Kultura for free, ale i nasza praca for free. Prekariusze - wszystko za darmo, ale nie na darmo - przynajmniej taką mamy nadzieję! Zapowiadamy darmowe wydarzenia w Warszawie.
Blog > Komentarze do wpisu

4free o literaturze

Już w czwartek po południu będziemy znali tegorocznego noblistę z literatury. Bieńczykowi gratulujemy Nike. Maria Peszek „śpiewa Pan nie jest mym pasterzem, niczego mi nie braknie”. Bieńczyk może zaśpiewać – „Pan (Michnik) jest/nie jest moim pasterzem, NIKE mi nie braknie”. Mi braknie wielu rzeczy, czasu (jak na bezrobotnego od czasu do czasu prekariusza przystało), pieniędzy (na wyprowadzenie się), miłości (a komu nie, ale to trąci o życiowy kicz, więc odpuszczę sobie gorzkie żale), NIKE, Nobla i wielu innych rzeczy. Jak widać po jakości  tej prozy (życia) na Nike i Nobla jeszcze sobie poczekam. Do czwartku.

A kto startuje do Nobla – niezawodni bukmacherzy z Ladbrokes typują od lat – zawsze zawodnie, ale i tak sam laureat pojawia się na ich liście – to o czymś świadczy, nie wiem tylko o czym. Polecam listę:

http://sports.ladbrokes.com/en-gb/Awards/Nobel-Literature-PrizeAwards/Nobel-Literature-Prize-t210003519 Haruki Murakami na pierwszym miejscu, po nim Mo Yan, Peter Nadas Ex aequo drugie miejsce, William Trevor na czwartym… Jak widać sami znani. Poza Murakami, kto zacz?

Z innych pisarzy moje typy, Amerykanie (nie dostali Nobla ze 20 lat od czasu Toni Morrison) : Philip Roth i Cormac McCarthy, zajmują czternaste miejsce (miejsca się nie liczą w zakładach, tylko to, ile się dostaje za jednego postawionego dolara – za nich szesnaście) i są w tyle za swymi rodakami: Bobem Dylanem (żeby czasem) i Thomasem Pynchonem.  

Może jeszcze do Nobla wrócimy, a odnośnie literatury,

o 19:00 dzisiaj we Wrzeniu Świata (Gałczyńskiego 7, wejście przez ciemną, waską bramę od Nowego Światu bodaj 48)

 spotkanie z Małgorzatą Szejnert, autorką książki „Śród żywych duchów” o bohaterach wojennych skazanych na śmierć w Polsce Ludowej

BONUSY:

18:00

W ramach omawianego w zeszłych tygodniach Teatru Telewizji w Kinie Luna 

"Bigda idzie" z Januszem Gajosem 

 

19:00

Muzeum Azji i Pacyfiku,Freta 5

„Buzkaszi” - brutalna gra afgańskiej duszy" - spotkanie z Bartłomiejem Toflem, podróżnikiem, fotografem, dziennikarzem i redaktorem portalu Afganistan24.org. www.tofel.eu.

Spotkanie jest częścią imprezy "Tydzień kultury Afganistanu - cykl prelekcji i wykładów o kulturze i sztuce Afganistanu", która towarzyszy obecnej wystawie w Muzeum Azji i Pacyfiku: "Biżuteria etniczna Afganistanu ze zbiorów Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie". 

 

 

oraz z cyklu CTRL + C, CTRL + V, za Kulturalną.warszawą:
19:30

Och-Teatr, Grójecka 65

RYZYK-FIZYK

Zapraszamy na pokaz filmu poświęconego życiu i postaci Gharena Rinpoche, pt. "Dla dobra wszystkich istot" oraz na spotkanie z bohaterem filmu, samym Rinpoche.

Garchen Rinpoche jest nauczycielem w linii Drikung Kagju buddyzmu tybetańskiego. Urodził się w 1937 roku w Tybecie. Po inwazji Chin na Tybet w 1959 roku został internowany i przez 20 lat przebywał w obozie pracy. Po wyjściu z obozu Garchen Rinpoche zaangażował się w proces odbudowy klasztorów i przywrócenia nauk buddyjskich we wschodnim Tybecie.

W 1997 roku przybył do USA i rozpoczął nauczanie ludzi z Zachodu. Niezmordowanie podróżuje po całym świecie udzielając inicjacji i wygłaszając nauki nauk, inspirując swoim przykładem oraz wielką życzliwością. Jego nauczanie jest głęboko zakorzenione w tradycji buddyzmu tybetańskiego, lecz życzliwość i dobroć, które z niego promieniują, poruszają wszystkich tych, którzy go spotkają - niezależnie od ich wyznania czy pochodzenia.
Cierpienia spowodowały, że Garchen Rinpoche uczynił miłującą dobroć oraz współczucie esencją swoich nauk, upatrując w nich lekarstwa, którym dzieli się z wszystkimi.

(Kulturalna.warszawa)

Czemu RYZYK-FIZYK? Nie wiem, czy wstęp jest wolny... 

poniedziałek, 08 października 2012, juliancio.wodnik

Polecane wpisy

  • 10 najlepszych książek 2018

    Piszemy o najważniejszych knigach A.D. 2018 - 8 pierwszych przeczytaliśmy. Dwie ostatnie mamy na półce. Kolejność przypadkowa, numeracja od 10 do 1 - by zachowa

  • Watch Docs 2018 - podsumowanie

    1) Zapowiadany przez nas, nominowany do Europejskich Nagród Filmowych (jutro wyniki) " O ojcach i synach " Talala Derkiegowygrał tegoroczny Watch Docs. Werdykt

  • Watch Docs 2018 - O Ojcach i synach - zapowiedź.

    Dziś nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej dokumentTalala Derkiego "O ojcach i synach". "O ojcach i synach" Środa 12.12.2018 godz. 20:00 kino Mur