Kultura for free, ale i nasza praca for free. Prekariusze - wszystko za darmo, ale nie na darmo - przynajmniej taką mamy nadzieję!
Kategorie: Wszystkie | Kultura | Warszawa
RSS
sobota, 18 października 2014

Dziś i jutro wstęp wolny na sześć prawniczych filmów - bardziej i mniej znanych, nie brak polskich. Przegląd „Adwokat w roli głównej” organizuje Naczelna Rada Adwokacka we współpracy z Fundacją Szkoła Wajdy.

18 października


Godz. 12.00: "Druga prawda", reż. Barbet Shroeder

Godz. 14.15: "Krótki film o zabijaniu", reż. Krzysztof KieślowskiGodz. 16.00: "Prawnik z Lincolna", reż. Brad Furman (u góry)

Matthew McCounaghey jako prawnik broniący dwóch spraw na raz - oskarżonego Latyno-Amerykanina osadzonego przez sąd w więzieniu, bez żadnych wątpliwości i młodego, bogatego Amerykanina - co do którego wątpliwości może i są, ale zasobny portfel rodziców znacznie ułatwia korzystny przebieg procesu. Poza Matthew obsada-marzenie: Marisa Tomei, Ryan Philippe, Michael Pena, a także Bryan Cranston w przerwie między odcinkami "Breaking bad". Kino przewidywalne - cynik nawróci się, Latyno-Amerykanin oskarżony niesłusznie, a bogacz - słusznie, gdzie pieniądze tam zło, Harleyowcy to fajne chłopaki mimo, że mają problemy z bronią i narkotykami, Cranston to wredniak, mimo, że policjant, była żona to wciąż żona. Wszystko niby wiadomo, ale ogląda się nie tak źle.

 

19 października

 

Godz. 12.00: "12 gniewnych ludzi", reż. Sidney Lumet,

Godz. 13.45: "Lincz", reż. Krzysztof Łukaszewicz

Historia oparta na prawdziwych wydarzeniach. Trzech braci wymierza sprawiedliwość terroryzującemu wieś recydywiście. 

Godz. 15.30: "Anatomia morderstwa", reż. Otto Preminger

Przed sądem staje oficer oskarżony o zamordowanie właściciela baru, który miał pobić i zgwałcić jego żonę. Sprawa jest mocno dwuznaczna - wprawdzie żona potwierdza wersję męża, ale nie ma żadnych dowodów. Wręcz przeciwnie - ona sama ma opinię kobiety lekkich obyczajów, on zaś sprawia wrażenie psychopaty. Zapewne zabił w chwili, gdy odkrył romans żony z zamordowanym. Taka przynajmniej jest wersja prokuratora. Obrońcą zostaje prawnik na życiowym zakręcie - właśnie stracił posadę i znajduje się w fatalnej sytuacji finansowej. Walcząc o swoją reputację zbija argumenty oskarżenia, wyszukuje dość wątpliwej jakości precedens... 

13:49, juliancio.wodnik
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 16 października 2014

28 października

w godzinach 18:00 - 19:30

Pedagogium

Marszałkowska 115, 00-102 Warsaw, PolandZapraszamy na spotkanie z Adrianem Jacksonem – specjalistą metody Teatru Forum, dyrektorem artystycznym Cardboard Citizens, wieloletnim współpracownikiem Augusto Boala oraz tłumaczem jego książek.

Adrian Jackson wygłosi wykład pt.:
„Forum Theatre in Action: Rehearsing Change” 
(Teatr Forum w działaniu, czyli o ćwiczeniu zmiany). 
Wykład będzie tłumaczony na język polski.

Teatr Forum to interaktywna forma teatru stworzona i opracowana przez brazylijskiego reżysera i pedagoga Augusto Boala. Augusto Boal w 2008r. był nominowany do pokojowej nagrody Nobla. Całe swoje życie poświęcił teorii i praktyce teatru zaangażowanego społecznie wykorzystując go jako narzędzie zmiany i wyzwolenia, tworząc przestrzeń debaty publicznej na rzecz sprawiedliwości społecznej. 
Teatr Forum wyraźnie różni się od tradycyjnego teatru ponieważ daje możliwość "dopisania" dalszego ciągu spektaklu lub jego zmiany poprzez aktywność publiczności i interwencje, które „widzowie - aktorzy" samodzielnie podejmują na scenie. 

Jak wygląda Teatr Forum w działaniu i jakie realne zmiany społeczne może przynieść próba zmiany na scenie? - o tym opowie Adrian Jackson.

