Kultura for free, ale i nasza praca for free. Prekariusze - wszystko za darmo, ale nie na darmo - przynajmniej taką mamy nadzieję!
Kategorie: Wszystkie | Kultura | Warszawa
RSS
środa, 16 kwietnia 2014 

"Hegel, Haiti i historia uniwersalna". Spotkanie autorskie z Susan Buck-Morss w Krytyce Politycznej"

16 kwietnia 2014 (środa) g. 19:00

Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p 

Goście: Susan Buck-Morss i Adam Lipszyc. 
Prowadzenie: Agata Bielik-Robson.

Spotkanie w języku angielskim.


Kiedy w 2000. roku Susan Buck-Morss opublikowała w „Critical Inquiry” artykuł pt. Hegel i Haiti, wzbudził on ogromne zainteresowanie i wywołał falę krytyki. Autorkę chwalono za spektakularną krytykę eurocentryzmu, ganiono zaś za ożywianie idei humanizmu i historii uniwersalnej. Książka Hegel, Haiti i historia uniwersalna, która powstała w odpowiedzi na krytykę, burzy nasze wyobrażenia o nowoczesności, historii, wolności. Jest ciosem wymierzonym w kanoniczny model uprawiania humanistyki.

Autorka przekonuje, że dla wielu oświeceniowych filozofów, jak Hobbes, Locke, Rousseau a wreszcie Kant, niewolnictwo pozostawało abstrakcyjną ideą i to na tej abstrakcyjnej idei, nie rzeczywistym, historycznym doświadczeniu niewolnictwa, tworzyli swoje koncepcje wolności. Filozofowie pozostawali ślepi na otaczającą ich rzeczywistość polityczną, społeczną i gospodarczą. Hegel pod pewnym względem stanowi wyjątek i dlatego staje się głównym bohaterem jej książki. 

Celem Buck-Morss jest poszerzenie granic naszej wyobraźni historycznej, co służyć ma wyzwoleniu się z zaklętego kręgu przemocy. Niewiele jest tak niepozornych książek, które pomieściłyby tyle fascynujących opowieści, nowych interpretacji, tak pobudzały do myślenia i rozpalały wyobraźnię.

Doświadczenie haitańskie nauczyło Europę między innymi, że praca ludzi wolnych nie musi oznaczać braku dyscypliny, a konstytucyjne wyeliminowanie segregacji rasowej nie usunie hierarchii społecznych opartych na kolorze skóry czy klasie.10:33, juliancio.wodnik
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 14 kwietnia 2014

20.00

Browarna 6

Pokaz filmu: "Sister in love"

<

wstęp wolny

W małym mieście Kumba od siedemnastu lat w żadnej sprawie dotyczącej przemocy domowej nie zapadł wyrok skazujący. Ale prokurator stanowa Vera Ngassa i przewodnicząca sądu Beatrice Ntuba chcą pomóc swej społeczności i wpłynąć na zmiany w całym kraju. Ten fascynujący, momentami zabawny dokument, pokazuje historię dwóch kobiet niosących pomoc w najtrudniejszych sprawach, kiedy walkę utrudnia presja rodzin i społeczna zmowa milczenia.

01:10, juliancio.wodnik
Link Komentarze (2) »
czwartek, 10 kwietnia 2014

10.04.14

Godz. 18:00

CSW, Jazdów 2

(Sala Widowiskowa, Laboratorium CSW)Laboratorium Przyszłości 2014
Spotkanie drugie. Media Rewolucji

O mediach rewolucji rozmawiać będą artystki i kuratorki zaangażowane w rewolucje w Egipcie i w Ukrainie:
- Heba Amin, egipska artystka i badaczka mediów afiliowana przy berlińskim University of Applied Sciences;
- Marija Gonczar, ukraińska kuratorka i artystka sztuki mediów z Odessy;
- Klio Krajewska, kuratorka z Wro Art Center we Wrocławiu.

