Kultura for free, ale i nasza praca for free. Prekariusze - wszystko za darmo, ale nie na darmo - przynajmniej taką mamy nadzieję! Zapowiadamy darmowe wydarzenia w Warszawie.
Kategorie: Wszystkie | Kultura | Warszawa
RSS
sobota, 28 marca 2015

Bielenia again(ia), czyli debiutant roku 2015 (jak do tej pory) wystąpi dziś w wydarzeniu Michała Szymaniaka pod tytułem “#jaś #i #małgosia” w TR Warszawa.

Start 20:30

„No jak tak można. Jak można być nikim? Przecież trzeba być kimś” – stwierdzają Macocha z Ojcem i postanawiają coś z Jasiem i Małgosią zrobić. Bo Jaś i Małgosia nie mają planu na przyszłość. Mają za to oddaną grupkę fanów. Ich sieciowe awatary – Gangsta Raper i Dziewczynka Z Internetowej Kamerki to dość popularne postacie w niektórych zakamarkach Internetu. Rzeczywistość Jasia i Małgosi nie dzieli się na świat realny i świat wirtualny. Oba światy są równomiernie zanurzone w audiowizualnej kreacji. Oba światy są tak samo fikcyjne i tak samo realne jednocześnie. Jest to rzeczywistość, w której, jak we współczesnej bajce osadzonej w Warszawie, może się wydarzyć wszystko.

Czy Jaś i Małgosia przełamią przyjętą narrację, w której trzeba odnieść mityczny sukces albo być nieszczęśliwym? Kim okaże się Baba Jaga i co tak naprawdę wydarzy się w Chacie z Piernika? Czy dialog pomiędzy pokoleniem urodzonych po 1989 roku i ich rodzicami – ojcami i matkami ustrojowej transformacji jest możliwy? Czy w tak zaprogramowanym świecie istnieje jeszcze przestrzeń dla buntu? A jeśli tak, czy nie będzie on tylko ironiczny?

tekst: Michał Szymaniak
reżyseria: Elżbieta Depta
dźwięk (DJ): Michał Kowalewski
scenografia, kostiumy, oświetlenie: Monika Nyckowska
video: Małgorzata Andrys, Bogna Kowalczyk
operator: Michał Modlinger
produkcja projektu: Kamila Smętkowska

obsada:
Bartosz Bielenia, Kim Lee, Magda Osińska
oraz aktorzy TR Warszawa: Lech Łotocki, Sebastian Pawlak, Katarzyna Warnke

Marszałkowska 8

28 marca, godzina 20.30: POKAZ WARSZTATOWY

bezpłatne wejściówki do pobrania w kasie TR Warszawa, ilość miejsc ograniczona12:44, juliancio.wodnik , Kultura
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 23 marca 2015

W poniedziałek 23.03.2015 o 20:00 w Kino.Labie, w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie (Jazdów 2) Ekran Otwarty - cykl oddolnych projekcji filmowych - filmów nadsyłanych, a i produkowanych przez samych widzów.

 

„Tadeusz Głowala” (2013) 21'
Reżyseria: Ireneusz Bukowski;
Scenariusz: Ireneusz Bukowski, Marek Konarski;
zdjęcia: Ireneusz Bukowski, Kacper Rutkowski

Pierwszy film dokumentalny o artyście samorodnym Tadeuszu Głowali, reprezentancie czołówki polskiego nurtu Art Brut. Tadeusz Głowala - artysta malarz urodzony w 1943r. w Otwocku. Od 1966r. mieszkający w Domu Pomocy Społecznej "Nad Jarem" w Nowym Miszewie. Samouk tworzący od lat dziewięćdziesiątych minionego stulecia. Obrazy Tadeusza Głowali są ponadczasowe i transkulturowe. Wyobrażenia domów, pałaców, kościołów, okrętów, skonstruowane z tysięcy mozaikowych, abstrakcyjnych figur geometrycznych, przekraczają granice czasu i przestrzeni. Tadeusz Głowala należy do czołówki artystów polskiego nurtu art brut. Jego prace wystawiano w wielu renomowanych galeriach w Polsce i na świecie, między innymi w The Slovak National Galery w Bratysławie, w Muzeum „L’Art Brut” w Lozannie (nawiększym muzeum sztuki pozamarginalnej w Europie), Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Muzeum Narodowym w Poznaniu, Galerii „d’Art Naif” w Krakowie.