Wykład może być szczególnie interesujący dla osób pracujących na polu edukacji kulturalnej m.in animatorów, instruktorów teatralnych, wychowawców, pedagogów, trenerów pracujących z różnymi grupami ale także dla wszystkich osób zaangażowanych społecznie i pracujących na rzecz zmiany.

Wykład jest częścią Kursu Teatru Forum realizowanego przez Fundację Drama Way w ramach projektu Teatr Codzienny, dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Stołecznego Warszawa. 

Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmu nt. Teatru Forum
http://fundacja.dramaway.pl/filmy/252|222
oraz zapoznania się z książką Augusto Boala „Gry dla aktorów i nie-aktorów”:
http://fundacja.dramaway.pl/ksiazki---publikacje/222,222

Zapraszamy!
28.10 godz. 18:00
Pedagogium WSNS ul. Marszalowska 115, Warszawa
Wykład tłumaczony na język polski.
Wstęp bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona - rezerwacje:

maria.depta@dramaway.pl

15:38, juliancio.wodnik
Link Dodaj komentarz »

Wszystkie wymienione poniżej spektakle grane są za free w Instytucie Teatralnym, (Jazdów 2)

#

"TRA" czwartek 16.X, g. 18:00

Studio Form Światła, Polska

scenariusz, reżyseria, scenografia, figury i animacja Tadeusz Wierzbicki muzyka Tadeusz Wielecki współpraca w zakresie grafiki komputerowej Andrzej Grabowski współpraca Maria Gloria Gimeno Domenech

Polska premiera spektaklu Tadeusza Wierzbickiego „Tra”. To wyjątkowy teatr cieni stworzony za pomocą podwójnej membrany, lampy oraz figur wyciętych ploterem i naklejonych na celofan. Równorzędnym tworzywem tego spektaklu są kompozycje muzyczne Tadeusza Wieleckiego.

#

"Pulcinella Burattino Napoletano"

Gaspare Nasuto, Włochy

czwartek 16.X, g. 20:00

Gaspare Nasuto jest neapolitańskim mistrzem lalkarstwa i rzeźbiarzem. W jego spektaklu głos tytułowego Pulcinelli uzyskiwany jest za pomocą Pivetty - instrumentu muzycznego ukrytego w ustach artysty.

Artysta otrzymał nagrodę publiczności festiwalu Lalka Też Człowiek w 2013 roku.

15:34, juliancio.wodnik
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 13 października 2014

Podróż na Księżyc

poniedziałek 13.X, g. 17:30 i 20:00

#

Meitel Raz, Izrael

reżyseria, design i wykonanie Meitel Raz

70-minutowy występ składający się z dwóch krótkich historii: "Zebra" i "Podróż na Księżyc". Pierwsza opowiada o miłości i przetrwaniu w nieprawdopodobnych, życiowych okolicznościach. Zrealizowana przy pomocy prostego stołu, dziesięciu palców i małej, pluszowej zebry. W drugiej części spektaklu Meitel Raz zabiera widzów na wyprawę z hiszpańskim podróżnikiem, Gonsalesem, który uwielbia poznawać nowe kraje, lecz niefortunnie gubi się na otwartym morzu.

Spektakl grany w języku angielskimFilmy animowane

poniedziałek 13.X, g. 18:30 w Instytucie Teatralnym 

#

Wyższa Szkoła Inżynierii i Projektowania Shenkar, Tel Awiw

Filmy dyplomowe zrealizowane w Katedrze Komunikacji Wizualnej Wyższej Szkoły Inżynierii i Projektowania Shenkar

  • Underwater / Pod wodą Tamar Akavia - Jest krótką surrealistyczną animacją opowiadającą o walce ze stresem. Bohaterka przebywa w nierzeczywistym świecie, zawieszona w pustce pomiędzy wodą, a powietrzem. Zduszenie i cierpienia, które jej doskwierają, zdają się jednocześnie nie mieć żadnego wpływu na otaczających ją ludzi. Próbuje uciec ale woda powraca, otaczając ją. Rozwiązanie zostanie odnalezione jedynie jeśli zanurkuje głębiej.
  • Verns Idan Zakai - Mentor projektu: Oren Green.
  • Take Away / Na wynos Hezi Jacob - Jest krótką animacją ilustrującą fakt, iż transport jedzenia wytwarza znaczącą ilość zanieczyszczeń. Film pokazuje, że wybór klienta, jak i nawyki poświęcania minimum czasu i wysiłku na zdobywanie pożywienia, nie pozostają bez konsekwencji.
  • Parental Child / Dziecko rodziców Nadav Mizrahi - Obraz skupia się na 'wrażliwym', 'utalentowanym' dziecku, wkraczającym w swoje życie. Mimo swojego młodego wieku, identyfikuje ono potrzeby rodziców. Puszcza w niebyt swoje niewinne dzieciństwo, swoje prawdziwe ja i fabrykuje nowe, 'sztuczne ja'.
  • Habitus Timor Barshtman - “Nieład osobowości wynikający z poprzedniej wewnętrznej przemiany postaci, która jest kreowana przez swoje otoczenie, tak by w nim przeżyć i odnieść sukces”. Film oparty o teorię Habitus13:33, juliancio.wodnik
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 09 października 2014