Spotkanie poprowadzi Edwin Bendyk, kurator projektu "Zrozumieć Rewolucję".
Dyskusja w jęz. angielskim z tłumaczeniem symultanicznym na jęz. polski 

Media Rewolucji

Lenin zalecił Bolszewikom, by po wybuchu rewolucji w pierwszej kolejności opanowali pocztę, telegraf i telefon. Świadomość znaczenia mediów komunikacji społecznej mieli liderzy rewolucji francuskiej, dlatego m.in. inwestowali w rozwój telegrafu optycznego. Rewolucje drugiej dekady XXI wieku często określa się mianem twitterowych lub facebookowych, by podkreślić znaczenie, jakie w ich przebiegu odegrały nowe, cyfrowe media.

To nie media wywołują rewolucje, nie ma jednak rewolucji bez mediów. Media umożliwiają koordynację działań, komunikowanie z opinią publiczną, dzielenie idei i emocji wśród zaangażowanych w walkę. Są nośnikiem ideologii i programów, umożliwiają debatę i negocjacje celów, wskazują przyjaciół i wrogów. Za pośrednictwem mediów rewolucja i rewolucjoniści wyrażają siebie. Równie jednak wymowne, jak to co mówi o sobie sama rewolucja, jest to, co mówią o niej media poddane odpowiedniej analizie. Zarówno sztuka mediów, jak i refleksja badawcza nad mediami pozwala lepiej zrozumieć dynamikę rewolucji i jej podmiot, działający na rzecz zmiany ludzki kolektyw.

Projekt Zrozumieć rewolucję
W toku kolejnych spotkań badać będziemy sztukę rewolucji, jej przestrzenie, kody, ciała, media, symbole. W projekcie uczestniczyć będą krytycy, obserwatorzy, artyści, badacze i sami rewolucjoniści z różnych miejsc świata, choć na pewno nie dotrzemy wszędzie tam, gdzie wybucha. Liczymy jednak na to, że dzięki wspólnemu wysiłkowi lepiej zrozumiemy możliwe kierunki rozwoju rzeczywistości i ewentualne scenariusze przyszłości świata, który znalazł się w punkcie przełomu, chaotycznym momencie kiedy wszystko zaczyna być możliwe, a wpływ na bieg wydarzeń zyskuje nawet przysłowiowy motyl trzepoczący skrzydłami w amazońskiej dżungli.

 

LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI 2014: Zrozumieć rewolucję from CSW TV.

źródło: CSW

10:57, juliancio.wodnik
Link Dodaj komentarz »

czwartek (10 kwietnia) godz. 19:00
Wilcza 25
Południk Zero

Azja Południowo-Wschodnia

 

Zapraszamy na pokaz zdjęć Kasi P. z Azji Południowo-Wschodniej.
Jeśli chcecie się dowiedziecie jak zawiesić pracę w korporacji i pojechać na 2 miesięczną podróż po Azji Południowo-Wschodniej to zapraszam na pokaz slajdów, 10 kwietnia, który odbędzie się w Południku Zero.
Będę opowiadać o:
- medytacji, ruinach świątyń i spacerach po dżungli w Tajlandii
- wychillowanych ludziach, niesamowitej przyrodzie i kolonialnych miastach w Laosie
- górach wyrastających z morza, pysznym jedzeniu i ogólnym sajgonie w Wietnamie 
- pustych plażach, polach pieprzu i świątyniach, w których kręcono Tomb Raidera w Kambodży
Jeśli macie ochotę posłuchać jak nabrać trochę więcej dystansu, odwiedzić coś więcej niż ping pong show i Puket oraz pojechać do miejsc gdzie naprawdę ciężko spotkać rodaków to zapraszam Was serdecznie!
źródło: Południk Zero
10:49, juliancio.wodnik
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 08 kwietnia 2014

"THing with two heads" w środę 9.04.14 w Znajomych Znajomych.