Film miał swoją premierę na „AUTfestiwal 2013” w Poznaniu, pierwszym w Polsce (rozpoczynającym cykl) międzynarodowym festiwalu filmów poświęconych twórcom „samorodnym” z niszowego nurtu obejmującego art brut, art naif i outsider art.

"Egipt" (2009) 62 '
reż. Jacek Popek

film podróżniczy 

 

Z kolei we wtorek, 24.03.2015 o 18:00 i 20:00 dwa kolejne filmy frankofońskie:

o 18:00

FESTIWAL FRANKOFONII - Frankofońskie Rendez-Vous: Animation Express - zestaw kanadyjskich filmów krótkometrażowych
Kanada 2005-2009
80', wstęp wolny, bez możliwości rezerwacji biletów

„Animation Express” Zbiór kanadyjskich filmów animowanych m.in. oscarowa Madame Tutli-Putli czy klasyczna już Śpiąca Betty. Zobaczymy zarówno tradycyjny jak i eksperymentalny krótki metraż, talenty nowej fali i animacje renomowanych artystów - wszystko to, co od lat potwierdza światową renomę kanadyjskiej animacji.

zaś o 20:00"Zimowi nomadowie" (FOT: fdb.pl)

FESTIWAL FRANKOFONII - Frankofońskie Rendez-Vous: Zimowi nomadowie
Szwajcaria 2012
Reż. Manuel von Stürler
90', wstęp wolny, bez możliwości rezerwacji biletów

Carole i Pascal wraz z trzema osłami, czterema psami i blisko tysiącem owiec wyruszają na zimową wędrówkę. Przez trzy miesiące, w nocy okryci jedynie plandeką i owczymi skórami, walczyć będą z mrozem i śniegiem. Mijając wille, tory kolejowe i obszary przemysłowe, pokonują zmieniający się krajobraz, spotykają znajomych i nowych mieszkańców stopniowo urbanizujących się okolic, w których coraz trudniej znaleźć miejsce do wypasu. Film przygodowy, należący do kina drogi, wracający do korzeni i stawiający pytania dotyczące współczesnego społeczeństwa.

17:13, juliancio.wodnik , Kultura
Link Dodaj komentarz »

Dla tych, co od Teatrów Tv wolą Superhity Polsatu i dla tych, co od Warszawskich Spotkań Teatralnych wolą Warszawskie Spotkania Towarzyskie - dziś "Maniac Cop" Williama Lustiga (1988)

Opis organizatorów jest enigmatyczny:

Filmy puszczamy na Grochowie, więc zawsze przyda się coś, po czym ten czy ów zakrzyknie "HWDP!!!".

Zapraszamy już w poniedziałek, 23 marca, o godzinie 20:30. Klubokawiarnia Towarzyska (Al. Zwycięzców 49).

Źródło: Facebook 

Uwaga! Grają między innymi Bruce "Martwe Zło" Campbell & Richard "Shaft" Roundtree!!!

Nieustraszony Filmweb pomaga:

Zamordowany funkcjonariusz nowojorskiej policji powraca z zaświatów ogarnięty pragnieniem zemsty.

Po serii okrutnych zabójstw dokonanych na przypadkowych mieszkańcach Nowego Jorku, przez tajemniczego policjanta-maniaka, w mieście panuje panika. Nadgorliwy inspektor aresztuje policjanta Jacka Forresta (Bruce Campbell), którego żona została właśnie zamordowana. Zbierała ona wycinki z prasy na temat morderstw podejrzewając o nie swojego męża. Teraz skrzętnie prowadzony zeszyt obciąża Jacka. Detektyw McCrae (Tom Atkins), przekonany o niewinności aresztowanego, kontynuuje poszukiwania. Wie, że tajemniczy morderca znów zabije...

Czytajcie też u nas na Facebooku 4free.

15:05, juliancio.wodnik , Kultura
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 22 marca 2015Dzisiaj (niedziela 22.03.2015) o 19:00 w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego (Jazdów 1):

Spektakl "Święto Wiosny // Święta Wojna" Stowarzyszenia Praktyków Kultury został przygotowany w 2014 roku przez młodych uchodźców z Gruzji, Kirgistanu i Czeczenii mieszkających w ośrodku dla uchodźców w Dębaku oraz w Warszawie.

