Kultura for free, ale i nasza praca for free. Prekariusze - wszystko za darmo, ale nie na darmo - przynajmniej taką mamy nadzieję! Zapowiadamy darmowe wydarzenia w Warszawie.
Blog > Komentarze do wpisu

Lata 90. - opis Niewinnych Czarodziejów

 

Ósma edycja Festiwalu Warszawskiego „Niewinni Czarodzieje” nawiązuje do lat 90., czasu chaotycznej transformacji w Polsce. Okres przebudowy, jaki miał wtedy miejsce, można nazwać czasem szybkich karier i upadania dawnych autorytetów. Symbolicznemu odczytaniu tamtego czasu posłużą powstające wówczas filmy i serialne kryminalne.

Nie chodzi tu o gloryfikowanie przemocy czy wręcz bandytyzmu, będących ciemną stroną transformacji, lecz potraktowanie ich jako metafory wielkiej, gwałtownej przemiany. Także, co ważne, a nigdy do końca nie powiedziane – brutalnego charakteru transformacji. Przemiany brutalnej, bo jej sens polegał m. in. na tym, że wolność i wolny rynek wywalczyli robotnicy „Solidarności”, których dziki kapitalizm tamtej epoki wyrzucił na bruk.

Kryminały oglądane z dzisiejszej perspektywy są jednak nie tylko metaforą owej brutalności, ale i dokumentem epoki, gdzie wszyscy chcieli mieć pieniądze, lecz jednocześnie uważali, że pierwszy milion musi być ukradziony, czy pochodzić z afery.

Lata 90. z dzisiejszej perspektywy mogą razić i śmieszyć swoją wulgarnością i kompletnym pomieszaniem stylów. To czas rozpadu dawnych hierarchii i powstawania nowych, czas gdy kicz sąsiadował ze sztuką wysoką, a na bazarach sprzedawano obok siebie kasety z muzyką chodnikową i poważną. To czas, gdy w warunkach „wolnej amerykanki” w przestrzeni miejskiej popełniano „zbrodnie estetyczne” niewyobrażalne dzisiaj.

Był to jednak także ostatni moment w naszej kulturze, gdy wolni byliśmy od globalnych formatów. Kultura masowa w swojej przeważającej większości stanowiła rodzimy produkt. Byliśmy wtedy wolni od „formatów” telewizyjnych i komputerów układających „play listy” w rozgłośniach radiowych.

Lata 90. to zatem epoka bardzo ciekawa – nie tyle zapomniana, co wyparta ze zbiorowej pamięci, ponieważ wolimy nie pamiętać siebie samych sprzed epoki „niebieskich telewizji”. Dlatego chcemy w trakcie Festiwalu „Niewinni Czarodzieje” spojrzeć na nią trochę z nostalgią a trochę z perspektywy doświadczeń ostatnich dwudziestu lat. W Warszawie komisarza Halskiego i Franza Maurera na kilka dni stracimy niewinność i spróbujemy dojść do granic dobra i zła w realiach ostatniego fin de siecle’u. Bo tam leży kraina dzieciństwa dzisiejszej Warszawy.

(niewinniczarodzieje.pl)

PROGRAM

(Cafe Kulturalna, pl. Defilad 1). Wstęp wolny.

24 listopada NIEDZIELA

12:00 STOLICA RAPU – hip-hopowe warsztaty tekściarsko-freestyle’owe. Prowadzenie: Duże Pe. (kontynuacja). (Chwila Klub, ul. Ogrodowa 31/35)

Obowiązuje wcześniejsza rejestracja na www.rejestracja.1944.pl > (I tura od poniedziałku (18.11) godz. 19.00, II tura od środy (20.11) godz. 19.00)

16:00 NORMALNIE O TEJ PORZE – spotkanie z Bogną Świątkowską o początkach warszawskiej sceny hip-hopowej. (PaństwoMiasto, ul. Andersa 29). Wstęp wolny.

18:00 UCIECZKA Z KINA – przegląd najgorszych polskich filmów lat 90. Prowadzenie: Kamil Śmiałkowski.(Cafe Kulturalna, pl. Defilad 1). Wstęp wolny.

wtorek, 19 listopada 2013, juliancio.wodnik

Polecane wpisy

  • Top 10 seriali 2018.

    W 2018 zamknięty został Showmax, a w 2019 zamykany będzie Blox.pl na którym piszemy ostatni post. 10. " Chyłka " - serial tyleż dobry, co stosunkowo normalny -

  • 10 najlepszych książek 2018

    Piszemy o najważniejszych knigach A.D. 2018 - 8 pierwszych przeczytaliśmy. Dwie ostatnie mamy na półce. Kolejność przypadkowa, numeracja od 10 do 1 - by zachowa

  • Watch Docs 2018 - podsumowanie

    1) Zapowiadany przez nas, nominowany do Europejskich Nagród Filmowych (jutro wyniki) " O ojcach i synach " Talala Derkiegowygrał tegoroczny Watch Docs. Werdykt