Kultura for free, ale i nasza praca for free. Prekariusze - wszystko za darmo, ale nie na darmo - przynajmniej taką mamy nadzieję! Zapowiadamy darmowe wydarzenia w Warszawie.
Kategorie: Wszystkie | Kultura | Warszawa
RSS
piątek, 21 października 2016Nina, Wałbrzyska 3/5 

21.10.2016 godz. 21:30 - 23:30 

Ostatni odcinek serialu Pawła Demirskiego i Moniki Strzępki dotyczący wizji Teatru Popularnego, warszawskiego teatru symbolizującego polską instytucje kulturalne. Jest to serial o ciężkości gatunkowej kina moralnego niepokoju z jednocześnie rewolucyjną obsadą i czarnym humorem.  

Skąd kino moralnego niepokoju? To proste - dylematy moralne jednostek borykających sie ze skorumpowanym systemem - to wykładnia tego kina narodzonego w latach 70. oceniajacego kondycję moralną PRL-u. Demirski przenosi dylematy kina Wajdy, Holland i Kieślowskiego w skali 1:1 do naszych czasów. "Artyści" są "Aktorami prowincjonalnymi" doby Hanny Gronkiewicz-Waltz. 

Mało jest u Demirkskiego wątków nadciągającej czarnej reakcji - serial powstał dla TVP, scenariusz zakończono dużo przed upadkiem Platformy Obywatelskiej i ostatecznemu upadkowi demokracji w Polsce - toteż serial wydaje się nieco jednostronny - nie ma alternatywy dla skorumpowanej, zasiedziałej władzy. 

Czy serial Demirskiego przysłuży się PiS-owi i stanie się argumentem za odsunięciem prezydent Warszawy, ostatniej wpływowej posady opozycji - i kolejnemu, tym razem być może ostatecznemu przejęciu władzy w Polsce przez jedną partię?

Nie jest to aż tak ważne - serial ma ponoć śladową oglądalność.  

01:03, juliancio.wodnik , Kultura
Link Dodaj komentarz »
środa, 19 października 2016

Wtorek 25.10.2016 godz. 18:00, Krytyka Polityczna (Foksal 16. II p.)

 

Prof. Marek Belka
Ekonomiczny wymiar kryzysu Unii Europejskiej


Podstawową przyczyną kryzysu strefy euro jest dywergencja ekonomiczna krajów unii walutowej, a rozwiązanie kryzysu strefy euro wymaga politycznej zgody społeczeństw europejskich – z tych przesłanek wychodzi profesor Marek Belka, gość inaugurujący rok akademicki 2016/2017 w Instytucie Studiów Zaawansowanych. Główne wątki jego wykładu dotyczyć będą waluty euro jako wzmacniacza zróżnicowania gospodarczego, polityki pieniężnej jako stabilizatora sytuacji budżetowej oraz długofalowych kosztów prowadzenia tej polityki.

Dyskusję po wykładzie prof. Marka Belki poprowadzi Michał Sutowski.Instytut Studiów Zaawansowanych 
ul. Foksal 16, 00-372 Warszawa 
www.instytut-studiow.pl

wstęp wolny

14:17, juliancio.wodnik , Kultura
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 16 października 2016

Sytuacja leniwa.

Top książek na jesień:

1. Bob Dylan: "Moje kroniki" [Czarne]

Literacki Nobel dla Boba Dylana nie jest materią, która nas w jakikolwiek sposób martwi. Bob Dylan stał się kronikarzem ludzi niezależnych, tolerancyjnych, ulotnych, spontanicznych, wolnych do tego stopnia, że nie zaczęli zwracać uwagę na to, że odbiera im się prawa socjalne i wciska w umowy śmieciowe. I tak oto wolność dała nam niewolę. I jest to paradoks nowoczesności,

2. Szczepan Twardoch, "Król" [WL]

Powieść kryminalna a'la "Zły" o dwudziestoleciu międzywojennym ukazanym przez pryzmat warszawskiego podziemia.

3. Varujan Vosganian, "Księga szeptów" [Książkowe Klimaty]

O ludobójstwie Ormian nie będziemy wiedzieli nic, jeżeli nie przeczytamy o nim książki, nie obejrzymy filmu. Czas na to pierwsze. Książka dostała Angelusa '16

4. Maciej Płaza, "Skoruń" [WL]

Nagroda Literacka Gdyni, Nagroda Fundacji im. Kościelskich (rzadko trafia się temu samemu autorowi), finalista Nike i nominacja do Angelusa. Współczesna powieść chłopska, spadkobierczyni "Placówki" Prusa, "Ludzi bezdomnych" Żeromskiego, nowel Sienkiewicza, a także powieści doby PRL-u, książek Bogusława Koguta, czy Mariana Pilota, wreszcie kolejna po Danielu Odji i Andrzeju Stasiuku rzecz o wsi potransformacyjnej.