Gdzie naprawdę leżą granice?
Czy są kategorią geograficzną, czy bardziej psychologiczną lub socjologiczną?
Na czym polega istota przekraczania granic? Jak przekroczyć granice istniejące tylko w naszych głowach?

Najnowsza praca grupy młodzieżowej Praktyków Kultury dotyka tych granic, które nie chcą dać się przekroczyć – takich, które sami hodujemy i podpieramy. Narodowość. Kultura. Przynależność. Gatunek. Zanurzeni w tych kategoriach, możemy się tylko domyślać co znaczą dla osób, które z lawirowania między kulturami, z uczenia się języków, z podpatrywania obcych obyczajów uczyniły swoją codzienność. Pojęcia stają się nieostre gdy zaczynają wirować wokół nas razem z wiecznie tymczasowym miejscem pobytu, wiecznie niewydanymi decyzjami urzędów i wiecznie odkładanymi planami na przyszłość. O tym tańczymy. Pomaga nam muzyka Święta Wiosny Strawińskiego, która już raz zmiotła granice – w sztuce tańca początku XX wieku.

W spektaklu biorą udział: Lika Kuchashvili z Gruzji, Kuban Turabajew, Kurman Turanbajew i Asan Turanbajew z Kirgistanu, Maria Reka z Ukrainy oraz Zubair Khasanow, Madina Demilova, Iman Demilova, Zalina Demilova, Khava Soldaeva, Kheda Soldaeva, Anzor Soldeav, Adam Soldaev z Czeczenii.


Dramaturgia: Nela Brzezińska i Daniel Brzeziński.
Oprawa muzyczna: Natalia Judzińska.

Po spektaklu zapraszamy na dyskusję, którą poprowadzi Joanna Wichowska.

Spektakl jest częścią projektu Akademia Praktykowania Kultury dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, współfinansowanego przez m.st. Warszawa. Materiał dramatyczny powstawał częściowo w ramach projektu "PODAJ DALEJ 2014" realizowanego we współpracy ze Stowarzyszeniem Sztuka Nowa.

_____________________

WSTĘP WOLNY

rezerwacja darmowych wejściówek:
bilety@instytut-teatralny.pl, tel. 22 501 70 02


Stowarzyszenie Praktyków Kultury tworzą animatorzy i artyści działający na polu kultury żywej – takiej, z której mogą czerpać wszyscy i która może być udziałem każdego. Łączy nas przekonanie, że sztuka nie ma racji bytu jeśli jest oderwana od życia, a kultura ma sens jedynie gdy jest praktykowana, a nie jedynie badana i opisywana. Praktykować kulturę – to dla nas znaczy jednocześnie czerpać z jej zasobów, jak i wzbogacać ją własnym działaniem i własną wrażliwością. 
Działania, w jakie jesteśmy zaangażowani, mieszczą się w definicji animacji kultury – czyli aktywności na polu kultury w konkretnym środowisku, z konkretnymi ludźmi. Są to projekty skierowane m.in. do młodzieży zagrożonej patologiami, uchodźców, mieszkańców obszarów zaniedbanych i wykorzenionych, ale także projekty o tematyce nam bliskiej – jak taniec, teatr czy muzyka – mające przełamywać istniejące stereotypy i pokazywać nowe możliwości w obrębie tych dziedzin sztuki.
www.praktycy.org

Święto Wiosny powstało w ramach projektu Akademia Praktykowania Kultury. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.

Źródło: Facebook.

16:48, juliancio.wodnik , Kultura
Link Dodaj komentarz »
sobota, 21 marca 2015

Na początku dobrze jest mieć świadomość tego, gdzie jest Scena Przodownik - na Olesińskiej 21  (02-548 W-wa, gdyby ktoś chciał nadać się pocztą).Teatr TV

Wybitne spektakle Teatru TV na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych

W czasie WST na Scenie Przodownik zobaczymy najciekawsze spektakle, które gościły na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych i zostały zrealizowane przez Teatr Telewizji. Przed nami arcydzieła polskiego teatru ostatnich pięćdziesięciu lat – przedstawienia w reżyserii m.in.: Swinarskiego, Kantora, Jarockiego, Wajdy, Grzegorzewskiego, Lupy i Grabowskiego. Na wszystkie projekcje wstęp wolny.

