Kultura for free, ale i nasza praca for free. Prekariusze - wszystko za darmo, ale nie na darmo - przynajmniej taką mamy nadzieję! Zapowiadamy darmowe wydarzenia w Warszawie.
Blog > Komentarze do wpisu

Filmy w piątek na mieście

Kino Kępa

Brukselska 23 (Saska Kępa)

19:00

wstęp wolny



Szalona miłość - Yves Saint Laurent

 

L'Amour Fou

reż. Pierre Thoretton, Francja 2010, 98 min

Yves Saint Laurent to najsłynniejszy projektant XX wieku, twórca wyjątkowego królestwa mody, a także cennej kolekcji dzieł sztuki, wśród których znalazły się obrazy Picassa i Matisse’a, antyczne egipskie statuetki, jak również XVII-wieczne chińskie rzeźby i autoportrety. W filmie widzimy wzloty i upadki życia YSL: jego prace, kolekcje, kulisy wieloletniego związku z biznesowym i życiowym partnerem - Pierrem Bergém, a także kulisy podjętej wspólnie decyzji o sprzedaży ich wspólnej kolekcji dzieł sztuki. Odbyła się ona na specjalnie zorganizowanej aukcji, ktorą nazwano „aukcją stulecia” ze względu na rekordowe, kilkudziesięciomilionowe zyski.


Film jest osobistym hołdem na rzecz dekadencji i piękna, złożonym słynnemu projektantowi za jego konsekwentną postawę, łamiącą wszelkie obowiązujące wówczas zasady i granice myślenia oraz działania. Laurent nie tylko stworzył bowiem znaną na świecie kolekcję dzieł sztuki i ubrań, lecz jako pierwszy wykorzystał na wybiegu czarnoskóre i azjatyckie modelki. A wszystko działo się przeciez w czasach, gdy równość rasowa nie była powszechną praktyką w świecie mody.
„Moda przemija, ale styl jest wieczny” - mawiał Yves Saint Laurent. Film "Szalona miłość - Yves Saint Laurent" jest próbą pokazania unikalnego stylu życia i pracy niekwestionowanej ikony XX-wiecznego świata mody.

Wybrane festiwale i nagrody:

2011 - 8. festiwalu Planete Doc (sekcja Wena i Muza - Free Your Mind)
2010 - Nominacja do Cezara w kategorii "Najlepszy film dokumentalny"
2010 - FF Tribeca
2010 - MFF w San Francisco
2010 - Nagroda FIPRESCI na MFF w Toronto

Kategoria: Magazyn Sztuki Dokumentu

źródło: AGAINST GRAVITY

20:00

pod złotymi tarasami:

"Życie od kuchni"

Życie szefowej kuchni (Catherine Zeta-Jones) w popularnej restauracji zmienia się radykalnie, gdy zostaje prawnym opiekunem swojej siostrzenicy.

źródło: FILMWEB

22:00

Kino.Lab

Zielony Jazdów: Zielona Jatka

Dziedziniec Zamku Ujazdowskiego;

"Uwolnienie" ("Deliverance")

Thriller z elementami dramatu psychologicznego.

Czterech przyjaciół wyjeżdża na spływ kajakowy wzdłuż terenów, które mają zostać zalane wodą z powodu konstrukcji tamy. Gdy jeden z nich ginie, drugi - do tej pory dominujący - jest ranny, a trzeci - (****SPOJLER ZDRADZAJĄCY DOŚĆ ZASKAKUJĄCY EPIZOD, LEKTURA NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ***) zgwałcony, ten czwarty, najmniej zaradny, najmniej mężny, największy mieszczuch i najmniej spośród nich doświadczony - musi wziąć odpowiedzialność za pozostałych przy życiu kolegów.

To film o konfrontacji szlachetnej idei (męskiej przygody) z rzeczywistością. Gdy w tzw. buddy movies przywołano do życia mit męskiej przyjaźni, który stawał się oklepany, zbyt idealistyczny i zbyt jednocześnie odcinający się od świata kobiet, z czasem postanowiono skonforntować go z anty-mitem tyczacym się zagrożeń, jaki mężczyźni sami sobie sprawiają.



I tak jak w "Strachu na wróble", tak w "Deliverance" słabemu przyjacielowi silniejszego mężczyzny zagraża gwałciciel. Atakująca przyjaciół seksualność pochodzi z zewnątrz, są to zdegenerowani kłusownicy.

Innym zagrożeniem męskości, choć też pośrednio związanym ze wskazanym gwałtem - jest dominacja prowadząca do konfliktów innego rodzaju. Jakich?

"Deliverance" swego czasu, jak wieść niesie, kojarzona była z... wojną w Wietnamie.

1) Zmagania kompanów nad rzeką, w egzotycznym, oddalonym od cywilizacji świecie

2) śmierć jednego z nich 

3) odpowiedzialność za popełniane błędy - odbierane były jako bezpośredni komentarz do aktualnych wtedy wydarzeń w Wietnamie.

Po latach ten przekaz niknie, a nawet może wydawać się nieco na wyrost, a jednak prawda jest taka, że poza "Zielonymi Beretami" z Johnem Wayne'm Amerykanie nie nakręcili żadnego filmu o Wietnamie - W TRAKCIE samej wojny. Taka transpozycja znaczeń mogła więc faktycznie być wówczas uskuteczniana. 

opis: 4free

piątek, 26 lipca 2013, juliancio.wodnik

Polecane wpisy

  • 10 najlepszych książek 2018

    Piszemy o najważniejszych knigach A.D. 2018 - 8 pierwszych przeczytaliśmy. Dwie ostatnie mamy na półce. Kolejność przypadkowa, numeracja od 10 do 1 - by zachowa

  • Watch Docs 2018 - podsumowanie

    1) Zapowiadany przez nas, nominowany do Europejskich Nagród Filmowych (jutro wyniki) " O ojcach i synach " Talala Derkiegowygrał tegoroczny Watch Docs. Werdykt

  • Watch Docs 2018 - O Ojcach i synach - zapowiedź.

    Dziś nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej dokumentTalala Derkiego "O ojcach i synach". "O ojcach i synach" Środa 12.12.2018 godz. 20:00 kino Mur