Kultura for free, ale i nasza praca for free. Prekariusze - wszystko za darmo, ale nie na darmo - przynajmniej taką mamy nadzieję! Zapowiadamy darmowe wydarzenia w Warszawie.
Blog > Komentarze do wpisu

Łowca Androidów na Pradze

Dziś (czwartek 20.10.14) o 20:00 na Pradze, a ściślej na Al. Zwycięzców 49 odbędzie się pokaz filmu Ridley'a Scotta "Łowca Androidów". Reżyser "Obcego" powraca do stylistyki fantastyki naukowej tym razem biorąc się za adaptację prozy Philipa K. Dicka. 

Los Angeles, 2019 rok. Policjant, Rick Deckard (Harrison Ford) dostaje zadanie odnalezienia androidów zwanych replikantami, które zbuntowały się przeciw ludziom i zaczęły starać się o odnalezienie swojego twórcy, który zaprojektował je w ten sposób, żeby nie przetrwały same, bez jego pomocy.

Androidy - będące robotami imitującymi ludzi -żyją pośród nich i nie wyróżniają się z tłumu, a ich wyłapanie jest  zadaniem dla specjalisty.

W "Łowcy..." liczy się przede wszystkim rola Rutgera Hauera - to drugi po "Nocnym jastrzębiu" występ Holendra po drugiej stronie oceanu. Hauer jako replikant, Roy Batty dominuje nad pozostałymi postaciami swoją charyzmą. To kolejny po Ianie Holmie z "Obcego", czyli po Ashu charakterystyczny, wybitny europejski aktor, wcielający się bez żenady w postać robota w amerykańśkim filmie sci-fi. Co do tej pory, albo w kinie niskobudżetowym, brzmiałoby absurdalnie i niedorzecznie - w konwencji wysokobudżetowego kina Scotta sprawdza się - Batty jest dla Ricka antagonistą ciekawym - a w późniejszych interpretacjach może uchodzić za jego cień, tak jak Joker będący cieniem Batmana. 

Tak samo Rick, jak Roy są wolnymi strzelcami, samotnikami i cynikami, po części takimi jak w westernach, po części - takimi jak w powieściach Grahama Greene'a lub w kinie noir. Obu różni podejście do swoich przełożonych, a więc kwestia zdrady lub lojalności. Android stający przed kryzysem tożsamości to kwestia być może zbyt surrealistyczna, żeby się w nią wczuć, dlatego można pójść tropem tytułu "Manekin" Susan Sontag i odbierać androidy jako XX-wiecznych ludzi wydrążonych, bądź Musilowskich ludzi bez właściwości - wtedy lektura filmu opisującego świat za 5 lat nie będzie anachroniczna. 

Klubokawiarnia Towarzyska i Towarzyski Klub Filmowy "Zwycięzców" zapraszają.

WSTĘP WOLNY

Opis: 4free*Sontag Susan "Manekin" [w:] Literatura na świecie nr 207

Na blogu 4free prezentujemy codziennie wybrane, darmowe wydarzenia w W-wie. Smacznego!

czwartek, 20 listopada 2014, juliancio.wodnik

Polecane wpisy

  • 10 najlepszych książek 2018

    Piszemy o najważniejszych knigach A.D. 2018 - 8 pierwszych przeczytaliśmy. Dwie ostatnie mamy na półce. Kolejność przypadkowa, numeracja od 10 do 1 - by zachowa

  • Watch Docs 2018 - podsumowanie

    1) Zapowiadany przez nas, nominowany do Europejskich Nagród Filmowych (jutro wyniki) " O ojcach i synach " Talala Derkiegowygrał tegoroczny Watch Docs. Werdykt

  • Watch Docs 2018 - O Ojcach i synach - zapowiedź.

    Dziś nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej dokumentTalala Derkiego "O ojcach i synach". "O ojcach i synach" Środa 12.12.2018 godz. 20:00 kino Mur