Wyboru przedstawień dokonał Wojciech Majcherek, szef redakcji teatru w TVP.

PROGRAM PROJEKCJI

Sobota 21 marca, godz. 19:00, Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy, Scena Przodownik
STANISŁAW WYSPIAŃSKI „WYZWOLENIE”
Reżyseria: Konrad Swinarski

Przedstawienie zostało zarejestrowane w 1979 roku w Starym Teatrze w Krakowie, w pięć lat po premierze, a w cztery po śmierci reżysera. I mimo że dramat autora „Wesela” wystawiano wcześniej i później wielokrotnie, właśnie ten spektakl zyskał sobie opinię wzorcowego, a dziś jest już legendą.

Obsada: Halina Kwiatkowska, Izabela Olszewska, Anna Polony, Joanna Żółkowska, Juliusz Grabowski, Edward Lubaszenko, Tadeusz Malak, Jerzy Radziwiłowicz, Jerzy Trela, Edward Wnuk i inni
czas trwania: 2 godz. 22 min

/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Niedziela 22 marca, godz. 19:00, Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy, Scena Przodownik
WITOLD GOMBROWICZ „ŚLUB”
Reżyseria: Jerzy Jarocki

Jedna z najważniejszych inscenizacji dramatu Gombrowicza, której premiera odbyła się w Starym Teatrze w Krakowie w 1991 roku. Mistrzowska reżyseria Jerzego Jarockiego zaznaczyła się we wnikliwej interpretacji tekstu, tworząc wzór teatralnej analizy dramatu, ale również uruchomiła aktorów do niezwykłych kreacji.

Obsada: Danuta Maksymowicz, Dorota Segda, Aleksander Fabisiak, Krzysztof Globisz, Marek Kalita, Szymon Kuśmider, Jerzy Radziwiłowicz, Jerzy Trela i inni
czas trwania: 2 godz. 47 min

/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Poniedziałek 23 marca, godz. 19:00, Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy, Scena Przodownik
FIODOR DOSTOJEWSKI „ZBRODNIA I KARA”
Adaptacja i reżyseria: Andrzej Wajda

Telewizyjna wersja głośnego przedstawienia, którego premiera odbyła się w Starym Teatrze w Krakowie w 1984 roku. Znakomita adaptacja powieści Dostojewskiego stała się materiałem do pamiętnego pojedynku aktorskiego Jerzego Radziwiłowicza (Raskolnikow) i Jerzego Stuhra (Porfiry). Śledztwo w sprawie zabójstwa lichwiarki przerodziło się w pasjonującą rozgrywkę psychologiczną. Przedstawienie Andrzeja Wajdy – mimo całej swej oryginalności – pozostaje wierne duchowi prozy Fiodora Dostojewskiego. Podobnie jak powieść stawia pytanie, czy wielka idea może usprawiedliwiać zbrodnię.

Obsada: Barbara Grabowska-Oliwa, Kazimierz Borowiec, Krzysztof Globisz, Juliusz Grabowski, Andrzej Hudziak, Ryszard Łukowski, Jan Monczka, Jerzy Radziwiłowicz, Jerzy Stuhr
czas trwania: 2 godz. 7 min

/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Wtorek 24 marca, godz. 19:00, Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy, Scena Przodownik
THOMAS BERNHARD 'KALKWERK"
Reżyseria: Krystian Lupa

Jeden z najgłośniejszych i najważniejszych spektakli Krystiana Lupy z wielkimi rolami Andrzeja Hudziaka i Małgorzaty Hajewskiej-Krzysztofik. Jego premiera w Starym Teatrze w Krakowie odbyła się w 1992 roku. Opowieść o człowieku, który postanowił napisać dzieło życia: wielkie, genialne studium o słuchu – nie tylko medyczne, filozoficzne, matematyczne, muzyczne, ale ujmujące całą głębię i tajemnicę.

