Kultura for free, ale i nasza praca for free. Prekariusze - wszystko za darmo, ale nie na darmo - przynajmniej taką mamy nadzieję! Zapowiadamy darmowe wydarzenia w Warszawie.
Blog > Komentarze do wpisu

Bobowie

Richard Gere

 

Christian BaleHeath LedgerMarcus Carl FranklinBen WhishawCate Blanchett

W filmie Todda Haynesa "I'm not there" w Boba Dylana wciela się sześcioro aktorów.

Film jest przez to formą zbioru przeplecionych ze sobą krótkich metraży. W każdym z nich Dylan jest kimś innym. Zmienia kolor skóry, płęć, wiek biologiczny i historyczny. Faktycznie, Dylan ze zmienności poglądów i religii uczynił nową filozofię rolling stone - toczącego się kamienia nieporastającego mchem. Za każdym razem ukazany jako inny człowiek, Dylan jest bardziej zmienną ikoną (jak zmienia się ikony na pulpicie) i symbolem pod który podłożyć można wiele znaczeń, niż stałą, mającą tylko jedną interpretację alegorią.

Taki też jest w życiu prywatnym i artystycznym.

Bob Dylan jako Billy Kid (Richard Gere) to nie tylko wcielenie romantycznego mitu amerykańskiego podróżnika, rozrabiaki i wolnego strzelca. To również gra Dylana z własnym wizerunkiem - do filmu "Patt Garrett i Billy The Kid" Sama Packinpaha Dylan skomponował ścieżkę dźwiekową (ze znaną piosenką "Konckin' on a heaven's door" przerobioną potem przez Guns & Roses na rockowy hit), a także zagrał w nim rolę niejednoznacznego, zmiennego subiekta, który zainspirowany dzikim, nieprzewidywalnym zachowania Billy'ego Kida rzucił pracę i stał się rzucającym nożami włóczęgą krążącym dookoła bandy rewolwerowca. 

Przejście Boba Dylana z folku w stronę nowoczesnej gitary elektronicznej uznane było przez część jego fanów za zdradę - ale wyrażało jego stały w swojej niestałości charakter Musilowskiego człowieka bez właściwości - takiego, który właściwości nie ma, ale i nie pozwoli ich sobie nadać.   

Teksty piosenek Dylana to sprawa oddzielna - ich buntowniczą, ale i poetycką siłą jest to, że doceniane są przez lata od powstania. Bob Dylan typowany jest przez niektórych do literackiej nagrody Nobla, co jeszcze nie zdarzyło się w historii tego sztokholmskiego trofeum.

Film grany jest dziś za darmo o 20:00 w Towarzyskiej, w tamtejszym Towarzyskim Klubie Filmowym "Zwycięzców" (Al. Zwycięzców 49)

czwartek, 30 października 2014, juliancio.wodnik

Polecane wpisy

  • 10 najlepszych książek 2018

    Piszemy o najważniejszych knigach A.D. 2018 - 8 pierwszych przeczytaliśmy. Dwie ostatnie mamy na półce. Kolejność przypadkowa, numeracja od 10 do 1 - by zachowa

  • Watch Docs 2018 - podsumowanie

    1) Zapowiadany przez nas, nominowany do Europejskich Nagród Filmowych (jutro wyniki) " O ojcach i synach " Talala Derkiegowygrał tegoroczny Watch Docs. Werdykt

  • Watch Docs 2018 - O Ojcach i synach - zapowiedź.

    Dziś nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej dokumentTalala Derkiego "O ojcach i synach". "O ojcach i synach" Środa 12.12.2018 godz. 20:00 kino Mur