Kultura for free, ale i nasza praca for free. Prekariusze - wszystko za darmo, ale nie na darmo - przynajmniej taką mamy nadzieję! Zapowiadamy darmowe wydarzenia w Warszawie.
Blog > Komentarze do wpisu

Nagrody literackie 2017 - precenzja

Jako, że lato trwa głównie symbolicznie, na papierze, pozostaniemy przy celulozie, ale skoncentrujemy się na rozpoczynającej się de facto jesieni literackiej i na związanych z nią najważniejszych nagrodach literackich.

5. Man Booker Prize

Pewniakiem jest „Kolej podziemna” Colsona Whiteheada. Fakt, że jako jedyna jest przetłumaczona na polski zachęca do wyłonienia właśnie jej. Do 2015 r. restrykcyjne brytyjskie przepisy, zabraniały przyznać nagrodę książce spoza Wspólnoty Narodów. Dwa lata temu przepisy bookerowe zliberalizowały się i rozszerzyły na powieść wydaną w kraju anglosaskim stąd choćby nagroda z 2015 r. dla jamajskiej „Krótkiej historii siedmiu zabójstw” Marlona Jonesa. „Kolej podziemna…” to jedna z zaledwie pięciorga powieści amerykańskich, która zdobyła w Ameryce jednocześnie dwie równorzędne nagrody literackie: Pulitzera i National Book Award - może być pierwszą jak do tej pory powieścią nagrodzoną TRZEMA najważniejszymi anglosaskimi nagrodami - cztery poprzednie nie miały na to szans ze względu na to, że zostały napisane przed zmianą przepisów. Może, ale nie musi – konkurencja jest niemała – choćby sam legendarny łowca nagród, Boba Fett literatury, Paul Auster („4…3…2…1”) lub wytrawna graczka Roy Arundhati (Bookera już ma za „Boga rzeczy małych” z 1997r.). W Polsce najbardziej znana i rozpoznawalna jest być może Zadie Smith – nominowana jeszcze w 2005 roku za „O pięknie” (Nagrodę skradł jej wtedy John Banville).

4. Nagroda Fundacji im. Kościelskich.

Tutaj krótkiej ani długiej listy nie ma. Ale młodych zdolnych małolatów jest sporawo – od lewa do prawa. Krytyka Polityczna mogłaby zaproponować skandalizującą i bulwersującą tylko tych, co jej nie czytali Dominikę Dymińską („Mięso”); jej czytelnicy zapewne już się niczym nie bulwersują.  Centrum reprezentują reprezentanci pokolenia późnych trzydziestolatków, koledzy Twardocha z Bandy Czworga – Orbitowski-Szostak-Żulczyk a prawą stronę Wojciech Engelking.

3. Nagroda Angelusa.

Krótka lista nie jest taka krótka bo liczy 14 pozycji. Operują na niej m.in. Monika Sznajderman i Witold Szabłowski, ale wrocławska ta nagroda w Polsce jeszcze nigdy nie pozostała, dotychczas zabierali ją najczęściej Ukraińcy (3 nagrody) lub Węgrzy (dwie nagrody). Wzbogacili się o nią również: Czech, Białorusinka, (noblistka Swietłana Aleksiejewicz), Niemiec, Słowak, Chorwat i Rumun. Zaskoczeniem jest brak Zachara Prilepina za głośny „Klasztor” -książka ta mimo wydania jej w 2016 r. nie figurowała nawet na długiej liście z 67 pozycjami.

 2. Nagroda Nike.

Póki co 20 kandydatów, ale poza nominowanymi bardziej widoczny jest ten, który nominowany nie jest… Bez nominacji obszedł się pewniak, Szczepan Twardoch („Król”). Pozbawieni Starka już po pierwszym sezonie do kolejnych przechodzą m.in. „Wykluczeni” Domosławskiego i „Mięso” Dymińskiej, ale nagroda powędruje pewnie do kogoś mniej znanego młodym, n.p. do wielokrotnie nominowanego Matywieckiego lub Kronholda.

1. Literacka Nagroda Nobla

To najważniejsza nagroda. W zeszłym roku (nie) odebrał jej Bob Dylan, w tym roku czas zapewne na jakąś pisarkę; Joyce Carol Oates może  pomarzyć, bo Amerykanom dwa razy z rzędu nie dadzą; może więc Kanadyjka Atwood?

wtorek, 22 sierpnia 2017, juliancio.wodnik

Polecane wpisy

  • 10 najlepszych książek 2018

    Piszemy o najważniejszych knigach A.D. 2018 - 8 pierwszych przeczytaliśmy. Dwie ostatnie mamy na półce. Kolejność przypadkowa, numeracja od 10 do 1 - by zachowa

  • Watch Docs 2018 - podsumowanie

    1) Zapowiadany przez nas, nominowany do Europejskich Nagród Filmowych (jutro wyniki) " O ojcach i synach " Talala Derkiegowygrał tegoroczny Watch Docs. Werdykt

  • Watch Docs 2018 - O Ojcach i synach - zapowiedź.

    Dziś nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej dokumentTalala Derkiego "O ojcach i synach". "O ojcach i synach" Środa 12.12.2018 godz. 20:00 kino Mur