Kultura for free, ale i nasza praca for free. Prekariusze - wszystko za darmo, ale nie na darmo - przynajmniej taką mamy nadzieję! Zapowiadamy darmowe wydarzenia w Warszawie.
Blog > Komentarze do wpisu

Wrocławski Angelus 2017 dla Pawłowa

Bój o Angelusa 2017 zakończony, a Oleg Pawłow doceniony za powieść „Opowieści z ostatnich dni” (Noir Sur Blanc, przekład: Wiktor Dłuski). W tym roku statuetka projektu Ewy Rossano oraz 150 tysięcy złotych powędruje do Rosji. Po Noblu dla Ishiguro, Nike dla Łazarewicza, Bookerze dla Saundersa sezon literackich nagród uznajemy za zamknięty i przystępujemy do lektur. Już za trzy lata spodziewajcie się naszych recenzji. 

„Opowieści z ostatnich” dni to pierwsza rosyjska powieść nagrodzona w tym wrocławskim, literackim konkursie. Pawłow, podobnie jak wydany w tym samym roku, ale pominięty nawet w nominacjach do Angelusa Zachar Prilepin ("Klasztor") mierzy się z dziedzictwem stalinizmu, ale także  z tradycjami literackimi Aleksandra Sołżenicyna, Warłama Szałamowa, czy Wassilija Grossmana.

Trylogia składa się z trzech częśći:   
Pierwsza z nich opisuje dzieje kapitana ukaranego za to, że bez rozkazu obsadził pole kartoflami, by wyżywić swoich okradanych przez zwierzchność żołnierzy, druga – życie obozowego strażnika, trzecia – podróż grupy żołnierzy z trumną zabitego kolegi.

Oleg Pawłow (ur. 1970) po ukończeniu szkoły pracował jako tragarz i niewykwalifikowany robotnik, odbywał obowiązkową służbę wojskową w kompaniach ochrony łagrów w obwodzie karagandyjskim  (Kazachstan). Przeżycia tego okresu pozostawiły głęboki ślad w jego twórczości. Po przedterminowym zwolnieniu z wojska ze względu na stan zdrowia pracował w szpitalu, ukończył zaoczne studia w moskiewskim Instytucie Literatury. Opublikowana w roku 1994 powieść Służbowa baśń odniosła duży sukces i od razu postawiła Pawłowa w rzędzie najciekawszych rosyjskich pisarzy jego pokolenia. Pawłow uprawia również krytykę literacką, bierze udział w dyskusjach na tematy literackie i społeczne. Jego zawsze bardzo osobiste i wyraziste wypowiedzi często budzą zaciekłe spory. Jest laureatem wielu nagród literackich, m. in. Rosyjskiego Bookera (2002 r.) i nagrody Aleksandra Sołżenicyna (2012 r.), był też nominowany do Rosyjskiego Bookera dziesięciolecia (2011 r.).

Nagroda Angelusa przyznana zostałą po raz dwunasty. Wśród dotychczasowych laureató i laureatek znajduje się m.in. późniejsza noblistka, Swietłana Aleksiejewicz, György Spiró ("Mesjasze"), czy recenzowany przez nas Varujan Vosganian (Księga szeptów").  

Źródło: Angelus.com.pl

zdjęcie: 4free.

niedziela, 22 października 2017, juliancio.wodnik

Polecane wpisy

  • 10 najlepszych książek 2018

    Piszemy o najważniejszych knigach A.D. 2018 - 8 pierwszych przeczytaliśmy. Dwie ostatnie mamy na półce. Kolejność przypadkowa, numeracja od 10 do 1 - by zachowa

  • Watch Docs 2018 - podsumowanie

    1) Zapowiadany przez nas, nominowany do Europejskich Nagród Filmowych (jutro wyniki) " O ojcach i synach " Talala Derkiegowygrał tegoroczny Watch Docs. Werdykt

  • Watch Docs 2018 - O Ojcach i synach - zapowiedź.

    Dziś nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej dokumentTalala Derkiego "O ojcach i synach". "O ojcach i synach" Środa 12.12.2018 godz. 20:00 kino Mur