Kultura for free, ale i nasza praca for free. Prekariusze - wszystko za darmo, ale nie na darmo - przynajmniej taką mamy nadzieję! Zapowiadamy darmowe wydarzenia w Warszawie.
Blog > Komentarze do wpisu

100 najlepszych polskich dokumentów w Iluzjonie i Kulturze - triumf najntisów

"Takiego pięknego syna urodziłam" (1999) Marcina Koszałki

 

Plebiscyt publiczności zakończony dziś o 0:01 dał najbardziej zaskakujące wyniki w historii jakichkolwiek plebiscytów.

Krótkie wprowadzenie - lata 90. uznawane są powszechnie za lata dla polskiej kultury tragiczne - upadek komunizmu, pauperyzacja części klasy średniej, skokowe wzbogacanie się blokowanych wcześniej przedsiębiorców, a także wytworzona przez nich i pod nich, przaśna kultura, disco polo; Bazar Europa na Stadionie Narodowym, mafia, chaos polityczny, powrót do władzy postkomunistów, ostateczny upadek polskiej klasy politycznej, który dał dekadę później wicemarszałka sejmu Andrzeja Leppera, ogólnie chaos -brud, smród i ubóstwo. Nikt nie spodziewałby się, żeby dekada ta była kulturotwórcza. Z setek tysięcy książek, które wtedy się ukazały próbę czasu przeszły może dwie, trzy. Na tle "Młodych wilków", "Spony", "Bilbordu" i "Prostytutek" obecne gnioty TVN-u zdają się dziełami sztuki. Podsumowując - nikt nie dałby za lata 90. złamanego grosza, zwłaszcza, że przed denominacją byłby on dziś warty 0,0001 grosza obecnego. 

Aż tu nagle...! Konkurs na najlepszy film dokumentalny zwyciężają aż dwa filmy z najntisów!

Szok.

Po kilku głębszych skonstatować można jednak, że wprawdzie życie w ciekawych czasach może być przekleństwem,  ale już filmy dokumentalne o nich mogą być błogosławieństwem. Akurat dwa zwycięskie filmy, Marcela Łozińskiego i Marcina Koszałki nie są topornymi reprezentantami najntisów. Nie ma w nich nic stereotypowego. Pokazują, owszem pewne zjawiska społeczne, ale nie uciekają od zwykłych ludzi.

U Łozińskiego bohaterami są starsi ludzie w Parku (prawdopodobnie) Skaryszewskim, których zaczepia syn reżysera. Zaczepia ich w sposób bezpretensjonalny, bo to dzieciak. Jest dobry. Ale reakcje seniorów też są przednie. Kamera podgląda ich z odległości, a ukryty mikrofon kierunkowy dobrze zbiera ich wypowiedzi. Poruszające są pytania o śmierć, chorobę i samotność, a także szczerość z jaką ludzie na nie dziecku opowiadają.

U Koszałki bohaterem jest on sam - typ postaci z "Kartoteki" Różewicza, biernej życiowo. Negatywnymi bohaterami sa jego rodzice, którzy manipulują nim, terroryzują go, mówią o nim straszne rzeczy, a kamera zapisuje ich monologi w skali 1:1. Koszałka uchwyce uniwersalną psychozę rodzinną, którą często brał na wokandę Marek Koterski ("Dom wariatów", "Życie wewnętrzne"), a także typowy dla Polski problem mieszkaniowy - mężczyźni żyjący z rodzicami w ciasnych blokach aż do ożenku, albo po - a nawrt po spłodzeniu dzieci, czy wnuczek - z rent prababć. Koszałka pokazuje swoją rodzinę jak włoski naturalista Ettore
Scola "Odrażający, brudni, źli" - ale nie obrażając nikogo (obrażający, brudni, źli recenzenci) swoich rodziców Kosząłka pokazuje jako ludzi skłonnych ku autorefleksji - dzięki czemu daje im szansę na zbawienie. 

"Wszystko może się przytrafić' (1995) Marcela Łozińskiego

 

Oba filmy do oberzenia za darmo w ramach projektu eksperymentalnego 100/100 - wzorowanej na antologii Szczygła dotyczącej reportaży - próbie stworzenia kanonu filmów dokumentalnych z polskiego stulecia dokumentu. 

"Wszystko..." czwartek 7.04.2016 godz. 21:00 kino KULTURA, sala Kultura w ramach bloku filmowego. Przed filmem m.in. "Muzykanci" Kazimierza Karabasza.

"Takiego pięknego syna urodziłam" - środa, 6.04.2016 o 21:00 w ILUZJONIE (Sala Stolica) w bloku filmowym; film poprzedzny będzie dwoma filmami: "Jazz camping" Bogusława Rybczyńskiego i "Prawdy bujdy czarne dziury Himilsbacha" Stanisława Manturzewskiego i Małgorzaty Łupiny o łącznej długości 62 minut, ale lepiej przyjść jeszcze przed 21:00 i najwyżej dać szansę.

Więcej na http://www.100100.pl

środa, 06 kwietnia 2016, juliancio.wodnik

Polecane wpisy

  • Top 10 seriali 2018.

    W 2018 zamknięty został Showmax, a w 2019 zamykany będzie Blox.pl na którym piszemy ostatni post. 10. " Chyłka " - serial tyleż dobry, co stosunkowo normalny -

  • 10 najlepszych książek 2018

    Piszemy o najważniejszych knigach A.D. 2018 - 8 pierwszych przeczytaliśmy. Dwie ostatnie mamy na półce. Kolejność przypadkowa, numeracja od 10 do 1 - by zachowa

  • Watch Docs 2018 - podsumowanie

    1) Zapowiadany przez nas, nominowany do Europejskich Nagród Filmowych (jutro wyniki) " O ojcach i synach " Talala Derkiegowygrał tegoroczny Watch Docs. Werdykt