Obsada: Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Bolesław Brzozowski, Krzysztof Głuchowski, Andrzej Hudziak, Zbigniew Kosowski, Paweł Kruszelnicki, Paweł Miśkiewicz, Piotr Skiba
czas trwania: 3 godz. 8 min

/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Środa 25 marca, godz. 19:00, Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy, Scena Przodownik
"DZIŚ SĄ MOJE URODZINY"
Scenariusz i reżyseria: Tadeusz Kantor

Rejestracja ostatniego, niedokończonego przedstawienia Tadeusza Kantora. Artysta zmarł w trakcie prób do spektaklu w grudniu 1990 roku. Zespół Teatru Cricot 2 zdecydował się na pokazanie go w kształcie, w jakim Kantor pracę zostawił. W Biednym Pokoju Wyobraźni pojawiają się Drodzy Umarli, postaci, z którymi twórca zetknął się w swoim życiu, oraz artyści, których los i sztuka inspirowały Kantora.

Obsada: Ewa Janicka, Maria Krasicka, Ludmiła Ryba, Maria Rychlicka, Teresa Wełmińska,Marie Vayssiere, Zbigniew Bednarczyk, Zbigniew Gostomski, Lesław Janicki, Wacław Janicki, Tadeusz Kantor, Jan Książek, Loriano della Roca, Roman Siwulak, Lech Stangret, Andrzej Wełmiński i inni
czas trwania: 1 godz. 18 min

/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Czwartek 26 marca, godz. 19:00, Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy, Scena Przodownik
ADOLF NOWACZYŃSKI "WIOSNA NARODÓW W CICHYM ZAKĄTKU"
Reżyseria: Tadeusz Bradecki

Nowaczyński przedstawił krakowską Wiosnę Ludów jako pasmo zdarzeń tragikomicznych, jeden z najbardziej żałosnych epizodów w dziejach ojczystych. W swej inscenizacji Bradecki wydobył to, co najlepsze w dramaturgii Nowaczyńskiego, poza pasją publicystyczną – barwne epickie tło, błyskotliwe dialogi, niebywały dar naśladownictwa językowego ze skłonnościami do pastiszu oraz kapitalnie nakreślone postaci, dające ogromne możliwości wykonawcom – z czego aktorzy Starego Teatru znakomicie skorzystali.

Obsada: Dominika Bednarczyk, Ewa Kaim, Ewa Kolasińska, Anna Polony, Artur Dziurman, Jerzy Grałek, Oskar Hamerski, Tadeusz Huk, Andrzej Hudziak, Piotr Skiba i inni
czas trwania: 2 godz.
/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Piątek 27 marca, godz. 19:00, Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy, Scena Przodownik
EUGÈNE IONESCO "KRÓL UMIERA, CZYLI CEREMONIE"
Reżyseria: Jerzy Grzegorzewski

Telewizyjna wersja spektaklu Teatru Polskiego we Wrocławiu, którego premiera odbyła się w 1996 roku. Bohaterem przedstawienia Jerzego Grzegorzewskiego jest Berenger – nie tylko Król Berenger  z „Król umiera...”, ale również poeta i dramaturg z „Pieszo w powietrzu” oraz szary urzędnik, drobny alkoholik z „Nosorożca”. Po prostu człowiek Ionesco przeniesiony w teatralny świat Jerzego Grzegorzewskiego.

Obsada: Iga Mayr, Halina Skoczyńska, Jolanta Zalewska, Bogusław Danielewski, Cezary Kussyk, Ferdynand Matysik, Igor Przegrodzki, Jerzy Schejbal, Wojciech Ziemiański
czas trwania: 44 min

/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Sobota 28 marca, godz. 19:00, Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy, Scena Przodownik
CARMINA BURANA
Scenariusz i reżyseria: Włodzimierz Staniewski

Słynny spektakl Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, inspirowany antologią poezji średniowiecznej z cyklu „Carmina Burana” oraz opowieścią o Tristanie i Izoldzie.  W warstwie muzycznej wykorzystano elementy muzyki tradycyjnej, a także parafrazę kompozycji Carla Orffa. Włodzimierz Staniewski mówił o swoim widowisku: „Nasze przedstawienie traktuje o miłości. Rozumiem miłość jako spotkanie wolnego ducha z pieśnią. Z tego bierze się ruch. Ruch ciała, myśli, uczucia. To pieśń, to inkantacja daje początek wszystkiemu w naszej sztuce”.

