Kultura for free, ale i nasza praca for free. Prekariusze - wszystko za darmo, ale nie na darmo - przynajmniej taką mamy nadzieję! Zapowiadamy darmowe wydarzenia w Warszawie.
Blog > Komentarze do wpisu

Samotni Towarzysko

"Samotari"

wtorek 11.03.14, 20:00

Al. Zwycięzców 49, Towarzyska

Opowieść o niedostosowanych do współczesności trzydziestolatkach, którzy plączą się po praskich ulicach, wychowują dzieci, pracują w szpitalach lub rozgłośniach radiowych, dywagują na temat tajskich prostytutek, przebierają się za hydraulików, rozglądają się nieśmiało za miłością życia, albo popalają trawkę. "Samotni" poprzez narrację zbiorową i raczej luźne celnie podkreślają zagubienie każdego człowieka i jego nieprzystawalność do grupy. Jak pisał nieco ostrzej niż to pasuje do filmu Zygmunt Bauman - indywidualizm jest dziś odruchem stadnym - tak faktycznie rzeczony indywidualizm jest tu jedyną cechą wspólną bohaterów, ale wynika bardziej z tytułowej samotności niż z ostentacyjnej kontestacji i buntu przeciw światu. Ondriczek, reżyser filmu nie jest okrutny, a swoich bohaterów traktuje z wyjątkową życzliwością, stąd "Samotni" obok "Koli" są jednym z najsympatyczniejszych czeskich filmów po transformacji. Iwan Trojan i......Jiří Macháček - czyli dwie gwiazdy, które wykreował film.

"Samotni" zdobyli nagrodę publiczności WFF i uchodzą (m.in. na mojej liście) za film kultowy. Kto nie widział, albo chciałby sobie odświeżyć - dziś w Towarzyskiej maku temu okazyę.

wtorek, 11 marca 2014, juliancio.wodnik

Polecane wpisy