Kultura for free, ale i nasza praca for free. Prekariusze - wszystko za darmo, ale nie na darmo - przynajmniej taką mamy nadzieję! Zapowiadamy darmowe wydarzenia w Warszawie.
Blog > Komentarze do wpisu

Zniewolony / 12 years a slave za darmo

Dzisiaj znowu macie darmowy wypad do kina, do Kino.Labu.

Tym razem sprawa dotyczy 4. Przeglądu Afro-Ameryka.

Start filmu o 20:30 piątek 28.02.14

Kino.Lab, Centrum Sztuki Współczesnej, Jazdów 2

Nominowany do Oscara Chiwetel Ejiofor i Michael Kenneth Williams znany z seriali HBO ("Prawo ulicy" /"Wire"  i "Zakazane imperium").

Dziś "12 years a slave", dramat historyczny Steve'a McQueena, pierwszy chyba w historii kina film Afroamerykanina, który zdobędzie (oby) Oscara. 

Rzecz dotyczy wolnego człowieka z Północy USA, Solomona Northupa, który schwytany przez oszustów sprzedany zostaje jako niewolnik i sprzedany na Południe. Trafia po kolei na kolejne latyfundia, gdzie traktowany lepiej (na farmie Forda) lub gorzej (na farmie Eppsa) zostaje odłączony od swojej rodziny i traci kontakt ze swoim starym światem.

Rozmach powieściowy, przejmujące losy bohatera, a także rozłąka czynią ze "Zniewolonego" prawdziwy melodramat, w którym paradoksalnie nie ma miejsca na sentymenty. Czy współczesne czasy sprzyjają jeszcze odbiorowi podobnych historii? 

Otóż i tak, i nie. Z jednej strony bowiem historia jest łzawa, staroświecka, pieczołowicie oddająca klimat połowy lat 50. XIX wieku, czuć zarazem czasy rozpamiętywanej krzywdy wołającej pomstę do nieba, jak i okrucieństwa białych ludzi. To czasy odległe. 

Z  drugiej strony jednak pokazuje pewne odpryski interesujące także współczesnych. Są tu i Sprawiedliwi, chciałoby się rzec "...wśród narodów świata", ci, którzy pomogą Salomonowi w wyzwoleniu. 

Problem tak samo "Django", jak i "12 years a slave" polega jednak na tym, że czarni nie odzyskują tu wolności, czy świadomości klasowej sami, ale jak pisał Jakub Majmurek - za pomocą białych. To w końcu (SPOJLER) Brad Pitt odnajduje białego, który poświadcza o wolnym urodzeniu Saolomona, to dr Schultz wykupuje Django. Zatem nigdzie nie ma mowy o buncie.

Jest to w dużej mierze poprawność historyczna - do takich wielkich, spektakularnych buntów być może wcale nie dochodziło. Ale jeżeli gdzieś doszło - czy nie to byłoby ciekawsze? I jeżeli Tarantino pozwala sobie na ahistoryczne zakończenie "Bękartów", czemu nie czytani ta w "Django"? Czy skoro wolny Django strzela do złych białych (i do złego Stephena), to czy nie może tego robić D'Artagnan (z "Django") lub Robert z "12 years...", niewolnicy?piątek, 28 lutego 2014, juliancio.wodnik

Polecane wpisy

  • 10 najlepszych książek 2018

    Piszemy o najważniejszych knigach A.D. 2018 - 8 pierwszych przeczytaliśmy. Dwie ostatnie mamy na półce. Kolejność przypadkowa, numeracja od 10 do 1 - by zachowa

  • Watch Docs 2018 - podsumowanie

    1) Zapowiadany przez nas, nominowany do Europejskich Nagród Filmowych (jutro wyniki) " O ojcach i synach " Talala Derkiegowygrał tegoroczny Watch Docs. Werdykt

  • Watch Docs 2018 - O Ojcach i synach - zapowiedź.

    Dziś nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej dokumentTalala Derkiego "O ojcach i synach". "O ojcach i synach" Środa 12.12.2018 godz. 20:00 kino Mur