Kultura for free, ale i nasza praca for free. Prekariusze - wszystko za darmo, ale nie na darmo - przynajmniej taką mamy nadzieję! Zapowiadamy darmowe wydarzenia w Warszawie.
Blog > Komentarze do wpisu

Queerowy film z Johnem Hurtem w Krytyce Politycznej

John Hurt (1940-2017), zmarły w zeszły piątek,  wybitny, charakterystyczny aktor brytyjski przypomniany zostanie przez klub filmowy LGBT działający przy Krytyce Politycznej dziś o 19:00 (Foksal 16, II p.) - w filmie "Nagi urzędnik" (1975) w reżyserii Jacka Golda.

John Hurt, aktor nominowany do Oscara dwukrotnie, swój szczyt popularności jako aktor pierwszoplanowy, miał na przełomie lat 70. i 80. kiedy to zdobył nominacje za "Midnight Express" i "Człowieka słonia".  

Dzisiejsi kinomani kojarzą go jako popularnego aktora charakterystycznego w niezliczonej ilości filmów, w tym  w filmach kultowych (Kane, żywy inkubator tytułowego "Obcego", główny bohater "Roku 1984" na podstawie Orwella, przywódca rebeliantów w "Snowpiercer" czy wampiryczny Christopher Marlowe w "Tylko kochankowie przeżyją"). Za rolę w dzisiejszym, mniej znanym filmie, Hurt zdobył swoją pierwszą (z trzech) BAFT - w kategorii filmu telewizyjnego. 

Znalezione obrazy dla zapytania naked civil servant

Oto zapowiedź organizatorów:

Zapraszamy na seans filmu Nagi urzędnik (Naked Civil Servant). Dyskusję po seansie poprowadzi Mariusz Kurc.

Jeśli myślicie, że poznaliście już przegiętego geja, ale nie znacie Quentina Crispa, to znaczy, że nie poznaliście jeszcze przegiętego geja!

Autobiografia Quentina ukazała się w Wielkiej Brytanii w 1968 r. - w pierwszym roku po legalizacji homoseksualizmu w tym kraju. Bohater kończył właśnie 60 lat. W 1975 r. Nagi urzędnik doczekał się adaptacji na małym ekranie (w reżyserii Jacka Golda). Uznano ją za jeden ze 100 najlepszych brytyjskich filmów telewizyjnych XX wieku.

Obserwujemy koleje losu Quentina od lat 20. Z konsekwencją największego twardziela Crisp był sobą w czasach, w których bycie takim jak on nie mieściło się w głowie praktycznie nikomu, włączając tzw. normalnych gejów. Paradował po ulicach przedwojennego Londynu w sandałach i z pomalowanymi paznokciami u nóg i rąk, w pełnym makijażu i z fantazyjnie ustylizowaną fryzurą. Obrywał regularnie - i nigdy się nie poddał.

Był męską prostytutką, był nagim modelem w akademiach sztuk pięknych (opłacanym przez państwo, stąd tytuł filmu), był tancerzem, przyjaźnił się z pewnym... Polakiem (tak!), ale ponad wszystko - był mistrzem ciętej riposty, mistrzem zaskakujących odzywek, które kazały jego rozmówcom zastanawiać się, czy to, co oczywiste, aby na pewno jest tak oczywiste. Choćby czasy wojny, gdy podczas zaciemnień wychodził na ulicę i nie mógł opędzić się od podrywających go żołnierzy...

Quentin dobiegał 70-tki, gdy po Nagim urzędniku spotkała go sława - cieszył się nią przez następne prawie ćwierć wieku. Wystąpił w wielu filmach, zagrał m.in. królową Elżbietę w Orlando Sally Potter. Do teledysku Englishman In New York zaprosił go Sting.

Crisp zmarł w 1999 r., miał 90 lat.

W jego rolę wcielił się genialny John Hurt (Rok 1984, Człowiek słoń, Obcy - 8. pasażer Nostromo), który otrzymał nagrodę BAFTA dla najlepszego aktora roku.

poniedziałek, 30 stycznia 2017, juliancio.wodnik

Polecane wpisy

  • 10 najlepszych książek 2018

    Piszemy o najważniejszych knigach A.D. 2018 - 8 pierwszych przeczytaliśmy. Dwie ostatnie mamy na półce. Kolejność przypadkowa, numeracja od 10 do 1 - by zachowa

  • Watch Docs 2018 - podsumowanie

    1) Zapowiadany przez nas, nominowany do Europejskich Nagród Filmowych (jutro wyniki) " O ojcach i synach " Talala Derkiegowygrał tegoroczny Watch Docs. Werdykt

  • Watch Docs 2018 - O Ojcach i synach - zapowiedź.

    Dziś nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej dokumentTalala Derkiego "O ojcach i synach". "O ojcach i synach" Środa 12.12.2018 godz. 20:00 kino Mur