Kultura for free, ale i nasza praca for free. Prekariusze - wszystko za darmo, ale nie na darmo - przynajmniej taką mamy nadzieję! Zapowiadamy darmowe wydarzenia w Warszawie.
Blog > Komentarze do wpisu

Pokłosie za darmo w MuranowieOdważny, bezkompromisowy tytuł, "Pokłosie" rozpocznie tegoroczną edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmowego - Żydowskie Motywy.

Dzisiaj o 20:00 w Muranowie, wstęp, jak podają organizatorzy - wolny. 

Pasikowski rozlicza się z historią znaną z Jedwabnego, chociaż nazwa miejscowości nie pada ani razu. Pasikowski nie dokonuje retrospektywy, cała akcja dzieje się na przełomie wieków, czyli stosunkowo "na świeżo". 

Film opowiedziany jest w sposób warsztatowo wręcz perfekcyjny - trzy akty następują po sobie w ściśle wskazanym przez amerykańskich mistrzów scenariusza czasie - niemalże z zegarkiem w ręku.

1. Polonus wracający z Ameryki dowiaduje się o problemach brata z lokalną społecznością. Jest krytyczny wobec jego dziwactwa, jakim jest zbieranie żydowskich macew (do tej pory stanowiących element wiejskiej drogi) i honorowym ustawianiu ich na własnym polu. Polonus trafia do urzędu, w którym dowiaduje się co nieco o historii 

2.  Od tego momentu Polonus zaczyna się coraz bardziej interesować sprawą, przechodzi na stronę brata, po czym i jego zaczynają spotykać problemy. Początkowy sojusznik (stary proboszcz) zostaje zastąpiony przeciwnikiem (młody wikariusz(, konflikt narasta.

3. Bracia dowiadują się o bardzo ważnej sprawie dotyczącej ich rodziny bezpośrednio. Climax, którym jest konflikt między braćmi i rozwiązanie, którego zdradzić nie mogę.

Jako film "Pokłosie" ogląda się bardzo dobrze, nawet jak komuś nie odpowiada tu zawarta treść. Porównam to z filmem Costy-Gavrasa "Zdradzeni" z Debrą Winger i Tomem Berengerem, również rozgrywającym się na wsi i rozdrapującym problemy historyczne związane z rasizmem i wykazującym w atrakcyjnej fabularnie formie, bardzo niepodobający się prawicy problem - a mianowicie to, że rasizm żyje i ma się niezgorsza.

Tak jak u Costy-Gavrasa, tak u Pasikowskiego nie ma happy endu, ale moralne zwycięstwo tego, kto walczy do końca. Żadne inne podobieństwa między "Zdradzonymi" a "Pokłosiem" pewnie nie występują, a wykazywanie analogii i tak moze wydać się o tyle dziwne, że mało kto "Zdradzonych" może kojarzyć, ale na pocieszenie rzec można, ż dziś poza "Pokłosiem również kilka innych filmów, w tym 5 następujących:

"Turecki paszport" o 15:00

http://www.jewishmotifs.org.pl/index.php?s=pl-lista_filmow/113-2013

"Tonia i jej dzieci" o 16:30

http://www.jewishmotifs.org.pl/index.php?s=pl-lista_filmow/091-2013

 "Dziesiąta kopia" o 18:00

http://www.jewishmotifs.org.pl/index.php?s=pl-lista_filmow/011-2013

"Batman na przejściu granicznym" o 18:50

http://www.jewishmotifs.org.pl/index.php?s=pl-lista_filmow/111-2013

i "Szukając gwiazd"

Nie ma opisu, ale chodzi o film z Modestem Rucinskim w roli niebieskiego munduru, który pomaga nazistom szukać gwiazd, czyli Żydów w czasie II wojny Światowej. Właśnie zdradziłem puentę, bo film ma jakieś 15-20 minut, wiec możecie mi podziękować. Bohaterami są dzieci - Polak i Żydówka.

środa, 24 kwietnia 2013, juliancio.wodnik

Polecane wpisy

  • 10 najlepszych książek 2018

    Piszemy o najważniejszych knigach A.D. 2018 - 8 pierwszych przeczytaliśmy. Dwie ostatnie mamy na półce. Kolejność przypadkowa, numeracja od 10 do 1 - by zachowa

  • Watch Docs 2018 - podsumowanie

    1) Zapowiadany przez nas, nominowany do Europejskich Nagród Filmowych (jutro wyniki) " O ojcach i synach " Talala Derkiegowygrał tegoroczny Watch Docs. Werdykt

  • Watch Docs 2018 - O Ojcach i synach - zapowiedź.

    Dziś nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej dokumentTalala Derkiego "O ojcach i synach". "O ojcach i synach" Środa 12.12.2018 godz. 20:00 kino Mur