Kultura for free, ale i nasza praca for free. Prekariusze - wszystko za darmo, ale nie na darmo - przynajmniej taką mamy nadzieję!
Kategorie: Wszystkie | Kultura | Warszawa
RSS
poniedziałek, 28 lipca 2014Barbara Sukowa, znana i popularna w latach 80. niemiecka aktorka grająca w "Loli" i serialu "Berlin Alexanderplatz" Fassbindera - wcieliła się w 2012 roku w Hannę Arendt, jeden z najwybitniejszych umysłów XX wieku. Film wyreżyserowała Margharete von Trotta, nagrodzona Złotym Lwem za "Czas ołowiu" z Sukową właśnie. 

"Hannah Arendt" to biograficzna opowieść o niemieckiej teoretyczce polityki, filozofce i publicystce, jednej z najbardziej wpływowych myślicielek XX wieku. Praca nad reportażami dla "New Yorkera" z procesu byłego nazisty Adolfa Eichmanna doprowadziła do sformułowania jej słynnej tezy o "banalności zła". Film koncentruje się na tym procesie oraz kontrowersjach wywołanych przez książkę Arendt. (opis przeredagowany z Filmwebu). W filmie pojawi się też niemiecka gwiazda roczników przełomu lat 70. i 80. - Julia Jentsch ("33 sceny z życia", "Edukatorzy", "Sophie Scholl - ostatnie dni", "Obsługiwałem angielskiego króla").  

Jak to sam kiedyś uzupełniłem hasło w Wikipedii - Arendt nie była wydawana w Polsce aż do 1985 roku, gdy w "Literaturze na świecie" ukazał się zbiór jej esejów. To bardzo przydatna informacja bez której Wasz dzień nie byłby pełny.Julia Jentsch

Film będzie grany w środę o 21:45 przez Muzeum Historii Żydów Polskich

17:33, juliancio.wodnik
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 27 lipca 2014

\" data-mce-src=

29 LIPCA 2014 (WTOREK), 21:00

MSN organizuje pokaz filmu "Podejrzany: Ai Weiwei" na Placu Defilad.

Muzeum zaprasza na projekcję filmu „Podejrzany: Ai Weiwei”, która towarzyszy cyklowi „Muzeum wychodzi na Plac”, ale związana jest także z projektem „To be found” realizowanym przez chińskiego artystę na warszawskim Bródnie.

Chiński artysta, architekt i kurator Ai Weiwei to znaczący głos chińskiej opozycji, od lat aktywnie krytykujący władze w Chinach i walczący o prawa człowieka. Współtwórca wielu konceptualnych instalacji, w tym słynnej ekspozycji „Sunflower Seeds” w Tate Modern, a także Stadionu Narodowego w Pekinie, zaangażowany był w ujawnienie szeregu nadużyć przy budowie szkół, które zawaliły się podczas trzęsienia ziemi w prowincji Syczuan w 2008 roku. W kwietniu 2011 roku został aresztowany przez władze chińskie, a następnie przez 81 dni przetrzymywany w nieznanym miejscu i przesłuchiwany w sprawie przestępstwa gospodarczego, jakiego miał się podobno dopuścić. Po rzekomym przyznaniu się do winy został w czerwcu 2011 roku zwolniony z więzienia za kaucją, pod warunkiem, że nie będzie wypowiadał się publicznie i nie opuści Pekinu.

17:23, juliancio.wodnik
Link Dodaj komentarz »

 

27 lipca, godz. 20:00, wstęp wolny

Koncert na Letniej Scenie Skweru

Festiwal WUJek

Michał Biela

Michał Biela jest współzałożycielem cenionego undergroundowego zespołu Kristen oraz basistą Ścianki (z którą nagrał jak dotąd EP "Secret Sister" oraz niewydaną jeszcze "Come November"). Jest współautorem cenionego projektu Kings of Caramel, a ostatnio udziela się również jako basista w projekcie Anthony Chorale

W tym roku Michał Biela wydał swą znakomitą debiutancką płytę, którą nagrał z Małgorzatą Penkallą i Magdaleną Gajdzicą (Enchanted Hunters), oraz Karoliną Rec (Cieślak i Księżniczki).

Na płycie i na koncercie minimalistyczne ale i chwytliwe piosenki Bieli oparte są głównie na współbrzmieniu jego ciepłego głosu i charakterystycznego brzmienia gitary barytonowej. „Jego song-writing jest bardzo ciekawy i pełen nieoczywistych akcentów, czasem jakby odkryty z pozycji post post-rockowych. Nienowoczesny, ale też daleki od zapatrzenia w "tradycję".” (www.popupmusic.pl)

 

Jacek Świąder, GAZETA WYBORCZA: 

"Na tej płycie jest muzyka, która nie potrzebuje bicia jej pokłonów, która "sobie jest", ale narzuca skupienie niczym nocna wizyta w galerii sztuki albo w kościele. Precyzyjna praca kompozytorska elegancko stapia się z delikatnością.

