Kultura for free, ale i nasza praca for free. Prekariusze - wszystko za darmo, ale nie na darmo - przynajmniej taką mamy nadzieję! Zapowiadamy darmowe wydarzenia w Warszawie.
Blog > Komentarze do wpisu

10 najlepszych książek 2018

Piszemy o najważniejszych knigach A.D. 2018 - 8 pierwszych przeczytaliśmy. Dwie ostatnie mamy na półce. Kolejność przypadkowa, numeracja od 10 do 1 - by zachować suspens.10. "Style radykalnej woli" Susan Sontag (1933-2004). Sontag wydawana w Polsce jest stopniowo, chociaż od jej śmierci minęło 14 lat, wciąż nie wydaliśmy jeszcze połowy z jej książek prozatorskich ("Benefactor", "The Way we Live Now" i "I, et cetera"). W esejach ujętych tutaj w zbiorze wydawnictwa Karakter, który zmonopolizował sontagowski polski rynek możemy poczytać o Bergmanie, Godardzie, wyprawie Sontag do Wietnamu Północnego, czy o innych sytuacjach.

 

9. "Złota pagoda" To wznowienie japońskiego pisarza - kontrrewolucjonisty i samobójcy uświadamia nam że PIW jest skarbem.

 

8. "Człowiek tygrys"Jedna z pierwszych powieści indonezyjskich nad Wisłą - opowieść o przedmiejskim Hamlecie. Tytułowy człowiek-tygrys to postać z wierzeń snutych tu przez Ma Muah, wiejską gawędziarkę, która twierdzi, że dusza tygrysa przekazywana bywa z pokolenia na pokolenie i główny bohater, Margio odziedziczył ją po dziadkach. Sny na Jawie!

 7. "Dwie siostry" Åsne Seierstad - Oriany Fallaci i Gitty Sereny już z nami nie ma - królowa pozostała więc jedna - Åsne Seierstad jest najlepszą żyjąca reporterką literacką, ewentualnie Swietłana Aleksiejeiwcz mogłaby się obrazić, ale po co. 6. Wydany jeszcze przed "Głodem" "Księżyc" ukazuje się w Polsce dwa lata po wskazanym. I dobrze - dzięki "Księżycowi" możemy przekonać się... jak dobrą książką jest "Głód". 

5. Wydane dość niechlujnie reportaże Kopińskiej "Z nienawiści do kobiet" bronią się jednak same w sobie i dla siebie.

4. "Błoto słodsze niż miód" Małgorzaty Rejmer - ponieważ Rejmer jest najlepszą polską pisarką - a także jedyną "Nową Masłowską", która okazała się lepsza od samej Masłowskiej - jej reportaż o nieznanej nam Albanii a także o dyktatorze, Anwarze Hodży (odpowiedniku Tito, równie szalonym) można przeczytać jednym tchem - tym, który wydajemy z siebie po kopniaku otrzymanym przez strażnika w więzieniu Burelë.

3. "Prymityw" - epicka opowieść o warszawskiej Pradze; Kołodziejczyk, który zachwycał już w realistycznej "Dysforii" i reportażach z "Polityki" tym razem jedzie po bandzie opisując Polskę A.D. 2018 przy założeniach, że rządząca partia zatrzymuje czas kalendarzowy, by zrównać się w wieczności z żołnierzami wyklętymi. Były premier Rajmund Błysk, minister wojny Antoni Maciołajtysiewicz, czy prezes partii Radosław Katyński - stanowią trzon tła politycznego, a pracownik zakładu pogrzebowego Jan Kwas, Wiktoria Wiedeńska i niejaki Haraburda - trójkąt miłosny stanowiący wątek główny tej właśnie transformacyjnej powieści łotrzykowskiej.

2. "Siwy dym". Trzaskający książkę za książką Szczerek urósł Twardochowi  jako najpoważniejszy zasadniczo, konkurent swojej generacji. Szczerek czyni też to co Kołodziejczyk - ale bardziej politycznie, mniej fabularnie.

1. "Królestwo" Twardocha. Kontynuacja już wystawionego w teatrze przez Demirskiego i Strzępkę "Króla" to tradycyjnie książka, którą wszyscy będą czytali w okresie międzyświątecznym. Nie żebyśmy pod tym względem byli inni niż wszyscy. 

wtorek, 18 grudnia 2018, juliancio.wodnik

Polecane wpisy