Kultura for free, ale i nasza praca for free. Prekariusze - wszystko za darmo, ale nie na darmo - przynajmniej taką mamy nadzieję! Zapowiadamy darmowe wydarzenia w Warszawie.
Blog > Komentarze do wpisu

10 najważniejszych wydarzeń dla prekariatu w 2015 roku - czyli politycznie i nieśmiesznie. CZĘŚĆ 1.

2015 rok był to to rok tak samo ważny dla prekariatu, jak narodzenie Chrystusa dla chrześcijan - t.zn., że praktycznie nie był zupełnie ważny (z samych urodzin nikomu nic nie przyszło, cała akcja zaczęła się później, chociaż nie zaczęłaby się bez narodzin), ale teoretycznie już tak - to od niego nalicza się czas w historii ludzkości.10) Teoretycznie najmniej ważnym wydarzeniem prekariackim był warszawski marsz założycielski 23.05.2015 roku. Prekariusze mieli na celu przeliczenie swoich sił, co samo w sobie było dość smutne - potwierdzić mogło tezę, że prekariusze nie mają podstaw do swoich aspiracji, bo nie potrafią liczyć, ani formułować roszczeń. Prekariuszy będzie z milion, co wynika z GUS-u, natomiast na samym wiecu doliczono się ich ok. 250. Roszczenia dalej nieznane.

Więcej: LINK

 9) Polityczne (nie) zaistnienie Partii Razem - to największy sukces - i jak przystało na pełną ambiwalencji scenę polityczną w kraju postkomunistycznym - największa klęska prekariatu w 2015 roku. Partia nie tylko nie weszła do parlamentu, co oznacza, że ani jeden z miliona prekariuszy nie ma swojego przedstawiciela w parlamencie, ale samą swoją aktywnością storpedowała wszystkie działania Zjednoczonej Lewicy, łącznie z przymilaniem się do Zielonych, czy do Twojego Ruchu Janusza Palikota. Oznacza to, że działania nazywane w literaturze kynologicznej działalnością psa ogrodnika sprawiły, że kość nie dostała się ani Partii Razem, ani Zjednoczonej Lewicy. Spowodowało to śmieszne w sumie, bo mające podstawy w logice kpiny prawicy, że co to za Zjednoczenie, skoro w DWÓCH grupach, czy co to za Razem, skoro OSOBNO. Mimo wszystko jednak prawica wdzięczna była i jest Zandbergowi (czy nie wiedzieć czemu Monice Olejnik) za fizyczną eksterminację Leszka Millera.

(zagadka 500 złotych na dziecko rozwiązana - sięgnąć po stare banknoty)

8) Największe obelgą prekariatu Anno Domini 2015 roku była programowa polityka PiS-u: 500 złotych na drugie dziecko. To jak policzek - żaden prekariusz nie utrzyma pierwszego dziecka z samego prekariatu, zatem drugie dziecko jest dla niego tak samo abstrakcyjne jak dwieście drugie.

7) Najśmieszniejszą awanturą kampanii prezydenckiej 2015 roku była awantura o blokowanie etatu. Andrzej Duda blokować miał etat doktorski na UJ, a Bronisław Komorowski blokował etat prezydencki. Żaden prekariusz etatu nigdy nie blokował.

6) Śmierć jest skandalem - mawiał Sartre, dopóki nie umarł. Skandale i śmierci w 2015 roku (z przyzwoitości nie podamy nazwisk) to były dla prekariatu paradoksalnie największe szanse; (cudza) śmierć = odblokowanie (cudzego) etatu. Na społeczne i ekonomiczne awanse liczyć może zarówno prekariusz pierwszego stopnia (ten wskakujący na etat), jak i drugiego (ten wskakujący na lepszą umowę śmieciową pierwszego).

C.D.N....

wtorek, 29 grudnia 2015, juliancio.wodnik

Polecane wpisy

  • 10 najlepszych książek 2018

    Piszemy o najważniejszych knigach A.D. 2018 - 8 pierwszych przeczytaliśmy. Dwie ostatnie mamy na półce. Kolejność przypadkowa, numeracja od 10 do 1 - by zachowa

  • Watch Docs 2018 - podsumowanie

    1) Zapowiadany przez nas, nominowany do Europejskich Nagród Filmowych (jutro wyniki) " O ojcach i synach " Talala Derkiegowygrał tegoroczny Watch Docs. Werdykt

  • Watch Docs 2018 - O Ojcach i synach - zapowiedź.

    Dziś nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej dokumentTalala Derkiego "O ojcach i synach". "O ojcach i synach" Środa 12.12.2018 godz. 20:00 kino Mur