Kultura for free, ale i nasza praca for free. Prekariusze - wszystko za darmo, ale nie na darmo - przynajmniej taką mamy nadzieję! Zapowiadamy darmowe wydarzenia w Warszawie.
Blog > Komentarze do wpisu

Coś w ZZ

"Coś" (1982) Johna Carpentera zapodane dziś zostanie w Znajomych Znajomych (Wilcza 58a) po 20:00To kultowy horror z lat 80. emanujący niesamowitymi efektami specjalnymi, makabreską, elementami body horror i bardzo czarnego humoru. 

Grupa amerykańskich naukowców na Antarktydzie nawiedzona zostaje przez psa - którego w histerycznym pośpiechu tropi dwójka szybko i tragicznie zmarłych Norwegów. Czemu Norwegom tak bardzo zależało na uśmierceniu źwierza?

Naukowcy, z MacReadym (Kurt Russell) na czele jadą do norweskiej bazy, gdzie nie widzą żywego ducha, poza zastygłą, zamarznięta w bryle lodu, nadpaloną i najwyraźniej nieżywą istotą na poły ludzką, składającą się jakby z dwojga zrośniętych ze sobą ludzi.

Po zabraniu bryły do bazy kłopoty dopiero się zaczynają - a pies przeistaczający się w monstrum to dopiero początek problemów - okazuje się, że tajemnicza istota potrafi atakować organizm ludzki i w ciągu kilku minut przetransformować go w obcego; zaatakowany od ustalonego momentu przestaje być człowiekiem.

Teraz pytanie - który z badaczy jest już intruzem, a który nie? W bazie rozpoczyna się gra w podejrzenia, oskarżenia, bunt i histerię.

O ile efekty specjalne - trochę w stylu horroru gore, trochę niesamowite i baśniowe, trochę niesmaczne i obrzydliwe, a trochę absurdalnie śmieszne - mogą się starzeć lub nie, to humor Carpentera, stopniowanie klimatu i pewne zaskakujące eksplozje przemocy i makabry - dalej trzymają poziom, a nawet przerastają prequel (o Norwegach) z 2011 roku. 

4free poleca!

 

wtorek, 18 listopada 2014, juliancio.wodnik

Polecane wpisy

  • Mishima - cz. 2 - okrucieństwo nie do przyjęcia

    kadr z epizodu "Złota Pagoda" z filmu Paula Schradera "Mishima" (1985). Yukio Mishima - pisarz odświeżony nam ostatnio przez wznowioną przez PIW "Złotą pagodę"

  • Wahadło Eco Foucaulta

    Umberto Eco w swoim "Supermanie w kulturze masowej" analizował fenomen sentencji odwracalnej, którą można cytować zarówno w formie pierwotnej, jak i zanegowane

  • Nowe kino chińskie w Kinie Kultura

     Program: Wtorek 26.06. REJS 18.00 – „Xie Yaohuan”, 2017, reż. Ma Chongjie, 118 min 20.15 – „ Moja wojna ” (My war