Kultura for free, ale i nasza praca for free. Prekariusze - wszystko za darmo, ale nie na darmo - przynajmniej taką mamy nadzieję! Zapowiadamy darmowe wydarzenia w Warszawie.
Kategorie: Wszystkie | Kultura | Warszawa
RSS
piątek, 12 lutego 2016

 

▲ Od połowy stycznia na stałej wystawie „Czas Świętowania” w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, obejrzeć można ekspozycję „Kolory zimy: rękawiczki z Estonii”.
Wspólnie ze Stowarzyszeniem ProEstonia oraz Ambasadą Republiki Estońskiej zapraszamy Was na specjalny pokaz animacji estońskiej, która jest dodatkowym wydarzaniem towarzyszącym tej wystawie.

➤➤ Pokaz odbędzie się 16 lutego o godzinie 18:30 w Kinie Antropos (PME, kredytowa 1).  

▲ W Estonii produkowanych jest rocznie około ośmiu filmów animowanych. To dużo, jeśli wziąć pod uwagę wielkość kraju oraz fakt, iż filmy te mają takie same budżety jak filmy fabularne. Animacja estońska zaliczana jest do najlepszych i najoryginalniejszych na świecie, a co ważniejsze, tworzona jest tradycyjnymi metodami (lalki, rysunki), bez użycia modnej ostatnio grafiki komputerowej. 

▲Wstęp na pokaz bezpłatny, za okazaniem wejściówek, które będą dostepne w kasie muzeum.
Projekcja filmów odbędzie się w jednym bloku.
Pokaz tylko dla widzów dorosłych.

Informacje o projekcjach.

➤➤ 1. DOM NIEŚWIADOMOŚCI / ALATEADVUSE MAJA / HOUSE OF UNCONSCIOUSNESS
Reżyseria Priit Tender, 2015, 10'41” 
Film na podstawie długoterminowych badań nad marzeniami kominiarzy. Psychodeliczny dramat o kominiarzu i płonącej kobiecie, ilustrowany muzyką Rainera Jancisa, estońskiego kompozytora, twórcy piosenek grupy Metro Luminal.
https://vimeo.com/111000410 

➤➤ 2. PIANINO / PIANO / PIANO
Reżyseria Kaspar Jancis, 10'11”
Marta próbuje przetransportować pianino ze sklepu z używanymi instrumentami do domu. Prawie jej się udaje. Albert próbuje przez trzydzieści lat powiedzieć Pauli, że ją kocha. Prawie mu się udaje. Paula chce odpowiedzieć Albertowi w tym samym duchu. Prawie się jej udaje. Komisarz policji Kits marzył o spadochroniarstwie przez całe życie. Prawie mu się udaje. Mirjam chce zostać artystką cyrkową. Prawie jej się udaje. Pszczoła próbuje wylecieć na zewnątrz przez zamknięte okno. Prawie jej się udaje.
https://vimeo.com/128852114

➤➤ 3. PILOCI W DRODZE DO DOMU / LENDURID KODUTEEL / PILOTS ON THE WAY HOME Reżyseria Priit Pärn i Olga Pärn, 2014, 16'05”
Po stracie samolotu, trzech pilotów w niewytłumaczalny sposób odnajduje się pośrodku pustyni. Czeka ich niebezpieczna podróż do domu, w której będą musieli się zmierzyć z syrenim śpiewem własnych fantazji. Erotyczna opowieść o tęsknocie mężczyzny do kobiety, inspirowana m.in. Kamasutrą i japońską Shungą.
https://vimeo.com/104420748

➤➤ 4. ŻYCIE Z HERMANEM H. ROTTEM / ELU HERMAN H. ROTTIGA / LIFE WITH HERMAN H. ROTT
Reżyseria Chintis Lundgren, 2015, 11'00”
Herman jest anarchizującym szczurem, mieszkającym samotnie w swoim mieszkaniu. Pewnego dnia drobna, burżuazyjna kotka postanawia przenieść się do niego. Ale czy życie z Hermanem H. Rottem jest w ogóle możliwe?

https://vimeo.com/119332423

 

 

Jedyne źródło: link

19:57, juliancio.wodnik , Kultura
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 08 lutego 2016

