Kultura for free, ale i nasza praca for free. Prekariusze - wszystko za darmo, ale nie na darmo - przynajmniej taką mamy nadzieję! Zapowiadamy darmowe wydarzenia w Warszawie.
Blog > Komentarze do wpisu

Wielki Czwartek - Wielkie Kino lat 50.

Na ostatnią wieczerzę Fenomenalna zaprasza do BUW-u celem zapoznania się z dwoma klasykami z lat 50. - jednym dość oczywistym, bo mowa o "Na Nabrzeżach", wtórym oczywistym mniej, bo rzecz tyczy "Nocy i miasta".Wielki Czwartek, co daje nam 2.04.2015

Buw (Dobra 56/66), Cafe Fenomenalna

Start: 19:00

"Na nabrzeżach" - oscarowy dramat Elia Kazana o dokerach, związkach zawodowych, kościele, mafii i wyborze dwóch braci między dobrem a złem. Rzecz przedstawiona dość realistycznie, stąd nie razi jej dydaktyczne i nieco moralizatorskie przesłanie. Obsada budziła, budzi i budzić będzie zazdrość: Marlon Brando i Rod Steiger jako bracia, Karl Malden jako ksiądz, Eva Marie-Saint jako partnerka Brando (brzmi to najmniej wdzięcznie, ale Brando to Brando) + Lee J Cobb tradycyjnie jako charyzmatyczny wredniak. Nie zabraknie też Martina Balsama w roli epizodycznej. Infantylna zapowiedź nie pasuje do rangi filmu, ale cóż, każdy przeżył swoje wielkie filmowe chwile w swoim czasie, ciekawszy więc wydaje się kolejny, mniej znany tytuł:

"Noc i miasto". Reżyseruje Jules Dassin, a w zasadzie reżyserowal, bo zmarł był 7 lat temu, twórca dzieł raczej zapomnianych, dla kinofilów. Ten tytuł jednak brzmi cokolwiek nieźle:

Harry Fabian (Richard Widmark) jest kanciarzem o ambitnych planach, z których jak dotąd nic nie wyszło. Kiedy spotyka słynnego zapaśnika Gregoriusa (Zbyszko Cyganiewicz) i jego syna Kristo (Herbert Lom), wpada na pomysł będący przepustką do upragnionej niezależności finansowej. Planuje wejść w świat areny zapaśniczej poprzez manipulowanie Kristo, wykorzystując autorytet jego ojca (opis Filmweb).

Więcej o cyklu na Facebooku

Pokazy odbywają się w ramach najlepszych filmów w dziejach wszechświata.

Czytajcież też: Najlepsze filmy wszechświata w BUW-ie

środa, 01 kwietnia 2015, juliancio.wodnik

Polecane wpisy

  • Mishima - cz. 2 - okrucieństwo nie do przyjęcia

    kadr z epizodu "Złota Pagoda" z filmu Paula Schradera "Mishima" (1985). Yukio Mishima - pisarz odświeżony nam ostatnio przez wznowioną przez PIW "Złotą pagodę"

  • Wahadło Eco Foucaulta

    Umberto Eco w swoim "Supermanie w kulturze masowej" analizował fenomen sentencji odwracalnej, którą można cytować zarówno w formie pierwotnej, jak i zanegowane

  • Nowe kino chińskie w Kinie Kultura

     Program: Wtorek 26.06. REJS 18.00 – „Xie Yaohuan”, 2017, reż. Ma Chongjie, 118 min 20.15 – „ Moja wojna ” (My war