Kultura for free, ale i nasza praca for free. Prekariusze - wszystko za darmo, ale nie na darmo - przynajmniej taką mamy nadzieję! Zapowiadamy darmowe wydarzenia w Warszawie.
Blog > Komentarze do wpisu

Festiwal Kolady: Szczęście ty moje i Niebiańskie żony łąkowych Maryjczyków za free

Dziś, w niedzielę 16 listopada 2014 r., w Barze Studio (w Pałacu Kultury i Nauki) w ramach Festiwalu Kolady dwa darmowe filmy.

O 16:00"Niebiańskie żony łąkowych Maryjczyków", laureat Grand Prix T-Mobile Nowe Horyzonty 2013, a także jeden z filmów konkursowych Sputnika'13. To film, który recenzowaliśmy tutaj.

(...) W każdym z dwudziestu kilku epizodów filmu przewija się motyw ludowości, ale co do ich autentycznych, ludowych podstaw trzeba reżyserowi wierzyć na słowo, bo te egzotyczne legendy i obyczaje są raczej trudne do sprawdzenia. Czasem widać, że fantazja Rosjanina ponosi. Tak dzieje się, gdy mamy do czynienia z Owdą, czyli wiedźmą rodzącą jeże, z młodymi dziewczynami odbywającymi orgię w kisielu, czy z wywoływaniem zombie. (...)

Po pokazie zapraszamy na spotkanie z reżyserem filmu  Aleksiejem Fiedorczenką 

A tamże o 20:30"Szczęście ty moje" Sergieja Łoźnicy

Kierowca małego wozu dostawczego jedzie latem przez prowincjonalną Rosję, mija posterunek milicji, spotyka autostopowiczkę, postanawia odpocząć na polu, gdzie zostaje skrzywdzony przez miejscowych ludzi i traci zmysły. Linearna struktura narracji przemienia się w ciąg scen oderwanych - rozgrywających się w pejzażu zimowym, a zatem co najmniej pół roku później. Kierowca przestaje zdradzać oznaki ludzkie - staje się zarośniętym dziadem, który przewija się przez środek filmu niczym postać drugoplanowa. Chaotyczny ciąg pozornie przypadkowych, luźnych zdarzeń cofa akcję o sześćdziesiąt lat, do czasów wojennych, albo prezentuje na zmianę apokaliptyczną wizję przyszłości. 

Reżyser filmu, Łoźnica nie przesadnie wierzy w Boga, ale jeszcze mniej wierzy w ludzi. Pierwiastek spirytystyczny krąży tutaj w żyłach ludzi i w niedokończonej flaszce. Ludzie w jego filmach są zdolni do absolutnie bezinteresownego, czystego i szlachetnego czynienia sobie zła, prześcigają się w wyświadczaniu sobie nieuprzejmości, ze świetlaną beznadzieją patrzą w przyszłość, starają się też z dużą troską dbać o niegodność kondycji ludzkiej.

Zło, którym nagradza dobrych i złych bohaterów może sprawiać wzruszenie i radość opisane u Dostojewskiego, ale nawiązania do badacza rosyjskiej duszy są tu abstrakcyjne - duszy wszak według Łoźnicy nie ma. (opis 4free)

Link do programu Festiwalu Kolady

niedziela, 16 listopada 2014, juliancio.wodnik

Polecane wpisy

  • 10 najlepszych książek 2018

    Piszemy o najważniejszych knigach A.D. 2018 - 8 pierwszych przeczytaliśmy. Dwie ostatnie mamy na półce. Kolejność przypadkowa, numeracja od 10 do 1 - by zachowa

  • Watch Docs 2018 - podsumowanie

    1) Zapowiadany przez nas, nominowany do Europejskich Nagród Filmowych (jutro wyniki) " O ojcach i synach " Talala Derkiegowygrał tegoroczny Watch Docs. Werdykt

  • Watch Docs 2018 - O Ojcach i synach - zapowiedź.

    Dziś nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej dokumentTalala Derkiego "O ojcach i synach". "O ojcach i synach" Środa 12.12.2018 godz. 20:00 kino Mur