Dziś, 08.02.2016 r., o godz. 18.00

Muzeum Azji i Pacyfiku, ul. Solec 24

8 lutego 2016 r. Muzeum Azji i Pacyfiku razem z Fundacją Dantian (http://www.fundacjadantian.com/) zapraszają na obchody:

CHIŃSKIEGO NOWEGO ROKU
Dokładnie w tym dniu rozpoczyna się Rok Małpy Czerwonego Ognia. W programie:
• film o obchodach Chińskiego Nowego Roku na Tajwanie
• wystawa noworocznych chińskich gadżetów
• mini-kiermasz pod znakiem małpy
• małpi qigong
• taiji tango :-)
• przedstawienie z udziałem przybyłych gości “Jak powstał chiński zodiak?"
Prowadzą Maciej Magura Góralski i Jan Gliński.

Wstęp wolny

Źródło: facebook

16:02, juliancio.wodnik , Kultura
Link Dodaj komentarz »
środa, 03 lutego 2016

3.02.2016 o 19:00 w Południku Zero spotkanie podróżnicze z Dariuszem Zabiegło, który opowie o Afganistanie i Iranie.Oto jak zapowiada dzisiejsze spotkanie podróżnik:

12 Lutego 2015 wyruszyłem w podróż, podróż która miała potrwać trzy miesiące spontanicznie przeciągnęła się aż do 8 miesięcy, dokładnie do 246 dni. Drogą lądową z Polski dotarłem do Tajlandii, odwiedzając między innymi Iran i Afganistan, to właśnie tym krajom poświęcę środowy wieczór.

"Godzina 1.30 w nocy, dworzec autobusowy w Heracie. Przebrany za Afgańczyka, pod osłoną nocy wsiadam do rozklekotanego autokaru do Kabulu żeby odbyć podróż jedną z najniebezpieczniejszych dróg świata przez Kandahar, dla niepoznaki moi przewodnicy kamuflują mój plecak wkładając go do wielkiego wora po ziemniakach'....

Szczyty Iranu i depresje Afganistanu to kontrasty jakie różnią te dwa sąsiadujące państwa, to opowieści śmieszne, półżartem, te niebezpieczne i na pograniczu ryzyka. Iran i Afganistan od kuchni, z perspektywy mieszkańców którzy uraczyli mnie swoją gościnnością i wprowadzili do swojego świata.

Zapraszamy na relację Dariusza Zabiegło.

16:38, juliancio.wodnik , Kultura
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 02 lutego 2016

Niedziela, 7.02.2016 godz. 18:00

KINO.LAB, Jazdów 2

WATCH DOCS NA SPACERZE: Czeczenia. Wojna bez śladu / Tchétchénie, une guerre sans traces
Francja 2015
Reż. Manon Loizeau
86'

Odkrywając przerażającą rzeczywistość terroru i strachu za lśniącą fasadą odbudowanego Groznego, Manon Loizeau nie pozwala nam zapomnieć o wciąż trwającym dramacie Czeczenii. Z jednej strony uważnie obserwuje to, co rzuca się w oczy – rozbudowane rytuały ku czci Ramzana Kadyrowa, w czysto stalinowskim stylu kultu jednostki. Z drugiej – dzięki starannej dokumentacji zaświadcza o skali terroru wymuszanych zaginięć. Oficjalne masowe uroczystości, gloryfikujące nie tylko Kadyrowa, ale i Putina, przywodzą na myśl orwellowskie Ministerstwo Prawdy, w swoich wysiłkach stworzenia nowej tożsamości narodowej, w której nie byłoby śladu po dwóch krwawych wojnach. Tylko parę odważnych kobiet – krewnych wojennych ofiar – nadal poszukuje ich grobów. Ludzie boją się mówić i jedynie rosyjska pozarządowa organizacja Komitet Przeciw Torturom waży się rozmawiać z rodzinami szukającymi zaginionych. Nieustannie przeciwstawiając obrazy błyszczących wieżowców i kolorowych parad szeptanej jedynie prawdzie o opresji, Loizeau tworzy przejmujący portret narodu w stanie wielkiego zagrożenia.