Obsada: Catherine Corrigan, Dorota Porowska, Anna Zubrzycka,Mariusz Gołaj, Tomasz Rodowicz, Jan Tabaka i inni
czas trwania: 39 min

/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Niedziela 29 marca, godz. 19:00, Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy, Scena Przodownik
JĘDRZEJ KITOWICZ "OPIS OBYCZAJÓW, CZYLI JAK ZWYCZAJNIE WSZĘDZIE SIĘ MIESZA ZŁE DO DOBREGO"
Reżyseria: Mikołaj Grabowski

Spektakl, przygotowany przez krakowski Teatr STU, spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki i publiczności i został uznany za jedno z najlepszych przedstawień sezonu (prapremiera odbyła się w 1990 r.). Sukces był zaskakujący i tym większy, że literacką materię widowiska stanowił tekst zupełnie asceniczny – dzieło księdza Jędrzeja Kitowicza, które dla historyków wciąż jest niewyczerpalnym źródłem wiadomości o życiu i zwyczajach XVIII stulecia. W brawurowej inscenizacji Mikołaja Grabowskiego „Opis obyczajów” stał się lustrem, w którym mogli się przejrzeć współcześni Polacy.

Obsada: Iwona Bielska, Urszula Popiel, Anna Tomaszewska, Jan Frycz, Jerzy Goliński, Andrzej Grabowski, Mikołaj Grabowski

czas trwania: 1 godz. 40 min

/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

 
Poniedziałek 30 marca, godzina 19:00
„Turlajgroszek” Tadeusza Słobodzianka, Piotra Tomaszuka
Reżyseria: Piotr Tomaszuk
 
Rejestracja spektaklu, którego premiera odbyła się w 1990 roku w Teatrze Miniatura w Gdańsku. Poetycka, pełna surowej prostoty, okrutna opowieść o małym chłopcu Turlajgroszku, którego rodzice zaprzedali czortowi.  Jego życie stało się obiektem walki dobra ze złem. Przedstawienie łączyło żywy plan aktorski z lalkowym, a ważną rolę odgrywała w nim również warstwa muzyczna, stanowiąca swego rodzaju komentarz do moralitetowej historii.
 
Obsada: Izabela Dąbrowska, Alina Gielniewska, Sylwia Graczyk, Grzegorz Gajewski, Lech Olczak, Zdzisław Reczyński, Aleksander Skowroński, Andrzej ŻakJedyne źródło: warszawskie.org

15:30, juliancio.wodnik , Kultura
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 17 marca 2015

https://filmfork-cdn.s3.amazonaws.com/content/pfwolf.jpg

"Lots of cream, lots of sugar" - czyli popijający słodką kawę ze śmietanką, przy omawianiu czynności zbierania najdrobniejszych kawałeczków mózgu, pełen łajdackiego wdzięku, profesjonalista od łajdackich zadań niewdzięcznych. Mr Wolf.

"Boys 've got to work, Jimmy leads the way!" - przypominamy sobie z Mr Wolfem, a gdzie wybiera się dziś Wolf? Na Wilczą.  Jego wilcze nazwisko i jego kawa są dziś na rzeczy - na Wilczej 58a grany będzie dziś film "Mocna kawa nie jest wcale taka zła" Alka Pietrzaka - film z Marianem Dziędzielem, Dorotą Pomykałą i Wojciechem Mecwaldowskim.

Film już widzieliśmy, zacny - ale streszczenie go + wyjaśnienie tytułu spaliłoby puentę najlepszej filmowej scenki. Pozostaje więc polecić go po prostu do obejrzenia, bo dziełko trwa ok. 30 minut.

Znajomi Znajmych i cykl filmowy nie znajdziesz tego na torrentach zapraszają dziś na mocną kawę, bez śmietanki i bez cukru, na Wilczą 55a na 19:30.

1. "Damn good coffee!" Główną bohaterką każdego odcinka "Twin Peaks" była kawa z nalewaka.

2. Jimmy wiedział, że ma dobrą kawę, bo tylko taką kupował. Komplementu Julesa nie przyjął.


3. Tytuł "Kawa i papierosy" nie wymaga komentarza.

4. "To najgorsze espresso, jakie piłem w życiu" - miał rzec reżyserowi producent. Jest Lynch - jest kawa.

