Kultura for free, ale i nasza praca for free. Prekariusze - wszystko za darmo, ale nie na darmo - przynajmniej taką mamy nadzieję! Zapowiadamy darmowe wydarzenia w Warszawie.
Blog > Komentarze do wpisu

W imię... Różyczki

"Różyczka" Jana Kidawy Błońskiego to dramat osadzony w latach 60. Polskiej Reczpospolitej Ludowej. Głównymi bohaterami są: historyk, profesor UW, rozpracowujący go agent UB i kobieta, która ma pełnić funkcję łączniczki między nimi - z jednej strony jest sama Tajną Współpracowniczką, z drugiej - kochanką profesora, ale i agenta.Kidawa  błoński lawiruje tak, by nie zasugerować, że historia oparta jest na faktach dotyczących prawdziwego historyka, mediewisty Pawła Jasienicy - o co zarzuty miała rodzina autora Polski Jagiellonów.

Dla widzów niezainteresowanych historią żyjącego przed 46 laty pracownika uniwersyteckiego - "Różyczka" jest wciągającym dramatem trochę może za bardzo kojarzącym się z dużo lepszym, niemieckim "Życiem na podsłuchu" von Donnersmarcka. Historia okraszona jest skomplikowanym wątkiem antysemickim (agent, który służy oczyszczanemu rasowo SB sam jest Żydem, a sprawa historyka może być jego ostatnią - skąd więc takie ślepe zaangażowanie?)   

Kidawa-Błoński w odróżnieniu od von Donnersmarcka nie pozwala swoim bohaterom i bohaterce zajrzeć wgłąb siebie, czy odpokutować za winy. Dlatego "Różyczka" pozostaje filmem paradokumentalnym, sentymentalnie ukazującym sam historyczny środek PRL, a także niewątpliwe uroki aktorki Magdaleny Boczarskiej - zachęcając do włączania co jakiś czas przycisku "pause" na pilocie - co nie będzie dane na pokazie w muzeum POLIN dziś o 19:00 (wstęp wolny)  

Film "W imię" z kolei wyświetlany będzie dziś w LAMBDZIE na Żurawiej 24 a, lo.. 4a.

Jako że pisaliśmy kiedyś recenzję filmu, ale internet ją skasował, nie warto podejmować syzyfowej pracy raz kolejny, zamiast niej wrzucimy kadr z Kościukiewiczem na polu kukurydzy (sześćdziesiąt parę lat po "Północy-północnym zachodzie", bez samolotu).

Lambda przewiduje spotkanie z Szumowską.  piątek, 28 listopada 2014, juliancio.wodnik

Polecane wpisy

  • 10 najlepszych książek 2018

    Piszemy o najważniejszych knigach A.D. 2018 - 8 pierwszych przeczytaliśmy. Dwie ostatnie mamy na półce. Kolejność przypadkowa, numeracja od 10 do 1 - by zachowa

  • Watch Docs 2018 - podsumowanie

    1) Zapowiadany przez nas, nominowany do Europejskich Nagród Filmowych (jutro wyniki) " O ojcach i synach " Talala Derkiegowygrał tegoroczny Watch Docs. Werdykt

  • Watch Docs 2018 - O Ojcach i synach - zapowiedź.

    Dziś nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej dokumentTalala Derkiego "O ojcach i synach". "O ojcach i synach" Środa 12.12.2018 godz. 20:00 kino Mur