Kultura for free, ale i nasza praca for free. Prekariusze - wszystko za darmo, ale nie na darmo - przynajmniej taką mamy nadzieję! Zapowiadamy darmowe wydarzenia w Warszawie.
Blog > Komentarze do wpisu

Podążaj tropem srebrnego królikaKto będzie dziś o 20:00 podążał tropem srebrnego królika, ten natrafi na praską knajpę na samym środku ulicy Alei Zwycięzców, a imię jej tudzież numer porządkowy będzie 49. W piwnicy do której schodzi się krętymi schodami znajdzie się mała, ciemna sala, a w niej zgromadzeni, tajemniczy goście czekający na wyłączenie świateł i zasłonięcie kurtyny.

Zaraz potem rozpocznie się spirytystyczny seans - do którego niezbędną okaże się biała płachta rozpostarta na ścianie i tajemniczy, XIX-wieczny wynalazek zwany projektorem - w Freudowski sposób odpowiedzialny za - jak sugeruje jego nazwa - projekcję; rzutowanie tego, co znajduje się za naszymi głowami, schowane głęboko w sferze podświadomości, a odbierane przez nas jak olśnienie - za pomocą światła - w  świadomości, czyli przed naszymi oczami.

Staniemy się senni, znurzeni - ale wtedy przyjdzie pobudka - budzimy się wraz z nastoletnim chłopakiem na równie sennych, górzystych przedmieściach.  Tak, to coś pomiędzy lunatyzmem, a limbem, stanem pół-snu, pół-jawy.

Nasze marzenia i wyobrażenia będą się zlewały w jedno. Katastrofa samolotowa nieodrodnie kojarząca się z traumatycznymi i romantycznymi doświadczeniami polskiej transformacji (czyli przejścia), królik z Alicji w krainie czarów w naszej kulturze również ewokujący stan przejścia - wszystko to kojarzyć się musi z romantycznym etosem kręgu Towiańskiego, Mickiewicza, kółka wileńskich studentów, filomatów i filaretów, a nawet kresowych filumenistów i filatelistów.  

Towarzyska - karczma na praskich przedpolach warszawy wywoła duchy ludzi i królików, wprawi nas w sen, w którym hollywoodzki gwiazdor "Dirty Dancing" - marzenie nastolatek przeobrazi się w koszmarnego manipulatora oskarżonego o obcowanie z nieletnimi. Jake Gyllenhaal, kowboj z "Tajemnicy Brokeback Mountain" odkryje nie tylko kolejną tajemnicę, kalifornijską, ale też - tak jak we "Wrogu" - swoje alternatywne tożsamości (włącznie z tożsamościami bliźniaczymi a'la jego rodzona siostra, Maggie Gyllenhaal).

Po seansie długo nie będziecie mogli dojść do siebie. Wyjdziecie z piwnicy na praskich stepach i rozpłyniecie się w rozmyślaniach i wieczornej mgle wspomnień. 

[donnie+darko+opening.jpg] 

czwartek, 06 listopada 2014, juliancio.wodnik

Polecane wpisy

  • 10 najlepszych książek 2018

    Piszemy o najważniejszych knigach A.D. 2018 - 8 pierwszych przeczytaliśmy. Dwie ostatnie mamy na półce. Kolejność przypadkowa, numeracja od 10 do 1 - by zachowa

  • Watch Docs 2018 - podsumowanie

    1) Zapowiadany przez nas, nominowany do Europejskich Nagród Filmowych (jutro wyniki) " O ojcach i synach " Talala Derkiegowygrał tegoroczny Watch Docs. Werdykt

  • Watch Docs 2018 - O Ojcach i synach - zapowiedź.

    Dziś nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej dokumentTalala Derkiego "O ojcach i synach". "O ojcach i synach" Środa 12.12.2018 godz. 20:00 kino Mur