Kultura for free, ale i nasza praca for free. Prekariusze - wszystko za darmo, ale nie na darmo - przynajmniej taką mamy nadzieję! Zapowiadamy darmowe wydarzenia w Warszawie.
Blog > Komentarze do wpisu

W imię... Różyczki

"Różyczka" Jana Kidawy Błońskiego to dramat osadzony w latach 60. Polskiej Reczpospolitej Ludowej. Głównymi bohaterami są: historyk, profesor UW, rozpracowujący go agent UB i kobieta, która ma pełnić funkcję łączniczki między nimi - z jednej strony jest sama Tajną Współpracowniczką, z drugiej - kochanką profesora, ale i agenta.Kidawa  błoński lawiruje tak, by nie zasugerować, że historia oparta jest na faktach dotyczących prawdziwego historyka, mediewisty Pawła Jasienicy - o co zarzuty miała rodzina autora Polski Jagiellonów.

Dla widzów niezainteresowanych historią żyjącego przed 46 laty pracownika uniwersyteckiego - "Różyczka" jest wciągającym dramatem trochę może za bardzo kojarzącym się z dużo lepszym, niemieckim "Życiem na podsłuchu" von Donnersmarcka. Historia okraszona jest skomplikowanym wątkiem antysemickim (agent, który służy oczyszczanemu rasowo SB sam jest Żydem, a sprawa historyka może być jego ostatnią - skąd więc takie ślepe zaangażowanie?)   

Kidawa-Błoński w odróżnieniu od von Donnersmarcka nie pozwala swoim bohaterom i bohaterce zajrzeć wgłąb siebie, czy odpokutować za winy. Dlatego "Różyczka" pozostaje filmem paradokumentalnym, sentymentalnie ukazującym sam historyczny środek PRL, a także niewątpliwe uroki aktorki Magdaleny Boczarskiej - zachęcając do włączania co jakiś czas przycisku "pause" na pilocie - co nie będzie dane na pokazie w muzeum POLIN dziś o 19:00 (wstęp wolny)  

Film "W imię" z kolei wyświetlany będzie dziś w LAMBDZIE na Żurawiej 24 a, lo.. 4a.

Jako że pisaliśmy kiedyś recenzję filmu, ale internet ją skasował, nie warto podejmować syzyfowej pracy raz kolejny, zamiast niej wrzucimy kadr z Kościukiewiczem na polu kukurydzy (sześćdziesiąt parę lat po "Północy-północnym zachodzie", bez samolotu).

Lambda przewiduje spotkanie z Szumowską.  piątek, 28 listopada 2014, juliancio.wodnik

Polecane wpisy

  • Mishima - cz. 2 - okrucieństwo nie do przyjęcia

    kadr z epizodu "Złota Pagoda" z filmu Paula Schradera "Mishima" (1985). Yukio Mishima - pisarz odświeżony nam ostatnio przez wznowioną przez PIW "Złotą pagodę"

  • Wahadło Eco Foucaulta

    Umberto Eco w swoim "Supermanie w kulturze masowej" analizował fenomen sentencji odwracalnej, którą można cytować zarówno w formie pierwotnej, jak i zanegowane

  • Nowe kino chińskie w Kinie Kultura

     Program: Wtorek 26.06. REJS 18.00 – „Xie Yaohuan”, 2017, reż. Ma Chongjie, 118 min 20.15 – „ Moja wojna ” (My war