Start: 20:00

Wilcza 58a

1972 rok - Amerykanie po latach cenzury obyczajowej kodeksu Haysa wreszcie kręcą filmy wyzwolone, nie tylko pod względem erotycznym, ale i społecznym. Koniec lat 60. i początek lat 70. to dla Hollywood Złote Lata, kto twierdzi, że jest inaczej, prawdopodobnie nie żyje na planecie Ziemi. "Absolwent" - otwarcie i symbolicznie o romansie i rozdziale pokoleń, "Nocny kowboy" - o miejskich wyrzutkach, "Easy Rider" - o handlarzach narkotyków, "Strach na wróble" - o beztroskiej podróży przez Stany mimo bezdomności i wykluczenia, "Narkomani" - o uzależnionych, "Francuski łącznik", czy "Serpico" o policji. Powstawały także brutalne filmy pełne nagości i wywrotowej treści, jak "Dzika banda" i "Bonnie i Clyde", - o przemocy, "Pat Garrett i Billy The Kid" - o uczynieniu psychopatów z legend Dzikiego Zachodu, czy "Ojciec chrzestny".

Powyższe filmy - to wszystko jednak filmy ambitne, ba! Wybitne, traktujące też w dużej mierze o wykluczeniu.

Obok nich powstawały jednak wtedy filmy samych wykluczonych, filmy bez budżetu, nie dla każdego, rzadko kiedy ambitne, często gatunkowe, w pokraczny często sposób usiłujące dorównać kinu komercyjnemu, ale zarazem filmy mające swoich zagorzałych fanów. Kino blacksploitation, a także inne odmiany kina eksploatacji, pierwszy film o homoseksualistach "Boys in a band"), kino sexploitation, ekosploitation, wszystko razem.

Tak więc, gdy widzę, że w samym środku tego arcyciekawego Złotego Okresu Hollywood -  w samym środku pojawienia się filmów "pochylających się" i "sięgających",  powstaje film o tytule "Thing with two heads" z Oscarowym w dodatku - Rayem Millandem...

...Ręce opadają. 

Amerykańskie, bezpretensjonalne kino klasy B zawsze zaskakuje. Screen z filmu może powiedzieć sam za siebie.

Filmu nie widziałem - ale po twarzach aktorów, chyba nie należy zgadywać, żeby byli zadowoleni z - w nim - udziału. Chociaż kto chce, zapewne doszuka się tu nowego spojrzenia na skazanie na siebie amerykańskich ludzi różnych ras, nowej wręcz "Ucieczki w kajdankach". Inny może do wskazanej eksploatacji go zaliczy. 


Poniżej zapodaję zdjęcia i opisy Oka Proroka. Decyzja o obejrzeniu (za darmo) filmu w Znajomych Znajomych pozostaje wiec decyzją indywidualną.

Pokaz filmu: THING WITH TWO HEADS

Rasistowski psychodeliczny horror klasy X

Reżyseria:
Lee Frost -USA- 1972

To jeden z najbardziej zakręconych horrorów z elementami sci-fi. Eksperymenty na ludziach, szaleni naukowcy, funkowa muzyczka oraz psychodeliczny klimat. Wszystko co jest tym filmie dostarczy nam dużej dawki wykręcającej mózgi zabawy. Film to dzieło Lee Frosta, reżysera, który swoimi filmami (Black Gestapo, Race with The Devil, Chrome and Hot Leather) zainspirował m.in. Quentina Tarantino.

jako bonus Ray Miland ("M jak morderstwo" + Oscar za "Stracony weekend")

11:09, juliancio.wodnik
Link Dodaj komentarz »

Dziś za darmo obejrzeć można "Taśmy prawdy", mniej znany film Sidney'a Lumeta.

Jeśli nie widzieliście, przyjdźcie koniecznie!

