Kultura for free, ale i nasza praca for free. Prekariusze - wszystko za darmo, ale nie na darmo - przynajmniej taką mamy nadzieję! Zapowiadamy darmowe wydarzenia w Warszawie.
Blog > Komentarze do wpisu

"Nienawiść" (1995) w Towarzyskiej dziś o 20:00

Jak zwykle za darmo...

Pokaz kultowego francuskiego filmu Matthieu Kassovitza "Nienawiść" (1995) o życiu trzech imigrantów na przedmieściach Paryża. Żyd Vinz (Vincent Cassel), Arab Said (Said Taghmaoui) i Murzyn Hubert (Hubert Kounde) przyjaźnią się ze sobą darząc nienawiścią policję. Pewnego dnia po zamieszkach znajdują pistolet. Rosnący konflikt między blokersami a policją ukazany tutaj jak kocioł bałkański, doprowadzi do klinczu.

Kassowitz stawia na realizm - zarówno dialogi, jak i muzyka sprawiają, że czujemy się jakbyśmy nie tyle oglądali paradokument, co wychowywali się razem z chłopakami na tej samej dzielnicy.

"Nienawiść" to jeden z nielicznych francuskich filmów, obok "W rytmie serca", gdzie francuscy młodziani nie są narcystyczni i nie dokonują intelektualnego onanizmu.

Nienawiść (1995)

-Oparł się pan o obraz - nobliwy Francuz zwraca uwagę Vinzowi. 

-Sam jesteś obraz - odpowiada Vinz.

Mało błyskotliwa riposta jak na spadkobiercę Montaigne'a? I bardzo dobrze! To właśnie dzięki chłopakom z "Nienawiści", czy tym z "Trainspotting", którzy mówią, że Szkocja jest dupą, a nie pępkiem świata - ci ludzie są nam bliżsi i rozumiemy ich problemy, bo to nie ich problemy, tylko nasze.

Także Polacy poszli tropem, którym szedł Kassowitz i zaczęli opisywać Polskę nie poprzez jej odgórne aspiracje, ale oddolne, niemniej ważne inicjatywy pod tytułem poszukiwanie skręta, czy dychy na bilet. Nieliczne w popkulturze, ale liczne w kulturze niezależnej przykłady, takie jak cykl "Pokolenie 2000", czy parę niezależnych produkcji a'la "Krew z nosa", świadczyły o tym, że i u nas ważne było to, by młodzi twórcy zabierali głos w sprawie swoich rówieśników. Frekwencyjny sukces "Jesteś bogiem" o Paktofonice tylko to potwierdza.

wtorek, 29 stycznia 2013, juliancio.wodnik
Tagi: far away

Polecane wpisy