W solowym debiucie, najbardziej piosenkowym dziele w jego karierze, z dużym wyczuciem używa ciszy. Wsparły go na płycie dziewczyny z eterycznego Enchanted Hunters i wiolonczelistka Karolina Rec. Ich harmonie wokalne są obłędne. Wielkie wrażenie robią także te momenty, gdy ze względu na słowa ("Bomb", "Tree") czy muzykę ("Oh Little Darling" PONIŻEJ) moc tego niedługiego albumu zmienia się z kojącej w niepokojącą. Wielopoziomowe, głębokie doświadczenie."

michalbiela.bandcamp.com.

W razie niepogody zapraszamy na poziom -1 


WIDEO: 

16:39, juliancio.wodnik
Link Dodaj komentarz »

Żenującego bloga część dalsza. 

Dziś o 21:45 za darmo w Ursusie, w Parku Czechowickimfilm "Bez mojej zgody" Nicka Cassavetesa, dziedziczącego nazwisko po ojcu, słynnym reżyserze i aktorze Johnie Cassavetesie. Oznacza to, że Nick jest bratem dziecka Rosemary (o ile jej ojcem nie był nim dyabeł), a także synem ostatniego zabitego z parszywej dwunastki, tego, co myślał, że przeżyje. Nick jest też synem divy Johna, Geeny Rowlands, która grała m.in w nagrodzonym złotym kotowatym z grzywą w Wenecji "Glorii" (1980), którą to "Glorię" później ponownie na warsztat wziął sam Sidney Lumet zastąpiwszy Geenę nikim innym, tylko Sharon Stone.

FIlm Nicka "Bez mojej zgody" streszcza Filmweb: Sara (Cameron Diaz) i Brian (Jason Patrick) podejmują decyzję o leczeniu poważnie chorej córki. Relacje rodzinne ulegają znacznemu pogorszeniu, gdy młodsza z sióstr odkrywa tajemnicę związaną z jej narodzinami. Grają też Alec Baldwin i Abigail Breslin ("Małą Miss").

O 21:00 w Parku Sokolnickiego ciąg dalszy cyklu filmów Woody'ego Allena. Oznacza to, że będzie dziś leciał film: "Co nas kręci, co nas podnieca", który recenzowałem byłem tutaj.Woody Allen ze swoim filmowym alter ego - Larry'm Davidem.

Na wszystkie pokazy - wstęp wolny

z kolei o 21:00 KINO KC zaprasza na Agnieszki Holland "Kobietę samotną" z Marią Chwalibóg jako listonoszką i Bogusłąwem Lindą jako rencistą namawiającym ją do kradzieży wypłat. Plus Jerzy Trela jako jej wredny mąż, pijak.

Centrum Bankowo-Finansowe Nowy Świat ul. Nowy Świat 6/12

16:01, juliancio.wodnik
Link Dodaj komentarz »
sobota, 26 lipca 2014Rewelacyjny Nick Offerman jako samotny ojciec o aparycji i sarkazmie kota Garfielda. 

Dziś o 21:45 RKS Okęcie organizuje pokaz "Królów lata". Film o trzech chłopakach uciekających z domu, wężu - zaplątanym z "Uciekiniera" , policjancie-hipsterze i ojcu-Garfieldzie. 

17:46, juliancio.wodnik
Link Dodaj komentarz »
piątek, 25 lipca 2014

O 22:00 Sylvester Stallone pierwszy raz staje na ringu jako "Rocky" w Zielonym Jazdowie.

Wywodzący się z nizin społecznych amerykański bokser włoskiego pochodzenia zostaje wylosowany do pojedynku ze światowym mistrzem wagi ciężkiej. Stallone z treningu Rocky'ego tworzy historię o spełnianiu amerykańskiego snu o pucybucie zostającym dzięki swojej wytrwałości i pracowitości milionerem. W pierwszej części sukces ma wymiar symboliczny, żadna kolejna część  nie utrzymała jej skromnego, niezależnego charakteru, czyniąc z serii konwencjonalną maszynkę produkcyjną. Jakkolwiek pojedynki Stallone'a z Hulkiem Hoganem i B.A z "Drużyny A"  (w części III), czy Dolphem Lundgrenem (w części IV) pewnie były efektowniejsze.

17:54, juliancio.wodnik
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 24 lipca 2014

21:00

"Purpurowa róża z Kairu" Woody'ego Allena

Centrum Sztuki FORT Sokolnickiego ul. Stefana Czarnieckiego 51

Jeff Daniels, zanim stał się głupszy i zanim zaczął prowadzić program dla HBO, jako filmowy amant, który schodzi z ekranu do Mii Farrow. Czyżby Woody Allen o sobie?

 

21:00

KINO PERŁA: Park Skaryszewski

Czwartek 24 lipca "Zdobyć Woodstock" reż. Ang Lee

 

21:45

"Skrzypek na dachu"

Park Praski, wstęp wolny

 

21:30


Zapraszamy do jedynego w Warszawie kina samochodowego na parkingu przy Urzędzie Dzielnicy Wawer na ul. Żegańskiej 1.

"Rain Man" - Oscar za film '88 + Oscarowa rola Dustina Hoffmana. 

Jaka jest dziś pogoda? Nie wiem. Czy warto iść do kina? Nie wiem. Na te i inne pytania najsłynniejsza i najpraktyczniejsza Hoffmanowa odpowiedź.

