Kultura for free, ale i nasza praca for free. Prekariusze - wszystko za darmo, ale nie na darmo - przynajmniej taką mamy nadzieję! Zapowiadamy darmowe wydarzenia w Warszawie.
Blog > Komentarze do wpisu

Bóg i diabeł w krainie słońca, czyli ANTONIO DAS MORTES znów w Zachęcie we wtorek

Informacja prawie niemożliwa, ale jednak niezmyślona. 

Projekcja filmu "Bóg i diabeł w krainie słońca" + wykład o kinematografii brazylijskiej

wtroek 28.01.14
18:00
Miejsce: Warszawa - Śródmieście - Projekcja filmu
PIERWSZA CZĘŚĆ PRAWIE NIEZNANEGO W POLSCE BRAZYLIJSKIEGO CYKLU FILMÓW o Antonio Das Mortes. 
Kino pre-Jodorowskie, nie tak szalone, ale też mające swój własny system kodów: miks westernu, kina współćzesnego i kina "folkowego". Otóż występuje w nim wskazany Antonio Das Mortes, czyli kowboj porównywalny do łowców głów z trylogii Sergio Leone. Jest on najemnikiem walczącym za pieniądze z bandytami.
Bandytami są tu congacerios, zaangażowani socjalistyczni działacze kradnący pieniądze na rzecz wyzwolenia ludu brazylisjkiego spod latyfundystów - coś jak nasz Piłsudski pod Bezdanami. Reprezentuje ich charyzmatyczny Corisco vel Blonde Devil.
"Bóg i diabeł..." Antonia Das Mortesa umiejscawiają dopiero w drugiej połowie filmu, ale z czasem przewidują dla niego nowy, bardziej porąbany, zawierający happy end, ale nieco słabszy sequel.
W pierwszej częśći Antonio nie ma żadnych wątpliwości co do słuszności tego co robi. Dostaje $, to jest zadowolony; dopiero w drugiej części zajdzie w nim przemiana.
Z takiej a nie innej przyczyny A. D. M. jest więc w "Bogu..." tylko postacią drugoplanową. Najpierw rolę główną grają chłopi (chłop i chłopka), którzy w buncie przeciw latyfundystom zabijają jednego dziedzica, po czym muszą się ukrywać. Następnie dołączają do Corisco, a z czasem tworzy się na placu boju miejsce dla Antonia. 
Siłą rzeczy Antonio w tym  filmie jest postacią negatywną, jak kapitan Barbarossa w pierwszej części "Piratów z Karaibów...", czy Kargul w "Samych Swoich" :) Dopiero w kolejnej części może być mowa o sojuszu mściciela kapitalistycznego z mścicielami idei. 

Program filmowy towarzyszący wystawie „Amor e ódio a Lygia Clark / Kocham i nienawidzę Lygii Clark”

godz. 18 – wykład Doroty Kwinty o kinematografii brazylijskiej

godz. 19.30 – projekcja filmu
Bóg i diabeł w krainie słońca (Deus e o Diabo na Terra do Sol / Black God White Devil)
reż. Glauber Rocha
Brazylia, 1964, 120 min

sala multimedialna
wejście od ul. Burschego
wstęp wolny

sobota, 25 stycznia 2014, juliancio.wodnik

Polecane wpisy

  • 10 najlepszych książek 2018

    Piszemy o najważniejszych knigach A.D. 2018 - 8 pierwszych przeczytaliśmy. Dwie ostatnie mamy na półce. Kolejność przypadkowa, numeracja od 10 do 1 - by zachowa

  • Watch Docs 2018 - podsumowanie

    1) Zapowiadany przez nas, nominowany do Europejskich Nagród Filmowych (jutro wyniki) " O ojcach i synach " Talala Derkiegowygrał tegoroczny Watch Docs. Werdykt

  • Watch Docs 2018 - O Ojcach i synach - zapowiedź.

    Dziś nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej dokumentTalala Derkiego "O ojcach i synach". "O ojcach i synach" Środa 12.12.2018 godz. 20:00 kino Mur