5. Moi towarzysze w Wietnamie ginęli za wolność słowa, za to, żebym mógł mówić tak głośno jak chcę. Nigdzie się nie wybieram. Dopijam kawę. Delektuję się kawą.19:11, juliancio.wodnik , Kultura
Link Dodaj komentarz »

Karol Radziszewski zostanie chyba bohaterem roku 2015 - trzeci miesiąc 2015 roku i trzeci raz darmowe wydarzenie z jego udziałem, poprzednio zapowiadane przez nas były z jego udziałem "America is not ready...", a także dzisiaj zapowiadany "Książę".O "Księciu" pisaliśmy przy okazji pokazu w Instytucie Teatralnym, kiedy to też sam film obejrzeliśmy byliśmy, staropolskiej formy używając. 

"Książę" to w dużej mierze paradokument ze scenami będącymi luźnym naśladownictwem prób Jerzego "a kto to jest?" Grotowskiego, z uwagą skoncentrowanymi - zgodnie z zainteresowaniami Radziszewskiego - na męskim ciele. Długo, bo przez cały PRL, całą II RP, całe zabory, całą I RP, a także czasy wczesnych Piastów tłumiona, homoseksualizm w kulturze był tłumiony - tutaj jest on wyzwolony, jakkolwiek głównie w materii estetycznej, a nie treściowej.

"Książę" jest dokumentem LGBTQ i nie ma co tego ukrywać, wypierać, czy ganić - a z czwórki LGBT - G, czyli gejowskim właśnie, a nie LBTQ, dlatego, że jest G, a nie ma L,B,T, czy Q. Film ustalmy to jest - emancypacyjny i ok.

Co nie znaczy, że trzeba z razu Radziszewskiego beatyfikować za kamień milowy kina wyzwolenia LGBTQ, niczym "Django" dla Afroamerykanów, czy "Bękarty wojny" dla kina Holokaustu; "Książę" to raczej impresja artysty - za dużo nie dowiadujemy się z niej ani o Grotowskim, ani o jego sztuce - jest za to ciekawie zarysowana relacja między nim samym (raczej aseksualnym, czy też jako nieujawnionym i platonicznym w zasadzie homoseksualiście, co i też nie jest łopatologicznie wyłożone), a jego aktorem, Ryszardem Cieślakiem, romansującym  na potęgę z aktorkami, w tym z Teresą Nawrot, od połowy filmu - główną bohaterką - w retrospekcjach nie pojawia się grana przez nikogo, jak inni bohaterowie, ale w rozmowie z Marią Maj, jako ona sama.

"Ksiażę" Radziszewskiego jest więc jak "Foxcatcher" - o nasączonej zdrowymi i chorymi emocjami, buzującej relacji dwóch silnych indywidualistów, z których jeden góruje uznaniem, mentorstwem i tłumioną seksualnością, drugi zaś, o wiele młodszy i wrażliwszy buntuje się w sobie, stara się robić swoje, ale uzależniony jest od przełożonego. To co jest między nimi dwoma zostanie między nimi, ale może wywołać szkody u bliskich młodszego.

Dziś, wtorek 17.03.2015, 18:00, plac Małachowskiego:

Zapraszamy na potkanie z artystą Karolem Radziszewskim oraz pokaz filmu Książę towarzyszące wystawie „Kanibalizm? O zawłaszczeniach w sztuce”

sala multimedialna
wejście od ul. Burschego
wstęp wolny

Książę
reż. Karol Radziszewski,
scen. Dorota Sajewska
występują: Klara Bielawka, Maria Maj, Agnieszka Podsiadlik, Paweł Tomaszewski, Teresa Nawrot
rok produkcji: 2014
czas trwania: 71 min.