13:41, juliancio.wodnik
Link Dodaj komentarz »
środa, 23 lipca 2014

19:00 "O krok od sławy"W tym przypadku nie chodzi o Sławę Przybylską, jeno o chórzystki śpiewające chórki dla gwiazd i zdobywające tegorocznego Oscara za dokument. Film będzie grany za darmo w czwartek o 19:00 w Klubie Kultury Saska Kępa przy Brukselskiej 23, rzut moherowym beretem od znanego, rozpoznawalnego i cenionego przystanku - t.j. obok Saskiej. 

21:13, juliancio.wodnik
Link Dodaj komentarz »

Filmy na środę:

1.20:00, "Zapaśnik" Darrena Arronofsy'ego, Pub Lolek, Rokitnicka 20

Historia kryzysu w relacjach USA i świata Wschodu na przykładzie zapaśnika zakładającego po raz kolejny swój zapaśniczy pas - tuż po zakładaniu by-passa.

KINO I WINO

2.21:00 "Danny Rose z Broadway'u" Woody'ego Allena - czarno-biała tragikomedia w stylu Woody'ego Allena. Może dlatego, że zrobił ją i zagrał w niej Woody Allen. Ale to może być tylko pozór.

Centrum Sztuki FORT Sokolnickiego ul. Stefana Czarnieckiego 51 

3.21:00 - degustacja i promocyjne ceny wina Jacob’s Creek

22.00 "Nietykalni" (2011) 112 min. Oliviera Nakache'a i Erica Toledano

/ Temat Rzeka; Plaża przy Moście Poniatowskiego - rzecz o przyjaźni sparaliżowanego białego francuskiego milionera i jego czarnego opiekuna. Krzepiące.

4.

"W cieniu" 21:45 "W cieniu" (2012) Davida Ondrićka od "Samotnych" z Sebastianem Kochem (pisarz z "Życia na podsłuchu") i Ivanem Trojanem (co drugi czeski film z "Samotnymi" na czele). 

MHŻP - Muzeum Historii Żydów Polskich Anielewicza 6

5.21:00 Park Skaryszewski, KINO PERŁA "Pussy Riot - modlitwa punka" Mike'a Lernera i Maxima Pozdorovkina - wdzięczne feministyczne Rosjanki krzyczą co im się nie podoba w systemie.

6.

21:45 "Burza" - gdzie i co opisujemy tutaj.

7.21:45 - "Wall Street" (1987) Olivera Stone'a 

/ Ogród Saski; Przypowieść o łagodnej rybie zachowującej swoją naturalną dobroć mimo krążenia pośród rekinów. Plus dwaj panowie Sheenowie i Michael Douglas użyczający głosu rekinowi - Gordonowi Gekko.

8.22:00 - "Locke" z 2013 Stevena Knighta, recenzowany przez nas tutaj. Rzecz o braku Boga (t.j Wielkiego Architekta).

Prochownia Żoliborz, W środku Parku Żeromskiego.

16:02, juliancio.wodnik
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 22 lipca 2014

Zastanowiwszy się po ostatnim pokazie Warlikwoskiego, "Bzika Tropikalnego" nad fenomenem nowoteatralnego reżysera - dochodzę do wniosku, że to reżyser wsteczny, jakkolwiek formalnie wciąż bardzo ciekawy. Koncentrowanie się przez reżysera na rozważaniu wewnętrznych rozterek kolonizatorów (w "Bziku" w zeszłym tygodniu były to dylematy pod tytułem: uskuteczniać kazirodztwo z siostrą, czy nie?), przy jednoczesnym podkreślaniu ich europejskiego i oderwanego statusu, nie budzi siłą rzeczy sympatii do samej klasy, ale reżyser nie tworzy w żaden sposób dla niej opozycji.  

W "Burzy" i "Krumie", sztukach w dużej mierze burżuazyjnych, Warlikowski nie wbija się ponad publicystyczny styl komentowania rzeczywistości, nie pogłębiony w dodatku ani o myśl specjalnie aktualną, ani społecznie ważką, ot zestawia Prospera i walkę o władzę na wyspie i  motyw dworskiej rewolucji ze współczesną polityczną lub mafijną grą o tron, która to gra jest de facto przestrzenią do biznesowego i oligarchicznego podziału tortu. 

Jeżeli jest to w teatrze odkrywcze, oznacza to, że zaniżyliśmy względem niego oczekiwania. 

Recenzję samej "Burzy" Szekspira zaprezentowałem tutaj pisząc o "Zakazanym imperium".

Warlikowski nie wnosi do Szekspira poza androgyniczną Ariel (Magdalena Cielecka) i  naturalistycznym, zapluwającym się w niezłej, końcowej scenie Chyrą nic, co byłoby godne wzmianki. Tym samym udowodniona zostaje teza, że literatura (w tym przypadku dramat) świata  nie zmienia. 

Pokaz "Burzy" w środę dnia Bożego 23.07.14r. na Placu Defilad.

16:52, juliancio.wodnik
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 89
http://www.facebook.com/4freebloxpl