11.10.14 (sobota)

Warszawa, Jazdów 1

Instytut Teatralny

#

godz. 17:00

 

"Opcje Życia wg prof. Leszka Kołakowskiego"

Unia Teatr Niemożliwy, Polska

„Opcje życia wg prof. Leszka Kołakowskiego” to przedstawienie składające się z pięciu quasi-wykładów zmarłego niedawno filozofa. To krótkie, celne wywody, wieńczone zaskakującymi morałami i krótkimi utworami muzycznymi granymi na pianinie.

Poza konkursem

#

Godz 18:00

Animator 2014 - Blok 1.

Pokaz nagrodzonych filmów 7. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator w Poznaniu, 2014

  • Hipopotamy(12.29 min)(na zdjęciu)Piotr Dumała- W rzece kąpią się nagie kobiety z dziećmi. Przypatruje się im z ukrycia grupka mężczyzn. Ich spotkanie przybiera dramatyczny przebieg inspirowany wydarzeniami z życia hipopotamów. Nagroda specjalna im. Wojciecha Juszczaka.
  • Unmistaken Hands: Ex Voto F.H.(26 min)Bracia Quay- Film zrealizowany iście mistrzowsko w technice poklatkowej animacji kukiełkowej, oparty na prozie urugwajskiego pisarza Felisberto Hernandeza, ojca realizmu magicznego. Film nagrodzonyZłotym Pegazem/Grand Prix"za konsekwentne rozwijanie języka, którego mgliste oniryczne formy tworzą czytelny i ogólny przekaz i za umiejętne użycie muzyki w budowaniu napięcia niegasnącego w żadnej sekundzie mozolnej, sennej narracji".

 

Godz 19:00

#

Dramat Niemożliwy

Spektakl grany w języku białoruskim

Obwodowy Teatr Lalek w Mohylewie, Białoruś

Na życie władcy zawiązał się spisek - wykonawcą zamachu ma być przyszły zięć króla, Rycerz Przykładny. Astrolog uprzedza go o planowanym spisku i uprzedza, że ten będzie bezpieczny dopóki nazwisko zamachowca nie zostanie ujawnione. Jednak o wszystkim dowiaduje się Odalinda, jego córka. Białoruscy artyści przedstawią groteskę polityczną będącą fantazją na temat tego, co mogłoby się wydarzyć, gdyby Międzynarodówka Komunistyczna została zawiązana w średniowieczu.

19:23, juliancio.wodnik
Link Dodaj komentarz »

Lalka też człowiek - 

IX Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla dorosłych

Dzień 1. Piątek 10.10.14

Godzina 20:00

Instytut Teatralny 

Jazdów 1

#

Med a Prach, Słowacja

libretto Andrej Kalinka, Ivan Martinka, Michal Mikuláš, Juraj Poliak 

występują Ivan Martinka,Miriam Kalinková, Michal Mikuláš, Adam Marec, Juraj Poliak, Andrej Kalinka 

muzyka Andrej Kalinka 

lalki i maski Ivan Martinka

scenografia Juraj Poliak 

kostiumy Ivan Martinka, Markéta Plachá 

światło Michal Juhás 

reżyseria Andrej Kalinka, Ivan Martinka

Dzieło sceniczne słowackich, niezależnych artystów, tworzących wspólnie pod nazwą „Med a Prach”. Na scenie toczy się transcendentalna opowieść o miłości i wierze opowiedziana za pomocą dwumetrowych lalek i trzech szklanych ekranów, który służą za nośnik emocji. Spektakl był dotychczas pokazywany m. in. na festiwalu „Dotyky a spojenia”.

19:15, juliancio.wodnik
Link Dodaj komentarz »
środa, 08 października 2014Staromiejski Dom Kultury (Rynek Starego Miasta 2) co środę o 19:00 zaprasza przez cały październik na filmy irańskie. 