Powiedzieć coś o Jerzym Grotowskim jako osobie? Czy tą postacią całkowicie już zawładnął mit? Karol Radziszewski uwielbia przepisywać polską historię sztuki, kwestionując kanoniczne prawdy. „Książę” jest próbą spojrzenia na Grotowskiego z ukosa – przez pryzmat aktorów z zespołu Laboratorium, a w szczególności Ryszarda Cieślaka. Jego rola w spektaklu „Książę Niezłomny” była przełomem. Bez niego Grotowski nie stałby się tak radykalny wobec ciała. Radziszewski rekonstruuje biografię Cieślaka na podstawie fragmentów zachowanych przedstawień, zapisów treningów, listów, wywiadów. Zatrudnia grupę młodych mężczyzn, którym każe się zmierzyć ze słynną sceną finałową z „Księcia Niezłomnego”. Jednak mit genialnego duetu twórczego Grotowski-Cieślak rozbija dopiero wprowadzenie do narracji Teresy Nawrot. Aktorka, wieloletnia asystentka Grotowskiego, prywatnie kochanka Cieślaka odsłania intymne kulisy Teatru Laboratorium. „Książę” – ani film, ani przedstawienie – to teatr zarejestrowany kamerą, oparty na archiwalnych materiałach, jednocześnie improwizowany i odgrywany. Nową formę twórcy nazwali „spektaklem dokamerowym”.

Karol Radziszewski (ur.1980) twórca filmów, fotografii, instalacji, autor projektów interdyscyplinarnych. Wydawca i redaktor naczelny magazynu "DIK Fagazine". Laureat Paszportu Polityki (2009). Jego prace były pokazywane m.in. w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Współczesnym Wrocław, Muzeum Narodowym w Warszawie, CSW Zamek Ujazdowski, Kunsthalle Wien, New Museum w Nowym Jorku, Cobra Museum w Amsterdamie oraz na biennale PERFORMA 13 w Nowym Jorku, 7. Göteborg Biennale, 4. Prague Biennale, New York Photo Festival w Nowym Jorku i 15. Biennale Sztuki Mediów WRO.

www.karolradziszewski.com

kadr z filmu Karola Radziszewskiego „Książę”, 2014

Źródło: Facebook

17:06, juliancio.wodnik , Kultura
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 16 marca 2015

Dziś (poniedziałek 16.03.2015) po 20:00 w Towarzyskiej, Al. Zwycięzców 49 stały cykl filmowy - Bardzo Złe Filmy. 

Organizatorzy zapowiadają dzieło pod tytułem: "Nocny Łowca 2". Lorenzo Lamas w filmie, o którym wolałby zapomnieć. Wy też będziecie chcieli zapomnieć o "Nocnym łowcy 2".

UWAGA! Nie wychodźcie od razu po seansie! Mamy dla Was niespodziankę!

Zapraszamy już w poniedziałek na 20:30. Bierzcie znajomych i wpadajcie.

Opis: BZF.

Facebook wydarzenia. 

14:15, juliancio.wodnik , Kultura
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 15 marca 2015Chór Kameralny Vesperascit:

"Serdecznie zapraszamy na nasz koncert, który odbędzie się 15 marca w niedzielę o godzinie 18.00 w Kościele św. Benona przy ulicy Pieszej 1 na Starym Mieście."

Źródlo: facebook

Nasz Facebook.

14:17, juliancio.wodnik , Kultura
Link Dodaj komentarz »Dziś (niedziela 15.03.2015) o 20:00 w Południku Zero (Wilcza 25)

Wstęp wolny.

4free poleca:

Donbas. Bitwa o Ukrainę.

Zapraszamy na raport z linii frontu ukraińskiego konfliktu. O pracy reportera i sytuacji w Donbasie widzianej dzień po dniu opowiedzą reporterzy - Dawid Wildstein i Tomasz Grzywaczewski.

"Mała Apokalipsa. Zupełnie niewielka. W jakichś Piskach na przedmieściach Doniecka, na wschodniej Ukrainie. Dla wielu Europejczyków w miejscu bardziej egzotycznym niż Państwo Islamskie. W miejscu nazywanym "nigdzie".

Apokalipsa, którą codziennie tworzą pociski moździerzowe, granaty i działa samobieżne. Od święta rakiety Grad. Spalone domy, zburzone sklepy, zrujnowane cerkwie, połamane drzewa, podziurawione od wybuchów drogi. Nie ma wody, gazu, elektryczności. Cywile, którzy zostali nie przetrwaliby bez pomocy armii ukraińskiej - to ona dostarcza im żywność. Siedzą po piwnicach jak z nieba spada ogień, a ziemia dudni od wybuchów"

13:55, juliancio.wodnik , Kultura
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 108