5. 4free.blox.pl

Pierwsza powieść internetowa o darmowych wydarzeniach w Warszawie i nie tylko.

17:41, juliancio.wodnik , Kultura
Link Dodaj komentarz »
środa, 12 października 2016  • "Oskar" 12.X g. 18:00
  • "Pietruszka" 13.X g.18:00

Pietruszka - to tradycyjny bohater teatru lalek, który ma braci na całym świecie. We Włoszech Pietruszkę nazywają Pulcinella - imię zawdzięcza kogutowi, w Holandii Pickelhering (pikling - wędzony śledź), w Niemczech to Hanswurst (kiełbasa), a w Anglii - Punch co m.in oznacza uderzenie pięścią. U wszystkich, charakterystyczny jest długi, haczykowaty nos, garb na plecach a w ręku wielka pałka, którą traktują wszystkich po kolei. Nasz Pietruszka także czasami posługuje się pałką, nie oznacza to jednak, że namawiamy czy uczymy kogokolwiek aby chwytał za nią i nią walczył.

Ta pałka to symbol tego, że Pietruszki tak jak ludzi i całej Rosji nikt nigdy nie będzie w stanie pokonać.

Twórcy spektaklu - Anatoli Arhipow i Larisa Baleewskih - pierwsi lalkarze animatorzy Pietruszki, postanowili wskrzesić tę tradycyjną postać w Rosji w 1992 roku. Od 2001 roku do chwili obecnej Pietruszka pojawia się na festiwalach w Polsce, Francji, Austrii, Chorwacji, Anglii, Hiszpanii, Niemczech, Szkocji, Danii i innych. Dzięki Anatolijowi w 2013 powstała powieść Diny Rubinoi "Syndrom Pietruszki".

Dzisiaj zaprezentujemy Państwu specjalny wariant spektaklu dla dorosłych (tak przedstawiono Pietruszkę na początku jego istnienia)

  • Dla mnie bomba!!!” 14.X g.18:00

  • 3 Etiudy studenckie 15.X. 12:00, 13:00 i 14:00

  • "Drugi Pokój" 15.X g.18:00

  • "Dom w Azji" 15.X g.19:30

  • "Toporland' 16.X g.20:00 Unia Teatr Niemożliwy

 Toporland - suita bez słów na Tekturę i Kontrabas, inspirowana twórczością Rolanda Topora i Johanna Sebastiana Bacha. Był sobie rulon tektury. Ożył on, dzięki aktorom, niczym taśma filmowa - przewijany w rytmach współbrzmiących z kontrabasem, ukazał ciąg zaskakujących scen, podszytych czarnym humorem Rolanda Topora. Plastycznie przetworzony, z inspiracji prac mistrza czarnego humoru Rolanda Topora, olbrzymi rulon Tektury, pokazuje swoje zaskakujące wnętrze. Rytmem zaś jego życia, dookołem, jest kreowana na żywo rzeczywistość muzyczna kontrabasu.

Scenariusz i inscenizacja Wojciech Olejnik 

muzyka Bogdan Edmund Szczepański

kraj: Polska

współpraca scenograficzna Violetta Halenka, Katarzyna Rogowiec

Źródło: Lalka też człowiek

09:41, juliancio.wodnik , Kultura
Link Dodaj komentarz »
piątek, 07 października 2016

KINO.LAB Niedziela, 9.10.2016 godz. 18:00Watch Docs na Spacerze: Pożegnanie z Afryką
Finlandia 2015
Reż. Iiris Härmä
84', wstęp wolnywstęp wolny, darmowe wejściówki do odbioru w kasie.