Wstęp wolny

Pokaz w ramach "Przeglądu Filmów Irańskich" realizowanego we współpracy z Ambasadą Islamskiej Republiki Iranu
8.10.14 "I’m his wife", reż. Mostafa Shayesteh

100 min, 2012,

Opis filmu: Życie młodej pary zmienia się po wypadku samochodowym, prowadząc do oszustw i zdrady.

Notka biograficzna reżysera: Urodzony w 1958 roku w Teheranie, rozpoczął karierę filmową w 1988 roku. Producent i dystrybutor, aktywnie zaangażowany w realizację wielu irańskich produkcji. „I am his wife” to jego debiut reżyserski.

 15.10.14 "The Private Life of Mr. and Mrs. M"  reż. Rouhollah Hejazi
80 min, 2012,

Kariera zawodowa Mohsena dynamicznie się rozwija, jednak gdy żona zaczyna ingerować w jego pracę, konflikt jest nieunikniony.

Notka biograficzna reżysera: Urodzony w 1979 roku w Abadan, przede wszystkim twórca teledysków. Pierwszy film fabularny „Among the Clouds”, otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu na Fajr Intl Film Festival w roku 2008 w Iranie, i wziął udział w konkursach na wielu miedzynarodowych festiwalach filmowych, m.in. w Vancouver, Pusan, Palm Springs i Roterdamie. 

22.10.14 „The Sinners”  reż. Faramarz Gharibian
93 min, 2013

Film z gatunku noir. Córka emerytowanego pułkownika wraca do Iranu po 7 latach w Stanach Zjednoczonych i zostaje zamordowana w tajemniczych okolicznościach. Do śledztwa w tej sprawie zostaje przydzielonych dwóch oficerów policji, których temperamenty i metody diametralnie się różnią. Sytuacja staje się bardziej skomplikowana niż się początkowo wydaje...

Notka biograficzna reżysera: Urodzony w 1958 roku w Teheranie. Aktor i reżyser. Rozpoczął karierę filmową 1968 roku rolą w filmie Masouda Kimaiego. Zdobywca wielu nagród min. na Moscow International Film Festival, Asia Pacific Film Festival czy Iranian Film Festival.

 29.10.14 „Zapomniane requeim” 
reż. Khosrow Sinai


95 min; 1979 

Dokument o polskich uchodźcach przybyłych do Iranu. W 1942 roku - gdy tworzona była armia gen. Władysława Andersa - zwolnieni z Gułagów Polacy przybyli do Iranu, który miał być tylko przystankiem przed powrotem do ojczyzny. 


Khosrow Sinai, reżyser irański, studiował architekturę i kompozycję w Wiedniu, ukończył reżyserię filmową. W 1967 r. powrócił do Iranu. Pracował w telewizji irańskiej. Był również producentem, scenarzystą i reżyserem. Należy do jednych z najbardziej cenionych twórców filmowych w Iranie. Ma w swoim dorobku ponad 110 filmów fabularnych, dokumentalnych i reportaży, które zdobywały nagrody na międzynarodowych festiwalach filmowych, między innymi w Karlowych Varach (za film „Viva” w 1980 r.) i Cannes („In the Alleys of Love” w 1991 r.). Otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za wybitne zasługi w popularyzowaniu historii narodu polskiego.

13:47, juliancio.wodnik
Link Dodaj komentarz »
piątek, 03 października 2014

FESTIWAL WUJEK KONCERT THE WHITE KITES

THE WHITE KITES - 3.10. SKWER

Koncert w ramach festiwalu WUJek

SKWER - Krakowskie Przemieście 60A

Start godzina 20:00

Wstęp wolny

 

The White Kites to jedna z najciekawszych formacji muzycznych działających obecnie w stolicy. Grupa została założona w 2012 roku i w niezwykle ciekawy sposób nawiązuje do art-rockowej i psychodelicznej sceny rodem z Wysp Brytyjskich z przełomu lat '60-'70 (Genesis,Pink Floyd, Robert Wyatt, The Zombies). W autorskich piosenkach zespołu można odnaleźć również wpływy folku, musicalu, czy muzyki dawnej.

 

Wydany w zeszłym roku album "Missing" zebrał niezmiernie pochlebne recenzje w prasie muzycznej (Teraz Rock, Lizard, Shindig Magazine, Koid'9) jak i serwisach muzycznych na całym świecie. Zespół znalazł się również swoje miejsce w ankietach podsumowujących rok 2013 (ArtRock, WAFP, TegoSlucham.pl).

 

Zespół niedawno powrócił z trasy koncertowej po Wielkiej Brytanii, gdzie miał okazję zagrać na deskach legendarnego The Cavern Club w ramach festiwalu International Pop Overthrow (jako pierwszy polski zespół w historii festiwalu).