Przed seansem należy odebrać bezpłatne wejściówki. Liczba miejsc ograniczona. Po godzinie rozpoczęcia seansu wejściówka nie gwarantuje wejścia na seans.18:15, juliancio.wodnik , Kultura
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 24 stycznia 2016

Środa, 27.01.2016 o 18:00

Krytyka Polityczna, Foksal 16, II. p.

Prowadzenie: Antoni Michnik

FILM: "Allegro" (2005), reż. Christopher BoeSławny pianista Zetterstrom (Ulrich Thomsen) po długiej nieobecności wraca do rodzinnej Kopenhagi. Bohater - z natury perfekcjonista - ma jedną wadę. Nie pamięta nic z własnej przeszłości. Zatem gdy skontaktuje się z nim kurier ze Strefy - tajemniczego alternatywnego świata znajdującego się w centrum miasta, Zetterstrom próbuje połączyć się z samym sobą, swoimi zagubionymi wspomnieniami, a szczególnie strzępami pamięci o utraconej miłości. (Opis: Filmweb) 

Źródło: link

18:33, juliancio.wodnik , Kultura
Link Dodaj komentarz »

Uniwersytet Krytyczny | Klub Filmowy LGBT | Miłość w ukryciu (Un amour à taire); reż. Christian Faure; Francja, 2005


Prowadzenie: Mariusz Kurc 
Gościni: dr Joanna Ostrowska

25 stycznia, poniedziałek, godz. 19.00
Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa


Holocaust gejów to temat wyjątkowo unikany przez kino. Zresztą nie tylko przez kino – to temat niemal nieistniejący również w literaturze na temat Holocaustu. Szczególnie w naszym kraju.

Poza filmem „Bent” (1997) oraz dokumentalnym „Paragraf 175” kino zajęło się homoseksualnymi ofiarami nazizmu bodaj jeszcze tylko we francuskim obrazie „Miłość w ukryciu” („Un amour à taire”, reż. Christian Faure) z 2005 r.

Francja, czasy wojny. Rodzina Sary, młodej żydowskiej dziewczyny, zostaje wymordowana, a jej samej udaje się uciec do przyjaciela z dzieciństwa – Jeana. Jean i jego partner Philippe decydują się ukrywać Sarę. Nie zdają sobie sprawy, że jako geje są również w śmiertelnym niebezpieczeństwie.

W roli głównej Jérémie Renier (znany m.in. z filmów „Saint Laurent” Bertranda Bonello, „Dziecko” braci Dardenne czy „Zabójczy kochankowie” Francois Ozona).

„Miłość w ukryciu” jest luźno oparta na autobiograficznej książce Pierre’a Seela, więźnia nazistowskiego obozu koncentracyjnego, w którym funkcjonował jako tzw. Różowy Trójkąt, czyli skazany za homoseksualizm. Seel zmarł w tym samy roku, w którym powstał film.


Dyskusję po seansie poprowadzi Mariusz Kurc. Gościem specjalnym będzie dr Joanna Ostrowska, zajmująca się badaniem historii tzw. Różowych Trójkątów i innych zapomnianych ofiar nazizmu.


Film w wersji oryginalnej z polskimi napisami.
Wstęp wolny.
17:23, juliancio.wodnik , Kultura
Link Dodaj komentarz »
piątek, 22 stycznia 2016

W czasach przed-metrowych na Pragę dojeżdżało się trudniej niż dziś - stąd wyprawa na dzisiejszy koncert nie przysporzy już nikomu żywemu większych problemów. Dziś dwie nie do końca zależne kapele alternatywne zabrzmią na ulicy Brzeskiej16 lok. 2 na Pradze. Jako, że Offside nie jest knajpą przesadnie znaną, linkujemy mapę.A oto i materyały organizatorów.

Dla tych, którzy przegapili nasz debutiancki koncert i dla tych, którym tak się podobało, i oczywiście, dla wszystkich, którzy chcą ponownie posłuchać znakomity zespół Syrbski Jeb. Jeszcze raz gramy w klimatycznym praskim klubie OFFSIDE i jeszcze raz będziemy hucznie obchodzić urodziny - tym razem naszego basisty.
Wstęp za darmo. 