„Pożegnanie z Afryką” to przede wszystkim historia przyjaźni na całe życie. Riitta i Kata od 25 lat pracują razem na trudnym polu edukacji seksualnej w konserwatywnej Ugandzie. Riitta jest niezamężną Finką tuż przed emeryturą, rozwiedziona Ugandyjka Kata to jej najlepsza przyjaciółka. Mieszkają razem od lat – dla Katy, jej dzieci i wnuków Riitta jest częścią rodziny. Całe życie oddały swojej misji: w międzynarodowej organizacji pozarządowej organizują warsztaty dla kobiet i mężczyzn o seksualności, planowaniu rodziny, antykoncepcji, zdrowiu seksualnym, równouprawnieniu. Dyskutują z hierarchami. Burzą stereotypy i inspirują miejscowe kobiety. Wszystko to nie pozostaje bez echa – tuż przed powrotem Riitty na stałe do Finlandii zostają oskarżone o szerzenie dewiacji, homoseksualną propagandę i deprawowanie dzieci. Reżyserka podpatruje bohaterki w tych trudnych chwilach, kiedy czeka je pożegnanie być może na zawsze, a dzieło ich życia jest zagrożone.


Język: angielski | Napisy: polskie | Kopia: DCP
Language: English | Subtitles: Polish | Copy: DCP


wstęp wolny

17:04, juliancio.wodnik , Kultura
Link Dodaj komentarz »
środa, 28 września 2016

Wprowadzenie: precenzje leniwca to recenzje z filmów, książek i seriali, które  nasz redakcyjny prekariusz próbował obejrzeć, ale bez skutku, stąd żenująca gra słów pre-recenzje, w skrócie preceznje - recenzje pisane przed (albo zamiast) lekturą. 

"Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi" to kłopotliwa książka. Niełatwo ją zacząć - próbowałem pięc razy, zatrzymywałem się na pierwszej stronie. Jakkolwiek krótkie by były wskazane, tytułowe wywiady, finalnie okazywałyby się i tak za długie. By się zachęcić, obejrzałem film pod tym tytułem, po angielsku - (to się nazywa adaptacja, ktoś powie) nic nie zrozumiałem, co akurat zdarza się nie aż tak znowu często - w serialach i filmach nieanglojęzycznych tłumaczonych, które oglądam, dialogi okazują się proste, albo kontekst sytuacji jest jasny tak, że oko wyłapie to, czego uszy nie wychwycą. Gdy gość zabija gościa rozpoznaję, że gość zabija gościa. Tutaj inaczej -nikt nie ginie, nikt nic nie robi charakterystycznego, nikogo nie wywalają z pracy, nie ma romansów, nie ma dramaturgii... Same gadające głowy. W filmie wystąpił nawet aktor z "Wire" - chyba Lutherem jego postać się zwała w serialu. Tam mogli goście dwie godziny pierdolić, ze się żaby golą, a angielski mi nie przeszkadzał. W ostateczności Omar zawsze kogoś zapierdolił, McNulthy zapił, Stringer Bell coś zakombinował, Avon Barksdale zdradził, Marlo się wykpił. W tym przypadku - mowy nie ma o charakterach - są tylko gadające głowy. Jeden typ zapamiętany z innej produkcji HBO, a nawet wcześniej, z "Dróżnika" - Bobby Canavale, grał gościa bez ręki i opowiadał jak zabezpiecza laski. Główna bohaterka, fajna aktorka z "Boardwalk Empire" i "Osage County", Julianne Nicholson, w tym przypadku - nawet ok - ale jej rola figuruje bez żadnego suspensu - na końcu tylko jej partner - a bardziej absztyfikant próbuje ją zmanipulować w trakcie finalnego tytułowego wywiadu  i zwerbować ją na partnerkę. Prawdopodobnie skutecznie. Nic więcej z tego nie ogarnąłem, toteż książka wydaje się wskazana jako interpretacja filmu, jakkolwiek źle to by zabrzmiało. Bardzo źle. Tymczasem jednak nieprzesadnie ciekawy film rzadko kiedy zachęca faktycznie do skończenia książki.

Znalezione obrazy dla zapytania jesse eisenberg foster wallace

Dodajmy tylko, że sam autor znany powszechnie z filmu "The End of the Tour" /"Koniec trasy" (2015) z aktorem z "Social Network" Jesem Eisenbergiem (nie mylić z "Heisenbergiem. You're goddamn right!") w filmie o wywiadzie właśnie z Wallacem. Co dalej? Czy historia Wallace'a i jego marnego, krótkiego żywota zakończonego w dodatku samobójczą śmiercią bodaj dekadę temu - święcącego triumfy w Ameryce w latach 90. - obecnie tamże zapominanego? Co dalej się pytam? Gdzie jest flaga? Kurwa, gdzie?!