 

Koncertowa odsłona The White Kites to siedmiu muzyków, którzy łączą rozmaite tradycje muzyczne i style wykonawcze. Podstawą unikalnego stylu zespołu są rozmaite doświadczenia muzyczne jego członków od jazzu i piosenki poetyckiej (Bartłomiej Woźniak), poprzez folk (Paweł Betley), postrock (Jakub Tolak), art-rock (Przemysław Piłaciński) aż do aktorskich doświadczeń wokalisty (Sean Palmer).

 

 

skład koncertowy:

Sean Palmer - vocals

Jakub Lenarczyk - keyboards

Bartek Woźniak – guitars

Przemek Piłaciński - guitars

Paweł Betley - flute / percussions / voc

Piotr Olszewski 'Diabelsky Bassdeluxe' - fender bass / voc

Jakub Tolak - drums

 

Muzyka do odsłuchania:

http://thewhitekites.bandcamp.com/track/the-foreigner-2


Serdecznie zapraszamy!

17:48, juliancio.wodnik
Link Dodaj komentarz »Spotkanie z andrzejem Stasiukiem

bar Studio 

dziś o 19:15 

Towarzyszące obchodom 18-lecia Wydawnictwa Czarne spotkanie z Andrzejem Stasiukiem. Wieczór poświęcony jego najnowszej książce "Wschód" poprowadzi Dariusz Nowacki.

Bezpłatne wejściówki na spotkanie do odbioru od 1 października w księgarni Czarnego, ul. Hoża 42 m 1 (godz. 10:00-18:00)

Najnowsza książka Andrzeja Stasiuka to niezwykły zapis podróży na Wschód – podróży we wspomnienia do obrazów z dzieciństwa spędzanego u dziadków na Podlasiu i podróży tam, skąd wyszły oddziały Czyngis-chana, tam, gdzie historia jest jak geologia i tektonika: nieunikniona, nieprzewidywalna, miażdżąca, tam, gdzie lucyferycznym blaskiem świeci nowa potęga – do Rosji, Chin i Mongolii. To próba uchwycenia cienia Wschodu, który na nas pada. Opowieść o tęsknocie, pragnieniu i strachu. I o tym, jak umyka przestrzeń, a powraca pamięć.
____

„Wschód” to książka wyjątkowo pożywna — mnóstwo tu spraw, o których warto pomyśleć bądź je samodzielnie dopowiedzieć. Pod koniec — wskazuję na jedno z intelektualnych poruszeń — pojawia się litania loretańska do komuny. To wielka tajemnica, do której Stasiuk ledwie się zbliżył. Jak był możliwy ten zdumiewający sojusz, jak ludowy katolicyzm splótł się z komunistyczną retoryką? Wolno się spodziewać, że pisarz do tej sprawy kiedyś wróci. Tymczasem cieszmy się „Wschodem” — mądrym i okazałym.

Dariusz Nowacki, wyborcza.pl

16:14, juliancio.wodnik
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 02 października 20142 października: Kosmos
16.00 –„Sięgać po gwiazdy”, film dok, Polska (2009 r.), reż. Grzegorz Kasperek, Paweł Paterek,
16.45 – Neil Amstrong: “The first Man on The Moon", film dok., USA (2013 r.), reż. Christopher Riley,
18:15 – Set amatorski.
20.00 – „Gagarin”, film fabularny, Rosja (2013 r.), reż. Pavel Parkhomenko.

3 października: Lotnictwo wojskowe
16.00 – „Podniebni weterani” – film dok., Polska (2012 r.), reż. Tadeusz Arciuch,
16.50 – „Dwudziesta Pierwsza” – film dok., Polska (2014 r.), reż. Przemyslaw Szynkora,
17.15 – „Podniebni malarze” – film dok., Polska (2014 r.) reż. Wojciech Włostowski,
17.50 – Spotkanie z zespołem akrobacyjnym „Biało-Czerwone Iskry”,
18.45 – „Paf Mig29” – film dok., Polska (2014 r.) reż. Jacek Sut,
18.55 – „Ci cholerni cudzoziemcy. Polacy w bitwie o Anglię”, film dok., Wielka Brytania (2009 r. ), reż: Carl Hindmarch,
20.00 – „Lot Feniksa” – film fabularny, przygodowy, USA (2004 r.), reż. John Moore.


Wstep na pokazy filmów jest wolny.

Kinoteka, Pałac Kultury i Nauki

12:51, juliancio.wodnik
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 95
http://www.facebook.com/4freebloxpl