książka lekka i głęboka zarazem: o odkrywaniu i budowaniu tożsamości, o feminizmie i gender, o kruchym społeczeństwie obywatelskim, o Manifie i Kongresie Kobiet oraz o życiu ideowym i codziennym w czasach transformacji i patriarchatu. To nie tylko wywiad z jedną z najciekawszych intelektualistek polskich to ważny przyczynek do najnowszej historii Polski. Konieczna lektura dla wszystkich, którzy są „stąd”. Tych „nie stąd” też porwie.
Magdalena Środa

W wywiadzie rzece z Agnieszką Graff po prostu się zaczytałem przez dwie noce i dzień pomiędzy nimi. Mówi ona o literaturze i humanistyce, o studiach gender, o światowym i polskim feminizmie i przede wszystkim o tożsamości — kobiety, Polki, matki, feministki. Z poruszającą szczerością Graff opowiada o tym, jak poznawała samą siebie, jak uczyła sie nie bać oraz uwalniać własną siłę. Autorka pokazuje, jak kobiety polskie płacą cenę transformacji, i ostrzega, że zostało nam już niewiele czasu, by obronić własną podmiotowość oraz możliwość autonomicznych woborów w najważniejszych sprawach życiowych.
Wiktor Osiatyński

Matronat: Feminoteka, Kongres Kobiet

Patronat: TOK FM, The Room

15:40, juliancio.wodnik
Link Dodaj komentarz »
sobota, 18 października 2014

Dziś i jutro wstęp wolny na sześć prawniczych filmów - bardziej i mniej znanych, nie brak polskich. Przegląd „Adwokat w roli głównej” organizuje Naczelna Rada Adwokacka we współpracy z Fundacją Szkoła Wajdy.

18 października


Godz. 12.00: "Druga prawda", reż. Barbet Shroeder

Godz. 14.15: "Krótki film o zabijaniu", reż. Krzysztof KieślowskiGodz. 16.00: "Prawnik z Lincolna", reż. Brad Furman (u góry)

Matthew McCounaghey jako prawnik broniący dwóch spraw na raz - oskarżonego Latyno-Amerykanina osadzonego przez sąd w więzieniu, bez żadnych wątpliwości i młodego, bogatego Amerykanina - co do którego wątpliwości może i są, ale zasobny portfel rodziców znacznie ułatwia korzystny przebieg procesu. Poza Matthew obsada-marzenie: Marisa Tomei, Ryan Philippe, Michael Pena, a także Bryan Cranston w przerwie między odcinkami "Breaking bad". Kino przewidywalne - cynik nawróci się, Latyno-Amerykanin oskarżony niesłusznie, a bogacz - słusznie, gdzie pieniądze tam zło, Harleyowcy to fajne chłopaki mimo, że mają problemy z bronią i narkotykami, Cranston to wredniak, mimo, że policjant, była żona to wciąż żona. Wszystko niby wiadomo, ale ogląda się nie tak źle.

 

19 października

 

Godz. 12.00: "12 gniewnych ludzi", reż. Sidney Lumet,

Godz. 13.45: "Lincz", reż. Krzysztof Łukaszewicz

Historia oparta na prawdziwych wydarzeniach. Trzech braci wymierza sprawiedliwość terroryzującemu wieś recydywiście. 

Godz. 15.30: "Anatomia morderstwa", reż. Otto Preminger

Przed sądem staje oficer oskarżony o zamordowanie właściciela baru, który miał pobić i zgwałcić jego żonę. Sprawa jest mocno dwuznaczna - wprawdzie żona potwierdza wersję męża, ale nie ma żadnych dowodów. Wręcz przeciwnie - ona sama ma opinię kobiety lekkich obyczajów, on zaś sprawia wrażenie psychopaty. Zapewne zabił w chwili, gdy odkrył romans żony z zamordowanym. Taka przynajmniej jest wersja prokuratora. Obrońcą zostaje prawnik na życiowym zakręcie - właśnie stracił posadę i znajduje się w fatalnej sytuacji finansowej. Walcząc o swoją reputację zbija argumenty oskarżenia, wyszukuje dość wątpliwej jakości precedens... 

13:49, juliancio.wodnik
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 16 października 2014

28 października

w godzinach 18:00 - 19:30

Pedagogium

Marszałkowska 115, 00-102 Warsaw, PolandZapraszamy na spotkanie z Adrianem Jacksonem – specjalistą metody Teatru Forum, dyrektorem artystycznym Cardboard Citizens, wieloletnim współpracownikiem Augusto Boala oraz tłumaczem jego książek.