Link do wydarzenia na FB

16:43, juliancio.wodnik , Kultura
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 21 stycznia 2016

Dziś po 20:00 w najczęściej przez nas polecanej przestrzeni - Klubokawiarni Towarzyskiej (al. Zwycięzców 49) "Zakochany bez pamięci".Muszę przyznać, że tak samo, jak bohater nie miał pamięci do swoich związków, tak ja nie bardzo mam pamięć do tego filmu; oglądałem go raz, z kasety VHS nagranej po domowemu nocną porą i odtworzonej nazajutrz w godzinach popołudniowych. Może nie była to wdzięczna pora na film i może być to właśnie pretekst bardziej do wspomnienia na blogu niż do wystawienia filmowi porządnej noty. Sam po sobie mogę więc rzec, że wypada ten film obejrzeć drugi raz, do czego zachęcam i Was.

Oto opis z Filmwebu:

Joel (Jim Carrey) odkrywa, że jego była dziewczyna (Kate Winslet) poddała się zabiegowi wymazania go z pamięci. On postanawia zrobić to samo, ale w trakcie operacji uświadamia sobie, że wciąż ją kocha. 

Trochę inaczej to zapamiętałem, ale nie będę się upierał. Reżyser, Michel Gondry i scenarzysta Charlie Kaufman utrzymują klimat filmu w tonacji baśniowo-realistycznej; nie ma tu żadnej, typowej dla nich surrealistycznej scenografii (no, może łóżko na plaży), ale jednocześnie wprowadzane są motywy baśniowe (owo wymazywanie pamięci, a także ciągle zmieniający się kolor włosów Kate Winslett), czy komedii romantycznych (zimowy pejzaż, dyskusje na temat miłości, etc). Przy całym stylu reżysera brakuje mi w tym filmie jego absurdalnego poczucia humoru, "Zakochany..." wydaje się bardziej filmem Kaufmana niż Gondry'ego; na tle wcześniejszej, dość wulgarnej "Wojny plemników" (Gondry'ego), czy późniejszego "Jak we śnie" jest filmem bardziej serio. 

Typowa dla Gondry'ego, ale przede wszystkim dla Kaufmana jest dość pesymistyczna wizja życia w parze (wizja bliska wczesnym filmom Woody'ego Allena, czyli komediom bez happy endu), ale i całkiem dobra obsada: poza główną parą n.p. Tom Wilkinson i Kirsten Dunst jako kolejna para z wymazaną pamięcią, a także Mark Ruffallo, którego to już w ogóle nie pamiętam, czy Elijah Wood (gdyby nie Filmweb, nie zakładałbym się, że tam grał). 

Tak czy inaczej polecam.

17:25, juliancio.wodnik , Kultura
Link Dodaj komentarz »
środa, 20 stycznia 2016

SKG - Studencki Klub Górski zaprasza dziś (20.01.2016) o 20:00 do Auli Starego BUWu (Kampus Centralny UW) na slajdowiska o Kirgistanie.

kirgizja.jpg

Oto opis organizatorek:

Zapraszamy bardzo serdecznie na slajdowisko z Kirgistanu!

Swoją miesięczną podróż po górzystym Kirgistanie przedstawią absolwentki Wydziału Geografii UW - Agnieszka Muzińska i Kasia Jachna.

Tienszan to potężny górski łańcuch pełen rozległych pastwisk, majestatycznych szczytów, wielokilometrowych jęzorów lodowców. To właśnie te ukryte w chmurach wierzchołki gór nadały mu miano Gór Niebiańskich. Czy zatem w Kirgistanie jest jak w niebie?

Zapraszamy na spotkanie, podczas którego postaramy się odpowiedzieć na to i wiele innych pytań. Czy Kirgizów można nazwać nomadami? Czy każdy Kirgiz umie jeździć konno? Co to jest kumys i czy da się go lubić? Jak przekonać Kirgiza, że nie potrzebuje drugiej żony z Polski? Jak długo trwa rozstawienie jurty? Dlaczego na trekkingi chodzi się w spodniach trekkingowych? Czy da się wchłonąć więcej wody niż gąbka?

