Kultura for free, ale i nasza praca for free. Prekariusze - wszystko za darmo, ale nie na darmo - przynajmniej taką mamy nadzieję! Zapowiadamy darmowe wydarzenia w Warszawie.
Blog > Komentarze do wpisu

Adaptacja mitu o Edypie dziś w GRAMie

PRZEGLĄD FILMÓW Dennisa Hoppera

Klubokawiarnia GRAM, Garbarska 3/5

19:00 

UWAGA

Film nie jest filmem Dennisa Hoppera, ale za to z Dennisem Hopperem.

Żiżek przedstawiał owo dzieło Lyncha jako ekranizację mitu o Edypie.

Chorujący ojciec trafia do szpitala po zawale serca, którego doznaje w trakcie podlewania ogródka (co ewokuje rolnicze pochodzenie mitycznego pierwowzoru przybranego ojca Edypa - rolnika i pasterza). 

Syn (Kyle MacLachlan) wyrusza w podróż, w trakcie której znajduje ludzkie ucho. To zagadka Sfinksa - czyje jest ucho? Na pewno jest to organ słuchu, czyli narząd percepcji należący do istoty, która rano ma cztery nogi, za dnia dwie, a wieczorem trzy. Gdy chłopiec zrozumie kim jest - już nie dzieckiem, ale dorosłym, przekroczy wrota percepcji.

W miejsce przybranego, niepełnego - bo chorego - ojca, Edyp natrafia na ojca "naturalnego", naturalistycznego (Dennis Hopper); ojca z krwi i kości, zastępcę ojca niepełnego. To ojciec zwulgaryzowany i zdegenerowany, seksualny zboczeniec w pełnym tego słowa znaczeniu, zasługujący na takie miano mimo poprawnych politycznie czasów. Ten jest chory nie tylko na głowę, ale ma też problemy zdrowotne, co dodatkowo nasuwa podobieństwo do ojca filmowego Edypa. Chorowity następca ojca nosi maskę tlenową, która demonizuje go tak jak Lorda Vadera, prawdziwego ojca Luke'a Skywalkera.

Rolę nieobecnej w życiu chłopaka matki przejmuje z kolei Jokasta, pani nieciężkich obyczajów śpiewająca tytułowe "Blue Velvet" (Isabella Rossellini, w oryginale pieśń śpiewa mężczyzna, ja z kolei zapodałem wersję Lany Del Rey z reklamy H&M).

Poukładane życie młodziana i jego niewinna relacja z sąsiadką z osiedla (Laura Dern) zostają przenicowane.

Czy Edyp rozwiąże zagadkę, zabije ojca i dokona aktu kazirodztwa, czy też jego pierwotna niewinność zwycięży i nie pozwoli na ostateczne zbłądzenie?

http://www.facebook.com/4freebloxpl

środa, 30 stycznia 2013, juliancio.wodnik

Polecane wpisy

  • 10 najlepszych książek 2018

    Piszemy o najważniejszych knigach A.D. 2018 - 8 pierwszych przeczytaliśmy. Dwie ostatnie mamy na półce. Kolejność przypadkowa, numeracja od 10 do 1 - by zachowa

  • Watch Docs 2018 - podsumowanie

    1) Zapowiadany przez nas, nominowany do Europejskich Nagród Filmowych (jutro wyniki) " O ojcach i synach " Talala Derkiegowygrał tegoroczny Watch Docs. Werdykt

  • Watch Docs 2018 - O Ojcach i synach - zapowiedź.

    Dziś nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej dokumentTalala Derkiego "O ojcach i synach". "O ojcach i synach" Środa 12.12.2018 godz. 20:00 kino Mur