Adrian Jackson wygłosi wykład pt.:
„Forum Theatre in Action: Rehearsing Change” 
(Teatr Forum w działaniu, czyli o ćwiczeniu zmiany). 
Wykład będzie tłumaczony na język polski.

Teatr Forum to interaktywna forma teatru stworzona i opracowana przez brazylijskiego reżysera i pedagoga Augusto Boala. Augusto Boal w 2008r. był nominowany do pokojowej nagrody Nobla. Całe swoje życie poświęcił teorii i praktyce teatru zaangażowanego społecznie wykorzystując go jako narzędzie zmiany i wyzwolenia, tworząc przestrzeń debaty publicznej na rzecz sprawiedliwości społecznej. 
Teatr Forum wyraźnie różni się od tradycyjnego teatru ponieważ daje możliwość "dopisania" dalszego ciągu spektaklu lub jego zmiany poprzez aktywność publiczności i interwencje, które „widzowie - aktorzy" samodzielnie podejmują na scenie. 

Jak wygląda Teatr Forum w działaniu i jakie realne zmiany społeczne może przynieść próba zmiany na scenie? - o tym opowie Adrian Jackson.

Wykład może być szczególnie interesujący dla osób pracujących na polu edukacji kulturalnej m.in animatorów, instruktorów teatralnych, wychowawców, pedagogów, trenerów pracujących z różnymi grupami ale także dla wszystkich osób zaangażowanych społecznie i pracujących na rzecz zmiany.

Wykład jest częścią Kursu Teatru Forum realizowanego przez Fundację Drama Way w ramach projektu Teatr Codzienny, dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Stołecznego Warszawa. 

Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmu nt. Teatru Forum
http://fundacja.dramaway.pl/filmy/252|222
oraz zapoznania się z książką Augusto Boala „Gry dla aktorów i nie-aktorów”:
http://fundacja.dramaway.pl/ksiazki---publikacje/222,222

Zapraszamy!
28.10 godz. 18:00
Pedagogium WSNS ul. Marszalowska 115, Warszawa
Wykład tłumaczony na język polski.
Wstęp bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona - rezerwacje:

maria.depta@dramaway.pl

15:38, juliancio.wodnik
Link Dodaj komentarz »

Wszystkie wymienione poniżej spektakle grane są za free w Instytucie Teatralnym, (Jazdów 2)

#

"TRA" czwartek 16.X, g. 18:00

Studio Form Światła, Polska

scenariusz, reżyseria, scenografia, figury i animacja Tadeusz Wierzbicki muzyka Tadeusz Wielecki współpraca w zakresie grafiki komputerowej Andrzej Grabowski współpraca Maria Gloria Gimeno Domenech

Polska premiera spektaklu Tadeusza Wierzbickiego „Tra”. To wyjątkowy teatr cieni stworzony za pomocą podwójnej membrany, lampy oraz figur wyciętych ploterem i naklejonych na celofan. Równorzędnym tworzywem tego spektaklu są kompozycje muzyczne Tadeusza Wieleckiego.

#

"Pulcinella Burattino Napoletano"

Gaspare Nasuto, Włochy

czwartek 16.X, g. 20:00

Gaspare Nasuto jest neapolitańskim mistrzem lalkarstwa i rzeźbiarzem. W jego spektaklu głos tytułowego Pulcinelli uzyskiwany jest za pomocą Pivetty - instrumentu muzycznego ukrytego w ustach artysty.

Artysta otrzymał nagrodę publiczności festiwalu Lalka Też Człowiek w 2013 roku.

15:34, juliancio.wodnik
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 13 października 2014

Podróż na Księżyc

poniedziałek 13.X, g. 17:30 i 20:00

#

Meitel Raz, Izrael

reżyseria, design i wykonanie Meitel Raz

70-minutowy występ składający się z dwóch krótkich historii: "Zebra" i "Podróż na Księżyc". Pierwsza opowiada o miłości i przetrwaniu w nieprawdopodobnych, życiowych okolicznościach. Zrealizowana przy pomocy prostego stołu, dziesięciu palców i małej, pluszowej zebry. W drugiej części spektaklu Meitel Raz zabiera widzów na wyprawę z hiszpańskim podróżnikiem, Gonsalesem, który uwielbia poznawać nowe kraje, lecz niefortunnie gubi się na otwartym morzu.