Leniwiec

17:30, juliancio.wodnik , Kultura
Link Dodaj komentarz »

Dziś na Skrzyżowaniu Kultur jedyny darmowy dzień - a w ramach niego seans filmowy: „Sonita” reż. Rokhsareh Ghaem Maghami. Start o 19:00 w namiocie Skrzyżowania Kultur ustawionym pod PKiN-em od strony Pałacu Młodzieży, czyli od Świętokrzyskiej. Oto opis organizatorów:

Zapraszamy na wieczorny seans filmowy w namiocie festiwalowym – oglądać będziemy „Sonitę” w reżyserii Rokhsareh Ghaem Maghami.
„Sonita” to film dokumentalny, którego główną bohaterką jest raperka afgańskiego pochodzenia. W młodym wieku dziewczyna staje się przedmiotem transakcji małżeńskiej, jednak przeciwstawia się decyzji swoich rodziców. Jej bunt znajduje ujście w hip-hopie, a zaangażowane teksty dotyczą m.in. tradycji aranżowania małżeństw dzieci. Dzisiaj Sonita nagrywa autorską muzykę i prowadzi kampanię przeciwko małżeństwom dzieci.
http://docsag.pl/pl/movies/sonita/?dist=gdynia
Wstęp wolny!


link

15:12, juliancio.wodnik , Kultura
Link Dodaj komentarz »
piątek, 16 września 2016
Dziś, zamiast uczestniczyć w darmowych wydarzeniach w Warszawie, wędrujemy ze szczurami.
 
SZCZURY WĘDROWNE.

Dwóch są gatunków szczury:
Syci panowie i głodne ciury.
Syte są domatorami,
Głodne wędrują światami.
 
Wędrują tysiące mil,
Nie znają spoczynku chwil,
Gdzie oczy niosą, tam im droga,
Nie wstrzyma ich wichura sroga.
 
Pną się na góry wysokie,
Płyną przez morza szerokie —
Niejeden zginie śród mórz, śród niw.
Umarli zostają, idzie, kto żyw.

Mają ci te opryszki
Straszliwie zjadłe pyski
I głowy równo strzyżone pod sznur —
Tak radykalny nosi się szczur.
 
Socyalistyczna gromada
Nie modli się, nie spowiada,
Ani chce ślubów, ani chrzcin,
Kobiety są własnością gmin.

Nie zna zmysłowa ta partya
Nic oprócz picia i żarcia,
Nie myśli, gdy chce jeść i pić,
Że dusza nasza za grobem ma żyć.
 
Taka już dzika hołota!
Nie boi się piekła, ni kota;
Kto ma, ten wróg, kto nie ma — brat,
I chcą na nowo dzielić świat.
 
O zgrozo! wędrowne szczury
Podchodzą pod nasze mury.
Słyszę ich pisk, jak grozi i trwa —
Idzie ich ćma — —
 
Giniemy! biada nam, biada!
Do bram już zgraja dopada!...
Pan burmistrz i ławników wiec
Nie wie co począć i co rzec.
 
Mieszczaństwo staje pod bronią,
Klechy na trwogę już dzwonią —
Własność, moralny państwa grunt,
Obalić chce bezbożny bunt.

Ani te dzwony, ni giesty,
Orędzia, ni manifesty,
Ani tysiączny armat park
Nie zwalczy biedoty, co spada na kark.
 
I na nic też misterne szyki
Dawno przebrzmiałej retoryki;
Nie złapać szczura na słów kwiaty —
Skoczy przez wszystkie sofizmaty.

Pustym żołądkom dawać trzeba
Logikę zupy, dowód z chleba,
Argumentacyę nie bez okrasy,
Owszem z cytatą frankfurckiej kiełbasy.

Milczący szczupak po żydowsku
Łatwiej przekona ich do wniosku,
Niż taki mówca Mirabeau
Lub Marcus Tullius Cicero.

Przełożył Józef Weisenhoff
"Dzieła zebrane" Henryk Heine (1797-1856)
, W-wa 1956 s.522-524
01:48, juliancio.wodnik , Kultura
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 13 września 2016

NIEDZIELA 17:30, 18.09.2016

Ni Hao Holland Reż. Willem Timmers (Czas: 25') HOLANDIA 2015

Znalezione obrazy dla zapytania Ni Hao Holland

Po świetnym dokumencie „Z kamerą wśród ludzi”, przedstawiającym turystkę do „egzotycznych krajów” jako gorzką komedię omyłek, tym razem Willem Timmers z równym talentem, poczuciem humoru i antropologiczną wyobraźnią prezentuje egzotykę à rebours – chińskie turystki w Holandii. W poszukiwaniu „autentyczności” wyjeżdżają ze swojego wielkiego miasta, by poznać „tradycyjną”, rolniczą kulturę holenderskiej wsi. Gdzie z kolei holenderscy gospodarze ubierają je w chodaki i kładą do łóżek z zamierzchłych epok. Podobnie jak w poprzednim filmie także tu zderzenie obu perspektyw – zwiedzających i goszczących – owocuje znakomitymi efektami komicznymi, ale też pobudza do niebanalnej refleksji nad międzykulturową psychologią i etyką. 