Oto, co piszą o nim organizatorzy, Towarzyskie Spotkania Filmowe:Świetny dramat sensacyjny wybitnego reżysera, z doborową obsadą. Jedna z pierwszych ról Christophera Walkena i jeden z pierwszych filmów, poruszających problem permanentnej dziś inwigilacji, nakręcony na 3 lata przed kultową "Rozmową" Coppoli. 
A całości dopełnia muzyka Quincy Jonesa. 

wstęp wolny,

20:00, Towarzyska, Saska Kępa, Al. Zwycięzców 49

Grają: Sean Connery!, Christopher Walken, Martin Balsam, Dyan Cannon

Filmweb: John (Sean Connery), nazywany przez przyjaciół "Duke", opuszcza więzienie po odsiedzeniu wyroku. Pierwsze dni wolności zamierza świętować razem ze swoją koleżanką Ingrid Everleigh (Dyan Cannon). Kobieta mieszka w apartamencie, wspólnie z zamożnymi sąsiadami. John postanawia wykorzystać zaistniałą sytuację i przy okazji obrabować ludzi tu mieszkających. Ingrid nie wie, że w mieszkaniu znajduje się podsłuch i kamery, które śledzą każdy ruch jej i nowego współlokatora. Kolejne posunięcia świeżo zwolnionego Andersa rejestrowane są przez policję. 

10:46, juliancio.wodnik
Link Dodaj komentarz »
sobota, 05 kwietnia 2014

Muzeum Narodowe w Warszawie (al. Jerozolimskie 3)

Hol Główny / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona / ok. 80 minut

„Wyśpiewać zmysły” – koncert w wykonaniu Zespołu Męskiego Gregorianum

2014-04-05 / 18:00

godz. 18.00


W zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie znajduje się datowany na początek XIII wieku brewiarz z jedną z najstarszych zachowanych w Polsce notacją muzyczną. Koncert będzie pierwszą współczesną próbą wykonania zapisanych tam pieśni religijnych. Usłyszymy utwory ku czci świętych męczenników – Jana Chrzciciela, Szczepana, Andrzeja oraz Cecylii. Koncert dopełni komentarz odnoszący się do historii rękopisu oraz żywotów męczenników.


Wydarzenie zamyka konferencję studencko-doktorancką „Zmysły w kulturze średniowiecza”, organizowaną przez Muzeum Narodowe w Warszawie oraz Sekcję Mediewistyczną SKNH UW w ramach programu towarzyszącego otwarciu Galerii Sztuki Średniowiecznej.


Zespół Męski Gregorianum – założony w roku 2005, od początku kierowany przez Berenikę Jozajtis, specjalizuje się w wykonaniach muzyki renesansowej, zarówno świeckiej, jak i religijnej. Brał udział w wielu festiwalach i konkursach muzyki dawnej, zdobywając m. in. Grand Prix IV Konkursu „Ars Liturgica” w Gnieźnie i Nagrodę Publiczności na 61. Międzynarodowym Konkursie Polifonicznym w Arezzo. W roku 2013 zespół nagrał utwory z rękopisu WM2, należącego do królewskiej kapeli rorantystów. Płyta Magnificat anima mea była pierwszym na świecie wydawnictwem fonograficznym zawierającym repertuar znany jedynie z rękopisów roranckich.

10:08, juliancio.wodnik
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 03 kwietnia 2014

 Michelangelo Pistoletto

Jazdów 2

Kino.Lab

18:00 (3.04.14)

Michelangelo Pistoletto di Daniele Segre

POKAZ SPECJALNY: Michelangelo Pistoletto
Włochy 2013
Reż. Daniele Segre
57, wstęp wolny

Relacja, jaka połączyła Michelangelo Pistoletta, światowej sławy artystę z reżyserem Danielem Segre, stała się przełomowym momentem w karierze Segre. Tych dwóch twórców spotkało się na konferencji prasowej podczas Prix Italia we wrześniu 2012; w grudniu 2012 roku rozpoczęli współpracę nad filmem dokumentalnym poświęconym Pistoletto. Podczas wspólnej pracy w Cittadellarte Fondazione Pistoletto w miejscowości Biella, odkryli jak wiele mają wspólnego pod wzgędem swoich zapatrywań na społeczne zaangażowanie. 