O swoich zmaganiach w kirgiskim świecie zdominowanym przez mężczyzn opowiedzą dwie dziewczyny zakochane w dzikich podróżach - Aga Muzińska i Kasia Jachna. Będą wysokie góry, zielone długie doliny, bajeczne kaniony, dużo koni, baranów i szaszłyków! Zapraszamy!

Aga Muzińska - absolwentka Geografii na UW, zakochana w Azji Środkowej, lodowcach i wysokich górach, zainteresowana krajami byłego Związku Radzieckiego, była już w Uzbekistanie, Kirgistanie, dwukrotnie w Tadżykistanie i całe 15 minut w Afganistanie :)

Kasia Jachna - absolwentka Geografii na UW, zdeterminowana i wytrzymała w podróży jak mało kto, doświadczyła już chłodów Islandii i upałów w Peru, no i jak nikt jeździ konno (więcej o tym na pokazie!) :)

Po slajdach zmierzamy oczywiście do Eufemii :)
Do zobaczenia! 

13:16, juliancio.wodnik , Kultura
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 18 stycznia 2016

Dziś o weki  na Ekranie Otwartym w KINO.LAB (Centrum Sztuki Współczesnej, Zamek Ujazdowski) trzy filmy w reżyserii Artura Mościckiego

(kadr z filmu "Na weki weków")

 

EKRAN OTWARTY 01/2016: Na weki weków, Sprawa szeryfa, Olgierd Budrewicz. Byłem wszędzie

"Na weki weków" Reż. Artur Mościcki, Polska 2015; 11' 

W Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbywa się uroczystość otwarcia Muzeum Słoików Świata. Prezes Stowarzyszenia Polskich Mediów twierdzi, że słoicyzm to filozofia życiowa, która każdemu daje prawo do wolności i przemieszczania się. Wygłaszane są uroczyste toasty i przemówienia, także gości z Bangladeszu i Indonezji, a polski minister turystyki przyznaje, że sam jest słoikiem. 

"Sprawa szeryfa" Reż. Artur Mościcki i Ewa Borzecka; Polska 1987; 23' 

Łomża lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. Miasto Bezprawia. Ulicami włóczą się bezpańskie psy... rynsztokami płyną kubły pomyj... korupcja i zaraza zbierają swoje straszliwe żniwo. Ale przychodzi ocalenie. Wśród nocnej ciszy PRL-u pojawia się Szeryf... Dostaje od Komendanta Milicji prawo noszenia plastikowego colta i zegarek za każdego ujętego przestępcę. Miasto Bezprawia wita swego zbawcę... 

"Olgierd Budrewicz. Byłem wszędzie" Reż. Artur Mościcki; Polska 2013; 40' 

Kiedy Polacy z drżeniem serca i stempelkiem w dowodzie osobistym przekraczali „bramę świata”: granice z Niemiecką Republiką Demokratyczną - miał za sobą wyprawy do stu kilkudziesięciu krajów, a na swoim koncie prawie sto książek i kilkaset artykułów podróżniczych. Okrążał świat wzdłuż kolejnych równoleżników... Po powrocie do punktu wyjścia zaczynał od nowa. Nie było wątpliwości, że tym punktem wyjścia - jego prawdziwym epicentrum świata - było mieszkanie na warszawskim Żoliborzu. W Warszawie, za którą walczył jako powstaniec i do której wracał z najdalszych zakątków świata, aby odkrywać jej kolejne tajemnice... Filmowy portret Olgierda Budrewicza - zakochanego w Warszawie dżentelmena-podróżnika, reportera z krwi i kości, który każdym słowem przypominał Polakom, że te mury kiedyś runą, bo „coś być musi do cholery za zakrętem...” 

13:34, juliancio.wodnik , Kultura
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 120
| < Luty 2016 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29            
Zakładki:
Facebook
Filmy o prekariacie
Idea 4free
Knigi
Precenzje 4free
Recenzje 4free z 2012 roku
Recenzje 4free z 2013 roku
Recenzje 4free z 2014 roku
Recenzje 4free z 2015 roku
Recenzje 4free z roku 2016
Wystawy
Za darmo raz w tygodniu
Zawsze za darmo