Kultura for free, ale i nasza praca for free. Prekariusze - wszystko za darmo, ale nie na darmo - przynajmniej taką mamy nadzieję! Zapowiadamy darmowe wydarzenia w Warszawie.
Blog > Komentarze do wpisu

Miłość ze swastyką w tle

"Nocny portier" (1974) Liliany Cavani dziś o 20:00 w Towarzyskiej (Al. Zwycięzców 49)

"Nocny portier" to przesiąknięta erotyzmem opowieść o nazistowskich katach wojennych ukrywających się w powojennej Europie. Jeden z nich, pracujący jako tytułowy portier (Dirk Bogarde) rozpoznaje (z wzajemnością) jedną ze swoich niedoszłych ofiar z obozu koncentracyjnego, Żydówkę (Charlotte Rampling), która, jak się okazuje, również przeżyła wojnę. Wspólnicy w zbrodni nalegają, by się jej pozbyć, jednak - jak się okazuje - między katem i ofiara doszło w obozie do romansu - który teraz odżywa po latach. Czy Żydówka zdąży zdemaskować swojego kata, czy zdąży i czy będzie tego  chciała?

Taki film musiał kiedyś powstać. I powstał. "Nocny portier", jako jeden z pierwszych, łączy erotyzm z Holokaustem - kata z ofiarą - przedstawia opisywany później w literaturze syndrom sztokholmski, ale i - przełamującą konwencje miłość.

Motyw erotyczny z Żydówką i Niemcem eksploatowany później do granic wytrzymałości ("Czarna księga", "Noc walpurgi") w przypadku "Nocnego portiera" wzmocniony został o akcent polityczny. Oto naziści żyją, trzymają się mocno, a choć są zakonspirowani, wciąż stanowią mroczną, podziemną siłę. Jako że w czasie powstania filmu odkrywano nazizm na nowo - świeży był jeszcze proces Eichmana - najsłynniejsza scena tańca Salome musiała jeszcze siać zgorszenie, a i dziś niepokoi jej bezkompromisowość. 

Film mógłby być kultowym lub legendarnym, gdyby reżyserka, Liliana Cavani, udźwignęła ciężar jego tematu - i sławy. Niestety - dominujący całą końcówkę wątek zbiorowy, powojennych nazistów, pozostał niedomknięty, nie tylko artystycznie, ze względu na jego sugestywne, otwarte zakończenie, ale i ze względu na ówczesną polityczną aktualność, która zdaje się, nie wytrzymała próby czasu. Stąd sugestia - że zasadniczym sukcesem Cavani jest stworzenie duetu Bogarde-Rampling i słynnej sceny - niż samego filmu.  Co bynajmniej nie znaczy, że "...Portiera" oglądać (choćby i krytycznie) nie należy.

wstęp wolny

czwartek, 28 kwietnia 2016, juliancio.wodnik

Polecane wpisy

  • Top 10 seriali 2018.

    W 2018 zamknięty został Showmax, a w 2019 zamykany będzie Blox.pl na którym piszemy ostatni post. 10. " Chyłka " - serial tyleż dobry, co stosunkowo normalny -

  • 10 najlepszych książek 2018

    Piszemy o najważniejszych knigach A.D. 2018 - 8 pierwszych przeczytaliśmy. Dwie ostatnie mamy na półce. Kolejność przypadkowa, numeracja od 10 do 1 - by zachowa

  • Watch Docs 2018 - podsumowanie

    1) Zapowiadany przez nas, nominowany do Europejskich Nagród Filmowych (jutro wyniki) " O ojcach i synach " Talala Derkiegowygrał tegoroczny Watch Docs. Werdykt