Język: holenderski | Napisy: polskie | Kopia: DCP
Language: Dutch | Subtitles: Polish | Copy: DCP Bez wyjścia. Historia Rehtaeh Parsons  Reż.: Rama Rau (czas: 48') KANADA 2015
Znalezione obrazy dla zapytania Bez wyjścia. Historia Rehtaeh Parsons

Życie 15-letniej Rehtaeh Parsons zamieniło się w piekło po jednej imprezie. Została zgwałcona przez kolegów w domu jednego z nich, czego z powodu nadmiaru wypitego alkoholu nie mogła pamiętać. Następnego dnia zdjęcie dokumentujące gwałt, za sprawą napastników, znalazło się w sieci. Zostało udostępnione tysiące razy w całej Kanadzie, a próby uzyskania pomocy policji przez 15-latkę i jej rodziców kończyły się niepowodzeniem. Dwa lata ciągłych upokorzeń i znęcania się doprowadziły do tragicznego samobójstwa Rehtaeh. Jej śmierć odbiła się echem na całym świecie, wywołując szeroką dyskusję na temat cyberprzemocy, kultury gwałtu i przemocy seksualnej w Internecie. Dzięki rosnącej presji społecznej i medialnej, kampanii internetowej oraz zaangażowaniu Anonymous, którzy zagrozili ujawnieniem tożsamości gwałcicieli, lokalny rząd Nowej Szkocji oraz Kanadyjska Królewska Policja zdecydowały o otwarciu sprawy i postawieniu napastników przed sądem. W 2014 roku Kanada, jako jedno z pierwszych państw na świecie, przyjęła prawo umożliwiające zwalczanie cyberprzemocy, nazywane również Prawem Rehtaeh.

Język: angielski | Napisy: polskie | Kopia: DCP

Language: English | Subtitles: Polish | Copy: DCP

 

13:47, juliancio.wodnik , Kultura
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 06 września 2016

Znalezione obrazy dla zapytania ostatnia rodzina andrzej seweryn

Dziś jest smutny dzień dla wszystkich polskich aktorów. Janusz Gajos, Bogusław Linda, Marcin Dorociński, Zbigniew Zapasiewicz, Gustaw Holoubek, Daniel Olbrychski, Andrzej Łapicki, Zbigniew Cybulski, Eugeniusz Bodo - wszyscy ci dżentelmeni muszą przejść do drugiej dziesiątki najlepszych polskich aktorów pozostawiając dziewięć pustych miejsc przed rolą Andrzeja Seweryna w "Ostatniej rodzinie". Nie do końca jeszcze wiem, o czym sam film opowiada, nie przemyślałem jego morału, czy przekazu, ale wiem, że Andrzej Seweryn stwarza w nim najlepszą rolę (męską) w historii polskiego kina. I taka właśnie sytuacja ma miejsce. To smutny dla pozostałych polskich aktorów, ale bezdyskusyjny fakt, pozostawiający na podium jednego aktora na setki lat. Spustoszenie, jakie wywołał w polskim kinie Andrzej Wajda i Krzysztof Kieślowski wobec oczekiwań - zostało właśnie powtórzone i przebite. Fejm dojebany / Amen.

***

Przy okazji - organizowane jest spotkanie z Andrzejem Sewerynem w czwartek 8.09.2016 o 18:00. 

Stowarzyszenie Pisarzy Polskich. 

Krakowskie Przedmieście 87/89 (róg Placu Zamkowego) link

Wstęp wolny

23:34, juliancio.wodnik , Kultura
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 126
| < Październik 2016 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Zakładki:
Facebook
Filmy o prekariacie
Idea 4free
Knigi
Precenzje 4free
Recenzje 4free z 2012 roku
Recenzje 4free z 2013 roku
Recenzje 4free z 2014 roku
Recenzje 4free z 2015 roku
Recenzje 4free z 2016 roku
Seriale
Wystawy
Za darmo raz w tygodniu
Zawsze za darmo