Kultura for free, ale i nasza praca for free. Prekariusze - wszystko za darmo, ale nie na darmo - przynajmniej taką mamy nadzieję! Zapowiadamy darmowe wydarzenia w Warszawie.
Blog > Komentarze do wpisu

festen we wtorek za free

Prawdziwa Banda Czworga, to nie PO-PiS-SLD-PSL - jak twierdzili Palikot w chórze z Januszem Korwinem-Mikke przed wyborami 2011. To nie tylko tytuł filmu Jacquesa Rivette'a z lat 80. To czwórka reżyserów duńskich która rozdawała karty na rynku europejskim. Dzięki niej nie tylko o Danii zrobiło się głośno w Europie, ale o Europie przypomniano sobie na świecie.

Duńczycy wpadli na pomysł jak małe kino z zapomnianych, legendarnych państw może być konkurencyjne wobec kina U. S. of A. Nie chodziło im o komercyjny sukces, ale o przekaz. 

Przyjęli mnóstwo samoograniczeń poczynając od tematyki, która nie mogła wykraczać poza współczesność i życie zwykłych ludzi; żadnej broni na ekranie, naturalne światło, tania kamera z ręki, etc. 

Lars von Trier i jego "Idioci".

Soren Kragh Jacobsen i jego "Mifune".

Kristian Levring ("D-dag")

i Thomas Vinterberg.

Ten ostatni Dogmę 95 - bo o niej mowa - w ogóle zaczął. 

I zaczął ją "Festenem" (1998), najlepszym z najlepszych europejskich filmów końcówki XX wieku. To ten film nadał rytm "Dogmie" i jeszcze paru innym filmom początku nowego tysiąclecia, filmom w których o coś jeszcze chodziło. "Pianistka", "Głową w mur", "Kontrolerzy","Walc z Baszirem" - a takich filmów na razie znowu już nie ma. 

A na świecie zaczął się potem boom na wszystko co duńskie. W ogóle życie jest piękne jak się patrzy na sukcesy kina duńskiego po filmie "Festen".

1998 - FESTEN, zaraz potem "Idioci" Triera.

2000 - Złota Plama w Cannes dla dogmatycznego kumpla Vinterberga, czyli Triera za "Tańcząc w ciemnościach"

Ulrich Thomsen z "Festenu" gra w 2005 w "Jabłka Adama" - nagroda WFF dla najlepszego filmu. W tym samym roku Vinterberg debiutuje w U. S. of A. "Moją drogą Wendy" z Billem Pullmanem, Jamie'm Belem i Alison Pill.

2009 - "Była sobie dziewczyna" Lone Scherfig nominowana do Oscara w KATEGORII GŁÓWNEJ! Scherfig ciągle pożyczała Dogmatycznych aktorów, m.in. A. W. Berthelsena ("Mifune") i Petera Ganzlera ("Szef wszystkich szefów" Triera) wypożyczyła do "Włoskiego dla początkujących", a w "Wilburze" gra Mads Mikkelsen, późniejszy aktor Vinterberga.

2009 to też rok, gdy Ch. Gainsbourg dostaje Złota Palmę za "Antychrysta" Triera.

2010. - Oscar za film zagraniczny dla duńskiego "W lepszym świecie" -  w którym grają znani z "Festen" - Thomsen i Trine Dyrholm.

2011 - duński twórca, Refn , reżyser "Pushera" (w który debiutował Thomas Bo Larsen - aktor "Festen")  święci triumfy kręcąc "Drive" z Goslingiem, który to "Drive" w ciągu paru tygodni staje się filmem kultowym. Dunst dostaje u Triera Złotą Palmę za "Melancholię"

-What do you do?

-I drive.Refn szykuje nowy film z Goslingiem, "Only God Forgives" z akcją w Tajlandii.

2012 - Złota Palma w Cannes dla Madsa Mikkelsena za "Jagten" Vinterberga!!!!

2013 "Wesele w Sorrentino" z Piercem Brosnanem i znaną z "Festen" Trine Dyrholm. Pornothriller "Nimphomaniac" Triera i inne w produkcji. 

"Festen" to kula armatnia, która zagubiła się w czasoprzestrzeni i nie wiadomo gdzie i kiedy wystrzreli i doleci.

"Festen" to mistrzostwo świata w budowaniu napięcia całego świata przedstawionego. Wszystko pokazane bez zbędnych środków.

Jak wkręcicie się w "Festen", będziecie siedzieć cały film z opuszczoną szczęką.

Jeżeli raz go obejrzycie, drugi raz już nie dacie rady, jest ciężki, ale katarktycznie. Jeżeli go nie widzieliście - zostawiam Wam całą przyjemność - białą kopertę lub niebieską. "Matrix" zerżnął z niego niebieską pigułkę lub czerwoną. 

O czym jest "Festen" tego nie da się powiedzieć, to trzeba przeżyć samemu.

Klubokawiarnia Towarzyska (ul.Zwycięzców 49)

WTOREK, (05.02),

20:00

wstęp wolny 

http://www.facebook.com/4freebloxpl

poniedziałek, 04 lutego 2013, juliancio.wodnik

Polecane wpisy

  • Top 10 seriali 2018.

    W 2018 zamknięty został Showmax, a w 2019 zamykany będzie Blox.pl na którym piszemy ostatni post. 10. " Chyłka " - serial tyleż dobry, co stosunkowo normalny -

  • 10 najlepszych książek 2018

    Piszemy o najważniejszych knigach A.D. 2018 - 8 pierwszych przeczytaliśmy. Dwie ostatnie mamy na półce. Kolejność przypadkowa, numeracja od 10 do 1 - by zachowa

  • Watch Docs 2018 - podsumowanie

    1) Zapowiadany przez nas, nominowany do Europejskich Nagród Filmowych (jutro wyniki) " O ojcach i synach " Talala Derkiegowygrał tegoroczny Watch Docs. Werdykt