W latach dziewięćdziesiątych we współpracy z Progetto Arte (Art Project), Cittadellarte-Fondazione Pistoletto oraz z Uniwersytetem Idei w Biella, Pistoletto stworzył czytelną koncepcję przemian społecznych. W 2003 roku został nagrodzony Złotym Lwem podczas Biennale w Wenecji za całokształt twórczośći. W 2004 uzyskał tytuł honoris causa na Uniwersytecie w Turynie w dziedzinie politologii. Z tej to okazji zainicjował jeden ze swoich najbardziej znanych projektów, który cały czas ma nowe odsłony – Trzeci Raj. .

Organizatorem pokazu jest Włoski Instytut Kultury w Warszawie.

Film w języku włoskim z angielskimi napisami

Wstęp wolny.

Po odbiór bezpłatnych wejsciówek zapraszamy do kasy kina.

12:22, juliancio.wodnik
Link Dodaj komentarz »

Centrum Promocji Kultury Praga Południe

ul. Podskarbińska 2, Warszawa

19:00

wstęp półwolny: 5 zł.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc zachęcamy do dokonywania rezerwacji pod adresem: stow.sn@gmail.com. Bilety będzie można odebrać na 20 min przed spektaklem.Spektakl teatru fizycznego. W przedstawieniu spotykają się m. in. głuchoniema amerykańska pisarka Helen Keller, polski wokalista Krzysztof „Grabaż” Grabowski, kanadyjski projektant gier komputerowych Phil Fish, francuski dziennikarz Jean-Dominique Bauby, polski raper Tadeusz Polkowski, angielska pisarka Vivienne Haigh-Wood, niemiecki fotograf Helmut Newton oraz amerykański poeta Edgar Allan Poe.

  • reżyseria: Dawid Żakowski
  • scenariusz: Dawid Żakowski, Maciej Tomaszewski
  • występują: Łukasz Adamczyk, Jan Borek, Caroline Kwiatuszewska, Piotr Piotrowicz, Kamil Polański, Klaudyna Statkiewicz, Małgorzata Suś, Maciej Tomaszewski

 

link

12:07, juliancio.wodnik
Link Dodaj komentarz »

3.04.14

Teatr Rampa

Kołowa 20

19:30

liczba miejsc wolnych: 20

Arcydzieło klasyki światowej. – Lew Tołstoj Sonata kreutzerowskana Scenie Kameralnej Teatru Rampa! Tragikomedia. Pełne ironii studium zazdrości. Główny bohater zwierza się z burzliwej młodości i pierwszego uczucia prowadzącego do małżeństwa i licznego potomstwa. Chcąc wynagrodzić żonie trudy pożycia, zgadza się na jej wspólne muzykowanie w domu z zawodowym skrzypkiem. Dochodzi nawet do wykonania słynnej “Sonaty kreutzerowskiej” Ludwiga van Beethovena na skrzypce i fortepian. Kobieta nie kryje satysfakcji, co wywołuje wybuch zazdrości męża i jest zapowiedzią katastrofy. Autor “Anny Kareniny” stawia odwieczne pytania o szanse na idealny związek mężczyzny i kobiety. Dlaczego pięknie jest tylko na początku każdej historii? Tragikomiczne dialogi i nieoczekiwane spięcia przybliżają tołstojowskie dylematy każdemu z nas. Urokliwa scenografia i piękne kostiumy stanowią kontrastową oprawę tradycyjnego sporu.

  • adaptacja i reżyseria: Grzegorz Mrówczyński
  • scenografia: Jerzy Rudzki
  • występują: Joanna Górniak, Andrzej Niemirski i Tadeusz Woszczyński

e-mail: bow@teatr-rampa.pl, odbiór biletów na 40 minut przed spektaklem

wstęp: wejściówki - bezpłatne bilety na oznaczone miejsce siedzące

 

12:02, juliancio.wodnik
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 80
http://www.facebook.com/4freebloxpl