Spektakl grany w języku angielskimFilmy animowane

poniedziałek 13.X, g. 18:30 w Instytucie Teatralnym 

#

Wyższa Szkoła Inżynierii i Projektowania Shenkar, Tel Awiw

Filmy dyplomowe zrealizowane w Katedrze Komunikacji Wizualnej Wyższej Szkoły Inżynierii i Projektowania Shenkar

  • Underwater / Pod wodą Tamar Akavia - Jest krótką surrealistyczną animacją opowiadającą o walce ze stresem. Bohaterka przebywa w nierzeczywistym świecie, zawieszona w pustce pomiędzy wodą, a powietrzem. Zduszenie i cierpienia, które jej doskwierają, zdają się jednocześnie nie mieć żadnego wpływu na otaczających ją ludzi. Próbuje uciec ale woda powraca, otaczając ją. Rozwiązanie zostanie odnalezione jedynie jeśli zanurkuje głębiej.
  • Verns Idan Zakai - Mentor projektu: Oren Green.
  • Take Away / Na wynos Hezi Jacob - Jest krótką animacją ilustrującą fakt, iż transport jedzenia wytwarza znaczącą ilość zanieczyszczeń. Film pokazuje, że wybór klienta, jak i nawyki poświęcania minimum czasu i wysiłku na zdobywanie pożywienia, nie pozostają bez konsekwencji.
  • Parental Child / Dziecko rodziców Nadav Mizrahi - Obraz skupia się na 'wrażliwym', 'utalentowanym' dziecku, wkraczającym w swoje życie. Mimo swojego młodego wieku, identyfikuje ono potrzeby rodziców. Puszcza w niebyt swoje niewinne dzieciństwo, swoje prawdziwe ja i fabrykuje nowe, 'sztuczne ja'.
  • Habitus Timor Barshtman - “Nieład osobowości wynikający z poprzedniej wewnętrznej przemiany postaci, która jest kreowana przez swoje otoczenie, tak by w nim przeżyć i odnieść sukces”. Film oparty o teorię Habitus13:33, juliancio.wodnik
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 09 października 2014

11.10.14 (sobota)

Warszawa, Jazdów 1

Instytut Teatralny

#

godz. 17:00

 

"Opcje Życia wg prof. Leszka Kołakowskiego"

Unia Teatr Niemożliwy, Polska

„Opcje życia wg prof. Leszka Kołakowskiego” to przedstawienie składające się z pięciu quasi-wykładów zmarłego niedawno filozofa. To krótkie, celne wywody, wieńczone zaskakującymi morałami i krótkimi utworami muzycznymi granymi na pianinie.

Poza konkursem

#

Godz 18:00

Animator 2014 - Blok 1.

Pokaz nagrodzonych filmów 7. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator w Poznaniu, 2014

  • Hipopotamy(12.29 min)(na zdjęciu)Piotr Dumała- W rzece kąpią się nagie kobiety z dziećmi. Przypatruje się im z ukrycia grupka mężczyzn. Ich spotkanie przybiera dramatyczny przebieg inspirowany wydarzeniami z życia hipopotamów. Nagroda specjalna im. Wojciecha Juszczaka.
  • Unmistaken Hands: Ex Voto F.H.(26 min)Bracia Quay- Film zrealizowany iście mistrzowsko w technice poklatkowej animacji kukiełkowej, oparty na prozie urugwajskiego pisarza Felisberto Hernandeza, ojca realizmu magicznego. Film nagrodzonyZłotym Pegazem/Grand Prix"za konsekwentne rozwijanie języka, którego mgliste oniryczne formy tworzą czytelny i ogólny przekaz i za umiejętne użycie muzyki w budowaniu napięcia niegasnącego w żadnej sekundzie mozolnej, sennej narracji".

 

Godz 19:00

#

Dramat Niemożliwy

Spektakl grany w języku białoruskim

Obwodowy Teatr Lalek w Mohylewie, Białoruś

Na życie władcy zawiązał się spisek - wykonawcą zamachu ma być przyszły zięć króla, Rycerz Przykładny. Astrolog uprzedza go o planowanym spisku i uprzedza, że ten będzie bezpieczny dopóki nazwisko zamachowca nie zostanie ujawnione. Jednak o wszystkim dowiaduje się Odalinda, jego córka. Białoruscy artyści przedstawią groteskę polityczną będącą fantazją na temat tego, co mogłoby się wydarzyć, gdyby Międzynarodówka Komunistyczna została zawiązana w średniowieczu.

19:23, juliancio.wodnik
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 95
http://www.facebook.com/4freebloxpl